• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 1663)
دوشنبه 18/3/1388 - 16:46 -0 تشکر 120367
در صورت وجود كوچكترین مشكل در آمارهای بانك مركزی استعفا می‌كنم

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس (توانا) محمود بهمنی روز دوشنبه در حاشیه همایش بازنگری قوانین پولی و بانكی در جمع خبرنگاران در خصوص زیر سوال بردن آمارهای بانك مركزی اظهار داشت: آمارهای بانك مركزی دقیق است و كوچكترین مشكلی در این آمار وجود ندارد.
بهمنی پیشنهاد كرد: اگر مشكلی در آمارها وجود داشته باشد بانك مركزی از بررسی آنها توسط تیم‌های كارشناسی داخل و خارج این بانك استقبال می‌كند.
رئیس كل بانك مركزی با بیان این كه آمارها مختلف هستند و اگر تفكیك نشوند با مشكل مواجه خواهیم شد،افزود: تورم در آمار نقطه به نقطه از پایان اسفند 87 نسبت به اسفند ماه هشتادوشش 17.8 درصد بود است، در حالی كه این رقم در پایان فروردین ماه 15.5 درصد و در اردیبهشت ماه 15 درصد بوده است.
وی گفت نرخ تورم در 12 ماه منتهی به اردیبهشت ماه سال 88 معادل 23.6 درصد است.
رئیس كل بانك مركزی ادامه داد: سه نوع تورم در كشور وجود دارد، تورم نقطه به نقطه، سالانه و دوره‌ای از جمله ‌آمارهای مربوط به تورم است كه در زمان حاضر ابهام در تورم دوره‌ای است.
وی تصریح كرد: بر اساس میانگین دوره‌ای 4 ساله نرخ تورم میانگین سال 84 تا هشتادو هفت 16.4 درصد بوده در حالی كه این رقم در سال 1360 تا 63 حدود 16.7 درصد بود.
رئیس كل بانك مركزی ادامه داد میانگین نرخ تورم از سال 1364 تا 1367 حدود 21.5 و از سال 1368 تا هفتادو یك ، 17.8 درصد بوده است.به گفته بهمنی این رقم در سال 1372 تا 1375 ،32 درصد و از سال 76 تا هفتادو نه 17.1 درصد بود.
وی ادامه داد: میانگین نرخ تورم در سال‌های 1380 تا هشتادو سه 14.5 درصد و در سال 1384 تا 1388 ،16.4 درصد بوده است.
بهمنی افزود: نرخ میانگین تورم در 4سال اخیر 16.4 درصد است.
رئیس كل بانك مركزی ادامه داد در صورتی كه آمارهای بهترین نهاد پولی و اقتصادی كشور را زیر سوال ببریم در آینده ‌هیچ توجه‌ای توسط كشورهای خارجی نسبت به‌آمارهای تهیه شده نخواهد شد.
رئیس كل بانك مركزی با تاكید بر اینكه از آمارهای بانك مركزی دفاع می‌كنیم گفت تاكنون سازمان و مقام پولی در دنیا نرخ تورم میانگین دوره‌ای 4 ساله را از بانك مركزی درخواست نكرده بود.
وی خاطر نشان كرد: حتی ضعیف‌ترین كارشناسان آماری آمارهای غیر واقعی اعلام نمی‌كنند و اقدامی كه باید در این راستا انجام شود اصلاح برداشت‌ها نسبت به آمارهای این بانك است.
بهمنی در ادامه از كاهش بدهی دولت به سیستم بانكی خبر داد و گفت بر اساس برنامه چهارم توسعه بدهی دولت در پایان این برنامه باید به صفر كاهش یابد و هم اكنون میزان بدهی دولت به نظام بانكی كشور حدود 20 هزار میلیارد ریال است.
بهمنی در خصوص پیش نویس قوانین پولی و بانكی گفت: پیش نویس این قوانین تاكنون قطعی نشده اما در هفته جاری تكمیل می‌شود.
وی با بیان آنكه بخش نظارت در قانون جدید قوی‌تر شده است تصریح كرد: در پیش نویس به بخش خصوصی بیشتر اهمیت داده شده و گرایش بیشتر به سمت‌ بانك‌های خصوصی رفته به نحوی كه تغییر در جهت حركت از بانك‌های دولتی به سمت خصوصی است.
رئیس كل بانك مركزی در خصوص استقلال بانك مركزی در قوانین جدید پولی وبانكی تصریح كرد استقلال بانك مركزی در حال كارشناسی است و اگر از اصول كارشناسی عدول نشود، استقلال بانك مركزی مطلوب خواهد بود.
همچنین بهمنی در همایش مذكور از بررسی و بازنگری قانون پولی و بانكی سال 1351 پس از 37 سال خبر داد و گفت: صاحبنظران باید نقدهای خود در بازنگری قوانین بانك مركزی و قانون بانكداری بدون ربا، به بانك مركزیی یاری رسانند تا پس از این اقدام لایحه آن تهیه و برای تصویب به هیئت دولت ارائه شود.

منبع

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.