انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 777)
جمعه 15/3/1388 - 18:2 -0 تشکر 119343
بازتاب جهانی مناظره احمدی نژاد و موسوی

بازتاب جهانی مناظره احمدی نژاد و موسوی
تهران - مناظره چهارشنبه شب " محمود احمدی نژاد " و " میرحسین موسوی " دو تن از نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران روز پنجشنبه و جمعه بازتاب گسترده ای در رسانه های دیدار ، شنیداری و نوشتاری خارجی داشت .

به گزارش ایرنا، پایگاه اینترنتی تلویزیون دولتی ترکیه روز پنجشنبه مطالب عنوان شده در مناظره " محمود احمدی نژاد " با " میر حسین موسوی " را به طور گسترده منعکس کرد .
تلویزیون دولتی ترکیه در خصوص این مناظره نوشت:این مناظره باانتقادات تنداحمدی نژاد ریاست جمهوری ایران از آغاز حرکتی مبنی بر " تخریب دولت و توهین به ملت " آغاز شد.
احمدی نژاد در ادامه به دوران پیشین ریاست جمهوری در ایران برگشت و انتقادات تندی را نسبت به دوران نخست وزیری موسوی و دوره های ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران و نیز سیدمحمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران بر زبان آورد.
احمدی نژاد در سخنانش، هاشمی رفسنجانی را به توطئه علیه دولتش متهم کرده و گفت : " در همان اوائل این دولت، آقای هاشمی پیغامی برای یکی از پادشاهان حاشیه خلیج فارس فرستاد و نوشت ، شما نگران نباشید، ظرف شش ماه این دولت ساقط می شود. معنای این حرف به روشنی طراحی های گسترده علیه این دولت را می رساند ."
احمدی نژاد افزود: سنگین ترین دروغها و تهمت ها در طول چهار سال به خصوص در سه ماهه اخیر زده شده است.
وی همچنین خطاب به موسوی گفت: ما برای این که بفهمیم در کشور اعتیاد و مشکل هست نیازی نداریم که یک بازیگر را به اتوبوس بیاوریم تا بفهمیم اعتیاد وجود دارد. شما چند سفر انجام داده اید و متوجه شدید که در کشور مشکلات وجود دارد.
احمدی نژاد با اشاره به دوران حکومت بیست و چهارساله موسوی، هاشمی و خاتمی ادامه داد : آیا این مشکلات در طول چهار سال ایجاد شده است؟ پس بیست و چهار سال گذشته چه می شود. آیا متحدان شما یک گلستان را تحویل بنده داده اند که آن را به یک خرابه تبدیل کرده ام؟
رئیس جمهور کنونی ایران گفت که هر سه کاندیدای ریاست جمهوری علیه یک نفر یعنی شخص احمدی نژاد رقابت می کنند و مناظره سه شنبه شب بین رضایی را نه مناظره بلکه یک برنامه علیه خود دانست.
به گزارش تلویزیون دولتی ترکیه ، میرحسین موسوی نیز در ابتدای این مناظره در پاسخ به صحبت های احمدی نژاد گفت : "آقایان هاشمی و خاتمی اشخاص بزرگی هستند و خودشان باید با آقای احمدی نژاد مناظره کنند."
موسوی علت داوطلب شدن برای ریاست جمهوری را مشکلش با دولت احمدی نژاد دانست و اضافه کرد به علت احساس خطر، وارد میدان شده است.
به گزارش تی آر تی،وی ضمن برشمردن دو نوع مدیریت در ایران گفت : " یک مدیریت بر اساس ماجراجویی، بی ثباتی، رفتارهای نمایشی، قهرمان نمایی، خیالبافی، خرافه گرایی، خلاف و پنهان گویی، خودمحوری و قانون گریزی، سطحی نگری و روزمرگی و افراط و تفریط می باشد."
موسوی نوع دیگر مدیریت را بر پایه متانت، رفتارهای منطقی و کارشناسی شده، واقع بینی و خرافه ستیزی، شفافیت و صداقت، قانونگرایی و اتکا به خرد جمعی، دور اندیشی و آینده نگری و اعتدال و میانه روی دانست.
وی ادامه داد : "ما اگر می خواهیم ایران نیرومند داشته باشیم رفتار دوم مناسب تر است."
موسوی یکی از مشکلات کشور را عدم تناسب شعارهای داده شده با عمل دانست و شعارها را بیشتر به خیال پردازی در مورد آینده جهان مرتبط دانست و از مدیریت جهان به عنوان یکی از این شعارها نام برد.
موسوی، سپس به نمونه هایی از جمله آزادسازی ملوانان انگلیسی پرداخته و گفت:"ابتدا گفتیم اینها باید اعدام شوند،یک بحران بزرگ جهانی ایجاد کردیم و بعد از نهیبی که از انگلستان داشتیم، به آنها کت و شلوار پوشاندیم، رئیس جمهور آمد، از آنها خداحافظی کرد و با مراسمی که برای سران کشورهای دیگر انجام می دهیم آنها را راهی کرد."
وی سپس ادامه داد : "آیا این عزت ما را حفظ کرد؟ من فکر می کنم نه. این موارد به امنیت ذهنی مردم ما خسارت وارد می کند و سیاست خارجی ایران را دچار فراز و نشیبی می کند که نمی توان مشکل آنرا با پرداخت هزینه ها حل کرد."
موسوی همچنین انحلال سازمان برنامه و بودجه را حساسیت زا دانست.
به گزارش تلویزیون دولتی ترکیه ، طرفداران هر دو کاندیدا در تهران بعد از پایان مناظره به خیابانها ریخته و از کاندیداهای خود حمایت کرده اند.
روزنامه "رادیکال" چاپ ترکیه هم روز جمعه نوشت:برخورد تند و مشاجره بین احمدی نژاد و موسوی در مناظره تلویزیونی افزایش یافت.
به نوشته این روزنامه، مناظره های تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری ایران که بعد از انقلاب اسلامی برای اولین بار در انتخابات جاری به مورد اجرا گذاشته شده است ، چهارشنبه شب احمدی نژاد رییس جمهور فعلی محافظه کار ایران و موسوی نامزد اصلاح طلب را رو در رو قرار داد.
این روزنامه با اشاره به این که 90 دقیقه بین این دو در صحنه تلویزیون مشاجره جریان داشت ، افزود : موسوی در این مناظره با وجود این که در معرض انتقادهای تند قرار داشت صدای خود را بلند نکرد ، ولی احمدی نژاد برخی مواقع صدای خود را بلند کرد و حتی در چندین مورد سخنان رقیبش را قطع کرد.
به نوشته رادیکال، احمدی نژاد برای اولین بار روسای جمهور قبلی ایران را به طور آشکار متهم به سوء استفاده های مالی کرد و حتی از همسر موسوی که یک دانشگاهی بسیار مشهور در ایران است نیز انتقادهایی شدید کرد.
به نوشته این روزنامه، موسوی که در سالهای 1989-1981 آخرین نخست وزیر ایران بود احمدی نژاد را متهم کرد که اعتبار ایران را خدشه دار کرده است و موجب بحران با دیگر کشورها شده و موجب شده که ایران در منطقه هیچ دوستی نداشته باشد.
این روزنامه افزود: به گفته موسوی، احمدی نژاد با دادن شعارهایی مانند اسراییل و آمریکا در آستانه فروپاشی است یک سیاست خارجی ناآرام، افراطی، ماجراجویانه در پیش گرفته است و به نهادهای مختلف دولتی همانند مجلس نیز بی احترامی کرده و سعی در پیشبرد عقاید و افکار خود دارد و فعالیت های وی زمینه را برای دیکتاتوری فراهم خواهد آورد.
به نوشته رادیکال، احمدی نژاد نیز در مقابل گفت: به موازات موسوی، هاشمی رفسنجانی و خاتمی روسای جمهور قبلی نیز وی را هدف قرار داده اند و با ترفندهای مختلف قصد براندازی او را دارند.
رادیکال افزود: احمدی نژاد دوران خاتمی و هاشمی رفسنجانی را دورانی که در آن سوء استفاده های مالی جریان داشت، خواند و رفسنجانی را که در حال حاضر در راس مجمع تشخصی مصلحت نظام و مجلس خبرگان قرار دارد و پسرانش را به فساد مالی متهم کرد.
به نوشته این روزنامه،احمدی نژاد گفت : مسابقه ریاست جمهوری مسابقه ای بین چهار نامزد نیست ، بلکه مسابقه بین سه نامزد در مقابل یک نامزد به اضافه دو رییس جمهور سابق است .
رادیکال افزود: موسوی نیز در مقابل گفت، احمدی نژاد تنها در غیاب روسای جمهور سابق ایران آنان را متهم می کند و چون برگه ای از وی در دست ندارد اقدام به این مساله می کند.
به نوشته این روزنامه مساله دکترای جعلی کردان وزیر کشور سابق احمدی نژاد نیز در این مناظره مطرح شد و احمدی نژاد نیز در مقابل گفت که در دوران رفسنجانی و خاتمی نیز بسیاری مدارک جعلی دریافت کرده اند و حتی همسر موسوی به هنگامی که کار دولتی داشت دو مدرک فوق لیسانس غیر قانونی گرفته است.
به نوشته این روزنامه موسوی که خشم وی از صورتش خوانده می شد ، گفت: همسرش برای گرفتن مدرک دکترای خود 10 سال تحصیل کرده است و در آن هنگام که وی به کار دولتی اشتغال داشت ادامه تحصیل ممنوع نبود و احمدی نژاد با طرح این مسایل یک استراتژی غیراخلاقی را اجرا می کند .
پایگاه اینترنتی " نت خبر " ترکیه هم روز جمعه در خصوص مناظره مزبور نوشت:محمود احمدی نژاد یک رییس جمهوری مردمی و بدور از تشریفات است .
این پایگاه با چاپ عکسی از احمدی نژاد بر روی یک وانت کهنه و قدیمی با تیتر "آنکه بر روی وانت است،رییس جمهوری ایران می باشد" نوشت : احمدی نژاد بعد از پایان مناظره تلویزیونی با "میر حسین موسوی " بر روی یک وانت کهنه به ابراز احساسات هوادارانش پاسخ داد.
این پایگاه خبری نوشت: از انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران به عنوان مهم ترین انتخابات نام برده می شود و رقیب احمدی نژاد در این دور از انتخابات میرحسین موسوی است.
رسانه های اسپانیا نیز ضمن بازتاب اظهارات بیان شده در این مناظره از سوی دو نامزد مزبور آن را اولین مناظره تلویزیونی بین رییس جمهوری و نامزد اصلاح طلبان در تاریخ تشکیل جمهوری اسلامی برشمردند.
روزنامه ال پاییس چاپ مادرید در این باره در مطلبی با عنوان " موسوی احمدی نژاد را به تحقیر ایران با سیاست خارجی اش متهم کرد" نوشت : خیابانهای اصلی تهران پایتخت ایران به خاطر برگزاری اولین مناظره تلویزیونی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ جمهوری اسلامی خالی شد.
ال پاییس افزود:در این مناظره احمدی نژاد رییس جمهوری کنونی و موسوی نامزد اصلاح طلبان و نخست وزیر سابق ایران حضور داشتند.
بنا بر این نوشته،نامزد اصلی اصلاح طلبان ، دولت احمدی نژاد را به تحقیر ایران به خاطر سیاست خارجی افراطی خود و انکار هولوکاست متهم کرد و رییس جمهوری کنونی ایران نیز استدلال کرد که رقیبش قصد دارد، جمهوری اسلامی را با سیاستی ضعیف در برابر کشورهای غربی تضعیف کند.
این روزنامه افزود:بسیاری از اصلاح طلبان عقیده دارند که انتقادات رییس جمهوری نسبت به غرب و انکار پی در پی هولوکاست توسط وی ایران را در صحنه بین المللی منزوی کرده است. علاوه بر این ابر قدرتها نیز نسبت به اهداف نهایی برنامه اتمی ایران تردید دارند .
بنا براین نوشته ،موسوی برای مذاکره در مورد برنامه اتمی اعلام آمادگی کرده اما گفته است که "ایران هرگز حق خود را در توسعه فن آوری اتمی به مخاطره نخواهد انداخت. "
بنابراین نوشته ،احمدی نژاد در پاسخ به حملات رقیب خود گفت: در حال مبارزه علیه مثلثی قدرتمند متشکل از خود موسوی ، "محمد خاتمی" رییس جمهوری پیشین و علی اکبر هاشمی رفسنجانی رییس جمهوری اسبق است.
افه خبرگزاری رسمی اسپانیا هم در این باره با تیتر مشابهی گزارش داد : احمدی نژاد و موسوی دیشب مناظره سختی را برگزار کردند در حالی که این مناظره مملو از مسائل دو جانبه بود و درعین حال طرفین راه حل های کمی را ارایه دادند.
بنابراین گزارش،موسوی در این مناظره رییس جمهوری محافظه کار را به اجرای سیاست خارجی زیان آور و مسامحه کار برای کشور متهم کرد که ایران را به لبه پرتگاه برده است.
احمدی نژاد با این استدلال که در طول سه ماه گذشته نوعی توطئه از طرف سه نامزد برای بی اعتبار کردن دولت صورت گرفته است از خود دفاع کرد.
به گزارش افه ، احمدی نژاد تصریح کرد که هیچ گاه بی قانونی انجام نداده و از ضوابط عبور نکرده است .
افه درعین حال افزود: رییس جمهوری ایران مسلح به دهها مدرک تمام اتهامات را رد و از عملکرد خود به ویژه از روشی دفاع کرد که در رویارویی با جامعه جهانی به خاطر برنامه اتمی اش پیش گرفته است .
بنا بر این گزارش ، احمدی نژاد اعلام کرد که بیشتر مشکلات دولتش را از دولتهای پیشین به ارث برده است که در راس آنها علی اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی قرار دارند.
به گزارش افه، احمدی نژاد در چند نوبت نام آنهایی را فاش کرد که به عقیده وی به کشور صدمه واقعی زده و آن را زیرباربرده اند .
افه افزود : احمدی نژاد ،همچنین به ائتلاف سه جانبه علیه خود که در راس آن هاشمی رفسنجانی قرار داشته و خاتمی و موسوی نیز در آن شرکت دارند، اشاره کرد بدون این که پیشنهادی برای خروج از این بحران ارایه دهد.
خیرگزاری رسمی اسپانیا در این باره افزود: موسوی در اظهارات خود با ارایه طرحی اقتصادی گفت که هدف وی کنترل تورم و کاهش بیکاری از طریق تقویت صنایع ملی ، حفاظت از تولیدات داخلی و ترویج سرمایه گذاری خارجی است .
افه افزود: موسوی توانسته امید را دردل اصلاح طلبان زنده کند، بدون این که حمایت محافظه کاران میانه رو را از دست دهد با این حال نتیجه انتخابات روز 22 خرداد بستگی به میزان مشارکت مردم در آن دارد.
خبرگزاری رویترز هم روز پنجشنبه از تهران گزارش داد: میرحسین موسوی نخست وزیر سابق ایران در یک مناظره تلویزیونی که بین دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری به صورت زنده پخش شد، گفت از زمان انتخاب احمدی نژاد در سال 2005 به ایرانیان لطمه وارد شده است.
این خبرگزاری افزود: با نشستن میلیونها ایرانی در مقابل تلویزیون برای دیدن این مناظره که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1979 برای اولین بار صورت می گیرد، خیابان های تهران تقریبا خالی به نظر می رسیدند.
موسوی در این مناظره خطاب به احمدی نژاد گفت: از زمان انتخاب شما، ایرانیان در جهان با اهانت روبه رو شدند من برای آنان واقعا متاسفم.
منتقدین احمدی نژاد از جمله اصلاح طلبان و حتی برخی از دوستان محافظه کارش می گویند که سخنان آتشین احمدی نژاد در دشمنی با غرب و مورد تردید قرار دادن هولوکاست، باعث انزوای ایران شده است.
ایران که به خاطر تلاش برای برخورداری از توانمندی های هسته ای خود را در کشمکش با غرب قرار داده است هدف از فعالیت های هسته ای اش را تولید برق اعلام می کند این در حالیست که کشورهای غربی می گویند که هدف ایران از این نوع فعالیت ها ساخت تسلیحات هسته ای است.
موسوی گفت در صورتی که به ریاست جمهوری انتخاب شود بر خلاف احمدی نژاد که هرگونه مذاکره با آمریکا ، روسیه، چین، فرانسه، آلمان و انگلیس را بعید دانسته به گفت وگو با ابرقدرتها در زمینه مساله هسته ای ادامه خواهد داد.
وی افزود: در حالی که اروپایی ها آماده محکوم کردن اسرائیل به خاطر حملات به غزه بودند ،اظهار نظر شما در باره هولوکاست باعث افزایش همدردی جهان با اسرائیل شد. ایران به رسمیت شناختن اسرائیل را رد می کند.
رئیس جمهوری ایران در پاسخ به موسوی گفت: با "مثلث متنفذی" مبارزه می کند که علاوه بر موسوی دربرگیرنده محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق و هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری پیشین ایران است.
وی خاتمی و رفسنجانی را متهم کرد که با در پیش گرفتن سیاست توافق با غرب برای تضعیف کشور اسلامی تلاش می کنند.
موسوی که مهمترین رقیب احمدی نژاد است از بهبود روابط با منتقدان ایران در غرب دفاع می کند ولی در عین حال مخالف توقف فعالیت های هسته ای است.
این مناظره در حالی برگزار شد که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه آماده سخنرانی در باره مسائل خاورمیانه می شود.
انتظار می رود اوباما در این سخنرانی برای بهبود روابط با جهان اسلام تلاش کند.""
شبکه تلویزیونی العربیه در پوشش خبری خود از مناظره تلویزیونی شب گذشته احمدی نژاد و موسوی، بر اتهام های مطرح شده از سوی دو نامزد انتخابات علیه یکدیگر تمرکز کرد.
این شبکه در بخش خبری بامداد پنجشنبه خود اعلام کرد : میر حسین موسوی، احمدی نژاد را به مخدوش کردن کرامت ایران متهم کرد و دلیل نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری را "احساس خطر تهدید کننده ایران و امید به ایفای نقش قدرت اول در منطقه توسط ایران" اعلام کرد.
العربیه افزود: احمدی نژاد هم در این مناظره از این امر انتقاد کرد که هدف تیر انتقادهای همه نامزدهای انتخابات قرار گرفته است. وی تاکید کرد که در برابر یک نامزد قرار ندارد بلکه موسوی نماینده 3 دولت گذشته از جمله دولت های رفسنجانی و خاتمی است.
شبکه العربیه سپس به مقایسه دیدگاه های احمدی نژاد و موسوی در باره مسائل گوناگون پرداخت و گفت: "احمدی نژاد و موسوی، از بیشترین شانس برای ورود به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برخوردار هستند. احمدی نژاد و موسوی به عنوان نماینده دو جناح محافظه کار و اصلاح طلب، رو در روی یکدیگر قرار گرفته اند.
احمدی نژاد به شیوه ای سخن می گوید که نزدیک به زبان گروه های کمتر تحصیل کرده است اما موسوی بر جوانان و زنان تمرکز می کند. احمدی نژاد می کوشد به موسوی به این دلیل حمله کند که برخی شخصیت ها در زمان حکومت وی ثروت های زیادی جمع کردند اما موسوی از احمدی نژاد به دلیل افزایش فقر و بیکاری با وجود درآمدهای بالای نفتی انتقاد می کند".
العربیه در ادامه گفت ، "احمدی نژاد می کوشد خود را به عنوان ستون محکم پرونده هسته ای که هیچ سازشی در باره آن انجام نداد مطرح کند اما موسوی می کوشد به تجربیات خود در دوران حکومت دوران امام خمینی (ره) و اداره اقتصاد با وجود جنگ تکیه کند. در مسائل سیاست خارجی، احمدی نژاد از لزوم تبدیل ایران به قدرتی مهم و تاثیر گذار در منطقه سخن می گوید و تاکید می کند در این صورت جامعه جهانی نمی تواند این قدرت را نادیده بگیرد. در همین حال موسوی معتقد است که باید وضعیت داخلی را تحکیم و تقویت کرد و سپس در صحنه جهانی حاضر شد."
این شبکه تلویزیونی افزود: "اختلاف نظر بین این دو نامزد در مسائل منطقه ای هم کاملا روشن است. احمدی نژاد بر حمایت از سازمان های متحد ایران در منطقه تاکید دارد در حالی که موسوی معتقد است باید به کشورهای همسایه توجه کرد.مساله قومیت ها هم در عرصه رقابت های انتخاباتی غایب نیست هر چند احمدی نژاد می کوشد از آن دوری گزیند در حالی که موسوی بارها در باره قومیت های مختلف و لزوم توجه به مسائل فرهنگی آنها سخن گفته است.
العربیه همچنین در تحلیلی از مناظره موسوی و احمدی نژادگفت:موسوی در این مناظره ، احمدی نژاد را متهم کرد که با سیاست های خارجی خود موجب توهین به ملت ایران شده و کرامت و عظمت ایرانی ها از زمان انتخاب احمدی نژاد به عنوان ریاست جمهوری، صدمه زیادی دیده است.
العربیه افزود احمدی نژاد در این مناظره، هاشمی رفسنجانی را متهم کرد که به یک کشور عربی گفته بود دولت ایران طی چند ماه دچار فروپاشی خواهد شد.
العربیه در باره این مناظره تلویزیونی گفت: "مناظره احمدی نژاد و موسوی، اولین مناظره در نوع خود در تاریخ معاصر ایران محسوب می شود زیرا به اقدامی شبیه شکست استخوان طرف های شرکت کننده تبدیل شد.
احمدی نژاد آتش را در 3 جبهه شعله ور کرد: رفسنجانی، خاتمی و موسوی. وی بارها مساله 3 در مقابل یک را مطرح کرد. سپس پرونده سیاست خارجی را باز کرد و از پیام رفسنجانی برای یک پادشاه عربی پرده برداشت و گفت در این نامه به یکی از کشورهای خلیج فارس گفته بود طی 6 ماه، دولت سقوط می کند".
العربیه ادامه داد: "مساله روابط ایران با کشورهای منطقه در مناظره شب گذشته از سعودی آغاز شد و موسوی این روابط را بسیار بد توصیف کرد و مسئولیت این وضعیت را متوجه احمدی نژاد دانست.
احمدی نژاد در بخش آخر مناظره به پسران رفسنجانی و همسر موسوی و شخص خاتمی شدیدا حمله کرد اما موسوی ضمن دفاع از افراد یاد شده، احمدی نژاد را به ناتوانی در رویارویی متهم کرد و گفت احمدی نژاد به همین دلیل به سراغ نبش قبر سایر پرونده ها رفته و مردم را علیه افراد غایب در مناظره تحریک کرده است. این مناظره به پایان رسید ولی پیامدهای آن برای مدتی طولانی باقی خواهد ماند".
العربیه گفت: "مشاهده شد که احمدی نژاد چند بار در جریان مناظره کوشید سخن موسوی را قطع کند اما موسوی چنین نکرد و بارها لبخندهای نمایشی را هم در چهره خود ظاهر کرد اما موسوی دارای جدیت بیشتری به نظر می رسید".
خبرگزاری فرانسه هم از تهران گزارش داد: رئیس جمهوری فعلی ایران با اشاره به موسوی ، مهدی کروبی رئیس و محسن رضایی که از دیگر نامزدهای انتخاباتی هستند ، گفت : انتخابات هفته آینده رقابت چهار کاندیدا نیست بلکه رقابت یکی در برابر " سه نفر دیگر " است .
موسوی که رقیب اصلی رئیس جمهوری محافظه کار در انتخابات 12 ژوئن محسوب می شود ، گفت : دولت احمدی نژاد " شان و منزلت ملت ما را تضعیف کرده است .
موسوی که یک میانه رو است، گفت : این دولت خسارات سنگینی به ما وارد کرده و موجب تنش با دیگر کشورها شده است .
وی در مناظره ای که توسط ایستگاه تلویزیونی انگلیسی زبان " پرس تی وی " پخش شد گفت :" سوء مدیریت " کشور توسط دولت احمدی نژاد ، وی را مجبور ساخته است تا وارد رقابت بر سر ریاست جمهوری شود .
احمدی نژاد که باب این مناظره را گشود ، اعلام کرد که دولت وی با " حملات " مداوم موسوی و هوادارانش از قبیل هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری اسبق و خاتمی رئیس جمهوری اصلاح طلب ایران در دوره قبل روبرو شده است .
احمدی نژاد که قصد دارد برای دومین دوره رئیس جمهور شود ، گفت :" آنان می گفتند که این دولت طی شش ماه فرو می پاشد ... آنان کوشیدند این دولت را در هم بشکنند."وی با اشاره به اینکه " من طی چهار سال گذشته این اهانت ها را علیه خود و دولتم تحمل کردم " افزود : موضع وی در مورد هولوکاست نیز مورد انتقاد مخالفانش قرار گرفته است .
احمدی نژاد گفت :" من موضع خود را در مورد هولوکاست دارم .مقام معظم رهبری آن را مورد تایید قرار داده و از حمایت مردم برخوردار است . رئیس جمهوری فعلی ایران با اشاره به موسوی ، کروبی و رضایی که از دیگر نامزدهای انتخاباتی هستند گفت : انتخابات هفته آینده رقابت چهار کاندیدا نیست بلکه رقابت یکی در برابر " سه نفر دیگر " است .
وی اظهار داشت :" در کل ، همه علیه یک نفر هستند ."
روزنامه " الفترو تیپییا " چاپ یونان نیز در تازه ترین شماره خود درباره انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران نوشت: تبلیغات و رقابت انتخاباتی نامزدها در دهمین دوره ریاست جمهوری ایران از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران تاکنون بی سابقه بوده است.
این روزنامه یونانی همچنین میرحسین موسوی و محمود احمدی نژاد را رقبای اصلی و دو نامزد مهم این دوره از انتخابات برشمرد و نوشت : این دو نامزد و هواداران آنها در رقابتی تنگاتنگ و فشرده در صدد پیروزی و کسب کرسی ریاست قوه مجریه هستند.
این روزنامه همچنین در مورد مناظره تلویزیونی چهارشنبه شب احمدی نژاد و موسوی نوشت: گرچه در این مناظره برنامه منسجمی راجع به چگونگی اداره کشور و حل مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ارایه نشد اما نشان دهنده رقابت جدی و تلاش انتخاباتی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری بوده است.
به گزارش ایرنا از رم ، پایگاه اینترنتی " رای نیوز 24 " هم با بازتاب مناظره احمدی نژاد و موسوی، نوشت: محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران که تقریبا هر روز به اذهان عمومی می گوید هولوکاست دروغ است و اسراییل جنایتکارترین رژیم تاریخ بشری به شمارمی رود، اما در خلوت از یک زن می ترسد.
این پایگاه روز پنجشنبه افزود : رییس جمهوری ایران که بشدت درگیر تبلیغات انتخاباتی دشواری است در خلوت از " زهرا رهنورد " همسر میر حسین موسوی کاندیدای اصلاح طلبان می ترسد.
احمدی نژاد شب گذشته در مناظره آتشین تلویزیونی برابر موسوی که معتبرترین کاندیدا میان رقبای او است، بی درنگ همسر او را متهم به بدست آوردن غیرقانونی مدارک تحصیلی کرد.
این پایگاه اینترنتی نوشت : هدف آشکار احمدی نژاد بی اعتبار کردن " بانوی نخست" ایران در اذهان عمومی بود، بانویی که موفقیت او در میان زنان و جوانان حامی اصلاح طلبان انکارناپذیر است و حامیان اصلاح طلبان نیز از روش سنت شکنانه او در تبلیغات انتخاباتی در کنار همسرش قدردانی می کنند.
به نوشته این پایگاه اینترنتی، در ایران سیاست تنها مساله مردانه محسوب می شود و حضور او در کنار همسرش نیز یک سنت شکنی بشمار می آید.
رهنورد در ماه مه گذشته که مقابل جمعی از زنان و جوانان خسته از دولت کنونی در پایتخت سخنرانی کرد به عقیده برخی تحلیلگران پس از انقلاب اسلامی یک ستون در تاریخ سیاسی ایران محسوب می شود.
زهرا رهنورد مبارز حقوق زنان نخستین همسر یک نامزد انتخابات است که در تبلیغات ظاهر شده به طوری که خبرنگاران خارجی در تهران او را میشل اوبامای ایرانی لقب داده اند.
خبرگزاری غیررسمی "کرونوس"ایتالیا نیز امروزبا عنوان "انتقاد موسوی از احمدی نژاد درباره هولوکاست " نوشت : موسوی کاندیدای اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری ایران از احمدی نژاد به خاطر نفی هولوکاست انتقاد کرد.
این خبرگزاری ایتالیایی افزود: موسوی در یک مناظره تلویزیونی با احمدی نژاد از وی به خاطر نفی هولوکاست انتقاد کرد و گفته است شاهد هزینه هایی برای کشور پس از اظهارات او علیه هولوکاست بوده ایم.
کرونوس اضافه کرد: موسوی در این مناظره تلویزیونی خطاب به احمدی نژاد گفته است شما چهره بدی از کشور در جهان به نمایش گذاشتید.
مناظره انتخاباتی چهارشنبه شب احمدی نژاد و موسوی رقیب انتخاباتی وی روز جمعه به صورت گسترده در رسانه های انگلیس نیز بازتاب یافت.
روزنامه "گاردین" چاپ لندن در گزارش خود از این مناظره تحت عنوان " محمود احمدی نژاد رویارویی تند با رقیب انتخاباتی" نوشت: رییس جمهوری ایران در مناظره انتخاباتی شب گذشته به مبادله حملات شخصی و اتهامات با اصلی ترین رقیب انتخاباتی خود پرداخت.
این روزنامه افزود: احمدی نژاد در این مناظره زنده 90 دقیقه ای و در تلاشی برای نجات رقابت انتخاباتی خود که به نظر می رسد در حال چرخش بر ضد وی است، حملات شدیدی را به منتقدان خود انجام داد.
نشریه انگلیسی ادامه داد: احمدی نژاد بارها تلاش کرد تا موسوی نخست وزیر سابق ایران و نامزد اصلی اصلاح طلبان را به دو رییس جمهوری سابق شامل هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی مرتبط کند که به ادعای احمدی نژاد دولت های فاسدی بوده اند.
گاردین نوشت: موسوی در این مناظره حتی مجبور شد از زهرا رهنورد همسر خود نیز دفاع کند چرا که احمدی نژاد در اظهاراتی مدعی شد همسر موسوی دو مدرک دانشگاهی غیرقانونی دارد.
این روزنامه افزود: موسوی در حالی که تلاش می کرد خونسردی خود را حفظ کند همسر خود را به عنوان یکی از روشنفکران و محققان قرآنی برجسته ایران معرفی و احمدی نژاد را به تخریب جایگاه ریاست جمهوری متهم کرد.
نشریه انگلیسی ادامه داد: این مناظره انتخاباتی دومین مناظره از شش مناظره انتخاباتی برنامه ریزی شده میان نامزدهای انتخاباتی ایران بود که در تلویزیون ایران پخش شد.
گاردین نوشت: احمدی نژاد که دو پرونده قطور در دست داشت پیش از آن هشدار داده بود قصد اعلام نام افرادی را دارد که آنان را متهم به فساد کرده است و در زمان مناظره نیز از فرزندان هاشمی رفسنجانی و برخی دیگر از مقامات نام برد که به ادعای وی از موسوی حمایت می کنند.
این روزنامه افزود: موسوی نیز به نوبه خود احمدی نژاد را متهم به خود محوری و اتخاذ سیاست های مبتنی بر خیالبافی و خرافه گرایی کرد و اعلام نمود به این دلیل پس از گذشت 20 سال وارد صحنه سیاست شده که نگران خطرات شدید متوجه کشور بر اثر سیاست های اقتصادی و خارجی احمدی نژاد بوده است.
نشریه انگلیسی ادامه داد: این دو نامزد انتخاباتی در یک مورد درباره حادثه دستگیری 15 ملوان انگلیسی که متهم به ورود به آبهای ایران شده اما پس از آن آزاد شدند ، درگیر شدند چرا که موسوی اعلام کرد صحنه بدرقه سربازان انگلیسی توسط رییس جمهوری در حالی که کت و شلوار بر تن داشتند چهره ایران را تخریب کرده است.
گاردین نوشت: با این وجود احمدی نژاد تاکید کرد "تونی بلر" نخست وزیر انگلیس یک نامه کتبی عذرخواهی برای وی فرستاده و این حادثه همچنین باعث از بین رفتن تعاریف غربی ها از ایران به عنوان گروگانگیر شد.
این روزنامه افزود: موسوی همچنین از زیر سوال بردن مداوم هولوکاست توسط احمدی نژاد انتقاد کرد اما احمدی نژاد که پیش از آن هولوکاست را یک فریب بزرگ توصیف کرده بود پاسخ داد "چرا نباید مساله هولوکاست را مورد توجه قرار داد، چرا ما باید نگران باشیم اروپاییان به اینجا آمده و درباره حقوق بشر در کشور ما سخن بگویند."
نشریه انگلیسی نوشت: این مناظره در حالی انجام شد که برخی نشانه ها حاکی از آن است که موسوی در نظرسنجی ها از احمدی نژاد فاصله گرفته است به طوری که یک نظرسنجی نشان می دهد موسوی با برخورداری از 38 درصد آرا در شهرهای بزرگ ایران از احمدی نژاد که تنها 34 درصد آرا را در اختیار دارد،جلوتر است اما نظرسنجی های ایران شدیدا غیر قابل اطمینان هستند.
روزنامه "فایننشال تایمز" چاپ لندن نیز امروز در گزارشی تحت عنوان " رییس جمهوری ایران در درگیری تلویزیونی با رقیب خود" نوشت: احمدی نژاد رییس جمهوری ایران چهارشنبه شب با اتخاذ سیاست حمله، رقیب خود میرحسین موسوی را مهره ای در دستان اکبر هاشمی رفسنجانی رییس جمهوری غیرمحبوب سابق توصیف کرد.
این روزنامه افزود: این حملات که در راستای یک مناظره تلویزیونی انجام شد تا جایی پیش رفت که احمدی نژاد همسر رقیب خود را به اخذ دکترا بدون شرکت در امتحان ورودی متهم کرد.
نشریه انگلیسی افزود : با وجود این که احمدی نژاد در این مناظره تلاش کرد خود را به عنوان یک قربانی نمایش دهد که در برابر اعضای قدرتمند و حامی موسوی در صحنه سیاست قرار گرفته اما لحن پرخاشگرانه وی نشان می داد وی در حال احساس فشار مضاعفی است.
فایننشال تایمز نوشت: احمدی نژاد تلاش کرد با مرتبط کردن موسوی با آقای رفسنجانی و اتهامات مبتنی بر فساد مالی خانواده وی و خصوصا فرزندانش، موسوی را تحت فشار قرار دهد.
این روزنامه افزود: احمدی نژاد پیش از این نیز در انتخابات گذشته از این سیاست استفاده کرده بود گرچه وی در انتخابات قبلی از انتشار نام هاشمی خودداری کرده بود.
نشریه انگلیسی ادامه داد: موسوی در این مناظره خود را به عنوان یک روشنفکر معرفی کرد و با تلاش برای خودداری از گیر افتادن در دام دفاع از سیاستمداران دیگر، گفت: مسلما شما هیچ سخنی علیه من ندارید.
فایننشال تایمز نوشت: آقای موسوی همچنین به دلیل آنچه وی اتخاذ سیاست خارجی ماجراجویانه و تندرو توصیف کرد از احمدی نژاد انتقاد کرد و اتخاذ این سیاست ها را باعث تخریب شان ایران و تخریب توسعه اقتصادی آن کشور توصیف کرد.
این روزنامه افزود: موسوی همچنین دولت احمدی نژاد را متهم به نقض قوانین برای استفاده دلخواه از درآمدهای نفتی کرد در حالی که احمدی نژاد مدعی شد هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی محورهای عمده تیم تشکیل شده برضد وی در اطراف موسوی هستند.
نشریه انگلیسی ادامه داد: موسوی همچنین احمدی نژاد را به دلیل اظهارات وی درباره سقوط قریب الوقوع آمریکا و اسراییل و اینکه ایران می تواند جهان را مدیریت کند به خیالبافی متهم کرد و از عملکرد وی در گسترش خرافه گرایی و مجبور کردن مردم به دویدن در پشت ماشین رییس جمهوری در سفرهای استانی برای دریافت کمک مالی انتقاد کرد.
فایننشال تایمز تصریح کرد: این مناظره درحالی برگزار شد که به نظر می رسد مبارزه انتخاباتی موسوی در حال قدرت گرفتن است درحالی که بسیاری از محافظه کاران میانه رو نیز برای سرنگون کردن دولت بنیادگرای احمدی نژاد از موسوی حمایت می کنند.
روزنامه "تایمز" نیز امروز در گزارشی تحت عنوان احمدی نژاد در مناظره انتخاباتی به شیوه آمریکایی رقیب خود را خرد کرد" نوشت: شاید محمود احمدی نژاد از آمریکا متنفر باشد اما وی شب گذشته خود را به عنوان یک کارشناس چیره دست در هنرهای جادوگری سیاه به شیوه آمریکایی در مبارزات انتخاباتی نشان داد.
این روزنامه افزود: احمدی نژاد در این مناظره موسوی رقیب اصلی انتخاباتی خود که به عنوان یک اصلاح طلب شناخته می شود را خرد کرد.
نشریه انگلیسی ادامه داد: احمدی نژاد که مجهز به تعداد زیادی پرونده بود در مبارزه با موسوی به سابقه دوران نخست وزیری وی حمله کرد و بارها وی را به هاشمی رفسنجانی که نماد طبقه فاسد در ایران است مرتبط کرد.
تایمز نوشت: احمدی نژاد در اظهارات خود حتی مدارک دانشگاهی زهرا رهنورد، همسر میر حسین موسوی را نیز به چالش کشید در حالی که موسوی نیز سیاست خارجی احمدی نژاد را تحت عنوان " ماجراجویانه، بی ثبات کننده، نمایشی و تندروانه توصیف و اعلام کرد احمدی نژاد شان ملت ایران را خدشه دار کرده و آن کشور را در منطقه از تمام دوستان خود دور کرده است.
این روزنامه افزود: موسوی همچنین با متهم کردن احمدی نژاد به تبدیل ایران به یک دیکتاتوری کوچک اعلام کرد به این دلیل وارد مبارزات انتخاباتی شده که احمدی نژاد کشور را در معرض خطر قرار داده است.
نشریه انگلیسی ادامه داد: موسوی همچنین اعلام کرد احمدی نژاد با تهدید 15 ملوان انگلیسی دستگیر شده در ایران در سال 2007 به اعدام و سپس آزاد کردن آنان مانند اشخاص محترم باعث تحقیر ایران شد اما احمدی نژاد پاسخ داد که وی یک عذرخواهی رسمی از تونی بلر نخست وزیر وقت انگلیس دریافت کرده و با اقدام خود در آزادی ملوانان باعث جدا شدن ملت انگلیس از دولت خود شد.
تایمز نوشت: موسوی همچنین احمدی نژاد را متهم کرد که با تکذیب هولوکاست به سود اسراییلی ها عمل کرده و به ایران آسیب زده است در حالی که احمدی نژاد که فردی کاملا پوپولیست است اعلام کرد "آیت الله خامنه ای" رهبر ایران و همچنین مردم آن کشور نیز از عقاید وی درباره هولوکاست حمایت می کنند.
این روزنامه افزود:احمدی نژاد همچنین اعلام کرد چرا ایرانیان باید در انتظار بمانند تا غرب وضعیت حقوق بشر در کشورشان را مورد حمله قرار دهد در حالی که حقوق فلسطینیان را نقض می کند.
نشریه انگلیسی ادامه داد: این مناظره تلویزیونی برای موسوی که به نظر می رسد مبارزه انتخاباتی وی درحال شتاب گرفتن است ، فرصت مناسبی بود تا در صحنه تلویزیون دولتی که شدیدا از احمدی نژاد حمایت می کند ، ظاهر شود گرچه هنوز مشخص نیست دهها میلیون ایرانی چگونه درباره این مناظره قضاوت خواهند کرد.
تایمز نوشت: در این مناظره احمدی نژاد بیشترین حملات را به موسوی انجام داد اما برخی از ایرانیان حملات وی به همسر موسوی را تندروانه می دانند و احمدی نژاد با اظهارات خود همچنین دشمنی شدیدی را در هاشمی رفسنجانی برانگیخته است.
شبکه بی بی سی نیز گزارش داد تلویزیون دولتی ایران اولین مناظره انتخاباتی خود را 10 روز مانده به انتخابات برگزار کرد.
این شبکه نوشت : نامزدهای شرکت کننده در این مناظره به بحث های اقتصادی که پاشنه آشیل آقای احمدی نژاد است، پرداختند.
بی بی سی افزود: آقای احمدی نژاد گفته است که از این مناظره ها برای بررسی عملکرد دولت های قبلی که شامل دولت میرحسین موسوی نیز می شود، استفاده خواهد کرد.
"پیش از شروع مناظره کروبی با رضایی، مجری از آنان خواست که از دو نامزد دیگر انتقاد نکنند که در جلسه حاضر نیستند."
بی بی سی افزود: آقای رضایی در این مناظره گفت که اقتصاد دولتی را به اقتصاد خصوصی تبدیل خواهد کرد.
بی بی سی از قول آقای کروبی نوشت که وی پول نفت را میان افراد بالای 18 سال تقسیم خواهد کرد و بر روی ایجاد اشتغال و حفظ حقوق شهروندی تمرکز خواهد کرد.
"آقای رضایی همچنین گفت شخصا با هرگونه تخلف در مورد حقوق شهروندان برخورد می کند تا همه اهمیت این موضوع را درک کنند."
بی بی سی از قول آقای کروبی عنوان کرد : در قوانین مربوط به حقوق بشر در ایران نقصی وجود ندارد و مشکل با مقامات است که این قوانین را اجرا نمی کنند.
این شبکه انگلیسی در تحلیل خود از موضوع مناظره که برای اولین بار در صدا و سیما برگزار می شود، نوشت: مناظره های تلویزیونی در انتخابات گذشته ایران نیز انجام می شده است اماامسال این مناظره ها به صورت بحث رو در رو بین دو نامزد ریاست جمهوری برگزار می شود.
بی بی سی در انتها نوشت: شبکه های تلویزیونی ایران دولتی هستند و رییس آن توسط رهبر عالی ایران تعیین می شود.
پایگاه خبری "بی.بی.سی" نیز در گزارشی تحت عنوان "رقیبان انتخاباتی ایران در برنامه زنده تلویزیونی درگیر شدند" نوشت: احمدی نژاد رییس جمهوری ایران در یک مناظره زنده تلویزیونی متهم به از بین بردن شان ایران شده و میر حسین موسوی نخست وزیر سابق در این مناظره همچنین احمدی نژاد را متهم کرد که با سیاست های تندروانه خود باعث بروز مشکل برای ایران شده است.
بی.بی.سی افزود: احمدی نژاد در این مناظره منتقدان خود را به انتشار اکاذیب درباره دولتش متهم کرد و همچنین مدارک دانشگاهی همسر موسوی را به چالش کشید در حالی که موسوی سیاست خارجی احمدی نژاد را باعث تخریب شان ایران در جهان توصیف کرد و از سرکوب اعتراضات دانشجویی توسط دولت نیز انتقاد کرد.
مطبوعات روز جمعه کویت مناظره تلویزیونی احمدی نژاد و موسوی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران را به طور گسترده بازتاب داده اند.
القبس تحت عنوان "احمدی نژاد گفت رفسنجانی به یکی از پادشاهان عرب وعده سرنگونی مرا داده بود"، مسائل مطرح شده در این مناظره را مهم خواند.
این روزنامه نوشت:احمدی نژاد رییس جمهوری ایران دولت های هاشمی رفسنجانی، خاتمی روسای جمهوری سابق و میرحسین موسوی نخست وزیر اسبق ایران را متهم کرد که برای سرنگونی و نیز شکست وی در انتخابات آینده تلاش می کنند.
وی چهارشنبه شب در یک مناظره تلویزیونی با موسوی نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: هاشمی رفسنجانی رییس جمهوری سابق به یکی از پادشاهان وعده داده بود که دولت احمدی نژاد به زودی ساقط خواهد شد.
وی همچنین دولتهای گذشته را متهم کرد که همواره در صدد قراردادن چوب لای چرخ دولت بوده اند.
این روزنامه افزود:موسوی نیز در این مناظره احمدی نژاد را به ایجاد دولتی مبتنی بر ماجراجویی، ایجاد مشکلات برای دیگران، رفتارهای نمایشی، قدرت نمایی و قهرمان بازی و نیز حمایت از خرافات و اقدامات غیر قانونی و سطحی نگری و افراط و تفریط متهم و تاکید کرد که در ارتباط با ادامه دولت احمدی نژاد احساس خطر می کند.
الانباء نیز در این راستا تحت عنوان "موسوی گفت احمدی نژاد به خاطر سیاست های افراطی خود ایران را در خارج مورد اهانت قرارداد"، نوشت: رییس جمهوری ایران در پاسخ به این موضوع گفت: وی با توافق غرب در صدد تضعیف ایران است.
این روزنامه افزود:مناظره تلویزیونی احمدی نژاد و موسوی رقیب انتخاباتی وی شاهد اتهام های متقابل و عمدتا بر مسایل سیاست خارجی جمهوری اسلامی متمرکز بود.
این روزنامه نوشت:هنگام پخش این مناظره به دلیل مشاهده آن از سوی میلیونها ایرانی، خیابان های تهران نیز تقریبا خالی بود و این مناظره نخستین مناظره در تاریخ جمهوری اسلامی ایران از سال 1979 به شمار می رود.
شبکه تلویزیونی"سی.ان.ان" نیز روز جمعه مناظره تلویزیونی موسوی و احمدی نژاد را یکی از مهم ترین و جدی ترین مناظره های نامزدهای دهمین دوره ریاست جمهوری ایران خواند.
این شبکه با پخش قسمت هایی از این مناظره تلویزیونی ، اعلام کرد که میرحسین موسوی در این مناظره خطاب به ایرانیان توضیح داد که نوع رفتار و مدیریت احمدی نژاد چگونه ممکن است به دیکتاتوری انجامد.
به گفته این شبکه خبری ، برگزاری این مناظره ، آن هم ، در آستانه آغاز انتخابات ریاست جمهوری در ایران ، بسیار حایز اهمیت است.
سی.ان.ان افزود: تمام ناظران داخلی و خارجی ، در انتظار نتیجه این انتخابات و روشن شدن تکلیف مساله برقراری روابط ایران با غرب به ویژه آمریکا و برنامه هسته ای آن کشور هستند.
روزنامه " آکشام " روز جمعه نوشت: احمدی نژاد و موسوی دو رقیب قدرتمند انتخابات ریاست جمهوری ایران در مناظره تلویزیونی برای اولین بار رو در روی یکدیگر قرار گرفتند.
به نوشته این روزنامه، مناظره دو رقیب قدرتمند مردم ایران را به پای تلویزیونها کشید و در این مناظره هر دو رقیب به تندی یکدیگر را مورد انتقاد قرار دادند.
به نوشته اکشام، موسوی، احمدی نژاد را متهم کرد که ایران را به سوی دیکتاتوری سوق می دهد و سخنان تند وی در مورد هولوکاست، اعتبار ایران را در نزد کشورهای خارجی کاهش داده است و در مقابل احمدی نژاد نیز هاشمی رفسنجانی و خاتمی روسای جمهور قبلی ایران را متهم کرد که یک " کمپین دروغ " علیه وی به راه انداخته اند.
به نوشته آکشام، احمدی نژاد گفت: هاشمی و خاتمی قدرتهای خود را با موسوی یکجا گردهم آورده و بر علیه وی فعالیت می کنند.
این روزنامه افزود: هواداران هر دو نامزد بعد از برگزاری مناظره با تجمع در خیابانهای اطراف به سردادن شعارهایی به نفع نامزد مورد نظر خود پرداختند.

منبع:http://www.irna.ir/View/FullStory/?NewsId=527296

گر مرد رهی ، غم مخور از دوری و دیری / دانی که رسیدن هنر گام زمانست
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی