انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 565)
سه شنبه 12/3/1388 - 19:18 -0 تشکر 118387
ابهام درباره حضور موسوی در مناظره پس از خط و نشان‌های احمدی‌نژاد

«گمان نمی كنم مناظره تلویزیونی راه حل مناسبی باشد و خیلی بر فضای جامعه برای تدبر كمك نمی كند.» این جمله ای بود که میرحسین موسوی چندی قبل در مصاحبه خود با خبرگزاری مهر به زبان آورد تا در گرماگرم رقابت انتخاباتی عدم تمایل جدی خود به برگزاری مناظره را پیشاپیش اعلام کرده باشد.

به گزارش رجانیوز، اگرچه انتظار می رفت با توافق صورت گرفته بین صدا و سیما و نمایندگان کاندیداها بر سر برنامه های انتخاباتی تلویزیون و مشخصاً مناظره، حرف و حدیثی در این خصوص باقی نماند، اما گذشت زمان نشان داد که رقبای احمدی‌نژاد چندان تمایلی به مناظره ندارند. از یک سو سایت های حامی موسوی و برخی شخصیت های مطرح جبهه اصلاحات اعلام کردند که مناظره با شرایط حاضر و اعداد و ارقامی که احمدی‌نژاد ارائه می کند، ضرورت ندارد. از سوی دیگر هم تلاشی پنهان برای تغییر در برنامه های درنظر گرفته شده آغاز شد.

این همه در حالی بود که برخی در پشت پرده درصدد برنامه ریزی برای مناظره های پیش رو بودند تا در معادله سه بر یک، باب نقد را در فازهای متفاوتی بگشایند. 3 رقیب انتخاباتی احمدی‌نژاد به حضور یك چهره پر نفوذ رسیدند و در خصوص نحوه سازماندهی مناظره با یكدیگر تبادل نظر کردند. در همین بازه زمانی از تیم هایی سخن به میان می آمد که برای مناظره کروبی و میرحسین با احمدی‌نژاد در حال برنامه ریزی و طرح ریزی هستند.

اما با وجود همه این تلاش ها تردیدها ادامه پیدا کرد. خبرهای دریافتی حکایت از آن دارد که برخی فشارها به صدا و سیما طی این مدت وجود داشته است. از آنجا که تلاش ها برای از میان برداشتن اصل مناظره راه به جایی نبرد برخی حضور کارشناسان را همراه با کاندیداها در زمان منظره مطرح کرده اند.

گفتنی است موضع تهاجمی دکتر احمدی‌نژاد طی این روزها و سخن گفتن از اینکه برخی حرف ها را برای مناظره نگه داشته است، در ایجاد تردید در جبهه مقابل اثر قابل توجهی داشته است. احمدی‌نژاد در گفتگوی خود در شبکه خبر نیز از سکوت این سال ها سخن به میان آورد و تصریح کرد که نباید عرصه کشور صحنه جدال باشد؛ اما اگر منافع ملت ایران اقتضا کند پرونده دولت های گذشته و برخی سفارش ها و مفاسد را باز خواهد کرد.

محمود احمدی‌نژاد در اجتماع بزرگ فرهنگیان نیز با بیان اینکه در دولت میرحسین تنها یک روزنامه فعالیت های اقتصادی دولت را نقد می کرد، گفت: «آن قدر به این روزنامه فشار آوردند و رییس دولت پشت تربیون بر این روزنامه فشار آورد که در نهایت قلمش شکست و این روزنامه خاموش شد.»

احمدی‌نژاد همچنین افزود:«در دولت سازندگی هم تنها یک روزنامه برنامه های اقتصادی دولت را مورد انتقاد قرار می داد که به خاطر هجمه و فشاری که بر این روزنامه آمد، مجبور به سکوت شد. در دولت قبلی وقتی که انتقادی علیه دولت صورت می گرفت،‌40 روزنامه به صورت همزمان با تیترهای یکسان به او حمله و با کشیدن کاریکاتور به "مسخره کردنش" می پرداختند.»

دکتر احمدی‌نژاد با این مقدمه به سراغ تخریب ها و ناگفته های خود رفت و تصریح کرد: «هر چند حجم تخریب ها و تهمت های ناروا بر علیه من بیش از حد انصاف بود اما من همه را بخشیدم ولی به خاطر منافع ملی و حقوق ملت مجبورم پرونده سه دولت قبل را در عرصه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و سیاست خارجی در برابر ملت و تاریخ قرار دهم که آن را در مناظره های تلویزیونی اعلام می کنم.»

مواضع تهاجمی احمدی‌نژاد در حالی طی این روزها کلید خورده است که پیشتر حتی زید آبادی نیز با اشاره به مناظره موسوی و احمدی‌نژاد تصریح کرده بود:«بر خلاف تصور، برنده این مناظره احمدی‌نژاد است.» به نظر می رسد ترس از شکست در مناظره بانی عقب نشینی و شرط و شروط گذاشتن های مکرر حامیان برخی کاندیداها شده باشد.

مسلما در فضای مناظره خیلی چیزها مشخص خواهد شد. در این فضاست که نامزدها می توانند به دور از فضای شعاری مدعای همدیگر را به نقد بکشند و اجازه بدهند تا مردم در این میان قضاوت کنند. انتظار آن بود که مدعیان گفتگو و مدافعان حق آگاهی مردم و شفافیت از مناظره به سبب روشن شدن واقعیات استقبال کنند. البته به نظر می رسد ناتوانی برخی کاندیداها به جهت بالا بودن سن آنها نیز در این میان بی تاثیر نبوده است

منبع 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی