• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 1102)
جمعه 8/3/1388 - 15:31 -0 تشکر 117162
آمار غیر واقعی آقای احمدی نژاد در تلویزیون

اسحاق جهانگیری در واكنش به آمار ارایه شده دولت در حوزه صنعت و معدن:

آمارهای آقای احمدی‌نژاد در تلویزیون غیر واقعی بود

قلم - «سال گذشته میزان تولید فولاد در کشور کمتر از 10 میلیون تن بوده است. در طول چهارسال گذشته این بخش کمتر از 10 درصد رشد داشته است. نتیجه‌گیری رشد 70 درصدی توسط آقای احمدی‌نژاد اصلا منطقی نیست.»

به گزارش قلم نیوز،‌ وزیر صنایع و معادن در دولت اصلاحات گفت: از آمارهایی که آقای احمدی نژاد در برنامه تلویریونی خود اعلام کردند به شدت متعجب شدم چراکه این آمارهایی که در بخش صنعت مطرح شد با واقعیت فاصله فراوانی دارد.

اسحاق جهانگیری در گفت و گوی خود با ایلنا ادامه داد: پیش از این هم ایشان در خصوص تولید فولاد، آلومینیوم، مس، سیمان و... این آمارها را اعلام کرده بودند که در نامه ای کاملا محترمانه و کارشناسی شده به ایشان توضیح داده بودم که این آمارها اشتباه است و دلایل فنی و منطقی را نیز ذکر کرده بودم اما تکرار این آمارها در برنامه تبلیغاتی تلویزیونی به این دلیل بوده است که احتمالا برای ایشان جا افتاده است که دولت در این بخش دستاورد مهمی داشته است چراکه در یک سال گذشته چند بار این آمارها را اعلام کرده‌اند.

وی افزود: منتقدین دولت در حوزه اقتصاد، نقدهای مهمی مطرح کرده بودند که انتظار می رفت رئیس جمهور در برنامه تلویزیونی خود در خصوص این موارد توضیح دهد. نرخ تورم، کاهش سرمایه‌گذاری خارجی، افزایش بدهی معوق بانکی هزینه کرد درآمد ارزی و ... مهمترین موضوعاتی است که کارشناسان بارها در خصوص آن صحبت کرده‌اند و انتظار داشتند که از زبان رئیس جمهور علت عدم توفیق در این شاخص‌های مهم اقتصادی را بشنوند اما آقای احمدی نژاد بدون اشاره به این موارد، آمارهای اشتباه از چند بخش صنعتی را ارائه کردند که برای کسانی که از این بخش اطلاع دارند بسیار نگران‌کننده است.

وی با اشاره به اینکه اگر موفقیت دولت در این بخش‌هاست که بارها آمارهای آن اعلام می‌شود، گفت: حداقل باید آمارهای واقعی به مردم گفته شود.

جهانگیری خاطرنشان کرد: سال گذشته که ایشان این آمارها را برای فولاد، آلومینیوم، مس، سیمان و... اعلام کردند طی نامه‌ای از ایشان درخواست کردم که رسیدگی کنند که چرا امارهای نادرست به ایشان می‌دهند. وی ادامه داد: وقتی نامه‌ای صادقانه، دلسوزانه، کارشناسی شده و با نهایت احترام برای ایشان نوشتم انتظار می‌رفت که ایشان دستوری صریح و علنی می‌دادند و می‌خواستند که موضوع پیگیری شود و علت مشخص شود بعد اگر نتیجه این بود که اشتبه شده است، دولت آنقدر در برابر مردم صداقت و شجاعت می‌داشت و اعلام می‌کرد که اشتباه صورت گرفته است یا اصلا اگر به این نتیجه می‌رسیدند که اشتباه نشده، به طور رسمی توضیح می‌دادند.

وی اظهار داشت: آقای احمدی‌نژاد همان آمارها را در برنامه تبلیغاتی خود اعلام کردند و فقط کلمه ظرفیت در کنار تولید اضافه شده بود که این آمارها برای ظرفیت تولید هم غیر واقعی است.

جهانگیری با اشاره به آمارهایی که در خصوص فولاد ارائه شد، گفت: در خصوص فولاد ایشان اعلام کرده‌اند که در طول 50 سال پیش از دولت نهم، ظرفیت تولید به 10 میلیون تن رسیده است اما در طول این چهارسال این میزان به 17 میلیون تن افزایش یافته است درحالی که چنین موضوعی به هیچ وجه صحت ندارد.

وی ادامه داد: اولاً ظرفیت تولید برای فولاد طبق هیچ آمار رسمی برای هیچ کشوری قابل گفتن نیست چراکه معنایی ندارد. طبق آمارهای رسمی میزان تولید سالانه فولاد در هر کشور اعلام می‌شود نه ظرفیت سالانه. ثانیا برای اعلام ظرفیت تولید هم باید شاخص مشخصی برای آن تعریف کرد نه اینکه تولید فولاد و تبدیل آن به محصولات دیگر را که در چند مرحله انجام می‌شود را با هم جمع کرد و همه را به عنوان ظرفیت تولید فولاد اعلام کرد.

وی افزود: شاخص تولید فولاد، تولید فولاد خام است و فولاد خام چیزی است که بعد از مراحل ذوب به شمش تبدیل می‌شود حال اگر کسی ظرفیت تولید فولاد خام را با با ظرفیت محصول قبلی آن که به فولاد تبدیل شده، جمع کند و به عنوان ظرفیت تولید فولاد اعلام کند، نشان از بی‌اطلاعی او از این موضوع دارد.

به گفته وی درحال حاضر ظرفیت تولید فولاد کشور بسیار کمتر از چیزی است که آقای احمدی‌نژاد اعلام کرده است.

جهانگیری با اشاره به اهداف برنامه چهارم توسعه گفت: بر اساس برنامه چهارم توسعه برای تولید 25 میلیون تن فولاد برنامه‌ریزی کرده بودیم. امروز دولت باید پاسخ دهد که چرا به هدف برنامه نرسیده است. سال گذشته میزان تولید فولاد در کشور کمتر از 10 میلیون تن بوده است. در طول چهارسال گذشته این بخش کمتر از 10 درصد رشد داشته است. نتیجه‌گیری رشد 70 درصدی توسط آقای احمدی‌نژاد اصلا منطقی نیست.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع به راحتی قابل اثبات است. کارخانه‌های فولاد در کشور انگشت‌شمار هستند و میزان تولید آنها دانه به دانه قابل بحث کردن است. این که فولاد خام در چند کارخانه تولید می‌شود و هرکدام چقدر توید می‌کنند براحتی قابل دسترسی است و مشخص است که تولید فولاد خام در کشور چه میزان است. وی گفت: سال گذشته میزان تولید فولاد خام نزدیک به 10 میلیون تن بود اما آقایان میزان تولید فولاد خام را با محصولاتی که از همان فولاد تهیه می‌وشد را با هم جمع می‌کنند و به عنوان آمار میزان تولید فولاد اعلام می‌کنند. مثلا در بندرعباس آهن اسفنجی تولید می‌شود که مواد اولیه فولاد خام است و طی مراحلی به فولاد تبدیل می‌شود. آقایان میزان تولید آهن اسفنجی را با فولاد خام جمع می‌کنند و به عنوان آمار تولید فولاد اعلام می‌کنند.

وزیر اسبق صنایع و معادن درباره آمارهای ارائه شده در بخش آلومینیوم گفت: آمارهای رئیس جمهور درخصوص آلومینیوم هم به نحوی دیگر اشتباه است. در کشور دو کارخانه تولید آلومینیوم داریم. یکی المهدی و دیگر آلومینیوم سازی اراک است که میزان تولیدشان روشن است.

وی ادامه داد: تولید این دو کارخانه در مجموع در سال 83 یعنی سال پایانی فعالیت دولت هشتم 218 هزار تن بوده است. در سال 85 این دو کارخانه 205 هزار تن تولید کرده اند. در سال 86 هم 205 هزار تن تولید آلومینیوم کشور بوده است و در سال 87 به 220 هزار تن رسیده است. آقای احمدی نژاد آمار تولید آلومینیوم را 420 هزار تن اعلام کرده‌اند.

وی افزود: کارخانه‌ای در بندرعباس در دست احداث است که این کارخانه شاید تا سه سال آینده به بهره‌برداری برسد. اگر این کارخانه به بهره‌برداری برسد شاید میزان تولیدش به 200 هزار تن برسد عمده کار این کارخانه‌ها هم در دولت گذشته انجام شده است. آقای رئیس جمهور این را با 220هزار تن سال گذشته جمع کرده‌اند و به عنوان ظرفیت تولید آلومینیوم اعلام کرده‌اند.

اسحاق جهانگیری آمارهای احمدی‌نژاد در زمینه تولید مس را به طور مشروط درست ارزیابی کرد و گفت: ایشان همانطور که برای آلومینیوم و فولاد از کلمه ظرفیت تولید استفاده کرد برای مس هم باید از ظرفیت تولید سخن می‌گفتند. ایشان گفتند تولید مس در سال 83، 170 هزار تن بوده است و در سال 87، 260 هزار تن. ایشان باید آمار ظرفیت مس را هم اعلام می‌کردند تا مشخص شود که دولت نهم هیچ قدمی برای افزایش ظرفیت تولید مس برنداشته است.

وی ادامه داد: طرح‌های که در پایان سال 83 برای مس اجرا شد و به بهره‌برداری رسید، ظرفیت تولید مس در کشور را به 280 هزار تن رساند که امروز تولید 260 هزار تنی محقق شده است درحالی که در این چهار سال یک کیلو هم به ظرفیت تولید مس اضافه نشد و هیچ طرح جدیدی برای تولید مس پایه‌ریزی نشده است درحالی که قیمت جهانی مس به 8هزار دلار رسید و امکان بسیار خوبی برای افزایش ظرفیت مس بوجود آمد.

وزیر صنایع در دولت اصلاحات همچنین درباره تولید سیمان و آمارهای رئیس دولت نهم، گفت: افزایش ظرفیت تولید و احداث کارخانه‌های تولید سیمان از محل حساب ذخیره ارزی از مهمترین دستاوردهای دولت گذشته بود.

وی افزود: احداث 40 کارخانه برای تولید 40 میلیون تن سیمان در دولت گذشته بررسی شد و در سال 81 عملیات اجرایی آن آغاز شد. بهره‌برداری از این کارخانه‌ها از سال 84 آغاز شد و یکی یکی این کارخانه‌ها به تولید مشغول شدند به گونه‌ای که تعدادی از آن‌ها در همان سال 84 و در حالی که فقط دو، سه ماه از فعالیت دولت نهم گذشته بود به بهره‌برداری رسیدند.

وی ادامه داد: بهره‌برداری از این کارخانه‌ها موجب پیشرفت تولید سیمان شد و در این چهار سال کار جدیدی در این بخش صورت نگرفت. در نامه‌ای که به آقای احمدی‌نژاد نوشته بودم هم ذکر کردم که در دولت آقای هاشمی رفسنجانی یک میلیارد دلار فاینانس برای سیمان در نظر گرفته شد، در دولت آقای خاتمی مصوبه استفاده از حساب ذخیره ارزی برای سیمان اخذ شد و احداث کارخانه‌ها انجام شد. از آقای احمدی نژاد در این نامه پرسیدم که دولت نهم به غیراز خروج سیمان ازسبد حمایتی، چه اقدامی برای سیمان انجام داده است؟

جهانگیری خاطرنشان کرد: این سیاست‌های دولت گذشته در خصوص نحوه استفاده از سیمان از صندوق ذخیره ارزی بود که موجب افزایش تولید سیمان شد پس دولت اگر می‌خواهد از اقدامات مثبتش صحبت کند، نباید از سیمان، فولاد، مس و آلومینیوم سخن بگوید.

وی تاکید کرد: احتمالا دولت دستاوردهایی هم داشته است که باید از آنها برای تبلیغات استفاده کند و از نقاط مثبت دولت بگوید نه این موارد که آمارهای مستند نشان از بی برنامگی و عدم توفیق دولت نهم، دارد.

جمعه 8/3/1388 - 19:53 - 0 تشکر 117224

من نمیدونم آمار واقعی کشور دست رئیس جمهور یا حضرات اصلاح طلب

جمعه 8/3/1388 - 21:25 - 0 تشکر 117258

جور دیگری نمی توانند تخریب کنند می گویند آمار دروغ می دهند غافل از اینکه این آمار را همان مرکزی می دهد که قبلا آمار دولتهای سازندگی واصلفاحات را می داد یعنی مر کز آمار ایران اگر اکنون غیر واقعی ودروغ است آن زمان هم دروغ بود چرا آن زمان سکوت کردید

جمعه 8/3/1388 - 22:31 - 0 تشکر 117280

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

پیشنهاد میکنم این بحث رو بخونین، پاسخ خیلی از سوالاتتون رو میگیرین.

سربلند و پیروز باشین...

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
جمعه 8/3/1388 - 23:11 - 0 تشکر 117291

با سلام

تشكر میكنم از دوست عزیز نیكادل

این اولین بارشون نیست وقتی دوستان خودشون اعتراض می كنند كه این چه اماری میدید میگن بی سوادید

فكر كنم ماشین حسابشون خرابه..

با تشكر

 

فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خـاک سپارند تـا اجزای بدنم خـاک ایـران را تشکیل دهد.

((کوروش بزرگ))


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.