انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 496)
چهارشنبه 6/3/1388 - 6:39 -0 تشکر 116468
توصیه 10 سال پیش رهبر انقلاب به خاتمی چه بود؟

با سلام 

گروه سیاسی- "یکى از چیزهایى که من مى‏خواهم در این زمینه جدّاً به آقایان توصیه کنم، این است که به نقاط محروم بروید و با مردم به طور روبه‏رو تماس بگیرید و در جریان کارهایشان قرار گیرید. خود این سفرهایى که انجام مى‏شود - بخصوص به نقاط دوردست و محروم - خیلى باارزش و بابرکت است؛ چون انسان را در واقعیتهایى قرار مى‏دهد که آنها را شنیده است. گزارش خیلى مى‏خوانیم؛ اما گزارشى که انسان از نزدیک آثار آن را لمس کند، انصافاً تأثیر دیگرى دارد."
این جملات بخشی از دغدغه‌های رهبر انقلاب بود که 10 سال پیش و در هفته دولت به محمد خاتمی و وزرایش خطاب شد، چرا که به نظر می‌رسید مناطق محروم و مردم مستضعف همچنان در اولویت‌های دولت قرار نداشتند.
با این حال دولت هفتم كه هیچ،دولت هشتم هم انجام "توسعه سیاسی" را بر رسیدگی به محرومین و البته به كاربستن این تذكر دلسوزانه ترجیح داد و نتیجه این امر آن شد كه سكان دولت در انتخابات نهم ریاست جمهوری به دست كسی بیافتد كه رسیدگی به محرومین را در لابلای شعارهای رنگارنگ سایر كاندیداها به عنوان شعار اصلی خود انتخاب كرده بود.
"محمود احمدی نژاد" البته قبل از "منتخب ملت" شدن،شعار رسیدگی دولت به همه نقاط كشور از نزدیك را در قالب طرح انجام "سفرهای استانی" هیات دولت مطرح كرده بود.
این طرح برای اولین بار در برنامه گفتگوی زنده شبكه دوم سیما كه به بیان برنامه های انتخاباتی "احمدی نژاد" اختصاص داشت از جانب خود وی عنوان شد.
بدین ترتیب بود كه ملت ایران در میان ناباوری جناح های سیاسی كشور،سکان کشور را به دست کسی سپرد که با شعار "اجرای عدالت" و "دولت 70 میلیونی" وارد عرصه انتخابات شده بود. احمدی‌نژاد که به مردم گفته بود "کابینه‌اش متعلق به همه ایران است" و "رئیس جمهور و دولت متعلق به همه كشور از تهرانی و اصفهانی تا روستایی های محروم است"، از همان ماه‌های آغازین استقرار دولت، با وزرایش راهی نقاط محروم کشور شد و همچنان بر این "ابتكار مدیریتی" خود پافشاری کرد.
در این میان رسانه ها و سیاسیون به مقتضای عادتشان درباره "دولت نهم" از همان ابتدا این سفرها را "شعاری" نامیدند و حتی آن را در یك جمله، "هدر دادن وقت دولت" توصیف كردند.

رهبر معظم انقلاب كه سالیان گذشته بر انجام این رفتار عادلانه حاكمیتی تاكید كرده بودند، اما دربرابر این انتقادها كه كم و بیش رنگ تخریب هم به خود می گرفت از این ابتكار دولت نهم قاطعانه حمایت كردند.

بر این اساس بود که رهبر انقلاب اسلامی در سومین سال از عمر این دولت، عینا جملاتی را که 9 سال پیش به دولت اصلاحات تذکر داده بود، خطاب به احمدی‌نژاد و مسئولان دولت‌نهم نیز بیان کردند؛ هرچند كه این بار رهبر انقلاب به جای "تذكر" ، از دولت نهم به دلیل آن كه رئیسش،این مهم را از نخستین روزهای حاكمیتش پی گرفته بود، "تشكر" كردند.
تكرار عینی این جملات در بیانات رهبری آن هم با فاصله 10 سال نشان داد همانطور كه ایشان نیز بارها فرمودند، حمایت رهبری انقلاب مطلقا مختص به "حرکت در مسیر اسلام، انقلاب و خدمت به محرومین" است و در این راستا حاكمیت شخص الف یا ب بر دولت تاثیری ندارد .

شاید به همین دلیل بود كه سفرهای‌استانی، "برخواسته از گفتمان عدالتخواهی انقلاب" و "نتیجه پیشنهاد و تاکیدات رهبر انقلاب" خوانده شد.
سفرهایی که پس از عملیاتی شدن از سوی دولت‌نهم این چنین با تایید رهبری همراه شد: رفتن به شهرها، رفتن به شهرهاى کوچک، همه‏ى نقاط کشور را زیر پا گذاشتن و هیچ نقطه‏اى از کشور را از منظر خبرگى و کارشناسى دور قرار ندادن، اینها چیزهاى باارزشى است. ... در هر مجموعه‏اى این امتیاز وجود داشته باشد، جا دارد که انسان از آن قدردانى کند.

با این حال تاییدات رهبری، نه تنها همراهی منتقدان دولت در این زمینه را سبب نشد، بلکه از اواسط عمر دولت‌نهم بود كه بازهم انتقادات گسترده‌ مخالفین "سفرهای استانی" دولت احمدی‌نژاد را هدف گرفتند .
مخالفان دولت بدون ارائه سند یا آماری صحیح مدعی می‌شدند که این سفرها بسیار پرهزینه و تبلیغاتی و در عین حال بی‌ثمر است.
اما حملات رسانه‌های اصلاح‌طلب ،به دولت منحصر نماند و آنان در این راستا مردم را نیز نشانه رفتند.

در همین راستا بود که شعور و قدرت انتخاب مردم زیر سوال برده شد و آن‌هایی كه به استقبال رئیس جمهور در این سفرها می آمدند به "شکم‌پرستی" متهم شدند.
خیلی دیر نبود زمانی که روزنامه اعتمادملی شور و شوق مردم را در سفرهای استانی به با و پایین پریدن "دلفین"‌ها برای گرفتن لقمه‌ای غذا تشبیه کرد.
مدتی پس از آن بود که همین روزنامه مدعی شدند که وعده "ناهار و شام" جمعیت گسترده یزد‌یها را به مراسم استقبال از رئیس‌جمهوری کشانده است.
آنها در ادامه حتی توزیع سیب زمینی را عامل گرایش مردم به دولت و سفرهای استانی عنوان و چندین هفته در این باره مطلب نوشتند.
با این وجود استقبال گسترده‌تر مردم در سفرهای پایانی رئیس‌جمهوری که نشان از بی‌توجهی مردم به تحلیل‌های موجود بود، ورق تحلیل‌ها را برگرداند و مخالفان دولت‌نهم در مسیری خلاف گذشته به تاثیرگذار بودن این سفرها اعتراف و حتی در اقدامی آشکار تلاش کردند که خود را مبتکر "سفرهای استانی" بنامد.
به دنبال این رویه بود که میرحسین موسوی اعلام کرد در صورت پیروزی در انتخابات سفرهای استانی را ادامه خواهد داد.
در این راستا در روزهای اخیر برخی رسانه‌های اصلاح طلب، آغاز سفرهای استانی را به سال‌های دور در دولت هاشمی و پس از آن دولت اصلاحات نسبت می‌دهند.
این امر از آن جهت كه پیش از این سایر دستاوردهای دولت نهم چون پیوستن كشورمان به باشگاه 9 عضوی كشورهای فضایی ، هسته ای شدن كشور پس از دوسال تعلیق ننگین،كشف داروی ضدایدز و دهها مورد از این دستاوردها نیز به "زحمات دولت های گذشته" نسبت داده می شد، چندان عجیب نبود،اما از آن جهت كه مخالفین دولت نهم پس از چهار سال به سودمندی آنچه رئیس این دولت اجرا می كرده و البته مورد حمله هم قرار می گرفته، معترف شده اند حتما جالب است.

امام زمان (عج) : اگر شیعیان ما به عهد و پیمانی که با ما بسته اند وفادار بودند فرج من به تاخیر نمی افتاد.   

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی