انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 260)
سه شنبه 5/3/1388 - 14:25 -0 تشکر 116262
جزئیات طرح احمدی نژاد برای مشارکت مردم در پروژه های نفت و گاز

رییس جمهور در تاریخ 28 اردیبهشت ماه در همایش مدیران صنعت نفت، نوید ایجاد زمینه مشارکت مردم در طرح های عظیم نفتی را داده بود که معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران جزئیات بیشتری از این طرح را مطرح کرد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایرانضمن تشریح جزئیات طرح انتشار اوراق مشارکت برای توسعه میدان گازی مشترک پارس جنوبی؛ از درخواست وزیر نفت از معاون اول رییس جمهوری برای انتشار 12 میلیارد و 245 میلیون دلار اوراق مشارکت ارزی و ریالی در مدت سه سال توسط شرکت نفت و گاز پارس به منظور سهیم کردن مردم در تامین مالی توسعه فازهای باقی مانده میدان پارس جنوبی خبر داد.

مهندس سیف اله جشن ساز با اشاره به اینکه انتشار اوراق مشارکت ارزی و ریالی سفره پاک و بدون بوروکراسی برای سهیم شدن ایرانیان سراسر دنیا در طرح های تولید نفت و گاز در کشور است، افزود: انتشار اوراق مشارکت برای اجرای طرح های تولید نفت و گاز جسارت دولت نهم می باشد و تا کنون هیچ دولتی شجاعت این اقدام را نداشته است.

وی افزود: اولویت وزارت نفت برای استفاده از منابع مالی جمع آوری شده از انتشار این میزان اوراق مشارکت توسعه فازهای (16-15) و (18-17) توسعه میدان گازی پارس جنوبی است.

به گفته وی، درخواست وزارت نفت انتشار 4 میلیارد و 245 میلیون دلار اوراق مشارکت در سال اول، 4 میلیارد و 100 میلیون دلار در سال دوم و 3 میلیارد و 900 میلیون دلار در سال سوم است.

معاون وزیر نفت افزود: براساس بند هـ ماده 6 قانون بودچه سال 1388، دولت مجاز به انتشار یک میلیارد و 500 میلیون یورو اوراق مشارکت برای تامین مالی طرح های زیربنایی توسعه ای اولویت دار است. در این چارچوب وزارت نفت درخواست انتشار یک میلیارد یورو اوراق مشارکت را در مرحله اول کرده است.

به گفته وی، برای انتشار مابه التفاوت یک میلیارد یورو با 4 میلیارد و 245 میلیون دلار درخواستی وزارت نفت در مرحله اول، دولت متمم بودجه به مجلس ارایه می دهد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به این که از اسفند ماه گذشته جلسات کارشناسی و مطالعات امکان سنجی این طرح با بانک های عامل و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برگزار و اجرای آن امکان پذیر شده است، تصریح کرد، بانک های صنعت و معدن و ملت به عنوان بانک های عامل اعلام آمادگی نموده اند.

وی با اشاره به اینکه طرح های تولید نفت و گاز در دنیا از جمله پرسودترین طرح های اقتصادی می باشند، افزود: با توجه به مشکلات کنونی اقتصادی، مالی و بانکی دنیا، انتشار اوراق مشارکت تولید نفت و گاز در ایران پاسخی به علاقمندی ایرانیان سراسر جهان برای سرمایه گذاری مطمئن در کشور با سود و بازپرداخت تضمین شده است.

وی تصریح کرد: با انتشار این اوراق نه تنها سرعت پیشرفت طرح های توسعه بیشتر می شود بلکه ایرانی های داخل و خارج از کشور در دوره معین و با سود مشخص در طرح های تولید نفت و گاز کشور شریک می شوند. با این طرح سود سرمایه گذاری در تولید نفت و گاز نصیب مردم ایران در سراسر دنیا می شود.

معاون وزیر نفت در گفتگو با ایرنادر خصوص این که این طرح چه ارتباط و شباهتی با طرح های دیگر مطرح شده برای استفاده از سود نفت دارد، گفت: این طرح شباهتی با آن طرح ها ندارد. طرحی که اخیرا از سوی برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مطرح می شود، سهیم کردن مردم در سود تاسیسات و امکانات موجود صنعت نفت مانند پالایشگاه ها است اما طرح دولت نهم، سهیم کردن مردم در سود سرمایه گذاری طرح های توسعه ای می باشد.

این مقام مسئول با اشاره به سود خوب اوراق مشارکت ارزی و ریالی، تاکید کرد، مردم با خرید اوراق مشارکت تولید نفت و گاز برای مدت سه سال از یک سود مشخص و قطعی نفع می برند.

وی تاکید کرد، انتشار اوراق مشارکت تولید نفت و گاز نه فقط یک منبع مالی پایدار برای اجرای طرح های توسعه ای نفت و گاز خواهد بود، بلکه این امر سبب می شود برنامه زمانبندی توسعه مراحل مختلف پارس جنوبی کوتاه تر شود. بدین ترتیب از کشور رقیب (قطر) در برداشت از این میدان عقب نمی مانیم.

معاون وزیر نفت با اشاره به این که با اعمال تحریم از سوی کشور های غربی، ضعف ها در جمهوری اسلامی ایران به قدرت تبدیل شده است، افزود: با اعمال تحریم، متخصصان و شرکت های ایرانی به قدرت رهبری طرح های بزرگ نفتی، ظرفیت های بزرگ پیمانکاری و فناوری تولید نفت و گاز دست یافتند.

وی ضمن بیان این که با استفاده از روش انتشار اوراق مشارکت در کنار روش های بیع متقابل و تامین مالی (فاینانس)، شاهد تسریع اجرای فازهای باقیمانده پارس جنوبی خواهیم بود، افزود: در صورت رفع مشکل تامین منابع مالی، فاز 16، 15 توسعه میدان پارس جنوبی در مدت سه سال به بهره برداری خواهد رسید.

وی ایجاد Energy Fund در ایران و منطقه، ایجاد شرکت های سهامی و فروش سهام آنها به بخش خصوصی براساس اصل 44 قانون اساسی، واگذاری امتیاز بهره برداری از فازهای میدان پارس جنوبی به سرمایه گذاران بخش خصوصی، انتشار گواهی سپرده از سوی بانک ها و انتشار اوراق صکوک را که در کشورهای اسلامی مرسوم است، از دیگر روش های جذب منابع مالی جهت توسعه میدان پارس جنوبی دانست که در دست بررسی است.

به گفته وی، برنامه ریزی شده است که این اوراق در مدت هفت سال به تدریج انتشار یابند و به این ترتیب 14 فاز باقی مانده توسعه میدان گازی پارس جنوبی به اجرا و بهره برداری خواهند رسید.

منبع:رجا نیوز

گر مرد رهی ، غم مخور از دوری و دیری / دانی که رسیدن هنر گام زمانست
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی