ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 2115)
چهارشنبه 30/2/1388 - 0:53 -0 تشکر 114467
»»انواع نام دامنه و قواعد ثبت دامنه ها

»»انواع نام دامنه و قواعد ثبت دامنه ها

»» دامنه های ایرانی ir.

»حوزه ir.
دامنهir و زیر مجموعه های آن از جمله ac.ir و co.ir و net.irو... مختص کشور ایران بوده و ثبت این نوع دامنه فقط بصورت یکساله و یا پنجساله امکانپذیر است. ضمنا ثبت دامنه ir برای عموم آزاد است ولی ثبت دامنه های زیر مجموعه آن که قبلا اشاره شد دارای قوانینی است که در پایین بطور کامل بیان شده است.

»حوزه ac.ir.
این دامنه از زیر مجموعه های دامنه ir بوده و مختص دانشگاهها و مراکز آموزش عالی با مجوز رسمی از وزارت علوم بوده و جهت ثبت این دامنه ارائه کپی مدارک فوق الزامی است.

»حوزه co.ir.
این دامنه مخصوص شرکتهای تجاری غیر دولتی ثبت شده است و متقاضی ثبت این دامنه باید دارای شرکت ثبت شده باشد و برای ثبت آن ارائه کپی روزنامه رسمی ثبت شرکت و کپی اساسنامه شرکت الزامی است.

»حوزه net.ir.
این دامنه مختص شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنت و شبکه (آی اس پس) بوده و متقاضی ثبت این دامنه می بایست کپی مدارک و  مجوز ISP خود را ارائه نماید.

»حوزه org.ir.
این دامنه نیز از زیر مجموعه های دامنه ir بوده و مختص شرکتها و موسسات غیر انتفاعی و موسسات بین المللی ثبت شده است و برای ثبت این دامنه ارائه کپی روزنامه رسمی موسسه یا سازمان الزامی است.

»حوزه gov.ir.
این دامنه مختص سازمانهای دولتی و وزارتخانه های جمهوری اسلامی ایران و بخش های اجرایی موسسات دولتی است و بمنظور ثبت این دامنه ارائه درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی است.

»حوزه id.ir.
این دامنه همانطور که از نام ان پیداست مختص افراد حقیقی تابع کشور ایران است و برای ثبت آن متقاضی می بایست فتوکپی شناسنامه خود را ارئه نماید.

»حوزه sch.ir.
این دامنه مختص موسسات آموزشی و مدارس و سایر سازمانهای آکادمیک دارای مجوز رسمی وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران بوده و متقاضی ثبت این دامنه می بایست کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ موسسه را ارائه نماید.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

»» دامنه های بین المللی

»حوزه com.
متداولترین نوع حوزه است که برای اکثر سایتها از جمله سایتهای شخصی و تجاری و موضوعات عمومی مناسب است .

»حوزه net.
مخصوص موسسات خدمات اینترنتی است. همچنین این نام مخفف کلمه Network به معنای شبکه است.

»حوزه  org.
بیشتر مناسب سایتهای سازمانی و موسسات آموزشی است البته به نوعی برای موسسات غیر انتفاعی نیز مناسب است البته اگر سایت شما یک سایت علمی است این نوع حوزه دامنه هم می تواند برای شما بسیار مناسب باشد . نام این نوع حوزه از کلمه Organization به معنی سازماندهی گرفته شده است .

»حوزه biz.
مخصوص سایتهای تجاری است و نام آن نیز از نوع تلفظ کلمه business به معنی تجارت گرفته شده است .

»حوزه info.
بیشتر مخصوص سایتهای اطلاع رسانی و منابع آموزشی است . همانطور که کاملاً مشخص است نام این نوع حوزه از کلمه information به معنی اطلاعات گرفته شده است .

»حوزه gov.
مخصوص سازمانهای دولتی است . همانطور که کاملاً مشخص است نام این نوع حوزه از کلمه Government یعنی دولت گرفته شده است .

»حوزه edu.
مخصوص سایتهای آموزشی است . همانطور که واضح است نام این نوع حوزه از کلمه educational به معنی آموزشی گرفته شده است.

»حوزه name.
این حوزه مخصوص اشخاص حقیقی است یعنی هر کسی که می خواهد یک سایت شخصی برای خود ایجاد کند می تواند از این نوع دامین استفاده کند.

»حوزه ws.
مخصوص سایتهای منبع یعنی معمولا برای سایتهایی که نقش منبعی بزرگ از اطلاعات و یا فایلها و... را دارند بکار می رود. این نوع حوزه مخففWestern Samoa ( کشور ساموا ) است ولی همانطور که از ظاهر آن پیداست شباهت زیادی به مخفف کلمهWeb Site دارد به همین دلیل بسیاری از سایتها از این نوع حوزه استفاده می کنند.

»حوزه web.
همانطور که پیداست این نوع حوزه دامنه مخصوص سایتهایی است که به موارد و مباحث Web می پردازند.

»حوزه us.
این نوع ، دامنه ملی کشور آمریکا است،اما بعضی از سایتها با محتوای دوستیابی و یا سایتهای فامیلی نیز از این نوع دامنه استفاده می کنند زیرا همانطور که می دانید این نوع دامنه بمعنی "ما" است.

»حوزه های co.uk. وorg.uk. و me.uk.
UK مخفف United Kingdom بوده و در واقع این پسوند مخصوص ایالت بریتانیا و ایرلند است اما در حال حاضر به صورت پسوندی برای بسیاری از سایتهای اروپایی تبدیل شده است.

»حوزه mobi.
این نوع دامنه مخفف کلمه Mobile بوده و مخصوص سایتهایی است که با خدمات و یا محصولات مربوط به موبایل سر و کار دارند.

»حوزه cc.
این نوع دامنه در سال 1997 بوجود آمد و در واقع بدین منظور که دامنه ای در تناوب دامنه com. باشد ایجاد شد. همچنین این نوع دامنه مخصوص سایتهای تجاری است.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

»» قواعد کلی نام دامنه درست

»نام دامنه (دامین)شما و یا به طور خلاصه بگوییم نام سایت شما ( مثل نام iranwebservice.com در سایت ما ) باید شامل اعداد و حروف انگلیسی باشد.همچنین می تواند شامل خط تیره (-) باشد .

»این نام حداکثر می تواند شامل ٦٧ کاراکتر باشد ولی نمی تواند شامل فاصله خالی و یا خط تیره در اول و یا آخر نام باشد بلکه خط تیره (-) فقط می تواند مابین کاراکترهای آن باشد .
مثالهای نام دامنه درست: yoursite و your-site و y-yourname و your24site و...
مثالهای نام دامنه غلط : -yoursite و your site و yourname- و...
بعضی از کاراکترهای غیر مجاز که در نام دامین نباید از آنها استفاده کرد عبارتند از : + = |< , >@ # $    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی