انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 261)
سه شنبه 29/2/1388 - 20:31 -0 تشکر 114401
مجیدمجیدی :مهندس موسوی یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب است

از رسانه ها -  مهندس موسوی یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب است. یکی از فرزندان برومند امام(ره) و یار و یاوررهبری است. بنده براین باور هستم اگر مهندس موسوی انتخاب شود، لطف بزرگی است که خداوند براین ملت کرده و اگر انتخاب نشود لطف بزرگی است که خداوند در حق مهندس موسوی کرده است.

به گزارش قلم نیوز ،مجید مجیدی در جمع دانشجویان گفت: جهان امروز به دنبال گمشده‌ای به اسم معنویت است و تنها معنویت است که می‌تواند دنیا را نجات دهد.

وی که برای نمایش «آواز گنجشک‌ها» روز گذشته ـ 28 اردیبهشت ماه ـ در جمع دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان حضور یافته بود، درباره این فیلم گفت: «آواز گنجشک‌ها» به هیچ وجه مدرنیته را نفی نمی‌کند، ولی این موضوع را عنوان می‌کند که باید انسان هوشیار باشد که مدرنیته چه بلاهایی می‌تواند بر سر انسان بیاورد. مدرنیته ممکن است ما را از ارزش‌ها دور کرده و مسخ کند.

وی با انتقاد از تعابیری که «آواز گنجشک‌ها» را تقابل سنت و مدرنیته می‌دانند، این تعابیر را سطحی دانست.مجیدی ادامه داد: بازگشت به فطرت‌های بشری پیام اصلی «آواز گنجشک‌ها»ست و بسیاری از بداخلاقی‌های سیاسی و تنش‌هایی که در فضای سیاسی شاهد آن هستیم، ناشی از دور شدن از ارزش‌ها و باورهای معرفتی است.

مجیدی افزود: اینکه اخلاق در جامعه بمیرد و دروغ عنصر عادی در زندگی شود، بسیار مایه تاسف است و متاسفانه فرهنگ ریاکاری هم اکنون در جامعه افزایش یافته است.

بنا بر این گزارش، این کارگردان سینما در بخش دیگری از این نشست، در اعتراض به عملکرد صداو سیما درزمینه انتخابات، گفت: آن شوری که در دوره نهم بود وتلاش گسترده‌ای که تلویزیون در آن دوره کرد در این دوره وجود ندارد. تلویزیون دراین دوره بسیار خنثی عمل کرده است. البته آقای ضرغامی اذعان کرده که حجم برنامه‌های تلویزیون درزمینه انتخابات زیاده بوده ولی باید گفت؛ این برنامه‌ها فاقد کیفیت و شورلازم در زمینه انتخابات هستند.

مجیدی معتقد است: حتی برنامه‌های کاندیداها هم همانند دوره قبل شورانگیز وجذاب نیست. ضمن اینکه در مورد یک فرد خاص از کاندیداها تلویزیون به عناوین مختلف از او برنامه پخش می‌کند. فقط ذکر این نکته لازم است که آقای ضرغامی باید بداند که مردم هوشیار هستند واین نوع عملکرد در حافظه تاریخی مملکت به ثبت خواهد رسید. ما ایشان را به‌عنوان یک فرد شجاع و بی‌طرف و وظیفه شناس می‌شناختیم، ولی متاسفانه عملکرد فعلی ایشان حکایت دیگری را نشان می‌دهد.

سپس کارگردان «بچه‌های آسمان» نسبت به برخوردهای نامناسب، با برخی طرفداران میرحسین موسوی در انتخابات، گلایه کرد و گفت: میرحسین موسوی یکی از بنیان‌های این انقلاب در حوزه سیاست و فرهنگ بوده و نباید کسی به جرم اینکه مهندس موسوی را دوست دارد، مورد بازخواست قرار داد.

او معتقد است: برخی برخوردهای نامناسب با شخصیتهای موجه، از معجزات دوران فعلی است که می‌خواهند همه چیز را خط بزند. هم‌اکنون هرکسی که بخواهد دولت را نقد کرده حذف می‌شود، فرقی نمی‌کند چه کسی باشد، حتی اگر از خود دولت باشد.

مجید مجیدی اذعان داشت: مشارکت عمومی مردم یک اصل مهم برای انقلاب است و مردم باید در صحنه حضور پیدا کنند وعدم حضور مردم باعث بسیارنابسامانها خواهد شد.

وی ادامه داد: مهندس موسوی یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب است. یکی از فرزندان برومند امام(ره) و یار و یاوررهبری است. بنده براین باور هستم اگر مهندس موسوی انتخاب شود، لطف بزرگی است که خداوند براین ملت کرده و اگر انتخاب نشود لطف بزرگی است که خداوند در حق مهندس موسوی کرده است. این را از این منظر می‌گویم، برای اینکه ایشان در طول عمر خود همیشه با سلامت وصداقت و دین باورو معتقد به اصول انقلاب زندگی کرده است.

مجیدی با انتقاد دوباره از برخوردهای تخریبی گفت: اینکه یک شبی تصمیم بگیرند آدم‌ها را حذف یا تعدیل کنند اصلا درست نیست. در ژاپن شخصیت‌های مهم جزو سرمایه‌های ملی کشورشان محسوب می‌شوند، اما ما در اینجا آدم‌ها را براحتی حذف می‌کنیم. ما نباید در برخورد با مسایل نگاه تنگ نظرانه‌ای داشته باشیم.

او یادآور شد: شهید بهشتی در اوایل انقلاب با چپی‌ها مناظره می‌کرد، اما چرا باید این فضاها را ببندیم و مرتب آدم ها را حذف کنیم و روی آن‌ها قلم یا ماژیک بکشیم .دنیا درحال شکارکردن نخبه‌ها و جوانان ماست ولی ما همدیگر را به خاطر بداخلاقی‌های سیاسی حذف می‌کنیم. خطری که هم‌اکنون کشور را تهدید می‌کند، همین برخورد حزبی، سلیقه‌ای است.

در ادامه‌ی این نشست مجیدی به تشریح وتوضیح برخی از فیلم‌های گذشته‌اش پرداخت و گفت: زمان ساخت فیلم «بدوک» که به معضلات سیستان و بلوچستان می‌پردازد، نگذاشتند چهار سال فیلم بسازم. در آن زمان این فیلم خشم خیلی از مسوولان را برافروخت و آن‌ها می‌گفتند که چرا درباره موفقیت‌های دولت مثل ساخت سد و سیلو و کارخانجات فیلم نمی‌سازی؟ من در جواب گفتم که کدام شاعر یا هنرمند را سراغ دارید که درباره این موضوعات شعر گفته یا اثری خلق کرده باشد؟

وی با انتقاد از کسانی که برای توجیه عملکرد خودشان دست به هرکاری می‌زنند، تصریح کرد: هنر نباید دستاویز مسایل سیاسی باشد.

این کارگردان همچنین به فیلم «پابرهنه در هرات» اشاره کرد و گفت: گروه ما برای ساخت این فیلم کوتاه توسط طالبان دستگیر شدند و ما برای ساخت این فیلم بسیار سختی کشیدیم و تلویزیون هیچ‌وقت این فیلم را پخش نکرد. مجیدی همچنین درمورد فیلم «آواز گنجشک‌ها» گفت: رضا ناجی در این فیلم یک سوپراستار است و در رقابت با بازیگران مطرحی چون دنیل دی لوئیس و ... توانست جایزه جشنواره برلین را دریافت کند. در همان روز روزنامه‌ها نوشتند که رضا ناجی فرش قرمز را از زیر پای بازیگران هالیوود بیرون کشید.

 مجیدی در بخش دیگری از این نشست با انتقاد از تفکیک سینما به سینمای دینی و معناگرا مطرح کرد: همه چیز در حوزه دین تعریف می‌شود حتی مناسبات اجتماعی. نباید برای تبلیغ دین تنها به ظاهر توجه کرد. مثلا جشنواره نماز برگزار می‌شود و به هر فیلمی که در آن نماز وجود دارد جایزه می‌دهند یا فیلم هایی که رکعت بیشتری دارند جایزه می‌گیرند. این نگاه غلطی است و به نگاه‌های ارزشمند لطمه می‌زند.

او تاکید کرد: جهان امروز به دنبال گمشده‌ای به اسم معنویت است و تنها معنویت است که می‌تواند دنیا را نجات دهد.

مجیدی در پاسخ به سوالی درباره سکانسی که در فیلم «رنگ خدا» اسبی در رودخانه غرق می‌شود، نیز، پاسخ داد: برای این سکانس خیلی زحمت کشیدیم و صحنه بسیار مشکلی بود. جالب است بدانید که در غرب که حقوق حیوانات برایشان مهمتر از حقوق انسان‌هاست و حقوق بشر شکل ویترینی دارد خانمی در لندن شکایت کرده بود که ما چرا این اسب را در آب انداخته‌ایم!. از همان جا به ما گفتند از شما شکایت کرده‌اند و من درجواب گفتم شما که می‌روید جایزه من را بگیرید، در دادگاه هم شرکت کنید.

این کارگردان سینمای ایران در بخش دیگری از این نشست اذعان داشت: من خود را به عنوان یک فیلمساز جزو فرزندان انقلاب می‌دانم و باید بگویم ما به عنوان فرزندان انقلاب از هیچ کس نمی‌ترسیم و ما اگر بدهکار کسی هستیم، فقط شهدا هستند که ما تنها بدهکار خون شهدا هستیم.

مجیدی همچنین به اظهار نظر درباره بسیج پرداخت و افزود: ما دراین انقلاب بزرگ شدیم و می‌دانیم که بسیج درسالهای پس از انقلاب چه کارهای ارزشمندی انجام داده است. قطعا مهمترین وجه بسیجی آزاده بودن آن است. او اذعان داشت: قشر دانشجو و دانشگاه قشر اصلی هر جامعه‌ای است و حضور همه جانبه دانشجوها درهمه عرصه‌های می‌تواند یک حیات دوباره‌ای برای جامعه باشد.

مجیدی درادامه به فعالیتهای خود وکارگردانان همسو با او دراوائل انقلاب اشاره کرد و یادآور شد: اولین تئاتر انقلاب را ما به روی صحنه بردیم، کاری به کارگردانی شهید حسین قشقایی که در مبازرات خیابانی در میدان انقلاب شهید شد. شهید حسین قشقایی از اساتید ما بود و ایشان شهید ارزشمندی بود که منشا تحولات بسیاری در دیگران واز جمله خود من شد. این تئاتر را شهید قشقایی نوشته بود و قرار بود که در چهلم شهید قشقایی این تئاتررا در بهشت زهرا سر خاک این شهید اجرا کنیم، ولی سیر تحولات انقلاب به حدی سرعت گرفت که منجر به پیروزی انقلاب شد وتصمیم گرفتیم با عنوان اولین نمایش انقلاب در تئاترشهر به نمایش بگذاریم .البته الان سالنی به اسم سالن قشقایی با یاد شهید قشقایی در تئاتر شهر وجود دارد.

وی ادامه داد: ما روزی دوتا اجرا داشتیم وجمعیت عجیبی به استقبال این نمایش آمدند. از یک دوره‌ای احساس کردیم سینما نقش تعیین‌کننده واساسی را می‌تواند در حوزه‌های فرهنگ اجتماعی داشته باشد. به‌خصوص که این ابراز نگرانی وجود داشت که سینمای مبتذل با عناوین مختلف سرو کله‌اش پیدا شود واحساس کردیم یک ضرورت است که ماباید وارد عرصه سینما شویم، سینمایی که می‌توان حرفهای ناگفته انقلاب را با آن زد.

مجیدی افزود: در همان زمان تیمی تشکیل دادیم که آقای محسن مخملباف در آن بود مرحوم ملاقلی پور،کمال تبریزی ،محمد رضا هنرمند و...در آن حضور داشتند که آقای حاتمی‌کیا باچند سال تاخیر ملحق شد وبا حضور اساتیدی چون سعید کشن فلاح وتاجبخش فنائیان که جزو مدرسین بزرگ تئاتر بودند، تشکیلاتی به اسم حوزه اندیشه وهنر اسلامی را بنیان کردیم. اینکه می‌گویم بنیان کردیم، همه توسط جوانانی نوزده -بیست ساله و با دست خالی بود.

وی ادامه داد: یادم است نمایشنامه‌ای به اسم «توجیه» را آقای مخملباف نوشته بود که درباره مبارزات گروههای انقلابی بود. درست شبی که قرار بود این نمایش را اجرا کنیم، مصادف با حمله هوایی عراق به تهران و خاموشیها بود. ما به سراغ تلویزیون رفتیم وگفتند که این کار فوق العاده‌ای است وچرا فیلمش نمی‌کنید؟ نمایشنامه «توجیه» به فیلمنامه «توجیه» تبدیل شد و به سراغ وزارت ارشاد رفتیم وگفتیم که می‌خواهیم این کار را بسازیم و «توجیه» اولین محصول گروه ما بود که در سینماهای کشور نمایش داده شد، ولی چون در سالهای اول انقلاب بود و به خاطر مسئله حجاب بعدها نمایش متعدد پیدا نکرد.

مجیدی با اشاره به فیلم «بایکوت» ادامه داد: این فیلم با بلیط 10 تومانی آن زمان فروش 14 تا 15 میلیون تومانی کرد. یعنی اگر با بلیط فعلی اکران می‌شد به فروش میلیاردی می‌رسید.

او یادآور شد: من چند فیلم کوتاه ومستند ساخته‌ام که شاید شاخص‌ترین آنها فیلم «خدا می‌آید» است که تلویزیون هم چند بار آن را پخش کرد.

مجیدی همچنین معتقد است:آفتی که متاسفانه در نوع نگاه دولتی به هنر وجود دارد، این است که برای توجیه کارهای خودشان متوسل به فضای کاری هنری می‌شوند.

وی در پاسخ به سوالی درباره انگشت‌نگاری نیز مطرح کرد: این موضوع انگشت‌نگاری بحث جدی بوده که همواره با ممانعت ما مواجه شده است. بعد از 11سپتامبر این موضوع شدیدتر شده است. ما با این مسئله به کرات برخورد کردیم وامیدواریم این برخورد نامهربانانه به شکل درست ومنطقی حل شود.

مجیدی همچنین در این نشست گفت:«سوزان سانتاگ» یکی از بزرگترین نویسنده‌های غرب، نقدی بر فیلم «بچه‌های آسمان» نوشته بود و با تمجید از این فیلم عنوان کرده بود:«من به خاطر این فیلم سر تعظیم فرود می‌آورم.»

گفتنی است: در این نشست از مجیدی نظرش را درباره‌ی فیلم «اخراجی‌ها» جویا شدند که او گفت: درباره‌ی این فیلم صحبت نمی‌کند

 

فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خـاک سپارند تـا اجزای بدنم خـاک ایـران را تشکیل دهد.

((کوروش بزرگ))


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی