انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 281)
سه شنبه 29/2/1388 - 10:23 -0 تشکر 114148
متأسفانه برخی از طرح جنایات صهیونیستها در تریبونهای جهانی شرمنده می‌شوند

رهبر معظم انقلاب در اجتماع پرشور اساتید و دانشجویان كردستان:
متأسفانه برخی از طرح جنایات صهیونیستها در تریبونهای جهانی شرمنده می‌شوند

رهبر معظم انقلاب با انتقاد از كسانی كه به روحیه ایستادگی ملت ایران اعتراض می كنند فرمودند: وقتی كسی جنایات امریكا و صهیونیستها را در تریبونهای جهانی مطرح می‌كند ملتهای جهان از انقلاب اسلامی درس می‌گیرند و شجاع می شوند اما متأسفانه در داخل عده‌ای احساس خجالت و شرمندگی می كنند.

متأسفانه برخی از طرح جنایات صهیونیستها در تریبونهای جهانی شرمنده می‌شوند به گزارش فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در اجتماع پرشور هزاران نفر از استادان و دانشجویان فهیم و آگاه دانشگاههای استان كردستان، با تبیین «مختصات و الزاماتِ مفهوم و الگوی حقیقی پیشرفت»، فرزانگان، اندیشمندان و دانشگاهیان را به مطالعه، تحقیق و ترسیم مدل و الگوی ملی و بومی پیشرفت فراخواندند و تأكید كردند: لازم است «پیشرفت و عدالت» در دهه چهارم انقلاب به گفتمانی ملی تبدیل شود تا با طراحی، برنامه ریزی و اجرا شدن یك الگوی ملی، ایران اسلامی و ملت بزرگ آن، در پایان این دهه، شاهد برداشته شدن گامهای تعیین كننده ای در این زمینه باشند.
حضرت آیت الله خامنه ای مفهوم حقیقی پیشرفت را با توسعه به مفهوم رایج غربی متفاوت دانستند و افزودند: البته این دو مفهوم در ضمن تفاوتهای گوناگون ممكن است اشتراكاتی نیز داشته باشند كه باید به آنها توجه كرد.
ایشان، تقسیم كشورها به توسعه یافته، در حال توسعه و توسعه نیافته را، نوعی تاكتیك زیركانه غربی ها برشمردند و خاطرنشان كردند: در این تاكتیك، مفهوم توسعه با نوعی ارزش گذاری غربی همراه شده به گونه ای كه در افكار عمومی، كشور توسعه یافته، كشوری است غربی یا شبه غربی كه فرهنگ و آداب و جهت گیری سیاسی غرب را نیز داراست در حالیكه ما این برداشت را مطلقاً قبول نداریم.
رهبر انقلاب اسلامی، شرایط تاریخی، جغرافیایی، سیاسی – انسانی و فرهنگی را تعیین كننده مدل و الگوی پیشرفت هركشور دانستند و افزودند: با توجه به تفاوتهای فراوان در مجموعه شرایط كشورهای جهان، الگوی واحدی برای پیشرفت همه آنها نمی تواند وجود داشته باشد.
حضرت آیت الله خامنه ای در همین زمینه خاطرنشان كردند: ما نیز با توجه به تاریخ و فرهنگ و دیگر شرایط خاص ایران، نمی توانیم با پیروی از الگوهای امریكایی – اروپای غربی ، اروپای شمالی یا مدلهای دیگر به پیشرفت دست یابیم بلكه هنر این است كه به دنبال جستجوی مدل بومی برخیزیم كه نقش عمده این مسئولیت تاریخی بر عهده دانشگاهیان و اندیشمندان است.
ایشان در تبیین یكی دیگر از مختصات «مفهوم حقیقی پیشرفت»، به تأثیر فوق العاده و تعیین كننده مبانی معرفتی و اخلاقی در تعیین و انتخاب الگوی پیشرفت هر ملت پرداختند و افزودند: هر كشوری با توجه به دیدگاههای فلسفی و شناختی خود، برای دسترسی به آرمان پیشرفت باید از الگوی ویژه ای تبعیت كند.
رهبر انقلاب اسلامی در تشریح این مسئله مهم افزودند: اگر در نگاه معرفتی و اخلاقی یك جامعه «اصالت پول و ثروت» یا اصالت لذت حاكم باشد، هرچیزی كه به انسان لذت دهد و ثروتی كه از هر طریق حتی استعمار و استثمار و غارت به دست آمده باشد، مورد تأیید است و توسعه زا محسوب می شود در حالیكه یك ایدئولوژی و نظام اخلاقی دیگر كه «جمع آوری ثروت از هر طریق نامشروع» را مجاز نمی داند و «لذت» را به عنوان مجوز اقدام، به رسمیت نمی شناسد نمی تواند با تبعیت از الگوی این جوامع، به پیشرفت حقیقی دست یابد.
حضرت آیت الله خامنه ای ضمن تعمیق بحث الگوی خاص پیشرفت هر ملت و كشور به برخی نقاط قوت «الگوی توسعه غربی» نیز اشاره كردند و افزودند: ما ضمن پیروی از الگوی ملی پیشرفت، باید نقاط قوتی همچون روح خطرپذیری و ابتكار – انضباط و شجاعت اقدام غربی ها را مورد غفلت قرار ندهیم.
رهبر انقلاب اسلامی پیوند عدالت با پیشرفت را یكی دیگر از مختصاتی دانستند كه باید در ترسیم نمای كلی الگوی بومی پیشرفت در ایران مورد توجه كامل قرار گیرد.
ایشان در تبیین منطق پیوند دادن پیشرفت و عدالت خاطرنشان كردند: در الگوهای غربی، افزایش درآمد ناخالص ملی از شاخص های مهم محسوب می شود اما در نگاه اسلامی، اگر در كشوری بی عدالتی و فاصله فاحش طبقاتی باشد اگر درآمد ناخالص ملی دهها برابر نیز شود، پیشرفت حقیقی حاصل نشده است.
حضرت آیت الله خامنه ای، در تشریح جوهره و مبنای الگوی حقیقی پیشرفت به نگاه خاص اسلام به انسان اشاره كردند و افزودند: انسان در دیدگاه اسلام دارای دو ساحت دنیا و آخرت است و دنیا و آخرت مردم باید توأم با یكدیگر آباد شود بنابراین الگوی حقیقی پیشرفت، با نگاهی كه فقط به دنیا و مادیت اصالت می دهد و به معنویت توجهی ندارد كاملاً متفاوت است.
غفلت از دنیا و صرفاً پرداختن به آخرت - غفلت از آخرت مردم و اصالت دادن صرف به ثروت – و بی توجهی به مواهب و نیازهای مادی در زندگی شخصی و خانوادگی، سه انحراف عمده ای بود كه رهبر انقلاب در ادامه بحث «الگوی حقیقی پیشرفت» به آنها اشاره و تأكید كردند: در پیشرفت حقیقی و نگاه اسلامی، تعادل دنیا و آخرت، از شاخص ها و مختصات مهم است و باید در برنامه ریزی و عمل شخصی و اجتماعی و اداره كشور مورد توجه كامل قرار گیرد.
ایشان بحث مهم مفهوم حقیقی پیشرفت را در جمع دانشگاهیان كردستان با پرداختن به الزامات الگوی پیشرفت ادامه دادند.
توجه كامل به استقلال كشور و پرهیز از الگوهایی كه به هر طریق و از هر راه، كشور را ذلیل، وابسته و دنباله روی قدرتهای سیاسی می كنند، نخستین الزام الگوی پیشرفت بود كه حضرت آیت الله خامنه ای مورد توجه قرار دادند.
ایشان، با اشاره به كشورهایی كه در علم و فناوری و تولید ثروت پیشرفت دارند اما در مواضع مختلف به قدرتهای جهان وابسته هستند افزودند: دنباله روی از امریكا و دیگران، نشانه پیشرفت نیست و ارزشی ندارد بنابراین باید در الگوی پیشرفت ملی، مسئله استقلال كشور از اهمیت كامل برخوردار باشد.
رهبر انقلاب اسلامی «جهانی شدن» را در مفهوم تبدیل كشورها به پیچ و مهره های ماشین سرمایه داری غرب رد كردند و افزودند: اگر قرار است جهانی شدن درست محقق شود كشورها باید استقلال سیاسی و اقتصادی و قدرت تصمیم گیری خود را حفظ كنند.
حضرت آیت الله خامنه ای «تولید علم» را از دیگر الزامات الگوی صحیح پیشرفت دانستند و افزودند: باید در بحث علم نیز همچون مباحث اقتصادی، میان واردات و صادرات علمی، توازن و تراز قابل قبولی وجود داشته باشد.
ایشان پیشرفتهای علمی سه دهه اخیر را خوب برشمردند و از تبدیل «تولید علم» به گفتمان غالب دانشگاهی ابراز خرسندی كردند اما افزودند: به علت عقب ماندگی های عمیق، باید شتاب حركت علمی خود را در همه عرصه ها هرچه بیشتر افزایش دهیم و با نظریه پردازی در علوم مختلف از جمله علوم انسانی، به دانش بشری بیفزاییم و لازم است توجه به تولید علم در تبیین الگوی پیشرفت ملی مورد توجه كامل باشد.
حضرت آیت الله خامنه ای مبارزه و حضور در میدان رویاروییهای مختلف با مراكز قدرت استكباری را از دیگر الزامات الگوی پیشرفت حقیقی اعلام كردند و افزودند: با عافیت نشینی و وارد نشدن در میدانها، هیچ كشور و ملتی پیشرفت نكرده و نخواهد كرد.
رهبر انقلاب اسلامی سكوت و بی اعتنایی مراكز استكبار و مجامع جهانی از جمله سازمان ملل را در قبال جنایات صهیونیستها در نبرد 22 روزه غزه، برخورد با حقوق هسته ای ملت ایران و كشتار هر روزه غیرنظامیان به دست امریكایی ها در برخی كشورهای همسایه ایران را نمونه ای از ظلم اسفناك موجود در جهان خواندند و افزودند: یك ملت زنده باید با این مسائل مبارزه كند كه خوشبختانه ملت و مسئولان، و جوانان و فرزانگان ما در همه این سالها، از این جنایات و بی عدالتی ها اعلام نفرت كرده اند.
رهبر انقلاب اسلامی با انتقاد از كسانی كه به روحیه ایستادگی ملت ایران اعتراض می كنند افزودند: امروز یعنی در دوران سرافرازی ملت ایران و نظام اسلامی، وقتی كسی جنایات امریكا و صهیونیستها را در تریبونهای جهانی مطرح می كند ملتهای جهان از انقلاب اسلامی درس می گیرند و شجاع می شوند اما متأسفانه در داخل عده ای احساس خجالت و شرمندگی می كنند همانگونه كه در رژیم طاغوت هم برخی از خواندن نماز در میان جماعت و در ملأ عام احساس شرمندگی می كردند.
حضرت آیت الله خامنه ای تأكید كردند: مواضع صریح و مستحكم ملت مقتدر ایران درباره مسائل بین المللی همواره باید با افتخار مطرح شود تا جهانیان عظمت این مردم و نظام منتخب آنها را بیشتر دریابند.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان دیدار با دانشگاهیان و دانشجویان پرشور، پرنشاط و صمیمی كردستان را بسیار پرثمر و امیدبخش دانستند و افزودند: جوانان دانشجوی این منطقه نیز مانند دیگر مناطق كشور، با روحیه پیشرفت طلبی و نوآوری، مشغول كار و تلاش هستند و من مطمئنم با حفظ این روحیه پرطراوت و پرنوید، فردای نظام و كشور از امروز به مراتب پیشرفته تر و بهتر خواهد بود.
ایشان با انتقاد از برخی كه با غفلت یا تعصب، جوانان و دانشجویان را «روی برگردانده از آرمانها» معرفی می كنند افزودند: اینجانب با تكیه بر واقعیات، هرگز این حرفها را باور نكرده و نخواهم كرد چرا كه با ارتباطات مختلفی كه با جوانان و دانشجویان دارم تعلق خاطر و دلبستگی عمیق آنان را به اسلام و انقلاب و ایران احساس و درك كرده ام.
ایشان مطالب مطرح شده در سخنان نمایندگان استادان و دانشجویان كردستان را بسیار مفید دانستند و به وزیران محترم علوم – بهداشت و درمان و آموزش پزشكی و معاون علمی ریاست جمهوری كه در این دیدار حضور داشتند مأموریت دادند با بررسی پیشنهادهای مطرح شده راههای اجرایی شدن آنها را در حد ممكن و معقول پیدا كنند.
حضرت آیت الله خامنه ای همه را به تعمیق كارها و پرهیز از سطحی نگری توصیه كردند و افزودند: باید ارتباطات و جلسات رودررو، صریح و صمیمی مسئولان دستگاهها با دانشجویان بیشتر شود تا به فضل الهی از دل این جلسات پربركت، راههای حل مسائل دانشجویی و دانشگاهی مشخص و روند پیشرفت كشور نیز شتاب بیشتری گیرد.
ایشان در بخش دیگری از سخنانشان با اشاره به شعارهای اسلامی – انقلابی كه دانشجویان و دانشگاهیان كردستان در این دیدار سر می دادند افزودند: دشمن هزینه های زیادی صرف كرد تا جدایی قوم كرد را از دیگر اقوام ایرانی تبلیغ و القا كند اما آنچه در این اجتماع عظیم، روز سه شنبه هفته گذشته در میدان آزادی سنندج و دیروز در مریوان رخ داد بار دیگر اثبات كرد كه همه اقوام ملت ایران یكپارچه و متحد آرمانهای اسلامی – ملی را دنبال می كنند.
حضرت آیت الله خامنه ای تنوع قومیتها را فرصتی حقیقی خواندند و افزودند: اقوام ایرانی اعم از فارس، كرد، ترك، لر، بلوچ، عرب، تركمن و دیگر اقوام می توانند با تقویت وحدت موجود، در نوعی مسابقه ملی برای پیشرفت كشور، به نقش آفرینی بپردازند و منشأ خیرات و بركات فراوان شوند.
در ابتدای این دیدار شماری از استادان و دانشجویان به این شرح دیدگاههای خود را درباره موضوعات مختلف مطرح كردند:
- دكتر طیب قدیمی: رئیس دانشگاه علوم پزشكی كردستان
- دكتر محمدرضا ستاره: استاد دانشگاه كردستان – دانشمند برتر كشورهای اسلامی در سال 1387 و عضو بسیج اساتید و دارنده مقام اول جشنواره های خوارزمی در سالهای 1380 و 1383
- افسون زندی: دانشجوی برتر دانشگاه علوم پزشكی كردستان و از فعالان علمی – فرهنگی و نفر اول ممتازین بسیج كشور در سال 1387

- «علی صلاح» شهسواری: از نخبگان و دانشجویان برتر و دارنده جوایز مختلف از جشنواره های علمی داخلی و خارجی
- فرامرز مرادی: استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج – دارای 7 اختراع ملی و یك اختراع جهانی
- خَبات ساعدی: دانشجوی ممتاز دانشگاه پیام نور و از جوانان برگزیده استان
- نوراله نوربخش: دانشجوی دكترای شیمی و نفر اول رشته كارشناسی ارشد دانشگاه كردستان
محورهای مهمی كه نمایندگان استادان و دانشجویان در این دیدار مطرح كردند عبارتند از:
- ضرورت توجه بیشتر به نهضت تولید علم و جنبش نرم افزاری
- توجه به كیفیت دوره های تحصیلات تكمیلی دركنار گسترش كمی
- لزوم سیاستگذاری مدون در امر پژوهش برای جلوگیری از موازی كار و به هدر رفتن انرژی تحقیقاتی دانشگاهها
- تشكیل پژوهشكده های خود اتكا برای تعمیق كیفی فعالیتهای پژوهشی و تأمین نیازهای جامعه
- برخورد توأم با عفو و اغماض با اشتباهات برخی دانشجویان
- افزایش امكانات مختلف دانشگاهها به ویژه در مناطق محروم
- حمایت جدی از شركتهای دانش بنیان
- استفاده بیشتر از نخبگان بومی در مدیریتهای مختلف
- سرمایه گذاری برروی ابدعات و طرحهای نخبگان و استعدادهای استان به عنوان راهی برای ایجاد اشتغال
- پیشنهاد ایجاد منطقه تخصصی فناوریهای نرم در استان كردستان
- بازخوانی و كیفی سازی نظام آموزش عالی
- حمایت بیشتر مادی و معنوی از مخترعان و مبتكران استان
- ایجاد نظام پژوهش محوری و دانشجو محوری بجای نظام «حفظ محوری»
- تأسیس دانشگاه بین المللی در استان
- توجه هرچه بیشتر به مباحث قرآنی در دانشگاهها و مراكز آموزش عالی
- تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت
- ایجاد كارخانه های دانشگاه محور با حضور دانشجویان و استادان در همه مراحل طراحی و ساخت كارخانه ها
- ایجاد شبكه ملی اطلاعات برای ارتباط نخبگان سراسر كشور
در این اجتماع همچنین دانش آموز، خانم ریحانه حسینی – نفر اول فعالیتهای علمی استعدادهای درخشان – برگزیده المپیاد كشوری ریاضی و حافظ قرآن، به نمایندگی از دانش آموزان استان كردستان خواستار افزایش امكانات علمی – فرهنگی و ورزشی استان – تأسیس خانه های علوم و پیگیری طرح تحول بنیادین در نظام آموزش و پرورش شد.

منبع

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی