انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 459)
دوشنبه 28/2/1388 - 11:25 -0 تشکر 113808
دو بیانیّه انتخاباتی از آیت الله بهجت ره

كسانی كه بنا دارند در رأی دادن و یا انتخاب شدن، شركت نمایند، باید متذكر باشند، كه كسانی حق انتخاب شدن و امین مردم با ایمان در مورد دین و دنیا بودن را دارند، كه از رجال با عقل كامل كافی و ایمان كامل از شیعه اثنا عشریه و با علم به مسائل شرعیه در شخصیات و اجتماعیات و با شجاعت باشند.

بیانیِّه اول

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و الصلاة علی سید الانبیاء محمد و آله السادة الاوصیاء الطاهرین.
و بعد، چنانكه مكرراً، از شركت در انتخابات، سئوال شده، در جواب آنها، آنچه اظهار شده است، بیان می شود:
این جانب، جهات سلبیه و اثباتیه را متعرض می شوم. كسانی كه بنا دارند در رأی دادن و یا انتخاب شدن، شركت نمایند، باید متذكر باشند، كه كسانی حق انتخاب شدن و امین مردم با ایمان در مورد دین و دنیا بودن را دارند، كه از رجال با عقل كامل كافی و ایمان كامل از شیعه اثنا عشریه و با علم به مسائل شرعیه در شخصیات و اجتماعیات و با شجاعت باشند؛ و از آنهایی باشند كه در اظهارات و تروك، ( لا یخافون فی الله لومة الائم. سوره مائده/54 ) باشند؛ و از رشوه ها و تخویفات و نحو آنها دور باشند؛ نظر نكنند كه تا به حال چه بود، بلكه نظر نمایند كه از حال چه باید بشود و چه باید نشود؛ و باید پرهیزكار و خداترس باشند، اراده خدای تعالی را بر همه چیز ترجیح بدهند؛ اگر فاقد بعض صفات باشند، اهل ائتمان نیستند، و رأی دادن برای فاقدها بی اثر است، بلكه جایز هم نیست، مشكوك هم، متروك است.

تفحص هم، باید كامل باشد و بدون مداخله دوستی و دشمنی در امور نفسانیه باشد. در حال رأی دادن و گرفتن، خدای عظیم را ناظر به تمام خصوصیات همه بدانند. كسانی هم كه واجد خصوصیات مذكوره باشند- كه جایز باشد رأی دادن و گرفتن درباره آنها- واجب می شود با توانایی، اگر بدانند یا احتمال بدهند كه فاقد بعض آنها، رأی خواهند گرفت. 

ملاحظه نمایید دول كفر را [كه] چگونه انتخاب می نمایند و انتخاب می شوند، و چه كسانی انتخاب می شوند، و از چه راه هایی انتخاب می شوند، و چه آرائی در مجلس های خودشان اظهار می كنند، و دولتهای آنها چه عملیاتی بر طبق قانون مملكت و بر خلاف قانون عقل و دین، حتی ادیان منسوخه آنها، انجام می دهند كه فساد و افساد آنها بر همه عقلای دنیا آشكار است، [و] مخالفت نمایید با چگونگی كارهای آنها و چگونگی وسائل و اسباب و مسببات آنها، كه مطابقت با هیچ دین اصل دار و هیچ قانون عقل پسند، ندارند.
عصمكم الله و ایانا من الزلات كلها بمحمد
و آله الطاهرین، صلوات الله علیهم اجمعین
والسلام علیكم و رحمة الله و بركاته.

بیانیّه دوم


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله و رب العالمین و الصلاة علی سید الانبیاء محمد و آله سادة الاوصیاء المطهرین.
در جواب سئوال مكرر مربوط به انتخابات، [مطالبی ذكر می شود] با اشاره به آنچه در سال گذشته تذكر داده شده بود، از بیاناتی كه اختصاص به زمانی و مكانی ندارد و در آنها تعیین توصیفی- كه اتمّ و اعمّ و احسن و اكمل و ادوم از تعیین اسمی است- شده بود. از « حذیفه » رضوان الله علیه مروی است، كه فرمود:

« كانوا یسألون رسول الله عن الخیر و كنت أسأله عن الشر »؛
باید بدانیم « شرّ» چیست و « اهل شرّ» كیست تا فرار از آن نماییم، و « خیر» چیست و « اهل خیر » كیست تا به سوی آن فرار نماییم. باید اهل انتخاب، در پیاده كردن كبریات در صغریات، و كلیات در جزئیات، روشن و با احتیاط باشند؛ و رضای خدای بزرگ را مقدم بر رضای غیر نمایند؛ و فحص از عقلای متدینین كه اصلح باشند نمایند؛ و در روشنی توقف ننمایند و در تاریكی حركت ننمایند؛ و از رشوه دادن و گرفتن ( شیوه دول كفر)، دور باشند؛ با متدینین از عقلا، كه محیط به مسائل شرعیه و با ایمان اعتقادی و عملی، و پرهیزگار، و با تدبیر، و شجاعت، و اعتدال فكری و مسلكی، باشند و با غیر آنها سر و كار نداشته باشند، و مسلمانها را گرفتار نكنند و كاری نكنند كه در پشیمانی از آن، تداركی نیست.

از وطن فروشی و وطن فروشان كه غایت محبت دول كفر است، دور باشید. عواقب وطن فروشان به دول كفر را، ملاحظه بنمائید! دیدیم و می بینیم كه به محلل های خودشان، وفا نمی كنند، مگر تا زمانی كه چاره ندارند، و پس از آن، جز پشیمانی و عاقبت سوء برای تابعین آنها نمی ماند. باید بدانیم كه هیچ نقصی در ممالك اسلامیه نیست كه منسوب به دول كفر نباشد؛ و آنچه منسوب به آنها است، نقص در اسلام و ایمان است، یا منتهی به آن است. غیر از معصومین(علیهم السلام) كسی نمی تواند بگوید: « همه چیز را می دانم، با می بینم» و نمی تواند كسی بگوید:
« هیچ چیز را نمی دانم و همه جا تاریكم، بلكه هر عامل عادی، چیزهایی را می داند و باید حركت كند و توقف ننماید، [و] بلكه باید از معلومات خود، مجهولات را استخراج نماید تا آنجا كه بتواند؛ و چیزهایی را نمی داند و باید احتیاط و توقف و تفحص نماید تا به ندامت غیر مستدرك، مبتلا نشود.

و این مطالب برای جواب سئوال ها، [ ذكر شد] با اشتمال بر بیاناتی كه اتمام حجت و تأكید آن است، تا آنكه علی العمیاء، یا به مسامحه، خود و دیگران از مؤمنین را، در گمراهی وارد ننماید.كسانی كه متحیر و مرددند، به آنها دستور داده شده و می شود:

ملاحظه كنید: كدامیك از دو حزب، با ولایت علی(علیه السلام) موافق با موافق تر است؛ و كدام، اعتقاد او عملاً انتظار مهدی(علیه السّلام) را دارد یا متأكدتر است؛ كدام، تغییری در امور دینیه، داده یا نمی دهد؛ كدام، معتدل در فكر، یا متلوّن است در اعتقاد یا عمل؛ كدام، ملكه تقوی و صدق و ائتمان دارد، یا قوی تر است؛ كدام، در صفات، شبیه به كفر یا نفاق و كدام، دورتر است؛ و بالجمله، كدام، به خدای متعال و خاتم الأنبیاء و خاتم الاوصیاء « صلوات الله علیهم و عجل فرجهم » نزدیك تر است.
از خداوند عظیم، موفقیت همه مؤمنین را بر مرضیات او، و تجنب از مبغوضات او را در همه جا و در هر حال، می خواهیم.
والسلام علیكم و رحمة لله و بركاته
الأحقر محمدتقی البهجة
11/ محرم الحرامhttp://rajanews.com/detail.asp?id=293361418

دوشنبه 28/2/1388 - 12:13 - 0 تشکر 113818

به رنام خدا

سلام نسیم جان ممنون از بحثت خدا ایشان را بیامرزد حرفهایشان را باید اویزه گوش کرد

دوشنبه 28/2/1388 - 14:28 - 0 تشکر 113881

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست
سلام

ایشون مرجعی بزرگ و عالمی عالیقدر بود، امیدوارم دیگران نیز از سخنان ایشون درس بگیرن.

سربلند و پیروز باشین...
التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی