انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 234)
يکشنبه 27/2/1388 - 15:33 -0 تشکر 113551
موسوی در جمع پرشور دانشجویان گیلان توقیف روزنامه درآستانه انتخابات پرمعناست

موسوی در جمع پرشور دانشجویان گیلان

توقیف روزنامه درآستانه انتخابات پرمعناست/علایم خوبی درباره منصفانه‌بودن انتخابات دریافت نمی‌کنیم

قلم - مهندس میرحسین موسوی با اشاره به تعطیل شدن روزنامه «یاس نو» پس از انتشار تنها یک شماره گفت: تعطیلی روزنامه‌ها در آستانه انتخابات واقعا پرمعناست و می‌تواند توجیهی برای این باشد که چرا باید در صحنه باشیم.

به گزارش خبرنگار اعزامی قلم نیوز، نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس در جمع کثیر دانشجویان دانشگاه گیلان اظهار کرد: اگر درباره دلایل ورود به صحنه انتخابات راجع به مسایل مدیریتی، از بین بردن ساختارهای عقلانی، قانون‌گریزی و سیاست‌ها لازم بود توضیح دهم، امروز ظاهرا نیازی به گفتن آنها نیست زیرا همین نوع محدودیت‌ها و ایستادن در برابر یک انتخابات آزاد، ‌منصفانه و رقابتی بهترین دلیل است برای اینکه همه ما قویا باید در صحنه باشیم.
وی با اشاره به برخی مشکلات به‌وجود ‌آمده در برخی سفرهای استانی خود اظهار کرد: البته جاهایی هستند که مدیران منصف و شجاعی در آنجا حضور دارند اما جاهایی هم همکاری نمی‌کنند و جلوگیری‌هایی صورت می‌گیرد. در شان ملت و انتخابات ما نیست که چنین رفتاری صورت بگیرد. مگر قرار است که فقط یک فرد در صحنه باشد؟ اگر قرار نیست یک انتخابات آزاد، ‌منصفانه و رقابتی برگزار شود، این را اعلام کنید تا آنقدر زحمت و هزینه در سطح ملی پرداخت نشود.
موسوی در ادامه، تلاش یک ملت برای اینکه آزاد باشند و آزادانه انتخاب کنند را مقدس دانست و گفت: آزاد، منصفانه و رقابتی بودن ویژگی‌های اصلی یک انتخابات است که متاسفانه امروز در رابطه با این ویژگی‌ها علایم خوبی دریافت نمی‌کنیم؛ به‌طور مثال هنوز علی‌رغم هفته‌ها تلاش و فرستادن پیغام هنوز نتوانسته‌ایم از رسانه ملی برنامه‌های روزهای آخر را دریافت کنیم. در عین حال خبر داریم که از همین چند روز محدود نیز می‌خواهند برنامه‌های انتخاباتی را دو روز به عنوان تعطیلات عمومی پخش نکنند.
آخرین نخست‌وزیر ایران در ادامه با اشاره به درخواست تامل چند روزه شورای نگهبان برای احراز صلاحیت‌ کاندیداها و کاهش چند روز دیگر از مدت‌زمان کوتاه باقی‌مانده بیان کرد: در دوره قبل، تعداد کاندیداها بیشتر بود اما شورای نگهبان چنین زمانی را درخواست نکرده بود. صدا و سیما نیز در دوره گذشته از بهمن‌ماه بحث فعالیت‌های انتخاباتی را آغاز کرده بود اما الان با وجود تنها چند روز مانده به انتخابات فقط یکسری برنامه توخالی و تهی که هیچ جهت‌گیری مناسبی ندارد، پخش می‌کنند و شعور مردم را دست کم می‌گیرند و فکر می‌کنند اگر مقدار ساعت‌های این برنامه‌ها را ضرب در 60 دقیقه کنند و رقم بزرگی را اعلام کنند، می‌توانند افکار عمومی را تحت تاثیر خود قرار دهند. جای خلاء رسانه ملی در زمینه تبلیغات و کم بودن نشریات را باید با صدا، خلاقیت و حرکت خودمان پر کنیم.
در ادامه، نماینده بسیج دانشجویی نسبت موسوی را با اصلاح‌طلبانی که وی آنها را معتقد به اصلاحات بر نظام نه در نظام می‌خواند و همچنین با اصولگرایان قدرت‌طلب که در لوای اصولگرای واقعی حضور دارند پرسید.
موسوی پاسخ داد: این سوال نشان می‌دهد که خوشبختانه این دوست بسیجی ما قبول کرده است که اصلاح‌طلبان با نظام مشکلی ندارند؛ زیرا در بسیاری از مواقع، زمانی که بحث اصلاح‌طلبان مطرح می‌شود، بلافاصله طوری صحبت می‌شود که انگار با قشری روبه‌رو هستیم که انقلاب و نظام را قبول ندارند و افراد آنارشیستی هستند.
وی یادآور شد: آنهایی که بیرون از نظام هستند، اگر ایرانی هستند، شهروند این نظام محسوب می‌شوند و من به عنوان یک شهروند ایرانی با آنها روبه‌رو می‌شوم. من با همه افرادی که این نظام را قبول دارند، کار می‌کنم اما معنای این حرف این نیست که اگر کسی گفت ما هیچ کدام از اینها را قبول نداریم، او را فردی خارج از ملت ایرانی بدانیم.
موسوی در ادامه درباره اصولگرایان قدرت‌طلب نیز گفت: اگر اصولگرایی همراه با نگاه روشن به جهان نباشد و اگر اصلاح را در آن منظور نکنیم و با مقتضیات جهان پیش نرویم، طبیعی است که به سمت اقتدارگرایی و بسته کردن ذهن‌ها پیش‌ می‌رویم و من با این مخالفم.
وی اظهار کرد: برخی فکر می‌کنند که با ندیدن تغییرات و پاک کردن صورت مساله می‌توانند در یک فضای کاملا منقطع به جهان نگاه کنند اما من این نگاه را قبول ندارم چرا که معتقدم این تغییر و تحولات را باید شناخت و با استفاده از میراث تمدنی خود به تجربیات آن نگاه کرد.
موسوی با بیان اینکه من به اصول معتقدم چرا که جمهوریت و اسلامیت نیز از جمله این اصول هستند تصریح کرد: در عین حال من یک اصلاح‌طلب هستم چرا که می‌خواهم تغییرات و حرکت‌ها را درک کنم. دلم می‌خواهد کشوری داشته باشیم که بر مبنای آزادی اندیشه باشد و نگاه امنیتی به جوان‌ها نداشته باشیم. آیا می‌شود کشوری به این افتخار کند که به سه میلیون دانشجوی خود با نگاه امنیتی نگاه می‌کند؟
جملات موسوی با شعارهای حمایتی و تشویق‌های دانشجویان همراه شد.

موسوی همچنین با اشاره به مساله کرامت انسانی اظهار کرد: کرامت انسانی یعنی اینکه انسان‌ها در انسان بودن خود ارزش ذاتی دارند نه در جنسیت، اقوام و زبان‌ها.
موسوی، کرامت انسانی را یک اصطلاح حقوق بشری که اسلام بر آن تاکید دارد خواند و بیان کرد: یکی از بزرگ‌ترین تجلی‌های کرامت انسانی در تصمیم‌گیری برای سرنوشت خود و شرکت در همین انتخابات‌ است؛ به شرط آنکه آزاد، منصفانه و رقابتی باشد.
در ادامه این جلسه، یکی از دانشجویان با فریادهایی در میان جمعیت برخی عقایدش را بیان کرد که با اعتراض دانشجویان مواجه شد که در این لحظه، مهندس موسوی گفت: یکی از شرایط آزادی، تمکین در برابر قواعدی است که آن آزادی را حفظ می‌کند. در این جلسه افرادی مدیریت جلسه را به عهده گرفته‌اند و فردی به عنوان اولین پرسش، نظر مخالف خود را مطرح می‌کند، در این شرایط بهتر است جلسه را با نظم اداره کنیم زیرا فراتر رفتن از این مساله، شعار آزادی را مخدوش می‌کند.

 ادامه دارد...

 

 

فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خـاک سپارند تـا اجزای بدنم خـاک ایـران را تشکیل دهد.

((کوروش بزرگ))


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی