انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 437)
سه شنبه 15/2/1388 - 10:9 -0 تشکر 110555
مادۀ تاریك، انرژی تاریك و حالا "رمبش تاریك"

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

مادۀ تاریك و انرژی تاریك چند سالی است که در گوشه ی ذهنمان نقش بسته اند و حالا یك "تاریك" دیگر را باید به این لیست اضافه كنید؛ "رمبش تاریك"
رمبش تاریك(dark gulping)، فرایندی است Image كه توضیح می‌دهد سیاهچاله‌های پرجرم در آغاز پیدایش عالم چطور شكل گرفته اند. ستاره شناسانی از دانشگاه لندن بر این باورند كه شاید پدیدۀ رمبش تاریك هنگامیكه بین هالۀ نامرئی مادۀ تاریك در یک خوشۀ كهكشانی و گاز موجود در هاله مادۀ تاریك برهمکنش های گرانشی وجود داشته است، رخ داده باشد. یعنی وقتی كمتر از یك میلیارد سال از عمر جهان می‌گذشت.
آنها دریافتند كه این برهمکنش گرانشی باعث می شود مادۀ تاریك، تودۀ مرکزی فشرده‌ای را تشکیل دهد كه از لحاظ گرانشی ناپایدار بوده و هر آن می تواند به داخل فرو ریزد. اگر فرو پاشی سریع و پویا باشد آن را رمبش تاریك می نامند.
دكتر «كرتیس ساكستون»(Curtis Saxton) و پرفسور «كینوا وو»(Kinwah Wu)، هر دو از آزمایشگاه علوم فضایی مولارد UCL، مدلی را برای مطالعۀ این فرایند ارائه کرده اند. آنها می‌گویند فرایند رمبش تاریك در ابتدای جهان بسیار سریع اتفاق افتاده است، بدون اینكه تابش الكترو مغناطیسی ساتع شده باشد.
فرضیه های متعددی در مورد نحوۀ پیدایش سیاهچاله‌های پرجرم وجود دارد. یك احتمال این است كه یك ابر گازی بزرگ به درون رمبش (فرو ریزش) کند. احتمال دیگر می‌گوید كه بعد از رمبش یك ستارۀ بزرگ و درخشان، كه حجم عظیمی از ماده را بلعیده، سیاهچاله ای شكل می گیرد. هنوز حدس دیگری وجود دارد و آن این است كه خوشه‌ای از سیاهچاله های كوچك در هم ادغام شده باشند. اما همۀ این احتمالات میلیون ها سال طول می کشد كه با مشاهدات اخیر (كه نشان می دهد سیاهچاله‌ها زمانیكه كمتر از یك میلیارد سال از عمر جهان می‌گذشت وجود داشته اند) مغایرت دارد.
 

 
به نظر می رسد رمبش تاریك قادر به ارائه راه حلی است كه توضیح دهد سرعت آهستۀ تراکم گازها چگونه به یکباره افزایش یافته و منجر به پیدایش زودهنگام تر سیاه‌چاله‌ها بزرگ شده است. این تودۀ تاریك که در یک هستۀ متراکم تحت تاثیر واقع شده است، با مقیاس سیاه‌چاله‌های پرجرمی که امروزه در کهکشانها سراغ داریم همخوانی دارد.
پیداست كه نیروی گرانشی مادۀ تاریك قوی‌تر از نیروی حركتی كهكشان‌ها و خوشه‌های كهكشانی است. هرچند كه هنوز در مورد مبدأ، مشخصات و نحوۀ توزیع ذرات تاریك حدس‌های بسیاری وجود دارد. علیرغم آنكه ظاهراً مادۀ تاریك برهمکنشی با نور ندارد، با مادۀ معمولی از طریق گرانش برهمکنش دارد. به گفتۀ ساكستون:"مطالعات پیشین برهمکنش گاز و مادۀ تاریك را نادیده گرفته اند، ولی ما با لحاظ کردن آن در مدلمان به تصویری واقعی‌تر رسیده‌ایم كه انطباق بیشتری با مشاهدات دارد و شاید ما را به پیدایش سیاه‌چاله‌های پرجرم اولیه رهنمون سازد".
 
نویسنده: فاطمه همتیان
منبع: universetoday.com
به نقل از: nojumnews.com
 
سربلند و پیروز باشین...

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی