انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 707)
شنبه 12/2/1388 - 15:10 -0 تشکر 109982
زهرا رهنورد: امر به معروف باید با گفت وگوهای شرافتمندانه انجام گیرد نه با راه اندازی گشت‌های امنیتی

با نام ویاد خدا

با سلام

میر حسین همراه همسر محترمشون حامی سرسخت حقوق زنان ......

زنان - این نظریه پرداز هنر، نقاش، مجسمه ساز و مدرس دانشگاه تهران در دانشکده هنرهای زیبا، نخستین زن هنرمند، در کل دانشگاه های کشور است که به مرتبه استادی (فول پروفسور) رسیده است.زهرا رهنورد، هنر را والاترین عنصر در هستی عنوان می کند و سریع ترین و کوتاهترین راه رسیدن به معبود.

با قطعیت یافتن حضور میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری سال 88، اطرافیان وی نیز به تکاپو افتاده اند. ‏دکتر زهرا رهنورد، آخرین فردی است که در حمایت از همسرش وارد گود مبارزات تبلیغاتی شده است. چهارشنبه 19 ‏اسفند ماه، زهرا رهنورد با انتشار یادداشتی در سایت کلمه با عنوان "زنان؛ رفع تبعیض و انتخابات دهم ریاست ‏جمهوری" وارد صحنه انتخابات شد‎.‎‏ وی در این مقاله می نویسد: "تجربه پیچیده انتخابات نشان می دهد که در هنگامه ‏شور و شوق انتخابات و شعارهای مربوط به جذب رای، زنان، شهروند درجه یک محسوب می شوند و نیمی از ‏جمعیت!! اما پس از فرو ریختن آب ها از آسیاب ها، یکباره به شهروند درجه دو و سه سقوط می کنند، فراموش می ‏شوند و حتی به مصداق "طاعت از دست نیاید گنهی باید کرد"، خود و کیان خانوادگی آنان در معرض آسیب هایی قرار ‏می گیرد که محصول نابرابری طلبانگی فرهنگی و ترتیبات لایحه نویسی قانون گزاریست که نمونه بسیار بارز و بدخیم ‏آن، معرکه همسر دوم و لابد.‏‎.. ‎است که خوشبختانه توسط مجلس و قوه قضاییه فعلا مسکوت مانده و امیدوارم با لوایح ‏مکمل!! دوباره مطرح نشود‎.‎‏"‏

او در بخش بعدی نوشته اش رفع تبعیض بر محملی قانونی از سوی مجلس را خواستار شده و می افزاید که برای ‏رسیدن با جامعه ای کرامت مند که فقط در فضای باز و آزاد میسر خواهد بود، باید به نحوی دیگر عمل شود؛ پیوستن به ‏کنوانسیونهای بین المللی زنان در جهت رفع تبعیض، رفع تبعیض در توزیع مشاغل و مدیریت ها، رفع تبعیض در ‏قوانین و ترتیبات قانونی در قلمرو و حقوق زن در خانواده و در جامعه مدنی و جزا و دیات و نظایر آن، رفع تبعیض ‏در نگاه به جایگاه زن در جامعه مدنی و قلمرو عمومی و ایجاد فضای آزاد، از جمله مواردی است که رهنورد در مقاله ‏اش آنها را برنامه ای در جهت حمایت از حقوق زنان در دولت بعدی می داند.‏

 

‎‎زهرا رهنورد کیست؟

زهرا رهنورد سال 1324 در خانواده ای مذهبی-‏‎ ‎نظامی و در تهران متولد شد. اصلیت پدر وی بروجردی است، اما آنچه که روشن است، در دانشگاه ‏جنگ تهران آن زمان مشغول به کار بوده و سمت استادی داشته است. این زمان مقارن با به دنیا آمدن زهرا رهنورد ‏است. وی درباره پدرش می گوید: "شغل پدرم که یک نظامى معترض و ناسازگار با رژیم بود نیز سبب شد تا حضور ‏در جاده‏هاى صعب و گردنه‏ هاى هولناک و شهرهاى مختلف، مرا آماده یک زندگى پر فراز و نشیب کند‏‎.‎‏" مادرش خانه ‏دار بود و  هنرمند بود.او از سوی خانواده مادر سادات است و از اقوام نزدیک نواب صفوی محسوب می ‏شود. خانواده مادری رهنورد خانواده ای مذهبی بودند به طوری که غیر از مادر، خاله اش نیز با معنای تمامی مفاتیح جنان ‏آشنا بود.رهنورد، لیسانس مجسمه سازی ،فوق لیسانس پژوهش هنر، فوق لیسانس علوم سیاسی و دکتری علوم سیاسی دارد. این نظریه پرداز هنر، نقاش، مجسمه ساز و مدرس دانشگاه تهران در دانشکده هنرهای زیبا، نخستین زن هنرمند، در کل دانشگاه های کشور است که به مرتبه استادی (فول پروفسور) رسیده است. از این هنرمند نقاش و مجسمه ساز ،باسابقه 40 سال فعالیت هنری،تاکنون بیش از30 جلد کتاب و ده ها مقاله در زمینه های پژوهشی؛ قرآن مجید، هنر، زبان و علوم سیاسی تئوری هنر، زنان و علمی به چاپ رسیده و ده ها پرده نقاشی و مجسمه از آثار اوست. از آن میان مجسمه ی مادر واقع در میدان محسنی مشهورترین آنهاست و مجسمه های پرند و درخت طوبا و ماه و پرند در دانشگاه الزهرا(س) نصب شده است.  رهنورد هم اکنون عضو هیات علمی دانشکده هنرهای زیبا و عضو فرهنگستان هنر است. گفته می شود از میان اعضای فرهنگستان هنر از آغاز تاکنون اساتیدی چون هادی ندیمی، محمود جوادی پور، محمدحسین حلیمی، محسن حبیبی، مهدی حسینی، یعقوب آژند و فرهاد ناظرزاده کرمانی دارای این مرتبه ی علمی بوده اند. زهرا رهنورد هم اکنون عضو هیئت علمی دانشکده هنرهای زیبا و عضو فرهنگستان هنر است.

وی عضو انجمن نقاشان ایران عضو انجمن مجسمه سازان ایران،عضو فرهنگستان هنر ،ملقب به خادم القرآن در اولین دوره تجلیل از خادمین قرآن، مقام پیش کسوت قرآن پژوه در پنجمین دوره تجلیل از پیش کسوتان قرآن پژوه ،مفتخر به بزرگداشت از سوی مفاخر علمی و فرهنگی کشور - سال 83 ،مفتخر به چاپ تمبر تصویر ایشان از سوی مفاخر فرهنگی و شرکت پست ایران ،مفتخر به لقب 2000 استاد برجسته جهان در سال 2005 و کسب مدال و درج بیوگرافی در مرکز بیوگرافی کمبریج ،مفتخر به دریافت جایزه بین المللی خوارزمی به مناسبت نگارش پنج جلد کتاب به نام هنر ایران در دوره اسلامی است.

 

 

فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خـاک سپارند تـا اجزای بدنم خـاک ایـران را تشکیل دهد.

((کوروش بزرگ))


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی