انجمن ها > انجمن دانش آموزی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانش آموزی (بازدید: 1960)
پنج شنبه 10/2/1388 - 14:30 -0 تشکر 109527
آسیب شناسی مطالعه در دانش آموزان و شیوه های كنترل آن

بسم الله الرحمن الرحیم

سلامی داغ و مخصوص خدمت تمامی دانش آموزان گرامی

خب همون طور كه معلومه الان هر چی جلوتر میریم به امتحانات پایان ترم كه خیلی هم حساس است نزدیك و نزدیك تر میشیم و انجمن دانش آموزی تصمیم داره تا شما دانش آموزان گرامی را كمك كنه. همون طور كه از عنوان بحث هم معلوم هست میخواهیم آسیب هایی كه به مطالعه شما وارد می كنه را بگیم و كمكتون كنیم تا آن را كنتل كنید.

منتظر روش ها و توصیه ها باشید.

پنج شنبه 10/2/1388 - 15:0 - 0 تشکر 109530

 بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم

معمولاً همه می گویند : مطالعه كنید ,مطالعه مهم است , زیاد بخوانید و . . . اما كمتر به ما شیوه مطالعه را می آموزند . یكی از عواملی كه باعث افت تحصیلی می شود , مشكلات نحوه مطالعه و یادگیری است . یكی هنگام مطالعه راه می رود , یكی بلند می خواند , یكی با چشم می خواند و . . . . خیلی ها اعتراض دارند كه وقت زیادی صرف مطالعه می كنیم ولی چیزی یاد نمی گیریم ! به اختصار برخی آسیب های عمده مطالعه آورده می شود .

1 ـ بلند خوانی هنگام مطالعه : بلند خوانی باعث می شود ماهیچه های زبان و فك مدام حركت كنند , تار های صوتی پیوسته منقبض و منبسط می شود و این فعالیت ها فرد را خسته می كند و در اثر تكرار , موجب زدگی نسبت به مطالعه خواهد شد . 2 ـ مطالعه كردن در حین راه رفتن  عامل خستگی زود هنگام و كاهش زمان مطالعه است . كاهش تمركز , مهمترین مشكل در در این مو رد می باشد چرا كه فرد باید مواظب دیوار , جداول , سنگ و غیره باشد و این موجب عدم تمركز هنگام مطالعه است . 3ـ مطالعه در كنار وسایل صوتی : واقعیت این است كه گوش دادن به برنامه های صوتی مثل یك قطعه موسیقی كه از ضبط صوت پخش می شود یا برنامه ای كه از تلویزیون دریافت می گردد , باعث تقسیم فعالیت های ذهنی آدمی به دو بخش می شود یكی متوجه مطالعه كتاب و دیگری متوجه برنامه ای كه می شنود . به هر حال هر نوع سر و صدای مزاحم , عامل عدم تمركز حواس هنگام مطالعه می باشد . 4ـ خواندن بیش از حد : دختران معمولاً بیش از پسران درس می خوانند و شاید یكی از عوامل موفقیت آنان باشد اما افرادی كه بیش از حد درس می خوانند از شدت حالات عصبی خود رنج می برند و اظهار خستگی و زدگی می نماید . علت خواندن بیش ازحد می تواند , رقابت زیاد , جواب دادن عین مطالب كتاب در امتحان , احتمال تصحیح برگه ها توسط دبیران سختگیر و . . . باشد كه با توضیح دبیران مبنی بر اینكه رساندن مفهوم و یادگیری ارزشمند تر از حفظ مطالب است , رفع می گردد .

پنج شنبه 10/2/1388 - 15:2 - 0 تشکر 109531

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم

ادامه روش ها

5ـ در شروع مطالعه از ساده به مشكل خواندن : فردی كه ابتدا خسته نیست دروس یا مطالب ساده را می خواند و هنگامی كه خسته می شود سراغ مطالب و دروس مشكلتر می رود و این باعث می شود كه در اثر درك نكردن , از مطالعه دلسرد شود . اینجا مناسبتر است ابتدا مطالب سنگین تر خوانده شود تا در صورت خسته شدن , مطالعه مواد دروس ساده , مشكل را افزایش ندهد . 6ـ بی وقفه خواندن : این گونه افراد , زمان استراحت كردن را اشتباهاً به معنای زمان از دست رفته می دانند نه فرصتی برای تمدد اعصاب و افزایش بازدهی . همچنین از تاثیر استراحت در امر یادگیری غافلند . زمان استراحت بین مطالعه در افراد مختلف ممكن است به نتیجه مطلوبی رسید مثلاً بار اول یك ساعت و نیم وطالعه و 20 دقیقه استراحت , بار دوم یك ساعت و ربع مطالعه و 30 دقیقه استراحت , بار سوم یك ساعت مطالعه و 40 دقیقه استراحت .7ـ حفظ كردن طوطی وار : معمولاً مطالبی كه فهمیده می شود پایدار تر از مطالب حفظ شده است . همچنین در مطالب فهمیده شده , تفكر و تعقل دخالت دارند و در مطالب حفظ شده تكرار . 8ـ وجود اضطراب : اضطراب ترس مبهم است و در صورت غیر معمول , مشكلی جدی برای امر مطالعه و یادگیری است . 9ـ وسواس در مطالعه : فرد یك بار مطلبی را می خواند و بعد دچار تردید می شود كه آیا آن را خوب فهمیده است یا نه . مجدداً به مطالعه همان مطلب می پردازد و تردید مجدد او را به مطالعه دوباره سوق می دهد و این جریان آنقدر ادامه می یابد تا فرد را خسته می كند . كاهش فشار های روانی این افراد توسط والدین و معلمان و مشاوران , مفید است . 10 ابتلا به افسردگی : افسردگی نوعی بیماری خلقی می باشد كه همراه با افت فعالیت ها و تلاش های فرد مبتلا , خستگی و یاس است . فرد افسرده به سمت كتاب درسی می رود و آن را باز می كند , ولی حوصله خواندن را در خود نمی یابد و دچار كاهش تمركز است با درمان افسردگی , تمایل به مطالعه و یادگیری افزایش می یابد

جمعه 11/2/1388 - 10:15 - 0 تشکر 109715

دوست عزیز  به  مطالب  زیبابیی و  قابل  قبولی   اشاره  کردید اما  نکته های دیگری   هست  مانند  روش  نشستن تغذیه و  عامل  های  دیگر  با  تشکر  از نیت  خیر  شما  در  ضمن  بنده هم بعد  از امتحانات خدمت  شما  خواهم  رسید تا بیشتر  با هم  اشنا شویم.

 

                             /کجايند ان مردان بي ادعا/

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی