• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 8632)
جمعه 18/3/1386 - 13:40 -0 تشکر 10819
ازدواج موقت!!!

بنام خدا

ایا ازدواج موقت خوبه یا نه وایا لطمعه به کانون خانواده میزنه یا نه؟

الهی در راه خود اول زخودم بی خود کن

                                     بی خود چو شدم زخود به خود راهم ده

 

يکشنبه 20/3/1386 - 9:36 - 0 تشکر 10852

دین اسلام دین کامل وبدون نقص است واگراصل موضوع ازدواج موقت نامناسب بودباآن برخوردمی کرد. دراین موردنمی توان با بله وخیرجواب داد وبستگی به شرایط فرددارد.         باید شرایط وموقعیت  اجتماعی - فرهنگی -اقتصادی - فرد را موردبحث وبرسی قراردهیم  وببینیم که آیافردشرایط ازدواج موقت را دارد یانه .

يکشنبه 20/3/1386 - 15:38 - 0 تشکر 10862

به نام هستی بخش.                                                               (ویرایش شده!)

سلام. ذهن انسان مثل لوحیه که همه چیز رو در خودش ثبت می کنه و به موقعش اونو جلوی روی آدم قرار می ده.بعضی چیز ها هم ما فکر می کنیم که از خاطرمون رفته . اما در واقع اینطور نیست. شما اگه با یه مداد چیزی رو روی کاغذی بنویسید و بعد با پاک کن اونو پاک کنید هر چقدر هم که تلاش کنید آیا اون کاغذ باز مثل اولش میشه؟ شاید اثر ظاهری اون از بین بره اما بافت کاغذ و اثر فشار اون مداد روی کاغذ میمونه.حالا حرف از آدمه. موجودی با پیچیدگی های منحصر به فرد که هنوز کشف نشده. فکر می کنید جوونی که بعنوان مورد صیغه انتخاب میشه و کارش این میشه چه آینده ای در انتظارشه؟زن های مختلف مرد های مختلف.آیا ذهن این فرد به همون پاکی و رهایی یه فردی  برعکس خودش خواهد بود؟ و این در مورد هر دو جنس صادقه . اما برای زن خیلی وحشتناک تره.چون روحیه فوق العاده حساس و ظریف داره که با این کار لطمه ی جبران ناپذیری بهش وارد میشه. دیگه شخصیتی براش باقی نمی مونه.میشه دستمال. ممکن نیست خاطره ای در ذهن دو طرف باقی نمونه .   در زندگی مشترک دائمی هم بعضی امور نهی شده ،اشکال داره، حتی حرامه. بعد چطور صیغه محرمیت می تونه بی هیچ اشکالی باشه؟!.  ببینیم آیا این تنها راهه؟ آیا بهترین راهه؟ با پاک کردن صورت مسئله خودمان را گول نزنیم.ازبعضی موارد در دین ما سوء برداشت و سوءاستفاده می شود و من نمیدانم چه کسانی مسئولند؟!!چرا هیچ حرکتی نمی کنند؟!! میدونم اوضاع برای جوونها به خصوص مجرد ها سخت شده (پناه بر خدا) اما نباید از اینی که هست بدتر و سخت تر بشه. تقوا راه رهاییست.

جمعه 1/4/1386 - 6:20 - 0 تشکر 11162

به نام خدا
سلام
يكي از ويژگيهاي اساسي دين ما اين است كه با وجود آرمانگرايي زيبايي كه در ايدئولوژي خود براي اداره جامعه دارد، در در برابر هيچ يك از مسائل واقعي فرد و جامعه سكوت اختيار نمي كند و به بن بست نميرسد. اگر خوردن گوشت مردار را حرام ميداند، ولي نميگويد كه اگر داشتي از گرسنگي ميمردي هم حق استفاده از آن را نداري. اگرچه ميگويد با طلاق پايه هاي عرش خدا به لرزه در مي آيد، ولي نميگويد به هيچ وجه نميتوانيد طلاق بگيريد.
اگر از ديد رياضي به نسبت بين مردان و زنان در كل دنيا نگاه كنيم متوجه مي شويم كه احتمال اينكه دقيقا اين نسبت 50/50 باشد بسيار اندك است. يعني هميشه تعدادي مرد يا زن وجود دارند كه موفق به ازدواج دو به دو نميشوند. حالا شما چه پيشنهادي ميدهيد؟ در كشورهاي غربي اين ايده وجود دارد و اجرا مي شود كه مكانهايي براي تخليه شهواني افراد ايجاد كنند كه بدون حساب و كتاب و عقد و تعهد، افراد با هم رابطه برقرار كنند.
اسلام دو راهكار براي دو وضعيت مختلف پيشنهاد داده است(البته اين برداشت من است): براي حالتي كه تعداد زنان از مردان بيشتر است(كه معمولا بيشتر اتفاق مي افتد)، تعدد زوجات به عنوان راه حل معرفي شده است و براي وقتي كه تعداد مردان از زنان بيشتر است، بحث ازدواج موقت را مطرح ميكند(گرچه ازدواج موقت تنها به همين دليل مطرح نشده است).
حال به نظر شما كداميك از راهكارهاي اسلامي يا غربي، به كانون خانواده ضربه وارد مي كند؟
درباره شرايط ازدواج موقت و سوء تفاهمهايي كه ما از اين مسئله داريم، حرفهايي دارم كه اگر خدا بخواهد بعداً خواهم نوشت.
يك نكته درباره صحبت آقا/خانم moheb374: دين ما اگر صحبت از قناعت و صبر بر فقر و تنگدستي به ميان مي آورد، ولي به حاكمان توصيه نمي كند كه براي مردم زندگي فقيرانه فراهم كنيد. اگر توصيه به رعايت تقوا و حفظ عفت دارد، بايد خودش به عنوان قانونگذار در مقابل راه فراري هم براي بن بستها فراهم كند.
چون نميتوان از همه افراد به يك ميزان انتظار رعايت تقوا را داشت.
در ضمن مگر تقوا اين نيست كه كه ما مطيع و تسليم اوامر الهي باشيم. اگر پذيرفته ايم كه ازدواج موقت يك تبصره حكيمانه الهي به قانون عمومي ازدواج دائم است، بايد در مقابل آن سر تسليم فرود آوريم و لازمه تقوا نيز همين تسليم بودن است.

امير ر.ح.

چهارشنبه 4/2/1387 - 14:38 - 0 تشکر 37839

با سلام

جناب mohsen- yahoo خیلی ممنونم از شما به خاطر این بحث جالبی که ایجاد کردید.میدونم که خیلی دیر اومدم سراغ این بحث . دلیلش هم اینه که خودم میخواستم بحثی با این عنوان ثبت کنم اما خانم احمدی زحمت کشیدن و گفتن که این بحث تکراریه و آدرس این صفحه را بهم دادند.

واما پاسخ به این بحثتون :ازدواج یکی از بزرگترین سنت های مقدس الهی است که به دو صورت موقت و دائم صورت می پذیرد . خداوند هیچ کاری را بدون حکمت انجام نمیدهد که البته ما همه حکمت های هر کاری را نمیدانیم . دوست خوبمان moheb374 مثل اینکه با ازدواج موقت مخالفند . امیدوارم الان پاسخ من را بخوانند و شاید قانع شوند. شما میگید به طرفین لطمه وارد میشود و دیگر شخصیتی برایشان باقی نمیماند . در پاسخ شما اولا : دین اسلام هیچ گاه کاری که باعث لطمه خوردن به انسان باشد جایز شمرده نشده چه برسد به این امرکه یک امر مهم هم شمرده شده . ثانیا : چون همه کسی دین اسلام را قبول ندارد برای اینکه پاسخ آنها را هم بدهیم  از نظر عقلی بررسی میکنیم. به نظرشما اگر کسی غریزه جنسی وشهوت خود را از راه غیر شرعی ارضا کند شخصیتش حفظ میشود ؟؟؟؟؟؟ در سن ازدواج شاید خیلی از افراد به دلایل مختلفی از جمله : بیکار بودن ، در حال تحصیل بودن ، نداشتن در آمد کافی برای زندگی و خیلی دلیل دیگر که شاید دلیل خوبی هم نباشد اما متاسفانه امروزه شاهد آن در جامعه هستیم ، نتوانند ازدواج( دائمی ) کنند . و این سن اوج سرکشی  لذت ها و شهوات فرد است . نمیتوان که این لذت را در فرد کور کرد و از بین برد اسلام هم با این کار مخالف است . اگر راه ازدواج موقت نباشد میشود همان غرب .غربی ها ازدواج موقت را جایز نمیشمرند اما کمونیسم جنسی را جایز میدانند. یا شاید زوجین قبل از ازدواج دائم میخواهند شناخت بیشتری نسبت به یکدیگر کسب کنند که راه شرعی آن ازدواج موقت و رفت و آمد برای مدتی معین است. البته این به این معنا نیست که ازدواج دائم را به کل فراموش کنیم خیر به هیچ وجه . این تنها برای کسانی است که نمیتوانند قوه شهویه خود را کنترل کنند و ممکن است به گناه بیفتند . اگر ازدواج موقت در جامعه رواج داشت و مردم کمی بهتر به قضایای دینی مینگریستند امروزه شاهد این همه فجایع بزرگ و کوچک نبودیم.

جناب سخنگوی خاموش هم یک جمله ای گفتند که من نظر خودم را در رابطه با آن میگویم : ایشان میگویند ازدواج موقت برای زمانی است که تعداد مردان بیش از زنان است . اولا :که به ندرت این مسئله پیش می آید که مردان در سن ازدواج بیش از زنان باشند به دلایل مختلفی که بحث وسیعی دارد از جمله : مرگ بیشتر مردان در این سن و بیشتر در معرض خطر بودن آنها و ....... که این بحث وسیعی است که اگر مایل باشید بحثی در این زمینه ایجاد میکنیم . ثانیا : فرضا که این طور بشود نظر شما این است که در این موقع یک زن با چند مرد ازدواج کند که اسلام با این مخالف است . این هم بحث وسیعی است که در اینجا نمی گنجد اما یکی از دلایلش شایدبه دلیل روحیه خاص زنان باشد که دو مرد را همزمان نمی پذیرند.

ببخشید که اینقدر حرف زدم اما لازم دونستم که این حرفا اینجا زده بشه

كاش معشوق ز عاشق طلب جان میكرد

تا كه هر بی سر و پایی نشود یار كسی

کد بازاریاب :424322

سه شنبه 7/3/1387 - 18:30 - 0 تشکر 41154

باسلام و تشکراز ایجاد این موضوعی
بنظر من این راه برای ناامید کردن شیطان وجلوگیری ازفحشا ومنکرات نه تنها مفید بلکه لازم هم میباشد متاسفانه بعضی از راهکارهای که اسلام برای جلوگیری ازبعضی منکرات در اجتماع پشنهاد کرده هنوز جا نیفتاده است واقعآ چرا ما به چنین افرادی به دید بد نگاه مکنیم؟ غیر ازاین است که این افراد از راه  شرعی وخدا پسندانه خواسته اند کار خود را پیش ببرند وشیطان لعین را ناامید کنند متعاسفانه حتی بعضی از افراد به چشمه زناکاران وبی عفت به انها نگاه میکنند که به نظر بنده این طرز نگاه گناه محض میباشد
ولی باید قوانینی هم ایجاد شود تا باعث سوء استفاده ومنحرف شدن ازاین امر مقدس نشویم

دوشنبه 13/3/1387 - 18:11 - 0 تشکر 41952

هو العزیز

سلام

ازدواج موقت هم یکی از کار هایی که اسلام برای اینکه یک مسلمان به گناه نیفته اون را قرار داده .

پس اصلش خوبه  و ضرری به کانون خانواده نمی زنه چون که اسلام اون را بیان کرده و ازش به عنوان یک حلال خدا نام برده و اگه قرار بود به کانون خانواده ضرری برسونه فکر کنم اسلام که دین کاملیه اصلا آن را بیان نمی کرد .

حالا بریم سر اصل موضوع و اون اینکه ازدواج موقت یک سری شرایط داره که باید محقق بشه و بعضی ها می گویند این ازدواج برای مواقعی هست که مدت طولانی از همسر خود جدا مانده باشی و دسترسی به او نداشته باشی و ممکنه به گناه بیفتی ، خدا این راه رو جلوی پاهات گذاشته ، ولی اگه از  روی حوس باشه خیلی ها اون را منع می کنند .

««« تبیان »»»

 

سه شنبه 21/3/1387 - 15:41 - 0 تشکر 42827

j

ازدواج موقت مال زمان پیامبربود که در هنگام جنگ سربازان ماهها از خانواده خود دوربودند و امکان داشت به انحراف کشیده بشن واسه همین هم بهشون اجازه داده شد که در شهرهایی که حضورداشتند اقدام به ازدواج موقت کنن . نه اینکه هرکی از  قهرمیکنه راه میفته میره سراغ صیغه ای و... ازدواج موقت مال مردهایی است که دسترسی به همسردائم خود ندارند و یا همسرشان بیماراست و او را بامشکل مواجه کرده نه اینکه هرمردی برای هوسرانی و  .. و ... چشمش دنبال زنهای دیگر باشد

    

خنجر آب‌دیده را زنگ عوض نمی‌کند
چهره انقلاب را جنگ عوض نمی‌کند
بگوی با منافقین به کوری دو چشمتان
پیرو خط رهبری رنگ عوض نمی‌کند

سه شنبه 18/4/1387 - 13:30 - 0 تشکر 47052

بسم الله الرحمن الرحیم

1-مسلمانان قانون گزار حقیقی را «الله»می دانند

یكی از موارد«توحید» توحید در قانون گزاری است

2-كسی كه حكم «خدا»را رد كند.خود را شریك خدا كرده «الشرك اخفی من دبیب النمل علی الصفا فی اللیلة الضلماء» به خدا پاه می بریم !!

3-یكی از فتن بزرگ آخر الزمان در بعضی از جوامع«ازدواج موقت »را از(زنا)بدتر می دانند!!!!! یا در ردیف آن می دانند!!!!!!

4-حد و مرز «صیغه» در رساله های عملیه درج شده و از كلام وحی و فرمایشات «محمد و آل محمد» بیان گردیده

5-سامان دهی در قوانین «متعه» امری ضروری است

6-سوء استفاده از«صیغه» دلیل بر نا روا بودن آن نمی باشد

7-در خود« ازدواج دائم » چقد سوء استفاده می شود؟؟!!!!!

8-در تمام امورات ضروری زندگی متاسفانه سوء استفاده شده و بر سر هركس ممكن است به شود!!!!

9- در امورات مختلف:اقتصادی و....

10-مالته قرص بگیر همسایته دزد نگیر!!!چرا؟؟؟!

11-مولی الموحدین امیر المؤمنین«علیه السلام» فرمودند :لولا ما حرمها فلان لما زنا الا شقی (شفا) اگر عمر«متعه » را حرام نمی كرد كسی زنا نمی كرد مگر بد عاقبت باشد (مگر تعداد بسیار اندك)

12-و فرمودند:اگر غصب خلافت نمی شد شما را بر «محجت بیضاء» سوق می دادم و بركات از زمین و آسمان بر شما می بارید 

ولو ان اهل القری آمنوا و اتقوا لفتحنا علیهم بركات من السماء و الارض ولكن كذبوا فاخذناهم بما كانوا یكسبون «سوره اعراف آیه 96»

13-حال كه غصب خلافت «بلا فصل» شد در زمان ظهور حضرت مهدی خواهد شد

14- اللهم عجل لولیك الفرج

اللهم عجل لولیك المهدی المنتظر الفرج

السلام علیك یا بقیة الله یا خلیفة الرحمن یا إمام الإنس و الجان

السلام علیك یا عین الحیات السلام علیك بجوامع السلام

خذ بأیدینا «آقا دست ما را بگیر»

یا أبانا إستغفر لنا ذنوبنا إنا كنا خاطئین

یا أیها العزیز مسنا و أهلنا الظر و جئنا ببضاعة مزجاة فأوف لنا الكیل و تصدق علینا إن الله یجزی المتصدقین

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم وأهلک عدوهم من الجن والانس من الاولین والآخرین

دوشنبه 14/5/1387 - 23:51 - 0 تشکر 50591

بسمه تعالی

با عرض سلام،

بنده سواد درست و درمانی، درحدی که بقیه دوستان بامطرح کردن مباحث عقلی و نقلی، از خودشان نشان دادند، ندارم. ولی در پاسخ به دوستی که ازدواج موقت را، باعث بی حرمتی به شخصیت زن و از بین رفتن آن می دانستند، می خواستم دلیلی را مطرح کنم که باعث تسکین دل خودم شد:

لطف این KeyWordها را در یک موتور جستجو سرچ کنید: "ازدواج موقت" خاطره خاطرات.

احتمالا مشخص است که نتایج این جستجو مشتمل بر چه چیزهائی خواهد بود. خاطرات اینترنتی از ازدواج موقت. نویسنده ی اکثر این خاطرات زنها هستند و جالب است که هیچکدام از آن ها هم، از چیزهائی مثل بی حرمتی به شخصیتشان و از بین رفتن آن نمی نالیدند. بلکه برعکس، نوشته هاشان سرشار بود از نوعی پاکی، نجابت و احساس رضایت.برای من که خیلی جالب بود که مباحثی را که ما با آنها مثل تابو برخورد می کنیم، برای شان خط قرمز قائلیم و بی رودربایستی انها را بد می دانیم ( می فهمید که چه مسائلی؟!)، وقتی صورت شرعی پیدا می کنند، نه تنها از نظر انجام دهنده شان خیلی هم زیبا و معنوی می شوند، بلکه در کنار چیزهای زیبا و معنوی دیگری هم قرار می گیرند که شاید تصور اولیه شان هم برایمان سخت باشد. اگر بخوانید متوجه می شوید.

نکته ی دیگری که شاید خیلی ربطی به بحثم ندارد ولی برای من خیلی جالب بود، این است که، اکثر زوج های جوانی که با ازدواج موقت با هم آشنا شده بودند، البته اگر از نظر سنی هم به هم میآمدند، پس از مدتی بواسطه ی این رابطه علاقه ای بینشان به وجود می آمد، که تمایل زیادی به دائم کردن رابطه شان پیدا می کردند. من خودم 2-3 دلیل برای توجیه این قضیه پیدا کردم ولی چون ربطی به این بحثم ندارد، می گذارم برای یک وقت دیگر.

 اللّهم صلّي علي محمّد و آل محمّد
چهارشنبه 30/5/1387 - 16:18 - 0 تشکر 53141

هوالباقی...

سلام

به نظرمن ازدواج موقت همچینی كه دوستان گفتن خوب نیستا!خوب تا وقتی كه ما ازدواج دائم داریم چرا ازدواج موقت كنیم؟البته به جز مواردی خاص!

متاسفانه امروزه خیلی از ازدواجهای موقت یه جور دیگه انجام میشه!اگه واقعا یه دختروپسری همدیگرو می خوان باید ازدواج دائم كنن كه تكلیفشون درست درمون روشن شه!

در پناه یزدان پاك...

و او تنها پناه  همه ي ماست...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.