دانش و فن آوری (بازدید: 643)
چهارشنبه 2/2/1388 - 16:47 -0 تشکر 107848
در خواست یک درک سه بعدی

این بحث را در این انجمن و هم در انجمن نجوم قرار دادم چون فکر می کنم به هر دو مربوط است .

ببینید. درک عمومی ما از جهان اطرافمان سه بعدی است. یعنی همه ما تصور می کنیم در یک جهان سه بعدی زندگی می کنیم. هیچ یک از ما قادر نیستیم بیشتر از سه خط  که هر یک دو به دو بر هم عمود باشند را تصور کنیم.با این وجود اکثر ما از سه بعد هم بینش خوبی نداریم. به طور مثال آیا شما می توانید بطری کلاین ( یک شیء سه بعدی بسته که یک رو بیشتر ندارد، شما می توانید با قلمی که در ذهنتان تصور می کنید خطی را از یک نقطه دلخواه روی این شیء شروع کنید و بدون این که دستتان را بردارید آنقدر ادامه دهید که قلم در زیر نقطه شروع ، وضعیتش با نقطه شروع زاویه 180 درجه بسازد. ) را در ذهنتان تصور کنید ؟

حالا یک شیء سه بعدی هر چه پیچیده تر باشد تصور کردن آن سخت تر می شود . به این ترتیب اهمیت نرم افزارهای کار با اشیاء سه بعدی مشخص می شود ، مانند 3d max که اکثر شما با آن آشنا هستید.

ما تصاویر ایستگاه فضایی بین المللی ( ISS ) یا نحوه گردش سیاره ها به دور خورشید ( سرعت زاویه ای و مکان آنها ) را در تصاویر دو بعدی که از صفحه تخت تلویزیون یا مانیتور دیده می شود ، دیده ایم. ولی با دیدن این تصاویر هرگز درک سه بعدی و تجسم کاملی از آنها به دست نمی آوریم.

اکنون در خواست من از شما این است که برای داشتن یک درک کامل از چنین اشیائی ، اگر فایل 3d max از آنها یا هر شیء سه بعدی دیگر که جالب به نظر می رسد در اختیار دارید ، اینجا به اشتراک بگذارید.

ببخشید اگر طولانی شد.

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی