انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 849)
پنج شنبه 27/1/1388 - 13:5 -0 تشکر 106357
دقیق ترین نقشه از آسمان نیمکره جنوبی تهیه شد

با سلام

جدیدترین پژوهش ها نشان می دهد نقشه برداری هرچه جزئی تر از كهكشان های کیهان مجاور ما نه تنها مکان كهكشان ها بلكه جهت و سرعت حركت آنها را نیز مشخص خواهد كرد. 

كهكشان ها تحت تاثیر جاذبۀ یكدیگر به اطراف كشیده می شوند. پژوهشگران با اندازه گیری حركات این كهكشان ها می توانند نقشه ای از نیروهای گرانشی مؤثر در جهان تهیه و چگونگی توزیع ماده – مرئی و نامرئی- را در آن نشان دهند.

موفق باشید
التماس دعا
پنج شنبه 27/1/1388 - 13:9 - 0 تشکر 106358

«هیت جونز»(Heath Jones)، سرپرست دانشمندان طرح نقشه برداری معروف بهSix-Degree Field Galaxy Survey (6dFGS)، می گوید:" شاید نور بتواند گاهی از دید ما پنهان شود اما گرانش همواره پیداست".
«هیت جونز»(Heath Jones)، سرپرست دانشمندان طرح نقشه برداری معروف بهSix-Degree Field Galaxy Survey (6dFGS)، می گوید:" شاید نور بتواند گاهی از دید ما پنهان شود اما گرانش همواره پیداست".

طرح نقشه برداری 6dFGS توسط تلسكوپ 1.5 متری اشمیت واقع در رصدخانۀ انگلیسی– استرالیایی در شرق استرالیا تكمیل شد. این طرح اندکی سطحی تر اما گسترده تر از طرحهای پیشین توانست نقشه ای از مكان بیش از 110،000 كهكشان را- كه در فاصله حدود دو میلیارد سال نوری ( با انتقال به سرخ 0.15) از زمین قرار داشتند- در بیش از 80 درصد از آسمان نیمکره جنوبی مشخص کند. وسعتی از آسمان که طرح 6dFGS پوشش می داد 2 برابر بیشتر از طرح مشابه آن یعنی طرح "مساحی آسمان رقمی اسلون (SDSS)" بود.


موفق باشید
التماس دعا
پنج شنبه 27/1/1388 - 13:11 - 0 تشکر 106361

این نقشه، خوشه ها و رشته های كهكشانی اطراف ما را در مقیاس های بزرگ و با جزئیاتی بی نظیر نشان می دهد و بیش از 500 فضای خالی كه مسلماً عاری از كهكشان هستند آشكار شده است.

این نقشه به پژوهشگران کمک می کند تا دو علت حركت كهكشان ها را از هم تفكیك كنند. می دانیم كه كهكشان ها نه تنها توسط نیروی گرانش جذب یکدیگر می شوند بلكه تحت تاثیر انبساط فراگیر عالم نیز در حركتند.

پژوهشگران طرح 6dFGS، این دو بخش سرعت خاص را برای حدود 10 درصد كهكشان ها تفكیك كرده اند- كه یكی وابسته به انبساط عالم و دیگری به خود كهكشان و حركت خاص آن برمی گردد.

محاسبۀ سرعت های خاص، با مقایسۀ فاصلۀ كهكشان ها و توجه به میزان انتقال به سرخ آنهاست كه از روی ویژگیهای داخلی كهكشان ها اندازه گیری می شود. این تكنیك به پهنای خطوط طیفی كهكشان بستگی دارد. انجام دقیق این تكنیك مستلزم داشتن یك طیف نگار با قدرت تفكیك بالاست، نظیر طیف نگاری كه برای این نقشه برداری ساخته شده است
.
منبع www.astronomy.com

موفق باشید
التماس دعا
جمعه 28/1/1388 - 23:53 - 0 تشکر 106880

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

بهروز جان؛ دستت درد نکنه، بازم عین همیشه مطلب جالبی بود، اگر میشه بیشتر در مورد کره آسمان توضیح بده که دوستانی که نمیدونن چیه، باهاش آشنا بشن.

سربلند و پیروز باشین...

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی