انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 378)
دوشنبه 24/1/1388 - 22:41 -0 تشکر 105831
خطر اینجاست

همه چیز در زمین به گونه‌ای تنظیم شده است كه شرایط متعادل و مناسبی برای شكل‌گیری حیات در آن به وجود آید. مثلا در جو زمین وجود گازهای گلخانه‌ای، مانند بخار آب، دی اكسید كربن و متان، موجب می‌شود بخش كم اما كافی از گرمای خورشید در زمین باقی بماند و موجب شود دمای زمین متعادل و پایدار بماند. كم و زیاد شدن میزان این گازها دمای زمین را دستخوش تغییر می‌كند.
در مجموع پدیده گرم شدن زمین و وجود گازهای گلخانه‌ای مفید است و موجب تعادل دمای زمین می‌شود، اما آنچه موجب نگرانی می‌شود تغییر ناگهانی میزان گازهای گلخانه‌ای جو بر اثر فعالیت‌های انسانی است. در ۲۵۰ سال گذشته انسان با مصرف سوخت‌های فسیلی مانند نفت، زغال سنگ و گاز طبیعی دی اكسید كربن زیادی وارد جو كرده است.
از سال ۲۰۰۴ انسان‌ها هر ساله حدود ۸ میلیارد تن دی اكسید كربن و با از میان بردن زباله‌ها در فضای آزاد مقادیر زیادی متان وارد جو می‌كنند. به محض ورود این گازها به جو، برای دهه‌های متوالی همان جا خواهند ماند.
هر چه میزان گازهای گلخانه‌ای در جو بیشتر شود. خارج شدن گرما و حرارت خورشید از زمین سخت‌تر می‌شود و در نتیجه زمین گرم‌تر و گرم‌تر می‌شود.
داده‌ها نشان می‌دهند از دهه ۱۷۵۰ یعنی از زمان انقلاب صنعتی، میزان كربن دی اكسید كربن ۳۵ درصد و میزان متان موجود در جو ۱۴۸ درصد افزایش یافته است.
دانشمندان با مطالعات دقیق می‌توانند شرایط آب و هوایی و میزان ملكول‌های موجود در جو را در ده‌ها تا میلیون‌ها سال پیش به دست آورند. آنها این اطلاعات دقیق را با بررسی هسته‌های یخی در اعماق یخچال‌ها، فسیل‌ها، تنه‌های درختان و... به دست می‌آورند.
مقایسه جو زمین در دوران گذشته با آنچه اكنون وجود دارد، نشان می‌دهد گاز دی اكسید كربن و متان، كه هر دو از گازهای گلخانه‌ای هستند، اكنون بیشترین میزان را در ۶۵۰‌‌هزار‌سال گذشته در جو دارند.
افزایش گازهای گلخانه‌ای در جو فقط موجب افزایش دما نمی‌شود. تغییر در میزان بارش، طوفان‌ها، سطح آب دریاها از دیگر پیامدهای تغییر اقلیم و گرمایش جهانی است كه هریك به نوبه خود بر محیط زیست، كشاورزی، جنگل‌ها، انرژی، منابع آب و بهداشت و سلامت جهانی تاثیر خواهد داشت.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی