ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 526)
يکشنبه 23/1/1388 - 19:17 -0 تشکر 105453
اجرای برنامه آیكان برای ثبت سریع دامنه‌ها‌ی بین‌المللی

مدیر مركز ثبت دامنه ir. گفت: آیكان (ICANN) برنامه‌ای موسوم به IDN fast-track دارد كه هرچه سریع‌تر دامنه‌ها‌ی بین‌المللی را ثبت كند.
به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران،از سایت ایسنا،علیرضا صالح اظهار كرد: آن دسته از زبان‌هایی كه در مرحله آزمایشی هستند و قصد ثبت نهایی آن دامنه را در آیكان دارند در الویت بالاتری در این طرح قرار دارند.
او تصریح كرد: استانداردهای جدید DNSSEC (کارگزار دامنه امن) به‌زودی در سیستم نرم‌افزارها بارگذاری می‌شود. بستر آزمایشی توسط ایرنیک جهت ثبت دامنه‌هایی که با پروتکل امن DNSSEC قابل بهره‌برداری هستند در هفته دیگر راه‌اندازی می‌گردد. توضیحات تکمیلی و جزئیات بیش‌تر در مورد این برنامه در نشانی http://www.nic.ir/DNSSEC قابل دسترسی خواهد بود.
وی پیش از این به ایسنا گفته بود: با فعال شدن امكان بهره‌برداری از DNS كاربر مطمئن خواهد بود كه از كارگزار و سروری كه سوال كرده است جواب می‌گیرد.
صالح با تاكید بر این كه در حال حاضر ممكن است هكرها در مسیر سوال و جواب‌های DNS قرار بگیرند و پاسخی اشتباه داده و كاربر را به سایت دیگری جز درخواست كاربر وصل كنند، تصریح كرد: DNSSEC اتصال صحیح به سایت مورد نظر برای دریافت پاسخ‌ها را تضمین می‌كند و مانع از سمی كردن جواب توسط هكرها می‌شود.
به گفته او DNSSEC در اتصال هیچ خطایی نخواهد داشت، هر چند ممكن است اشتباه در دیتای موجود جوابی جز آنچه كه كاربر خواسته است ارائه دهد و این یعنی سیستم نرم‌افزاری خطا ندارد مگر اینكه اطلاعات صحیح نباشد.
وی با بیان این كه كاربران بعد از راه‌اندازی می‌توانند زیر دامنه‌ DNSSEC .ir به طور رایگان دامنه ثبت كنند، اظهار كرد: در دوره‌ شش ماهه آزمایش DNSSEC، مركز ثبت دامنه به كاربرانی كه به ثبت دامنه در این زیر دامنه پرداخته‌اند آموزش‌های فنی را از طریق سایت مركز و یا در صورت استقبال از این طرح با برگزاری دوره‌های آموزشی ارائه می‌كند.

امیر حیدری 


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی