بهداشت و سلامت (بازدید: 650)
شنبه 22/1/1388 - 21:32 -0 تشکر 105282
8 سردرد خطرناك

سردرد شكایت بسیار شایعی است. با صنعتی شدن جامعه و افزایش تنش‌های شغلی ، اجتماعی و اقتصادی، میزان سردردها هم بالاتر می‌رود.

بخش عظیمی از سردردها عصبی هستند و تنها یك تا دو درصد از سردردهای جامعه علت عضوی مانند تومور مغزی یا ضایعه فضاگیر دارند. حدود 98 درصد سردردها خوش‌خیم و قابل بهبودند.

عوامل غیراختصاصی فراوانی می‌توانند موجب سردرد شوند، مثل یك سرماخوردگی ساده، عفونتی كوچك، آلودگی هوا و تغییر عادات غذایی و تغییرات هورمونی و ... .

اما امروز می‌‌خواهم شما را با سردردهایی كه برای ما حایز اهمیت و بررسی هستند، آشنا كنم تا‌ آنها را جدی بگیرید، یكی‌یكی آنها را می‌شمارم:

1) تغییر در كیفیت سردرد:

یعنی اگر همیشه سردردتان آرام بوده و به مسكن جواب می‌داده است، ولی حالا مقاوم شده یا كیفیت آن تغییر كرده است.

2) تواتر و تكرار سردرد مهم است:

برای مثال قبلا هفته‌ای یك‌بار مبتلا می‌شدید، اما الان روزی سه بار سردرد دارید.

3) سردردی كه شما را از خواب بیدار می‌كند:

سردسته این نوع سردردها كه فرد را از خواب بیدار می‌كند، سردردهای عروقی مانند میگرن هستند. اما به هر حال اگر چنین سردردی گرفتید، بررسی پزشكی لازم است.

4) سردردهای صبحگاهی :

با اینكه عللی چون بی‌خوابی و عدم استراحت كافی، فشار خون بالا و غیره می‌توانند چنین سردردی را ایجاد كنند، اما اگر سردرد شما اول صبح شروع می‌شود و در طول روز كمتر می‌شود، مهم است، چون به طور طبیعی ما در طول خواب با افزایش نسبی فشار داخل جمجمه مواجه‌ایم و اگر ضایعه‌ای فضاگیر در آنجا وجود داشته باشد، این افزایش نسبی فشار را نمی تواند تحمل كند و سردرد رخ می دهد.

5) سردرد همراه با تهوع و استفراغ:

خیلی از سردردها این‌طورند مثل میگرن. اما اگر تهوع در اوایل صبح پدید آید و با استفراغ كردن سردردتان كم شود و اشتهای خوردن صبحانه را پیدا كنید، باید بررسی پزشكی شوید.
درس خواندن

6) سردرد كودكان به‌خصوص اگر تكرار‌شونده باشد:

بچه‌ها نمی‌توانند سردرد را بشناسند یا از آن شكایت كنند، ولی با تغییر اشتها، كاهش فعالیت بدنی و یا كاهش تمایل به درس خواندن، آن را نشان می‌دهند.

7) سردرد سالمندان (حدود 65 سالگی):

اگر در این گروه از افراد، سردرد ناگهانی، مزمن و مقاوم به درمان پزشكی باشد، باید بررسی شود.

8) سردرد همراه با فوتوفوبی (ترس از نور):

موردی شبیه به میگرن یا مننژیت. اگر سردرد همراه با علایم چشمی مثل دوبینی، كاهش دید، تغییر میدان بینایی و تاری دید باشد یا تغییر سریع عینك در فواصل كوتاه یك‌ماه، همراه با سردرد باشد، بهتر است از نظر علل مغزی بررسی شوید.

امیر حیدری 


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی