انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 381)
شنبه 22/1/1388 - 17:49 -0 تشکر 105220
شورای نگهبان: زنان هم می‏توانند ثبت نام کنند

با سلام

نظر شما در مورد حضور خانم ها در انتخابات چیه؟

 

سوال پایانی این نشست در رابطه با این بود كه با توجه به این‌كه دو خانم برای حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری اعلام كاندیداتوری كرده‌اند آیا در تفسیر واژه رجل سیاسی تغییری ایجاد شده است؟ كه كدخدایی پاسخ داد: هیچ تغییری ایجاد نشده و رویه شورای نگهبان مثل سابق است، در گذشته نیز بانوان ثبت نام می‌كردند و هیچ منع قانونی برای ثبت نام وجود ندارد.
سخنگوی شورای نگهبان درباره بحث تشكیل كمیته‌ی صیانت از آراء كه از سوی برخی از گروه‌های سیاسی مطرح شده، اظهار كرد: هر نهاد جدیدی كه بخواهد شكل بگیرد نیاز به تصویب قانون دارد. تشكیل و ایجاد این كمیته‌ها خلاف قانون است و شورای نگهبان در طول 30 سال اخیر نشان داده كه بی‌طرف بوده و همه‌ اسناد و مدارك نشان‌دهنده‌ این موضوع است.

به گزارش ایسنا، دكتر عباسعلی كدخدایی در اولین نشست خبری این شورا در سال جدید همچنین اظهار كرد: در این رابطه شكایات افراد مورد بررسی قرار گرفته و رسیدگی شده است و به نظر ما هیچ نیازی برای ابراز نگرانی در اینگونه موارد وجود ندارد و شورای نگهبان با رعایت بی‌طرفی وظایف خود را انجام می‌دهد.

خبرنگاری با بیان این‌كه افرادی كه برای كاندیدای ریاست جمهوری مطرح شده‌اند مساله‌ی سیاسی داشته‌اند مثل عبدالله نوری، خواستار ارزیابی سخنگوی شورای نگهبان شد كه وی پاسخ داد: شورا هیچگونه پیش‌داوری نسبت به هیچكس نداشته و ندارد. حق هر شهروندی است كه اگر در توان می‌بیند ثبت‌نام كند. شورا چنین رویه‌ای را نداشته و ندارد كه به كسی بگوید ثبت‌نام كند یا نكند.

كدخدایی در مورد مصوبات ارسالی به این شورا تصریح كرد: مجموع مصوباتی كه در سال گذشته از مجلس شورای اسلامی برای شورای نگهبان ارسال شده 135 مورد بوده كه 110 مورد آن لایحه و 25 مورد آن طرح بوده است كه نسبت به بیش از 50 درصد آنها نظر شورای نگهبان، عدم مغایرت با موازین شرع مقدس و قانون اساسی بوده و نسبت به تعدادی ایراداتی مطرح شده كه پس از رفع، مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت.

وی ادامه داد: 12 مورد اساسنامه از سوی دولت برای ما ارسال شد كه 10 مورد آن فاقد ایراد بود و از یك مورد ایراد گرفته شد و یك مورد هم چنان در دست بررسی است. هم چنین تعداد 29 نامه ارسالی از سوی دیوان عدالت اداری داشتیم كه از این تعداد 21 مورد خلاف شرع مقدس تشخیص داده نشد و دو مورد مغایر با موازین شرع تشخیص داده شده است.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اقدامات این شورا در مورد انتخابات پیش رو خاطرنشان كرد: برای انتخابات ریاست جمهوری چون انتخابات برای ایرانیان مقیم خارج از كشور داریم هیات نظارت بر انتخابات خارج از كشور نیز تشكیل شده است.

وی با اشاره به جلسات كارشناسی برگزار شده میان شورای نگهبان و وزارت كشور در مورد رایانه‌ای برگزار كردن انتخابات پیش رو تصریح كرد: در نهایت به این نتیجه رسیدند كه در سه مرحله ثبت نام، ثبت كدملی و تجمیع آرا انتخابات به صورت رایانه ای برگزار شود كه این موضوع در جلسه اخیر شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضای شورا نیز موافقت خودرا در این رابطه اعلام كردند.

كدخدایی با بیان این‌كه 46 میلیون و دویست هزار نفر واجد شرایط رای دادن هستند، اظهار كرد: ثبت نام داوطلبان انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی در یكی دو روز گذشته به اتمام رسید و همان طور كه پیش از این اعلام شد در دو حوزه تهران و گلستان انتخابات میان دوره‌ای خبرگان را داریم و در شش حوزه انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی را خواهیم داشت.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به تقویم انتخاباتی اظهار كرد: در مورد انتخابات مجلس خبرگان رهبری پس از ثبت نام و ارسال اسامی شورای نگهبان مهلت 30 روزه ای از 23 فروردین تا 21 اردیبهشت را برای بررسی صلاحیت خواهد داشت قطعا در این زمان كسانی كه اجتهادشان مشخص نباشد باید در آزمون شركت كنند.پس از 21 اردیبهشت ماه كه اسامی اعلام می‌شود كسانی كه شكایت دارند فرصت سه روزه‌ای از 24 تا 26 برای اعتراض خواهند داشت هم چنین فرصت 10 روزه از 27 اردیبهشت تا 5 خرداد ماه برای شكایت خواهند داشت كه در 5 خردادماه اسامی تایید صلاحیت شدگان اعلام می‌شود.

وی با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان كرد: پس از بررسی صلاحیت داوطلبان توسط فرمانداری چنانچه كسانی اعتراض داشته باشند فرصت 4 روزه از دوم اردیبهشت ماه تا 5 اردیبهشت ماه برای شكایت دارند و هیات نظارت استانی ما فرصتی 7 روزه از 6 اردیبهشت ماه تا 12 اردیبهشت ماه برای بررسی صلاحیت‌ها دارد و كسانی كه اعتراض داشته باشند از 13 اردیبهشت ماه تا اول خرداد فرصت دارند و در نهایت از 5 خردادماه تا 11 خردادماه و در نهایت 5 خردادماه تا 11 خردادماه فرصت نهایی برای بررسی صلاحیت‌ها است كه ان شاالله 12 خردادماه اسامی نهایی برای حضور افراد در انتخابات اعلام می‌شود.

كدخدایی با اشاره به زمان بندی امور در مورد انتخابات ریاست جمهوری، خاطرنشان كرد: شورای نگهبان فرصتی 5 روزه از 20 اردیبهشت ماه تا 24 اردیبهشت ماه برای بررسی صلاحیت‌ها دارد و مجددا یك فرصت 5 روزه از 25 اردیبهشت ماه تا 29 اردیبهشت ماه برای بررسی صلاحیت‌ها در صورت اعتراض دارد و در نهایت 30 اردیبهشت ماه اسامی اعلام می‌شود.

كدخدایی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد نحوه نظارت نامزدهای ریاست جمهوری در انتخابات گفت: آنچه قانون به ما اجازه داده این است كه نامزدان و داوطلبان ریاست جمهوری می‌توانند نمایندگان بر سر صندوق‌ها داشته باشند. مراحلی كه نامزدان می‌توانند حضور داشته باشند در قانون وجود دارد البته بحث تایید صلاحیت این افراد و بررسی آنها توسط هیات‌های اجرایی و نظارت انجام می‌شود و معمولا در دوره‌های گذشته این كار انجام شده است. لازم به ذكر است كه این افراد باید نمایندگان شخص داوطلب باشند نه نمایندگان احزاب.

وی در مورد رایانه‌ای برگزار كردن انتخابات پیش رو كه مورد سوال خبرنگار دیگری واقع شده بود، گفت: تلاش دوستان و همكاران در وزارت كشور برای برگزاری رایانه‌ای انتخابات امری پسندیده است و شورای نگهبان نیز در این رابطه اصرار دارد اما باید امكانات و زیر ساخت‌ها در همه ابعاد فراهم شود. وزارت كشور با بررسی امكانات و زیر ساخت‌ها این سه مرحله را پیشنهاد كرده است.

وی افزود: با توجه به برگزاری این سه مرحله به صورت رایانه‌ای اما این مساله مانع از این نیست كه روش دستی را نداشته باشیم ملاك هنوز براساس قانون روش دستی است كه در این سه مرحله، ثبت كد ملی نیازمند قانون است كه به صورت موازی انجام می‌شود.

خبرنگاری از سخنگوی شورای نگهبان سوال كرد آیا در مورد برگزاری انتخابات به صورت رایانه‌ای این موارد آخرین توافقات است و تغییری نخواهد یافت كه كدخدایی با تایید این مطلب خاطرنشان كرد: این مساله در روز چهارشنبه هفته گذشته مورد تصویب واقع شد.

خبرنگاری با اشاره به این مطلب كه به نظر می‌رسد فعالیت‌های انتخاباتی شروع شده از سخنگوی شورای نگهبان سوال كرد كه آیا منع قانونی در این رابطه وجود دارد یا خیر؟ كدخدایی پاسخ داد: آنچه تبلیغات رسمی باشد قطعا با قانون مغایرت دارد اما فعالیت‌های احتمالی و حاشیه‌ای در قانون نیست و برای آنها منعی نشده است، زمان تبلیغات نیز در قانون مشخص است.

خبرنگاری با طرح این سوال كه با توجه به این‌كه طبق قانون صدا و سیما باید فرصت های مساوی را در اختیار كاندیدا قرار دارد آیا اگر سفرهای استانی رییس جمهور با این فرصت‌ها یكی شود پوشش آن مشكلی ندارد از سخنگوی شورای نگهبان خواست تا ارزیابی خود را بیان كند كه وی پاسخ داد: آنچه فعالیت‌های معمول مقامات مسوول است هیچ گاه در قانون منع نشده است تا زمانی كه اخبار و ارایه اطلاعات در جریان عادی كشور باشد از نظر قانون منعی ندارد و در رویه 30 ساله منعی در این رابطه وجود نداشته است.

كدخدایی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد این كه آیا شورای نگهبان برنامه‌ای برای اسراف‌های احتمالی در عرصه انتخابات با توجه به نامگذاری امسال به اصلاح الگوی مصرف دارد یا خیر؟ گفت: سوال شما به بخش‌های اجرایی كشور بر می‌گردد توصیه ما این است كه این شعار كه رویه پسندیده شرع و عقل است مد نظر همه دستگاه‌ها و نامزدان باشد و از اسراف در عرصه تبلیغ و انتخابات بپرهیزند.اگر شورا هم باید گامی بردارد قطعا پیشگام خواهد شد.

سوال پایانی این نشست در رابطه با این بود كه با توجه به این‌كه دو خانم برای حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری اعلام كاندیداتوری كرده‌اند آیا در تفسیر واژه رجل سیاسی تغییری ایجاد شده است؟ كه كدخدایی پاسخ داد: هیچ تغییری ایجاد نشده و رویه شورای نگهبان مثل سابق است، در گذشته نیز بانوان ثبت نام می‌كردند و هیچ منع قانونی برای ثبت نام وجود ندارد.

 

فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خـاک سپارند تـا اجزای بدنم خـاک ایـران را تشکیل دهد.

((کوروش بزرگ))


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی