انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 476)
پنج شنبه 20/1/1388 - 17:21 -0 تشکر 104604
تمجید چهارتن از مراجع از میرحسین

کلمه: مهندس میرحسین موسوی صبح روز پنجشنبه با آیت‌الله العظمی موسوی اردبیلی در قم دیدار و گفت‌وگو کرد.

آیت الله موسوی اردبیلی در بیاناتی با تمجید از شخصیت «میرحسین موسوی» خطاب به وی گفت: «در دوران نخست‌وزیری شما هیچ قصوری از شما به نظر ما نیامد و امام(ره) هم با کمال دقت و خلوص ناظر اعمال بود و من شهادت می‌دهم امام(ره) تا لحظه آخر از شما حمایت می‌کرد.»

«میرحسین موسوی» که صبح امروز برای دیدار با مراجع و علما به شهر قم سفر کرده است در اولین دیدار خود با «آیت الله موسوی اردبیلی» گفت‌وگو کرد.

در این دیدار آیت الله موسوی اردبیلی با تمجید دوران نخست‌وزیری میرحسین موسوی به حمایت امام(ره) از وی اشاره کرد و گفت: «امام(ره) به دلیل خلوص شما تا دم آخر از شما حمایت می‌کرد و حتی زمانی که فردی در آن زمان به خدمت ایشان رسیده بود و از امام می‌خواست که در مورد شما سکوت کند امام به وی گفت: «این وظیفه شرعی من است که از ایشان حمایت کنم شما به من می‌گویید ساکت باشم؟ مگر می‌شود من به وظیفه شرعی خود عمل نکنم ایشان در ادامه تصریح کردند باید افرادی داشته باشیم در مواقعی که کارد به استخوان رسیده در صحنه حضور داشته باشند و مصداق این حرف شما هستید.»

این مرجع تقلید در پایان تاکید کرد: «بر همه مسلمانان واجب است که به وظیفه خود عمل کنند و این وظیفه در مسایل مختلف بروز می‌کند.» 

موسوی نیز در سخنانی با اشاره به اهمیت و نقش مرجعیت در کشور گفت: اهمیتی که مرجعیت و روحانیت ما در مسایل سیاسی و اجتماعی کشور دارد، بسیار قابل توجه است و خود من از قدیم و حتی از سال‌ها پیش از انقلاب خدمت شخص شما ارادت داشتم و از راهنمایی‌هایتان همواره استفاده کرده‌ام.

نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس افزود: با توجه به اهمیتی که مرجعیت در کشور ما دارد، در هر شرایطی در تصمیمات بزرگ کشور دخیل و تاثیرگذار است.

موسوی با بیان اینکه «مسایل و مشکلاتی که در سال‌های اخیر در کشور به وجود آمده، موجب شد تا در این دوره هر چه فکر کردم نتوانستم جواب نه بگویم» افزود: وقتی مسایل را ارزیابی کردم احساس کردم وظیفه دارم، وارد صحنه شوم؛ البته نتیجه به دست خداست ولی احساس کردم که من باید تلاش خود را در این زمینه انجام دهم.
وی با بیان اینکه در آینده هر اتفاقی بیفتد و هرکس که رییس‌جمهور شود، حضور و نظر یک مرجعیت بیدار و آگاه به مسایل مختلف بسیار تعیین‌کننده است اظهار کرد: تبعیت از مرجعیت همواره ما را از مشکلات نجات داده است.
موسوی افزود: از قدیم مرجعیت و موضع‌گیری‌های آن در جامعه ما تعیین‌کننده بوده است و در حال حاضر این تاثیر وسیع‌تر شده است و قطعا در آینده نیز این سرمایه در خدمت مصالح کشور به کار گرفته می‌شود.
آیت‌الله موسوی اردبیلی با تمجید از دوران نخست‌وزیری میرحسین موسوی گفت: «حضرت امام (ره) تا آخرین لحظه حیات خود از شما حمایت می‌کردند.»
وی در پایان آیت‌الله العظمی موسوی اردبیلی را یک عالم فرزانه و یک فرد سیاسی شناخته شده در کشور توصیف کرد و گفت: ‌هیچ نهاد رسمی در کشور استقرار درست پیدا نمی‌کند مگر اینکه ارتباط خود را با مرجعیت حفظ کند.


آیت الله مکارم شیرازی: خاطره خوبی از شما داریم

میرحسین موسوی در ادامه دیدار با مراجع عظام قم به دیدار آیت الله العظمی مکارم شیرازی رفت.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در بیاناتی گفتند: ما خاطره خوبی از دوران نخست وزیری شما و اداره کشور در دوران طوفانی جنگ داریم و انشاء الله این خاطره باقی بماند. این مرجع بزرگوار تقلید با اشاره به وضعیت کنونی کشور تاکید کرد: کشورمان آباد است و از همه مهمتر انسان ها و جوانان مستعدی هم در کشور وجود دارند که از سرمایه های اصلی انقلاب و کشور هستند. و برای پیشرفت ازامتیازات به شمار می آیند. مذهب اسلام هم بر این جمعیت کشور نیرو می بخشد که تاثیر آن را در انقلاب دیدیم.

این مرجع تقلید با بیان اینکه دشمنان سعی دارند این عامل (مذهب) را تضعیف کنند، اظهار داشت: «اکنون به مدیریتی جامع، کامل و تدبیر درست نیاز داریم.»

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه با بیان این‌که ما برای انقلاب هزینه‌هایی زیادی داریم و این انقلاب را ارزان بدست نیاوردیم که آن را ارزان از دست بدهیم، گفت: «انقلاب برای ما استقلال و عزت آورده است».

آیت الله العظمی مکارم شیرازی با تاکید بر رافت و پاک دلی غالب بر قلوب مردم ایران در دوران نخست وزیری میرحسین موسوی گفت: از ثمره های همین خلوص نیت است که شاهد پیروزی انقلاب در مقاطع مختلف بودیم.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی گفت: به هرحال همه باید برای از بین رفتن مشکلات تلاش کنند و این مساله باید دارای مدیریت جامع باشد. این انقلاب به کشور به خصوص در جهان عظمت داد. کسانی که می آیند و صحبت هایی می کنند ایران را بزرگتر از ما که در درون آن هستیم می بینند. این حالت به حدی است که وقتی رییس جمهور امریکا در یک 24 ساعت سخنرانی هایی دارد حداقل یک بار نام ایران را بر زبان می آورد.

این مرجع تقلید با اشاره به کنفرانس خبری میرحسین موسوی بیان داشت: یکی از آفت هایی که در حال حاضر در کشور هست و من در صحبت های شما آن را دیدم و بسیار آن را پسندیدم، این بود که گفته بودید با تغییرات کامیونی در وزارت خانه ها مخالفم و اینکه شایسته سالاری در مسئولیت های اجرایی کشور حاکم باشد و نه واسطه ها.

وی تاکید کرد: باید از همه نیروها جدای از اینکه از چه جناحی هستند در جهت پیشرفت انقلاب در کشور استفاده کرد.

پیش از سخنان آیت الله العظمی مکارم شیرازی «میرحسین موسوی» با بیان اینکه در جوانی همیشه آرزوی حاکمیت دین و ارزش‌های اسلامی بر جامعه خود را متصور بوده‌ایم، گفت: «در پیش از انقلاب آرزو می‌کردیم که دین و ارزش‌های اسلامی حاکم شود و بعضی فکر می‌کردند این آرزوی دست نیافتنی است.»

وی به ایده ولایت فقیه امام اشاره کرد و گفت: «تجربه‌ای که امام در مورد ولایت فقیه مطرح کردند بدیلی بود برای نظام شاه و یکی از مهم‌ترین بحث‌های امام امکان‌پذیر بودن نظام دیگر به جای رژیم شاهنشاهی .»
نخست وزیر دوران دفاع مقدس با بیان اینکه این نظام با شهدای زیادی استقرار پیدا کرده است، اظهار داشت: «دارای یک حکومت اسلامی بعد از انقلاب شدیم و اثرات آن فراتر از مرزها رفت.»

وی با بیان اینکه قبل از انقلاب نقش مرجعیت بسیار پر اهمیت بود، گفت: «بعد از انقلاب هم نقش مرجعیت تصویب شد و مرجعیت نمی‌تواند نسبت به تحولات پیگیر نباشد و سرشت جمهوری اسلامی نیز برای تقویت بخشیدن به مرجعیت بود.»

میرحسین موسوی در ادامه تصریح کرد: «کسانی که به عرصه سیاسی می‌آیند این اعتقادات (اعتقاد مذهبی ) را دارند و در مقطع فعلی من بر اساس برخی مشکلات به صحنه آمدم و دانایی و آگاهی نسبت به مسایل جامعه دارم.»

وی با بیان اینکه در مورد مسایل مختلف از جمله مسایل اقتصادی و فرهنگی مشکلاتی داریم، گفت: «البته این سخنان به این معنا نیست که نظام نقطه قوت خود را از دست داده است زیرا نظام اثرات خود را در خارج از مرزها گذاشته است.»

میرحسین موسوی انتخابات را مجالی برای بروز سلایق گوناگون دانست و گفت: «این که مردم هر 4 سال یک بار در انتخابات شرکت می‌کنند و نسبت به تصمیمات خود تجدید نظر می‌کنند و یا آن را تثبیت می‌کنند از نکات قابل توجهی است.»

وی در پایان تاکید کرد: «احساس کردم وظیفه شرعی من است که به صحنه بیایم».


انتقاد آیت الله العظمی صانعی از گرانی و گداپروری

موسوی در ادامه دیدار با مراجع عظام در قم به دیدار آیت الله العظمی صانعی رفت.

آیت الله صانعی در این دیدار با تاکید بر ضرورت حفظ نظام گفت: در برنامه های خود ارج نهادن به مبانی امام را در ابعاد مختلف در دستور کار قرار دهید. وی با اشاره به مشکلات عدیده ای که پس از انقلاب کشور با آن مواجه بوده است، عبور از این بحران ها را از الطاف ا لهی دانست و گفت: در شرایط حاضر کشور با مشکلات متعددی مواجه است که از جمله آن می توان به گرانی اشاره نمود.

این مرجع تقلید در بخشی از سخنان خود با انتقاد از وضعیت اقتصادی جامعه به گرانی نان اشاره کرد و گفت: «زمزمه‌ای می‌شنوم که نان را می‌خواهند گران کنند باید پناه به خدا برد جمهوری اسلامی نیامده که نان را گران کند.»
آیت الله صانعی با اشاره به کلامی از امام راحل که در آن می فرمایند«کاری کنید که اغنیا بر سر سفره فقرا مهمان باشند» گفت: شما این جمله را در دستور کار خود قرار دهید و سعی کنید آن را حاکم نمایید. وی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به مهندس موسوی گفت: شما در جلسات متعددی که داشتید، صحبت از آزادی مطبوعات نمودید. لیکن باید در نظر بگیرید که برای حصول این امر لازم است بگویید انشاءالله این امر محقق می شود.

آیت الله صانعی در بخش دیگری از سخنان خود مدیریت کشور در زمان جنگ را بی نظر خواند و تاکید کردند : به مدد حاکم شدن ارزش های اسلامی پس از انقلاب، مشکلات کشور کاهش یافته است. با این حال، لازم است تولید در کشور افزایش یافته و کشور را به مرز خودکفایی در بسیاری از زمینه ها برسانیم. وی با ذکر حدیثی از ائمه معصومین در مورد کرامت انسان ها و کمک به مستحقان تاکید کرد: باید از گداپروری در جامعه خودداری کنیم.

پیش از سخنان موسوی میرحسین موسوی با اشاره به وضعیت جاری کشور گفت : فکر می کنم هردولتی روی کار آید، بر مبنای قانون اساسی حرکت می کند. عمل حتی به ظاهر قانون اساسی می تواند از به وجود آمدن مشکلات مختلفی جلوگیری کند. البته صحبت های من بدین معنی نیست که مطلقا نظراتم در رابطه با مشکلات رایج در کشور صحیح است. اما احساس می کنم هرکس بر حسب وظیفه خود باید انجام وظیفه کند

میرحسین موسوی در این دیدار خاطر نشان کرد: احساس می کنم فضای مشورتی در کشور کم شده و استفاده از نیروهای انسانی متبحر و کارشناس در کشور کاهش یافته است. مهندس موسوی مهمترین دلایل حضور خود را این موضوعات دانست و گفت: اینکه تا پیش از این دوره در هیچ یک از مناصب سیاسی کشور به امور اجرایی مشغول نشدم ناشی از این بود که احساس می کردم به اصل نظام خدشه ای وارد نمی شود لیکن در حال حاضر این احساس را دارم که اصل نظام در خطر است.


تاکید آیت الله العظمی صافی گلپایگانی بر امانت داری رای مردم

میرحسین موسوی پس از دیدار با آیت الله صانعی به دیدار آیت الله العظمی صافی گلپایگانی رفت.

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی با تایید سخنان میرحسین موسوی گفت: زمانی که در شورای نگهبان بودم، یکی از پرسنل وقت شورای نگهبان وقتی می خواست تلفنی بزند، جهت استفاده از تلفن از بنده سوال می نمود و اجازه می گرفت ؛ تلفن شورای نگهبان را بیت المال به حساب می آورد. میرحسین موسوی در تایید سخن ایشان گفت: در نخست وزیر نیز روال به همین صورت بود.

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در ادامه گفت: امیدوارم تمام مسائل آن طور که خدا می خواهد در کشور پیش رود. ما باید بدانیم که این دنیا دائمی نیست و آخرتی در کار است. البته این دنیا با دنیای دیگر هم ارتباط مستقیم دارد و مساله مهم در این میان توجه به حضور بقیه الله الاعظم، حضرت صاحب الزمان و تاثیر ایشان بر احوال ما می باشد. ایشان در ادامه فرمودند: باید معلوم شود کسی که می‌خواهد رای بگیرد، امانت مردم را حفظ می‌کند.

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در ادامه به میرحسین گفت: هرکس می خواهد در عرصه انتخابات موفق باشد، در ابتدا ارتباط خود را با امام زمان در تنظیم کند و بگوید من نوکر شما هستم. چه رییس جمهور باشد و چه نباشد. که البته نوکری امام زمان از امپراطوری دنیا بالاتر است. این فکر باید لحاظ شود تا موفق باشیم.

در این دیدار میرحسین موسوی با بیان اینکه زمانی مردم فکر می کردند شرکت در انتخابات یک وظیفه است و نظارت بر آرا نیز یک وظیفه و تکلیف شرعی به حساب می آمد گفت: باید به گونه ای عمل کنیم که این مساله در میان مردم زنده شود و دوباره آنها احساس کنند شرکت درانتخابات یک وظیفه شرعی به شمار می آید.

 

منبع 

 

فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خـاک سپارند تـا اجزای بدنم خـاک ایـران را تشکیل دهد.

((کوروش بزرگ))


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی