• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 1624)
يکشنبه 16/1/1388 - 12:33 -0 تشکر 103680
امنیت در ایران

آیا تا به حال در مورد امنیت كامپیوتر خود، وقتی Online هستید فكر كردید؟ آیا تاكنون به اهمیت اطلاعاتتان و خطر دسترسی دیگران به این اطلاعات توجه كرده اید ؟ آیا با مفاهیم امنیتی كامپیوتر آشنا هستید؟ آیا راه های مقابله با عوامل خارجی و مخرب را می دانید؟ در این نوشتار سعی شده است تا با مفاهیم اصلی و پایه ای امنیت در شبكه و اینترنت آشنا شوید همچنین منابع مختلف جهت بالابردن ایمنی كامپیوترتان معرفی شده است. برای رسیدن به این مهم مفاهیم پایه زیر مدنظر هستند

1. فایروال (Firewall)

2. ویروس كشها (Anti Virus)

3. گروه های خبری (News Group)

4. Chat Room

5. نرم افزارهای Adware

6. Home Page Hijackers

7. Scum Ware

8. Pop Ups

9. Spam Service Messanger

10. Windows Updates

لیست فوق دربرگیرنده مفاهیم پایه ای در امنیت اینترنت می باشد كه در این نوشتار هریك به تفكیك مورد بحث قرار خواهد گرفت.

Firewall

فایروال سخت افزار یا نرم افزاری جهت محافظت كامپیوتر در برابر حملات افراد ناشناس می باشد. نوع سخت افزاری آن نظیر Pix Firewall بیشتر در ادارات و سازمانهای بزرگ مورد استفاده می باشد و در كامپیوترهای شخصی و مصارف محدود غالبا از انواع نرم افزاری آن استفاده می شود.

وقتی به اینترنت وصل هستید فایروال كلیه ترافیك اطلاعات رد و بدل شده را كنترل می نماید و در این راستا تابع قوانینی است كه اهم آنها در زیر آمده است

الف- از ترافیك شدید ناشی از یك آدرس مشخص جلوگیری می نماید

ب- جلوگیری از نوع خاص پروتكلها نظیر Telnet و FTP كه به كاربران دیگر اجازه دسترسی به كامپیوترتان را می دهد .

ج- از ترافیكهای مشكوك جلوگیری می نماید.

د- از كاوش كاربران ناشناس روی كامپیوتر جلوگیری می نماید.

و- فایلهای خاصی كه سبب كاهش ایمنی می شود Block می شوند


وقتی به اینترنت وصل هستید كامپیوترتان آدرس خاصی و منحصر به فردی بنام IP بخود می گیرد. توسط این آدرس كاربران دیگر در نقاط مختلف قادر خواهند بود توسط روشهایی به كامپیوترتان دسترسی یافته و آن را كاوش نمایند.

معرفی فایروال

شما می توانید از نسخه آزمایشی مجانی Trustix Personal Firewall برروی كامپیوترتان و Trustix Enterprise Firwall در شبكه سازمان یا شركتتان استفاده نمایید. برای دسترسی به این فایروالها به آدرسهای زیر مراجعه نمایید.

http://www.personalfirewall.trustix.com/index.html

http://firewall.trustix.com/small


فایروال Windows XP

شركت مایكروسافت نسخه ضعیف و محدود شده ای را در سیستم عامل خود قرارداده است كه افراد متخصص در زمینه IT را به نوعی متحیر ساخته است. این فایروال بسیار محدود عمل كرده و تنها ایجاد ترافیك یك طرفه می نماید كه البته در Service Pack 2 شركت مایكروسافت سعی در اصلاح آن شده است.

نتیجه آنكه اگر نیاز به محافظت سیستم كامپیوتری خود از حمله اشخاص ناشناس دارید فایروال نصب كنید.

ویروس كشها :

ویروس چیست ؟ آیا با ویروس آشنا هستید؟

كامپیوتر شما نمی تواند بدون وجود ویروس كشها در امان باشد و به فعالیت معمولی خود بدون هیچگونه مشكلی ادامه دهد. ویروس در واقع برنامه نرم افزاری كوچكی است كه ممكن است به برنامه های دیگر بچسبد و یا بطور مستقل به فعالیت مخرب خود بپردازد. ویروسها قادر هستند بدون وابستگی به ماهیت كاربر خود تكثیر شده و نسخه های متعدد شبیه خود را بوجود آورد. تكثیر مداوم و سرایت آن به كامپیوترهای دیگر علاوه بر به هدر رفتن منابع سخت افزاری سبب مختل شدن نرم افزارهای مختلف می شود و یا ممكن است صدمات جبران ناپذیری به كامپیوتر و BIOS سیستم بزند. ویروسها از لحاظ دسته بندی كلی به Virus و Trojan و Worm تقسیم می شوند.

برای محافظت كامپیوتر نیاز به نصب ویروس كش مناسب و بروزرسانی لیست ویروسهای آن است . نرم افزار ضد ویروس Trustix ویروس كشی جدید و قدرتمند می باشد كه توسط شركت Trustix به بازاز عرضه شده است. برای تهیه نسخه مجانی آن به آدرس http://antivirus.trustix.com مراجعه كنید.

گروه خبری News Group

گروه خبری ، محلی برای گفتگو كاربران مختلف در مورد مطالب متنوع می باشد كه معمولا این مطالب در قالب نوشتار است. كاربران مختلف این مطالب را خوانده به آنها جواب می دهند. یكی دیگر از امكانات این گروه ها امكان به اشتراك گذاری اطلاعات مختلف نظیر مقاله ، فیلم ، عكس و موسیقی است . در سالهای اخیر شاهد بوجود آمدن روزنامه های الكترونیكی در قالب این گروه های خبری هستیم.گروه های خبری می تواند مفید و سرگرم كننده و یا گاهی مخرب است. گروههای خبری زیادی در مورد موضوعات مختلف وجود دارند نظیر گروههای كامپیوتری ، فیلم و . . .

متاسفانه در سالهای اخیر گروههای غیر اخلاقی و غیر قانونی بوجود آمده اند كه لزوم پرهیز از آنها بخصوص برای نوجوانان امری جدی است. باندهای بزهكاری خاصی روی اینترنت وجود دارند كه با ترویج افكار خاص اهداف خود را دنبال می كنند لذا هر آنچه در این گروه های خبری است نباید باور كرد. مدارس معمولا این گروههای خبری را محدود می سازند .

Chat Room

امروزه كمتر جوانی با مفهوم چت در اینترنت آشنا نیست. در واقع چت راهی برای ارتباط مردم در اقصی نقاط عالم می باشد. آیا با مضرات چت آشنا هستید؟ آیا به راستی با چه كسی گفتگو می كنید؟ آیا طرف مقابلتان را می شناید؟ فریب جوانان و نوجوانان از طریق چت امری است كه از جانب گروه های بزهكاری صورت می گیرد.

Adware

Adware ها راهی برای تبلیغ محصولات روی اینترنت می باشد و هدف آن فروش بیشتر و درنتیجه كسب سود بیشتر است. سایتها و ابزارهای مختلفی هستند كه با آنها پیشنهاد آگهی های Banner می شود . شما نیاز به پرداخت پول جهت دیدن این نوع تبلیغات ندارید بلكه آنها بطور خودكار و ناخواسته روی كامپیوتر شما باز شده و موجب آزار شما می شوند . حتی دیده شده باز شدن بعضی از این پنجره ها سبب محاوره كوتاه Banner با كاربر شده و نرم افزارهای خاصی روی سیستم شما بطور ناخواسته نصب می شود كه ممكن است سبب سوء استفاده از منابع كامپیوترتان توسط كاربران ناشناس شود. برای مقابله با این برنامه ها استفاده از Trustix Personal Firewall توصیه می شود.

Home Page Hijackers

Hijackerها نرم افزارهایی هستند كه بطور ناخواسته روی كامپیوتر نصب می شوند و به محض نصب یكی از این نرم افزارهای مزاحم Home Page كامپیوتر شما تغییر كرده و سایت خاصی جایگزین آن می شود. در واقع Hijacker ها منشا فایل خود را در Startup Folder یا Registry Run Key قرار می دهند و به محض روشن شدن كامپیوتر و بالا آمدن سیستم عامل اجرا خواهند شد. این روند ، روندی نا خواسته و مخرب است كه حتی در صورت تمایل كاربر به برگرداندن Home Page ، Hijacker دوباره آن را به حالت اول در می آورد. لذا نیاز به كشف محل نرم افزار Hijacker و حذف آن از سیستم است.

Scum Ware

نرم افزارهایی هستند كه ممكن است بطور انتخابی و یا ناخواسته روی سیستم كامپیوتر نصب شوند. این نرم افزارها كاربر را قادر می سازد تا منابع خود را روی اینترنت به اشتراك گذارد و یا از منابع به اشتراك گذاشته دیگران استفاده نماید. نرم افزار Kazaa یكی از نرم افزارهایی است كه توسط كاربر روی سیستم نصب می شود و امكان به اشتراك گذاری را فراهم می آورد.تنها با مراجعه به سایت Download.com متوجه شدم این نرم افزار هفت میلیون بار Download شده و مورد استفاده قرارگرفته است. نسخه های ناخواسته Scum ware ها روی سیستم نصب می شوند كه لینكهای تبلیغاتی و گاها غیر تبلیغاتی سایتهای مختلف را بدون در نظر گرفتن تمایل كاربر به كامپیوترتان مرتبط می سازد.

Pop Ups

وقتی Website ای را باز می كنید پنجره های كوچكی خودكار باز می شوند كه حاوی مطالب تبلیغاتی در هر زمینه ای هستند.نمی توان گفت اینكار ریسك جدی در امنیت كامپیوتر است اما بسیار آزاردهند می باشد. تكنیك جدید برای استفاده از پنجره Pop Ups قراردادن این پنجره هادر پایین صفحه website می باشد. آیا تا به حال با بستن پنجره ای بازشدن پنجره ناخواسته دیگری را تجربه كرده اید؟ نرم افزارهای مختلفی برای مقابله با Pop Upها بوجود آمده اند كه به Anti pop ups معروفند.بهترین روشی كه برای مقابله وجود دارد نصب Google Toolbar می باشد كه علاوه بر امكان جستجو روی اینترنت از باز شدن این گونه پنجره ها جلوگیری می نماید.

http://toolbar.google.com

Messanger Service Spam

زمانیكه شركت مایكروسافت ویندوز NT خود را به بازار عرضه كرد سرویس خاصی را در قلب سیستم عامل قرارداد كه این سرویس در ویندوز 2000 و ویندوز XP هم قرارگرفت. كسی واقعا دلیل فعال شدن این سرویس را در سیستم عامل ویندوز نمی داندو تنها این سرویس Spammerها را قادر می سازد وقتی به اینترنت وصل هستید تبلیغات مزاحمت ساز را برایتان ارسال نمایند. آیا از اینكه كامپیوتر شما سرویسی برای استفاده دیگران دارد ناراحت نیستید؟ با نصب Service Pack2 در ویندوزXP قادر به از كارانداختن این سرویس خواهید شد.

Windows Update

وقتی ویندوز جدیدی نصب می كنید این ویندوز بروزرسانی نشده است. لذا نیاز به Update آن دارید. سرویسی در ویندوز وجود دارد كه وقتی به اینترنت وصل هستید سیستم شمارا Scan كرده و به شما پیغام می دهد كه آیا نیاز به نصب Update جدید هست؟ برای بروزرسانی ویندوز كامپیوتر خود به سایت مایكروسافت مراجعه نمایید.

http://www.microsoft.com

گرافیک رایانه ای ، مانیتوری و چاپ

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.