انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 669)
چهارشنبه 5/1/1388 - 2:0 -0 تشکر 101243
معرفی هفت آسیب اجتماعی در نقدی كردن یارانه ها

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیكم

این روز ها شما خبر های زیادی از رسانه ها در باره نقدی كردن یارانه ها شنیده اید و كاری نداریم كه موافق هستید با این كار یا نه 

خب بریم به سراغ معرفی این آسیب ها

1- هدف گذاری اساسی در پرداخت یارانه به كالاهای اساسی، بالابردن سطح رفاه و حفظ سلامت جامعه است.استفاده از شیر، نان، گوشت، ماست و حتی دارو برای بالابردن شاخص های سلامت جامعه یكی از اهداف مهم دولت در پرداخت یارانه جنسی است

2- یكی از آسیب های جدی اقتصادهای متكی به ثروت و سرمایه منابع طبیعی، بیماری هلندی است. در توضیح این بیماری گفته می شود كشوری كه زیرساخت ها و نهادهای لازم برای جذب منابع جدیدتر را ندارد با تزریق نقدینگی دچار شوك اقتصادی و اجتماعی می شود.

3- الگوی مصرف بایستی بر مبنای الگوی درآمدی یك خانوار تعریف شود. همواره تغییرات در الگوی مصرفی پس از تغییرات الگوی درآمدی و با یك اختلاف فاز منطقی صورت می گیرد.با این مختصر اگر الگوی مصرفی یك خانوار بیش از الگوی درآمدی تغییر كند می تواند یك تهدید به حساب آید.

4- یكی از آثار اجتماعی نقدی سازی یارانه ها تغییر فرهنگ كار است. حسب آنچه بطور پراكنده در اخبار منتشر شده است یك خانواده 4 نفره ممكن است با اجرای این طرح حدوداً 300 هزار تومان اضافه درآمد داشته باشد. این درآمد در تعدادی از دهك ها از درآمد طبیعی و ماهانه یك خانوار بیشتر است. از اینرو ممكن است با پرداخت مستقیم یارانه به نوعی تن پروری و فرار از كار در این خانوارها ایجاد شود كه می تواند از حیث اجتماعی و اقتصادی بسیار نگران كننده باشد.

نكته ای كه در این میان اهمیت دارد این است كه دولت تلاش كند از روشی برای پرداخت یارانه استفاده كند كه حفظ كرامت انسانی و نداشتن نگاه اعانه ای را در بالاترین سطح حفظ كند.
گرچه نفس هدفمندسازی یارانه ها به جهت حفظ كرامت انسانی و عدالت اجتماعی انجام می شود اما باید توجه كرد كه این هدفمندی با چه روشی محقق شود. در پرداخت یارانه به شكل جنسی اساساً فرد احساس نمی كند كه در حال دریافت یارانه است. اگرچه یارانه حق طبیعی طبقه ای از جامعه است. اما نباید این احساس ایجاد شود كه بخشی از جامعه با صدقه و حمایت دولت زندگی می كنند و خدای نكرده این مسأله موجب فخر یك گروه و تحقیر گروه دیگری شود. یارانه جنسی وجود چنین نگاه یا تبعیضی را از جامعه می گیرد اما یارانه نقدی از این منظر قابل تأمل است.
واقعی سازی قیمت ها با هدف نقدی كردن یارانه دارای یك اثر اجتماعی است و آن اینكه اصل واقعی سازی یارانه ها به حاشیه می رود و تنها نقدی سازی مورد توجه جامعه قرار می گیرد.
با این توضیح طبقات بالا درآمدی تصور می كنند كه واقعی سازی قیمت ها نوعی مالیات غیرمستقیم به دولت است، برای اینكه دولت این درآمد را به دیگر طبقات جامعه برساند. این تصور نادرست به خودی خود یك تفاخر ایجاد می كند.از طرفی بخشی دیگر از جامعه یارانه نقدی را از صدقه سر پولدارها می بیند كه ممكن است این تلقی یك سرخوردگی اجتماعی ایجاد كند. در نهایت اینكه نباید این تصور ایجاد شود كه نقدی كردن یارانه، دریافت مالیات از پولدارها و صدقه به دیگران است.

فارغ از این مطلب جامعه در كسب یارانه جنسی احساس نمی كند كه حمایت می شود اما در یارانه نقدی این حس وجود دارد كه زیر دین دولت قرار دارد. چه آنكه روشهای خوداظهاری مثل پركردن فرم و در صف ایستادن در مراكز پست و مسجد محله این حس را تقویت می كند.

6- در پرداخت یارانه جنسی، افراد می توانند شخصاً برای خود تصمیم بگیرند كه از این یارانه استفاده كنند یا نه. زیاد مصرف كنند یا كم. فرزند یك خانواده می تواند شیر بخورد و از یارانه دولتی استفاده كند و یا با مصرف نكردن شیر از یارانه دولت بگذرد.از طرفی انتظار این فرزند نیز از رئیس خانواده مشخص است او از درآمد پدرش باخبر است. در نتیجه سطح توقعات خود را در بلندمدت با درآمد پدر تطبیق می دهد.

7- سیاست های همراه با شوك دارای چند ویژگی است كه یكی از آنها واكنش های اجتماعی است.
 

منبع:alef.ir

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی