انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 1328)
چهارشنبه 28/12/1387 - 22:0 -0 تشکر 100132
برداشتهایی از حقوق زناشویی

به نام خدا

(دم به دم بر همه دم بر گل رخسار محمد بر علی شیر خدا ساقی کوثر صلوات))

برداشتهایى از حقوق زناشویى

     اسلام حقوق متقابلى براى زن و مرد در نظر گرفته است، در برابر حقوق واجبى كه بر عهده زن است، زن نیز حقوق واجبى بر گردن مرد دارد، خداوند متعال در این زمینه مى‏فرماید:

    « در برابر حقوقى كه مردان بر گردن زنان دارند، زنان نیز حقوقى بر گردن مردان دارند»

    حضرت امام موسى بن ‏جعفر علیهما السلام مى‏فرمایند:

« جهاد زن، همسردارى نیكوى اوست»

    پیامبر گرامى اسلام صلی الله علیه و آله و سلم به زنان این‏گونه سفارش مى‏فرمودند:

« نماز خود را طولانى نكنید در صورتى كه حقّى از همسرتان ضایع مى‏شود»

    حضرت امام صادق علیه السلام مى‏فرمایند:

« رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم زنان را از زهد و بریدن از دنیا و اختیار نكردن همسر باز داشته است»

    همچنین مى‏فرمایند:

    « هر زنى به خواب رود در حالتى كه شوهرش بر او خشمگین باشد خداوند از آن زن هیچ نمازى را نخواهد پذیرفت تا زمانى كه شوهر از او راضى شود»

    اسلام مرز هر یک از زن و شوهر را در برابر یكدیگر تعیین نموده است، به عنوان نمونه براى اذیت و آزار چه از جانب مرد و چه از جانب زن، عذاب سختى در پیش است تا محیط خانواده از ناراحتى و آزار و... محفوظ بماند.

    پیامبر گرامى اسلام صلی الله علیه و آله و سلم مى‏فرمایند:

     « اگر همسرى شوهر خود را آزار دهد، خداوند نماز و سایر كارهاى نیک آن زن را قبول نخواهد كرد حتّى اگر تمام عمر خود را روزه بگیرد و نماز به پا دارد یا بنده ‏هاى بسیارى را آزاد نموده و ثروت فراوانى در راه خدا انفاق كند، تا زمانى كه رضایت همسر خود را جلب نماید و اگر در چنین حالتى (كه همسرش از او ناراضى است) از دنیا برود اولین كسى خواهد بود كه وارد جهنم مى‏شود. سپس حضرت فرمودند: اگر مرد هم زن خود را آزار دهد چنین سرنوشتى در انتظار او خواهد بود»

    اگر كانون خانواده محیطى آلوده باشد و محبت و علاقه در آن خانواده از میان رفته باشد، نماز، روزه، آزاد كردن بنده، انفاق در راه خدا و دیگر حسنات در چنین خانواده‏ اى مورد قبول نخواهد بود زیرا نمازى مورد قبول است كه انسان را از ارتكاب زشتیها و كارهاى ناشایست باز دارد، سایر احكام و عبادات اسلامى نیز داراى ارتباط و هماهنگى عمیقى هستند و هر كدام از آنان به دیگرى مربوط است، مانند اعضاى مختلف یک جسم كه در ارتباط با یكدیگر مى‏باشند، دین اسلام هم بدون احكام و عبادات كامل نخواهد بود مگر آنكه همه احكام آن اجرا شوند از سوى دیگر هیچ یک از احكام و عبادات در اسلام جاى دیگرى را نمى‏تواند بگیرد و انسان را از انجام عبادات دیگر بى‏نیاز نمى‏كند.

آرى، در انجام همه این احكام، عبادات و دستورات اسلامى باید این آیه را نیز مد نظر داشت كه:

<< خداوند فقط از افراد متّقى خواهد پذیرفت>>

منبع:شئائر

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی