بهداشت و سلامت (بازدید: 3712)
چهارشنبه 28/12/1387 - 21:51 -0 تشکر 100128
پاکیزگی منزل و محل سکونت

به نام خدا

((دم به دم بر همه دم بر گل رخسار محمد بر علی شیر خدا ساقی کوثر صلوات ))

پاكیزگى منزل و محل سكونت

    اسلام پیروان خود را به همان اندازه كه به نظافت بدن و لباس تشویق نموده در نظافت و پاكیزگى منزل، هتلها، خیابانها، شهرها و تمامى اماكن عمومى و آنچه به این موارد تعلّق دارد، نیز سفارش كرده است.

    پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم مى‏فرمایند: « شب در حالى كه زباله و خاكروبه در منزل شما است نخوابید و خاكروبه و زباله را هر روز از منزل خارج نمایید، زیرا جایگاه شیطان است».

    حضرت على علیه السلام مى‏فرمایند:

    «خانه ‏هاى خود را از تار عنكبوت پاک نمایید، زیرا باقى ماندن تار عنكبوت در خانه موجب فقر خواهد شد».

    وجود خاكروبه و تار عنكبوت در منزل باعث ضعف دین خواهد شد، زیرا طبق روایات وارده این دو، جایگاه شیطان هستند و فقر دنیا را نیز به دنبال دارند.

    حل این مشكل با نظافت امكان‏پذیر است كه چنین نظافتى، نظافت دین است و دنیا، اسلام اجازه نمى‏دهد تار عنكبوت یا خاكروبه در منزل پیروانش باشد و تا این اندازه به پاكیزگى اهمیت مى‏دهد چه رسد به كثافتها و آلودگیهاى دیگر.

    دین اسلام با انواع آلودگیها مبارزه مى‏كند، حتى اگر آن آلودگى مربوط به یک دستمال باشد.

    پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم مى‏فرمایند: « دستمال چربى گوشت را در خانه نگذارید، زیرا این دستمال چرب خوابگاه شیطان خواهد شد، خاكروبه را نیز پشت درب خانه باقى نگذارید كه مسكن شیطان خواهد شد

    همراهى با آلودگیها خوى یهودیان است، پس مسلمانان نباید خود را به دشمنان خدا و دین اسلام شبیه نمایند زیرا خداوند نیكو است و نیكویى و زیبایى را هم دوست دارد.

    پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم مى‏فرمایند: «منزل و اطراف منزل خود را جاروب نمایید و مانند یهود نباشید».

    حضرت امام صادق علیه السلام میزان كاملى در مورد نظافت بیان مى‏فرمایند: «خداوند نظافت و زیبایى را دوست دارد و كثافت و پستى را دوست ندارد، زیرا وقتى خداوند به بنده ‏اى نعمتى عطا فرمود دوست دارد اثر آن نعمت را در او مشاهده نماید. از حضرت پرسیده شد: چگونه اثر نمعت دیده مى‏شود؟ حضرت فرمودند: با پوشیدن لباسى پاكیزه، استفاده از بوى خوش و جاروب كردن منزل و بدانید كه روشن نمودن چراغ منزل پیش از غروب آفتاب فقر را از بین مى‏برد و روزى را زیاد مى‏كند»

منبع:سایت شئائر

شنبه 10/12/1387 - 19:1 - 0 تشکر 94254

یه سلام سرشار از روزهای بهاری و شور و شوق هوای نوروز

دوستان با نزدیک شدن به نوروز حتماً خونه های خودتون رو میتکونید!!!

و در این هنگام است که با انواع و اقسام مواد شوینده، گرد و غبار و آلودگی های محیطی سرو کار پیدا میکنید و اگر در مقابل این خطارت خودتون رو حفظ نکنید ممکنه عواقب جبران ناپذیری به دنبال داشته باشه که عید زیبای خودتون رو خراب کنید!

خب در این تاپیک میخوایم تا حد امکان مواردی رو خدمتتون عرض کنیم تا حواستون بیشتر به خودتون باشه و به اطرافیانتون بیشتر تذکر بدید!

راستی برای ایام عید هم تاپیک جالبی براتون تدارک دیدیم!!!

پس مطالب خودتون رو آماده کنید

شنبه 10/12/1387 - 19:8 - 0 تشکر 94258

ضمن انجام خانه تكانی و گردگیری عید، حتماً خانم های خانه دار با كیسه های پر از قرص و كپسول و یا شربت نیمه مصرف شده مواجه خواهند شد. به این عزیزان توصیه می شود به شكل زیر جعبه یا قفسه دارویی خود را سر و سامان دهند:

الف) داروهایی كه تاریخ انقضاء آنها فرا رسیده است، از بسته بندی اصلی خارج نمائید و داخل نایلون زباله و یا چاه فاضلاب معدوم نمائید.

ب) تاریخ انقضاء پمادها و كرمهای موضعی را از روی جعبه مقوایی آنها و یا از روی تاریخ حك شده روی انتهای تیوب پماد كنترل نمائید.

ج) شربت ها را در فاضلاب خالی كرده و شیشه های آن را دور بریزید.

د) قطره های چشمی كه از باز شدن درب آن 1 ماه گذشته است دیگر استریل نمی باشند و باید دور ریخته شوند.

هـ) آمپولها و سرنگ های تاریخ گذشته را در كیسه زباله بریزید و معدوم نمائید.

ز) داروهایی كه تاریخ انقضاء آنها فرا نرسیده است ولی استفاده ای در منزل ندارد می تواند به مراكز منتخب جمعیت هلال احمر جهت استفاده اهداء شود. لازم به ذکر است داروخانه های سطح شهر از پس گرفتن داروهایی که قبلا" به صورت آزاد یا بیمه فروخته شده معذور می باشند.

شنبه 10/12/1387 - 19:12 - 0 تشکر 94262

ایمن سازی منازل از نظر بروز مسمومیتها

1. محصولات شوینده، فرآورده های دارویی و آرایشی- بهداشتی را دور از دسترس كودكان و در كمد در بسته دارای قفل نگهداری كنید.

2. قبل از دور انداختن ظروف حاوی مواد شیمیایی و شوینده داخل ظرف زباله، آنرا آبكشی نمایید.

3. داروها را دور از دید و دسترس كودكان و در ارتفاع بالا ودر كمد مجهز به قفل نگه داری نمایید.

4. محصولات خانگی خطرناك (مانند لوله بازكن، جوهر نمك، محلول سفید كننده و لك بر، مواد شوینده، گاز پاك كن ، داروها و دیگر مواد شیمیایی) را در بسته بندی اصلی آنها و با درب بسته نگه داری نمایید.

5. از قرار دادن ظروف حاوی مواد شیمیایی در كنار مواد غذایی خودداری نمایید.

6. چنانچه در منزل كودكی دارید، از قرار دادن خمیر دندان، دهان شویه و یا دیگر فرآورده های آرایشی و بهداشتی در دسترس كودكان خودداری نمایید.

7. آیا در حیاط و پاركینگ منازل محصولات خطرناك مثل ضدیخ، شیشه پاك كن، بنزین، نفت، علف كش، سموم حشره كش و كودهای باغبانی را در كمدی مجهز به قفل نگه داری می نمایید؟

8. تمامی سموم مورد استفاده در منزل را در ظروف با درب غیرقابل دسترسی كودكان نگه داری نمایید.

9. برچسب ظروف سموم و مواد دفع آفات را ابتدا كاملاً مطالعه می كنید و سپس دقیقاً مطابق آن عمل نمائید.

10. موادی مانند نفت و بنزین را در ظرف اصلی آنها نگه داری كنید و ازریختن این مواد داخل ظروف مربوط به فرآورده های خوراكی و نوشیدنی مثل نوشابه جدا" پرهیز كنید.

11. از قرار دادن كیف دستی و ساك خرید و همچنین كیسه های نایلونی كه استفاده نمی شود، در دسترس كودكان پرهیز كنید. این وسایل ممكن است سبب خفگی كودكان شوند.

12. آسیب ناشی از مسمومیت می تواند جبران ناپذیر باشد. خانواده خود را محافظت كنید.

13. اغلب مسمومیت ها در منازل رخ می دهند. خانه خود را نسبت به بروز مسمومیت ایمن نمایید.

شنبه 10/12/1387 - 19:15 - 0 تشکر 94264

آلودگی‌های موجود در گرد و غبار منزل باعث تشدید آسم و آلرژی می‌شوند؛ از این رو راهکارهایی در جهت مراقبت از خود...

آلودگی‌های موجود در گرد و غبار منزل باعث تشدید آسم و آلرژی می‌شوند؛ از این رو راهکارهایی در جهت مراقبت از خود در برابر این گرد و غبار پیشنهاد می‌شود.

با رعایت برخی نکات می‌توان از آسم و آلرژی در منزل جلوگیری کرد.

بالش، لحاف و ملحفه‌ها را درون روکش‌های ضد مواد آلرژی و دارای زیپ قرار داده و رختخواب‌ها را حداقل هفته‌ای یکبار در آب داغ بشوییم.

حتی الامکان در خانه از فرش استفاده نکنید یا این که بطور مرتب خانه را جارو کنید و هنگام جارو از ماسک استفاده کنید.

از پرده های سبک و قابل شستشو استفاده و در و پنجره را مرتب گردگیری کنید.

به علاوه تمام لباس‌های خود را در کشو و کمد قرار داده و در آنها را حتماً ببندید.

رطوبت داخل خانه را بین 25 تا حداکثر 50 درصد حفظ کنید و از بالش و رخت خواب‌های حاوی پر استفاده نکنید.

شنبه 10/12/1387 - 19:20 - 0 تشکر 94268

سودمندی خانه تکانی در ارتقای سلامت

این ذرات با تحریك دستگاه ایمنی و آزاد شدن واسطه های ایمنی در بدن ، تنگی مجاری تنفسی را در كودكان باعث می شود.

تمیز كردن منازل و خانه تكانی در ارتقای سلامت ساكنان خانه اهمیت بسزایی دارد .


شواهد علمی نشان می دهد: ذرات قارچ میان گردو غبار منازل ، خطر ابتلا به آسم را در كودكان افزایش می دهد.

ارزیابی شیوع آسم در كودكان نشان می دهد: این عارضه در كودكانی كه در منازل پر از گردوغبار یا منازل مرطوب كه زمینه را برای رشد قارچ به صورت كپك فراهم می كند ، به مراتب بیش از دیگران است .

این ذرات با تحریك دستگاه ایمنی و آزاد شدن واسطه های ایمنی در بدن ، تنگی مجاری تنفسی را در كودكان باعث می شود.

شنبه 10/12/1387 - 19:27 - 0 تشکر 94274

توصیه‌های یک متخصص ارتوپدی در ایام خانه‌تکانی

یک متخصص ارتوپدی و جراح مفاصل: زنان در ایام خانه تکانی مطابق با جسته و نیروی خود و با رعایت نکات ایمنی استخوان‌ها فعالیت کننددکتر محمود معتمدی، ارتوپد و جراح استخوان و مفاصل و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران آسیب استخوان‌ها به خصوص مهره‌ها را یکی از صدمات شایع خانه تکانی‌های شب عید در زنان عنوان کرد و افزود: اندام‌ها و ستون فقرات این افراد آسیب‌پذیرترست و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی ممکن است دچار صدمات و آزردگی‌های متفاوت شود.وی با بیان این که ناحیه گردن زنان در این مواقع بیشتر آسیب پذیر است و علت شایع مراجعه آنان به پزشک است توضیح داد: بیشتر زنان در این مواقع در آویزان کردن و زدن پرده‌ها نقش زیادی دارند بالا گرفتن سر و گردن به طور مثال در حین آویزان کردن پرده‌ها با وارد کردن فشار مضاعف بر مهره‌های گردن و عضلات آن موجب آسیب دیدگی این افراد می‌شود.این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: در نتیجه این عمل مهره‌های گردنی درد گرفته و ممکن است به صورت دیسک بروز و ظهور کند، این درد ممکن است به ناحیه گردن، شانه، بازو، ساعد و انگشتان دست نیز سرایت کند.این متخصص ارتوپدی به زنان توصیه کرد: در آویزان کردن پرده‌ها و کارهایی که نیاز به استفاده از نردبان وجود دارد از نردبانی استفاده کنند که ارتفاعش به موازات گردن فرد باشد و آنها را مجبور به پائین یا بالا نگه داشتن سر و گردن نکند.وی علت دردهای زودگذر عضلات را لاغری و ضعف عضلات گردن نیز دانست و افزود: افراد با عضلات ضعیف و لاغر زودتر دچاردرد مهره گردنی، بعد درد ناحیه پشتی و بعد ناحیه مهره کمری می‌شوند.دکتر معتمدی با تاکید بر این مطب که افرادی که دچار لاغری و ضعف عضلات هستند و سابقه مشکلات مهره‌ای داشتند بایستی کمتر کار کرده و یا کمتر به مهره‌ها فشار آورند افزود:در صورت تبدیل این دردها به دیسک امکان انجام فعالیت‌های روزانه نیز از فرد سلب می‌شود.وی در ادامه با انتقاد از نحوه بلند کردن اجسام توسط بانوان در این دوران گفت:با بلند کردن ناصحیح یک کیلو وزنه از زمین 10 برابر وزن آن جسم یا وزنه به ستوان فقرات به خصوص در ناحیه کمر فشار وارد می‌شود

این متخصص ارتوپدی در مورد نحوه درست بلند کردن اجسام با اشاره به نحوه بلند کردن وزنه توسط وزنه برداران تصریح کرد:افراد به خصوص زنان باید برای بلند کردن اجسام ابتدا نشسته و سپس جسم را با نرمی بالا بیاورند در این صورت فشار به ستون فقرات به خصوص ناحیه کمری کمتر خواهد بود.وی در پایان با اشاره به این مطلب که زنان از نظر جسته و بدن ضعیف‌تر هستند به آنها توصیه کرد: در مواقع خانه تکانی مطابق قوه و نیروی خود کار کنند در غیر اینصورت دردهای مختلفی به سراغشان آمده که آنها را در دراز مدت دچار مشکل می‌کند

شنبه 10/12/1387 - 20:12 - 0 تشکر 94294

سلام دوستان

انشاءالله که از خونه تکونی عید خسته نشده باشید و رعایت نکات بهداشتی رو هم فراموش نکرده باشید!

انگاری آقایون بیشتر از خانوم ها به فکر سلامتیشون هستند!

از تاپیک هایی که مدیر محترم ثبت میکنند عرض میکنمااااااا

یادمه مادرم میگفت کاش میشد هر کسی یه گوشه از خونه بگیره و مثه فرش بتکونیم! 

تا به همین راحتی خونه تکونیده بشه!

اما نمیشه ... نمیشه که نمیشه!!!

ولی میشه با یه برنامه ریزی درست هم خونه تکونی کرد و هم سالم و سلامت بود و عید نه به کمر درد دچار شد و نه مسمومیت پیدا کرد!

معاونت سلامت وزارت بهداشت همچنین از مردم خواست قبل از استفاده از مواد شیمیایی، چند بار آن را تكان دهند و به تمامی هشدارها و مواد احتیاطی روی برچسب مواد شیمیایی توجه كنند.براین اساس باید به هنگام مصرف موادشوینده از دستكش و عینك استفاده كرد زیرا ممكن است این مواد قابل اشتعال و انفجارباشند و هنگام كار با شوینده و پاك‌كننده‌ها از استعمال دخانیات پرهیز و مواد شیمیایی را در محلی امن و دور از دسترس كودكان قرار داده شود.معاونت سلامت وزارت بهداشت از زنان خانه‌دار خواست به این نكته توجه كنند كه هنگام استفاده ازاین گونه مواد، ظروف مربوط را مورد بررسی قرار دهند تا مایعات داخل آن به خارج نفوذ نكند.بر اساس این گزارش، بیماری‌های تنفسی و مشكلات بلع غذا، دردهای شدید گلو، بینی و چشم را از عوارض تماس بااین گونه مواد شیمیایی است واین مواد باعث كاهش بینایی می‌شوند.سوزش مری، تهوع ، استفراغ همراه با خون و دردهای شكمی از عوارضی هستند كه در اثر استفاده نادرست از مواد شوینده و پاك‌كننده‌ها در دستگاه گوارش بروز می‌كند.معاونت سلامت وزارت بهداشت تاكید كرد: تماس زیاد با مواد شیمیایی مشكلات پوستی ، تحریك و سوزش پوست را به وجود می‌آورد و اگر هنگام استفاده از شوینده، ضدعفونی، سفیدكننده ، پاك‌كننده‌ها و مواد شیمیایی موجود در آن ها به چشم پاشیده شد، باید فورا چشم را به مدت ۱۵تا ۲۰دقیقه توسط آب سرد شست و شو و سپس به پزشك مراجعه كرد.

"سلامتی، فقط بیمار نبودن شما نیست، بلکه رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی هر فرد است"

همراه شما دوستان گرامی در تالار بهداشت وسلامت

شنبه 10/12/1387 - 23:10 - 0 تشکر 94347

هوالحكیم

یا الله

همسایه.....سلام علیكم....به به آقای دكتر....احوال شما....كیف حالك....احسن مرحبا ......به به....عجب تاپیكی......خوشمان آمد...واقعا مدیری به خوبی شما ندیدم.....چون به فكر سلامتی دوستان هستید.....خیلی عالیه....منتظر مطالبتون هستیم....

كمكی هم باشه در خدمتیما.....

 فعلا

یا علی مددی

_________________________________   
|------------------------------------------------------| ______     
|------------------------------------------------------|| O`| __/  
|------------------اصفهان بیابالا----------------------||```|```| 
|____________________________________||___|___|
";===(@)-(@)-(@)---(______)------j(@)j-(____)-(@)=' 

--------------------
اللهم عجل لولیک الفرج

يکشنبه 11/12/1387 - 12:31 - 0 تشکر 94458

سلام دکی جان

بابا گل کاشتی

فدای انگشتات بشم که دونه دونه نشستی و این مطالب و برای ما تایپ کردی

من تازه فهمیدم چرا فرش را جابه جا می کنم کمردرد می گیرم نگو طرز بلند کردنم صحیح نبوده

در وفای تو چنانم که اگر خاک شوم / آید از تربت من بوی وفاداری تو . . .

منتظر شما در وبلاگ دل شکسته
دوشنبه 12/12/1387 - 1:33 - 0 تشکر 94670

هاااااا... السلام علیکم یا اخی ... اهلاً و سهلاً مرحبا بکم فی انجمنة البهداشتیه و السلامتیه!!! ... کیف حالک یا اخی!!!

حج قدرت الله عزیز دوست خوب و گرانقدرم از لطف بی پایان شما سپاسگذارم!

بنده رو شرمنده رو نفرمایید ...

از اینکه تونستیم دین خودمون و وظیفه خودمون رو در این تالار انجام بدیم و از همه مهمتر تونستیم نظر شما دوستان فعال رو جلب کنیم بسیار سپاسگذاریم و خوشحال!!!

و همین طور از دوست خوبم حسین عزیز ... نفرمایید قربان ... خدا نکنه!!!

انشاءلله همیشه تنتون سالم باشه ... انشاءالله که هیچ وقته هیچ وقت کمرتون درد نگیره و همیشه سالمه سالمه سالم باشه...

دوستان خوبم لطفاً خونه های خودتون رو بتکونید و نه سلامت خودتون رو ....

به این مطلب توجه کنید و حتماً مطالعه بفرمایید:

فرش‌های شسته شده از بالای پشت بام خانه‌های شهر آویزان می‌شوند، پنجره‌ها‌ ‌بی‌پرده می‌شوند، ده‌ها نفر را می‌ببینی كه بالای‌ ‌نردبان رفته‌ و شیشه‌ها و دیوارها را تمیز می‌كنند. این سنت زیبا گاه در اثر عدم‌رعایت نكات ایمنی و سلامتی تبدیل به عاملی می‌شود كه سلامت اعضای خانواده به‌ویژه خانم‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد.

بیماری‌های تنفسی، كتف درد، گردن درد، مسمومیت‌ها، كمردرد، سوزش و خارش پوست دست و ... از جمله رایج‌ترین عواقب و پیامدهای خانه تكانی غیراصولی و نادرست است. این مطلب توصیه‌های متخصصان است كه با درنظرداشتن نكات خیلی ساده می‌توان خانه تكانی ایمنی داشته باشیم بدون آنكه به سلامتی ما لطمه‌ای وارد شود و مجبور نباشیم كه ایام نوروز را با كلكسیونی از انواع بیماری‌ها شروع كنیم.
آسیب‌های تنفسی و مخصوصاً آسیب به حنجره، به‌دلیل استفاده بی‌رویه و عدم‌رعایت نكات ایمنی در استفاده از مواد سفیدكننده و پاك‌كننده‌های شیمیایی در اسفند ماه شایع‌تر از همیشه است.

بدترین شیوه استفاده از مواد پاك‌كننده و شوینده این است كه آنها را با آب گرم مخلوط كنند و یا از آنها در محیط‌های بسته‌ای كه بخار آب وجود دارد، استفاده كنند.

در واقع پیشنهاد این است كه از مواد شوینده و پاك كننده‌ای استفاده شود كه آسیب كمتری می‌رساند، مثلاً استفاده از پودرهای شوینده كه آنزیم هم دارد، بسیار امن‌تر از استفاده ازمواد سفیدكننده‌ای است كه بخار دارند. در كل مواد شوینده شیمیایی را كه بخار می‌كند، از برنامه تمیزكاری حذف كنید، مگر آنكه در جایی باشید كه جریان سریع هوا، بخارات را پراكنده می‌كند. در غیراین صورت هر چقدر هم كه احتیاط كنید، باز هم احتمال آسیب وجود دارد.

اولین و بهترین اقدام پس از بروز اختلال، قرار گرفتن در معرض جریان هواست، چرا كه استنشاق هوای تازه، تنفس را تسهیل می‌كند و باعث ایجاد آرامش می‌شود. خوردن شیر نیز در این روزها توصیه می‌شود، چرا كه مواد شوینده‌ای نظیر وایتكس، علاوه بر آسیب‌ رساندن به ریه و حنجره، مسمومیت‌های داخلی را هم باعث می‌شود.

مواد شیمیایی فوق الذكر دارای تركیبات آلی فراری هستند كه به سرعت در فضا منتشر شده و دارای اثرات سوء متعدد از جمله سوزش چشم و آلرژی‌های مختلف تا سرطان هستند. بهترین اقدام برای مسمومان ریوی، خروج سریع فرد از محل سربسته و استفاده از هوای آزاد و تماس با اورژانس جهت تجویز اكسیژن و مصرف داروهای ضدالتهابی‌ ‌است.

زنان خانه‌دار از مصرف مواد شوینده در فضاهای بسته خودداری ‌كنند و ‌ماسك‌های تنفسی و دستكش حتما مورد استفاده قرار بگیرد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی