انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 107021)
يکشنبه 6/5/1387 - 15:48 -0 تشکر 49529
پایان دنیا در سال 2012 ؟!

ظاهرا، دنیا در 21 دسامبر سال 2012 به پایان می رسد! بله، درست متوجه شدید! یا حداقل بخش بزرگی از نوع بشری نابود خواهند شد! دیگر برای شغل آینده ی خود برنامه ریزی نکنید! بدنبال خرید خانه نباشید، و در عوض، چند سال آخر زندگی تان را هرآنطور که می خواهید بگذرانید. اکنون شما 4 سال فرصت دارید که از زندگی لذت ببرید... قبل از پایان دنیا!

 


 

خُب این سخنان عجیب و غریب چیست؟ تا بحال ما از این پیش گویی ها زیاد شنیده ایم، ولی هنوز اینجاییم و سیاره مان هنوز سرجایش است. چرا این سال 2012 اینقدر مهم شده است؟ این اخبار در تمام دنیا در حال پخش شدن است. (مثلا: در روزنامه اعتماد شماره 1300 یا پایگاه خبری تقریب)

پایان دنیا در سال 2012 ؟!

واقعیت این است که تقویم مایا در سال 2012 به پایان می رسد، به همین دلیل مایاها به دنبال هر دلیل مذهبی، علمی، اخترگویانه و تاریخی می گردند تا بیابند که چرا این تقویم می گوید که جهان رو به پایان است. رسالت مایایی کسب قدرتی است که بتواند مردم را در تمام جوامع نگران کند.

متآسفانه من برای تمامی معتقدین به این تقویم خبرهای بدی دارم! هیچ رستاخیز عظیمی در 2012 روی نخواهد داد، ولی چرا؟

 

تقویم مایایی

تقویم مایا چیست؟ این تقویم توسط تمدنی پیشرفته به نام مایاها در حدود 250 تا 900 میلادی بوجود آمده است. شواهد مربوط به امپراطوری مایا به قسمتهای جنوبی مکزیک تا گواتمالا و اِل سالوادور می رسد.

آمریکای مرکزی
منطقه ی حضور مایاها

مردمی که در جامعه ی مایایی ساکن بودند، مهارت پیشرفته ای در نوشتن داشتند و در ساختن شهرها و مدنیت توانایی عجیبی پیدا کرده بودند. مایایی ها احتمالا بخاطر اهرام و ساختمانهای بزرگ دیگری که ساخته اند معروف شده اند.

اهرام
اهرام تمدن مایا

مردم مایا در فرهنگ امریکای مرکزی تأثیر زیادی داشته اند، نه فقط از طریق تمدن خویش، بلکه با جوامع بومی که در این منطقه تشکیل داده اند. در حال حاضر هنوز شمار زیادی از مایاها هنوز زنده اند و سنن باستانی خود را ادامه می دهند.

مایاها

مایایی ها از تقویم های مختلفی استفاده می کردند و زمان را بعنوان گردش هایی روحانی درنظر می گرفتند. ازآنجایی که این تقویمها استفاده های عملی زیادی داشتند، مثل: کاربردهای اجتماعی، کشاورزی، اقتصادی و... ، به عنصر مذهبی قوی ای تبدیل شده بودند. این کاملا با تقویم میلادی جدید متباین است که تنها دارای معانی اجتماعی و اقتصادی است.

تقویم مایا

بیشتر تقویمهای مایایی کوتاه بودند. تقویم تزولکئین (Tzolk"in) در 250 روز تمام می شد و تقویم هاآب (Ha"ab) طول سال را 365 روز درنظر می گیرد.  مایایی ها این دو تقویم را با هم ترکیب کردند تا تقویمی به نام «گرد تقویم» (Calandar Round) تهیه نمودند: که برابر است با یک چرخه از 52 هاآب (تقریبا 52 سال که برابر طول تقریبی یک نسل است.) درون یک گرد تقویم چرخه های 13 و 20 روزه وجود دارد. واضح است که این سیستم  تنها زمانی استفاده می شود که 52 سال را 18980 روز واحد در نظر بگیریم. بعلاوه ی این سیستمها، مایایی ها چرخه ای داشتند به نام «چرخه ی زهره». ایشان با دقت زیاد تقویمی شکل دادند که بر اساس موقعیت زهره در آسمان شب بود. وهمچنین ممکن است که آنها تقویمهای مشابهی برای سیارات دیگر هم داشته اند.

تقویم مایا
تقویم مایایی

با استفاده از گرد تقویم هیچ گاه نمی توان سالی قدیمی تر از 52 سال را مشخص کرد! پس چگونه می توان تاریخ های طولانی را با استفاده از تقویم مایایی ها تعیین نمود؟

 

پایان شمارش طویل= پایان دنیا؟

مایاها برای حل این مشکل روشی ابتکاری بکار بردند. در نهایت تقویم آنها از دوره ی بلندی استفاده کرد که 5126 سال دارد. این دوره بر اساس ملاحظات مذهبی، دوران قاعدگی، محاسبات ریاضی روی اعداد 13 و 20 و همچنین اساطیر اخترگویانه ایجاد شده است.

تقویم
تقویم مایایی

ولی این تقویم چگونه کار می کند؟

سال مبدأ در شمارش طویل مایایی در «0.0.0.0.0» آغاز می شود. هر صفر از 0-19 تغییر می کند که هرکدام نشاندهنده ی روزهای مایایی است. مثلا اولین روز از شمارش طویل به صورت 0.0.0.0.1 نوشته می شود. این عدد اضافه می شود تا روز 19. با افزوده شدن 1 روز دیگر یعنی 20 روز به صورت زیر نوشته می شود: 0.0.0.1.0 این شمارش تا 0.0.1.0.0 ادامه می یابد(حدود یک سال ) و همینطور تا 0.1.0.0.0 (حدود 20 سال) و 1.0.0.0.0 (حدود 400 سال). حالا مثلا تاریخ 2.10.12.7.1 در تقویم مایایی نشان دهنده ی تاریخ تقریبی 1012 سال و 7 ماه و 1 روز است.

سنگ تراش
سه ستون نوشته شده توسط مایایی ها: ستون سمت چپ نشاندهنده ی تاریخ 8.5.16.9.9 یا 156 میلادی است.

واقعا تقویم جالبی است. ولی این تقویم با پایان جهان چه ارتباطی دارد؟ رسالت مایایی تماما بر این اساس است که هنگامی که شمارش بلند مایایی تمام شود، یک اتفاق بدی بوقوع خواهد پیوست. متخصصین مایا از هر دو عدد 13 و 20 استفاده می کنند. طبق نظر ایشان پایان این دوره می تواند در 13.0.0.0.0 روی دهد. و این تاریخ برابر با 5126 سال است. این شمارش بلند دوره در 0.0.0.0.0 آغاز شده است که مطابق 11 آگوست 3114 پیش از میلاد می شود. حالا مسأله را متوجه شدید؟ شمارش طویل دوره ی مایاها در 5126 سال بعد از این تاریخ یعنی در 21 دسامبر 2012 به پایان می رسد.

 

روز رستاخیز

زمانی که چیزی تمام می شود (حتی چیز بی خطری مثل یک تقویم باستانی)، مردم گمان می کنند که نهایی ترین احتمالات برای پایان تمدن روی خواهد داد. از طرف دیگر باستان شناسان و اسطوره شناسان معتقدند که مایایی ها یک عصر روشنگری را برای سال 13.0.0.0.0پیش بینی کرده اند. ولی واقعیت این است که شواهد کافی برای چنین رستاخیز عظیمی در آن روز در دست نداریم!!

تهدیدهایی برعلیه زمین و نوع بشر تا بحال مطرح شده اند: برخورد سیارکها، سیاهچاله ها، انفجارات پرتوگاما در کهکشانهای نزدیک، دوره ی یخبندان و جابجایی قطبین. ولی هیچ شاهدی برای روی دادن یکی از این اتفاقات در 2012 وجود ندارد. این اتفاقات هر زمانی می توانند روی دهند و هیچ ارتباطی با تاریخ خاصی ندارند. هر کدام از این تهدیدها نیاز به یک مقاله ی مستقل دارد که توضیح داده شود که چرا  دلیلی برای روی دادن آنها وجود ندارد.

برخورد سیارک

نکته ی جالب این است که باستان ستاره شناسان مایایی هنوز اختلاف نظر دارند که آیا پایان تقویم در 13.0.0.0.0 است یا 20.0.0.0.0(حدود سال 8000 میلادی).

هرم

در نتیجه، این قبیل پیش بینی ها نه تنها مبنای علمی ندارد بلکه از خرافات و اعتقادات اسطوره ای اقوام باستانی ریشه گرفته است. توجه مردم جهان به این قبیل خرافات نشان دهنده ی عمق خرافه پرستی و جهل علمی نسبت به یافته های دقیق و جهانی علمی امروز  است. در واقع پیشرفت علم و تکنولوژی تأثیر زیادی در سطح علمی و درک عمومی اقشار جوامع انسانی بازی نکرده است!!

 

اینکه چطور به نتایج عجیب و غریب یک تقویم باستانی گم نام چنین اطمینان و توجهی می شود، روحیه ی غیر علمی و نادقیق مردم تحصیل کرده ی امروز را نشان می دهد.

..

 

منبع:

http://www.universetoday.com/

http://en.wikipedia.org/wiki/Maya_calendar

 

ترجمه:

ا.م.گمینی

 

هر کجا هستم باشم، آسمان مال من است...

چهارشنبه 13/6/1387 - 14:34 - 0 تشکر 55276

سلام

جناب max2000 شما اصلاً چیزی در مورد ufology می دونید؟

جمعه 15/6/1387 - 13:21 - 0 تشکر 55625

به نام خدا
سلام
جنابdanial_848 من فكر می كنم كه شما در مورد صحبت های من اشتباه متوجه شدید
من هم مثل شما به ET معتقدم و منظور من درباره پایان دنیا درسال 2012بود چرا كه در قرآن كریم هم آمده است (البته دقیقا متن آیه یادم نیست ولی فكر می كنم معنی آیه این بود:(وما آفریدیم موجوداتی در زمین و آسمانها) .

♫♫ باغچه ♫♫(کلیک کنید)

هر آمدنی رفتنی هم دارد...

ولی ایکاش رفتن ها زیباتر از آمدن ها بودند.....

خدانگهدار همگی

شنبه 24/12/1387 - 23:22 - 0 تشکر 98790

سلام
جالبه... اول کار بگم که نه چیزی رو اثبات میکنم و نه رد اما یه کوچولو مطالعاتی داشتم البته خیلی قبلترها که اکثر مطالب از ذهنم پریده اما یه خروده چیز میز مینویسم که خالی از عریضه نباشه...
در مورد تقویم مایاها زیاد شنیدم. اینکه خسوف و کسوف رو با خطایی کمتر از 24 ساعت پیشبینی کردن برای دنیای امروز و یکسری وقایع خاص که بهتره بگذریم، شاید این قسمت همون خرافاتی باشه که اشاره کردین...
با اینکه ممکنه عجیب باشه اما من تو کتم نمیره که ممکنه این تقویم خرافه باشه. ریاضیات یه علمه که این قوم خیلی قبل از اینها بهش رسیدن؛ این چیز غیرقابل هضمی نیست؛ چطور مصریان باستان جراحی مغز میکردن، چطور ایرانیان باستان جراحی چشم میکردن، چطور باغهای بابل و اهرام مصر و معابد یونان ووو... در دنیاهای گذشته ساخته میشدند و جالب اینکه الان بزرگونشم توش موندن با این همه تکنولوژی...؟؟؟!!!
و اما آدم های فضایی... من این رو هم نه رد میکنم و نه تصدیق اما... من هم دیدم و خوندم مطالبی در این زمینه و این رو هم میدونم هنوز هم در برخی از مزارع آمریکا تقریبا هر سال، یک شبه طرح هایی پیاده میشه که نمیتونه کار دست انسان باشه اما باز هم ...
دلم میخواد که آدم فضایی رو باور کنم اما عقل نمیذاره... یه چیزی با یه سری دلایل بزور میخواد بخورد عقل بده اما نمیشه؛ شاید همون نقص عقله...
نمیدونم اما آخر دنیا معلوم نیست... بزرگان مسیحیت چند سال پیش اعلام کرده بودند که ظهور مسیح در سال 2007 خواهد بود که نبود؛ مایاها اینجوری و از طرفی دستنوشته های نیوتن... ای نابغه که نه، این فوق نابغه بشر با کلی فرمول ریاضی و کلی زمان که صرف کرده بود پایان دنیا رو 2060 بدست آورده بود و انقد به دستاوردش مطمئن بود که توی رفتارش مشهود بود....
اللهُ اعلم....
حق نگهدارتون
مجتبی

در نگاه آنانکه پرواز را نمی فهمند،                                                                        
هرچه اوج بگیری، کوچکتر می شوی...                                         
يکشنبه 25/12/1387 - 12:11 - 0 تشکر 98886

درود

از مطلب خیلی جالبتون ممنونم مهندس

یه غیر از مایاها که تو نجوم خیلی قوی بودند و در این زمینه اطلاعات زیادی داشتند و آثاری عجیب خلق کردند

اینکاها هم بودند که تا اونجا که میدونم راجع به ستاره شناسی اطلاعاتی داشتند و دهکدشونم یکهو غیب شد

ثانيه فرصت زيستن ميخواست

                     اما....

                     عقربه ها خود خواهتر بودند

پنج شنبه 12/9/1388 - 17:7 - 0 تشکر 167494

سلام
پایان دنیا در سال 2012 اونقدر مهم شده که فیلمی با همین عنوان نیز ساخته شده و هم اکنون روی پرده سینماهای جهان هست.
ولی در مورد پایان دنیا توسط مایاها به نظر من تحریف صورت گرفته چون اصلا مایاها چنین ایده و نظری نداشتن و این مطلب نوعی شانتاژ تبلیغاتی برای سری سودجویی ها هست، همونطوری که . دکتر دیوید استیوارت، استاد رشته هنر و تاریخ هنر در دانشگاه تگزاس که متخصص تمدن مایاهاست، می‌گوید: «هر جور تصور کنید، مایاها هیچگاه چنین چیزی نگفتند. در تقویم قدیمی مایایی، 21 دسامبر 2012 آغاز دوره سیزدهم است و دوره چهاردهم هم وجود دارد.
شایعه پایان دنیا در سال 2012 همانند همون شایعه پایان دنیا در سال 2000 هست که برخی میگفتن نسترداموس پیش بینی کرده ولی هرگز به حقیقت نپیوست!
گویا این گونه شایعه ها همانند موضوع مثلث برمودا، که رازش کشف شد، عاملی برای سودجویی های برخی افراد خاص هست و با ساخت فیلم هایی این چنین و تبلغات گسترده و پر خرج سعی بر تحریف ذهن بشریت دارن و میخوان به دنیا القا کنن که منجی آخر زمان "آمریکا" هست.

يکشنبه 20/10/1388 - 15:12 - 0 تشکر 175205

سلام 

مطلبی برای ارائه به شما دوستان دارم که هم برای عده ای که این موضوعات را خرافه و یا جعل اسناد دانسته اند جالب است و هم برای آن عده ی کمی که این موضوع را با استناد های خود پذیرفته اند . 

جهان سرانجامی جز نابودی نخواهد داشت و این یک امر مسلم و غیر فابل انکار است که در آیات و روایات ما نیز به چنین سرانجامی اشاره شده است اما زمان آن نامعلوم است. نوستراداموس پیشگوی بزرگ و معروف قرن 16 را که می شناسید همان کسی که تمام وقایع جهان را تا ظهور حضرت حجت (عج) و حضرت مسیح (ع) را پیشگویی کرد همان کسی که ظهور هیتلر از آلمان اشغال فلسطین توسط اسرائیل و حتی پیروزی انقلاب اسلامی ایران توسط امام خمینی و 8 سال دفاع مقدس را پیشگویی کرد نیز به این امر که جهان در شرایطی سخت و غیر قابل تحمل از تمامی جهات سیاسی نظامی اقتصادی اجتماعی و... قرار خواهد گرفت . این آغاز نابودی جهان است اشاره داشته است البته نوستراداموس تاریخی برای این واقعه عظیم نیاورده است اما علایم و نشانه های آن قابل رویت و نمایان است. همچنینبه گفته ناسا در 21 دسامبر 2012 خورشید فعالیت های عظیمی را آغاز خواهد کرد که با توجه به تضعیف لایه های جوی زمین این فعالیت ها خسارات عظیمی را متحمل این سیاره خاکی خواهد کرد و صحبت مرجع عالی قدر جهان اسلام و تشیع حضرت آیت الله بهجت(ره) که ظهور آنقدر نزدیک است که وعده دیدار ظهور را به سالمندان هم بدهید به این امر سندیت خاصی می دهد البته هیچ کس نمی تواند زمان خاصی را برای ظهور و یا پایان دنیا تعیین کند جز خود خدا اما نمی توان از این که اتفاقی عظیم و غیر قابل پیشبینی در سال 2012 رخ می دهد چشم پوشی کرد. 

برای کسب اطلاعات بیشتر شما را  به تماشای مستند نوستراداموس 2012  و همچنین خواندن  کتب تحلیلی بر پیشگویی های او

دعوت می کنم که مطمئن هستم یا مراجعه به این منابع تمامی شما عزیزان نظری متفاوت نسبت به جهان پیشرو خواهید داشت.

« زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست    هرکسی نغمه خود خواند و از صحنه رود     صحنه پیوسته به جاست      پس خوش آن نغمه که مردم بسپارند به یاد»  

التماس دعا خدانگهدار

جمعه 16/11/1388 - 23:7 - 0 تشکر 180445

با سلام خیلی خیلی جالب بود و خوندنی اللهم عجل لولیك الفرج یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

جمعه 30/11/1388 - 13:44 - 0 تشکر 183848

با سلام وتشکر

من کمی گمراه شدم که راسته یا نه

اصلا ما کاری به پیش بینی مایا ها نداریم

ولی دانشمندان از برخورد چندین جرم آسمانی  خبر دادند  و همچنین  در چندین سال دیگر با  آب شدن یخ های قطبی بیشتر کشور ها زیر آب میمانند

پس نتیجه میگیریم حالا حتما همون2012 نه ولی تا چند سال دیگر بلا ها به سوی ما روان میشوند 

♥♥ ♥♥ ♥♥ ♥♥ ♥♥ ♥♥ ♥♥ ♥♥ ♥♥ ♥♥ ♥♥ ♥♥ ♥♥ ♥♥ ♥♥ ♥♥ ♥♥ ♥♥ ♥♥ ♥♥ ♥♥ ♥♥ ♥♥ 

[ هر کسی از ظن خود شد یار من                 از درون من نجست اسرار من ]

جمعه 30/11/1388 - 19:56 - 0 تشکر 183975

وقتی میگن بعضی فیلم ها روی آدم تأثیر داره قضیه شماست یه فیلم 2012 دیدید حالا می گید 2012 پایان دنیاست

دوشنبه 26/7/1389 - 12:1 - 0 تشکر 243079

در مورد 2012 اخیرا بحث ها به صورت جدی تر مطرح شده اما در برنامه به سوی ظهور ریشه آن را در اقدامات خصمانه آمریکا و ادعایش در مورد حکومت شیطان بر جهان و غلبه ظلمت دانستند و البته مطرح شد که حتی حمله آمریکا به افغانستان و عراق هم در راستای تحقق همین هدف بوده است و دقیقا موضوعی سیاسی است که با ابزار علمی و دینی و هنری می خواهند به جهانیان بقبولانند. اما:

هیچ امری تحقق نمی یابد مگر آنکه خدا بخواهد: و الله یفعل ما یرید

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی