انجمن ها > انجمن خراسان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خراسان (بازدید: 789)
شنبه 24/12/1387 - 9:42 -0 تشکر 98450
زمستان احزاب در خراسان رضوی

زمستان احزاب در خراسان رضوی
صفحه R04 سیاست (رضوی) ، شماره سریال 17224 ، تاریخ انتشار 871224

وجود احزاب در جامعه به نشاط و رونق فعالیت های سیاسی کمک می کند. احزاب از یک سو عامل حضور مردم در برنامه ها و آیین نامه های سیاسی می شوند و از سوی دیگر می توانند به عنوان ناظر بر عملکرد دولت ها مطرح باشند. در خراسان رضوی با وجود شخصیت های فراوان سیاسی، احزاب فعالیت چشمگیر و مستمر ندارند و به گفته اغلب کارشناسان، فعالیت آن ها محدود به دوره انتخابات می شود و پس از اتمام پروژه، آن ها هم حاشیه نشین می شوند و به امور روزمره خود می پردازند و مجددا زمستان احزاب شروع می شود. تعدادی از فعالان سیاسی استان در گفت و گو با خراسان دلایل این رکود را مطرح کردند هر چند نظرات آنان در یک ظرف قرار نمی گیرد و در تضاد با هم قرار دارد.

ظرفیت استان در فعالیت های حزبی
مهدی واعظ عبایی خراسانی دبیر شاخه خراسان رضوی جبهه مشارکت ایران اسلامی در رابطه با ظرفیت های استان در رابطه با فعالیت های حزبی گفت: استان خراسان سابقه درخشان و دیرینه ای در زمینه های فرهنگی و سیاسی در کشور دارد به خصوص سابقه بالای استان در امر مطبوعات بزرگ ترین ویژگی استان در زمینه کار حزبی است اما گستردگی جغرافیایی استان به یکی از عوامل پر هزینه بودن فعالیت های حزبی تبدیل شده که نیاز است برای کاهش این هزینه امکانات زیر بنایی مثل توسعه شبکه های مخابراتی، فیبرنوری و... استان ارتقا یابد. عبایی در ادامه گفت: با تمامی مسائلی که ما شاهد آن هستیم می بینیم که اکثر فعالان سیاسی کشور که از جایگاه مناسبی برخوردار هستند از این استان بوده اند. جواد آرین منش دبیر جبهه پیروان خط امام و رهبری خراسان رضوی هم در همین رابطه خاطر نشان کرد: ظرفیت استان در زمینه کار حزبی بسیار بالاست و ما از وضعیت مناسبی در مقایسه با سایر استان های کشور برخورداریم، وجود چهره های شاخص برجسته و صاحب فکر و نظر در استان و استعدادهای حزبی فراوان بزرگ ترین ویژگی استان در زمینه کار سیاسی و حزبی است. آمار بالای نیروی انسانی، نشریات سیاسی و غیر سیاسی نیز خراسان رضوی را جزو استان های ممتاز در سطح کشور قرار داده است. حجت الاسلام علی عجم دبیر شاخه خراسان رضوی روحانیون مبارز نیز گفت: آمار بالای خراسانی ها در بین نخبگان سیاسی نشان دهنده ظرفیت استان در امر فعالیت های حزبی است، وجود دانشگاه های معتبر در استان و آمار بالای دانشجویان نیز یکی دیگر از ظرفیت های استان در امر تحزب و فعالیت های سیاسی است علاوه بر این ها افزایش تعداد احزاب در استان طی ۱۰ سال گذشته نیز کمک شایانی به بسترسازی برای انجام فعالیت های حزبی کرده است.

 

 

حمایت دولت
عجم در رابطه با حمایت های دولت از احزاب نیز گفت: از آن جایی که این دولت ادعا می کند هیچ حزبی در روی کار آمدنش نقشی نداشته است بنابراین روی خوشی هم به احزاب نشان نمی دهد در صورتی که اگر حزبی از فردی خاص برای رسیدن به پیروزی حمایت کند مطمئنا بعدا در برابر اقدامات آن فرد باید پاسخ گو باشد و این امر از ظهور جریانات بی هویت و بی شناسنامه در سطح جامعه جلوگیری می کند.عبایی خراسانی هم گفت: متاسفانه در این دولت چندین بار از طرف رئیس جمهور و وزیر سابق کشور اعلام شده که هیچ اعتقادی به فعالیت حزبی ندارند و مطمئنا با این رویکرد ما نمی توانیم توقع فعالیت حزبی داشته باشیم. اگر رویکرد دولت به احزاب این باشد که احزاب می توانند پایگاه مناسبی برای تقویت دولت باشند آنگاه می توان با ارائه کمک هایی مثل تسریع در امتیازدهی به نشریات احزاب، جایگاه احزاب را تا حدودی ارتقاء دهیم. آرین منش معتقد است در دولت نهم کمک های مالی به احزاب وجود نداشته و حتی نشست های احزاب نیز نسبت به قبل کمتر شده است و در مجموع ما هیچ فعالیت شاخصی را در رابطه با تقویت احزاب سیاسی از سوی دولت نداشتیم.

 

 

فعالیت های مقطعی
آرین منش در رابطه با فعالیت های مقطعی احزاب گفت: این که فعالیت های احزاب مقطعی است و تنها در زمان انتخابات کارمی کنند در مورد تمامی احزاب عمومیت پیدا نمی  کند بلکه احزاب ریشه دار و قدیمی که از مکان معین و دفتر برخوردارند فعالیت هایشان در طول سال وجود دارد. احزاب در طول سال جلسات ماهیانه خود را برگزار می کنند ولی به واسطه این که در زمان انتخابات فعالیت ها نمود بیشتری پیدا می کند در نگاه عام این شائبه به وجود می آید که احزاب فعالیت مقطعی دارند. با این حال عبایی خراسانی هم با اشاره به فعالیت احزاب در طول سال گفت: احزاب در طول سال به عضوگیری، آموزش اعضا و برگزاری جلساتی با حضور نخبگان می پردازند که چون این فعالیت ها کمتر برای جامعه قابل لمس می باشد این احساس به وجود می آید که احزاب تنها فعالیت انتخاباتی دارند. عجم نیز با اشاره به کمبود امکانات برای انجام کار حزبی گفت: بسیاری از احزاب ما حتی قدرت اجاره یک دفتر در شهرستان را ندارند و به همین خاطر نمی توانند فعالیت های سالانه خود را برنامه ریزی کنند و تنها با شروع انتخابات ظاهر می شوند و بعد از آن فعالیتی ندارند در حالی که در دنیا بیشتر احزاب در طول سال به عضوگیری و آموزش اعضا می پردازند تا در زمان برگزاری انتخابات بتوانند نیروهای خود را در جهتی که مدنظرشان است سوق دهند.

 

 

تثبیت جایگاه احزاب
عبایی خراسانی در رابطه با فعالیت هایی که می تواند به تثبیت جایگاه احزاب کمک کند اشاره کرد و گفت: استانداری می تواند با تشکیل خانه احزاب خراسان رضوی کمک بزرگی به تثبیت جایگاه احزاب در استان بکند ولی باید این نکته را نیز مدنظر داشته باشد که اداره این خانه باید بر عهده خود احزاب باشد نه هیئت هایی که مجوز گرفته اند و هنگام انتخابات فعالیت سیاسی می کنند. وی افزود: اگر این خانه تشکیل شود و احزاب بتوانند دور هم جمع شوند مطمئنا در قبال مسائلی که خدشه ای به منافع حزبی استان وارد کند واکنش نشان می دهند و در برابر آن موضع می گیرند. عجم نیز گفت: برای تثبیت جایگاه احزاب در استان ما باید فرهنگ تحزب را به جامعه تزریق و برای این کار باید از دوره راهنمایی و از طریق کتب درسی دانش آموزان شروع کنیم. در این صورت زمانی که نوجوانان ما به سن رای می رسند با یک شناخت نسبی به فرهنگ تحزب و فعالیت های اجتماعی وارد جامعه می شوند.
منبع:روزنامه خراسان 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی