انجمن ها > انجمن خراسان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خراسان (بازدید: 775)
جمعه 23/12/1387 - 0:0 -0 تشکر 98114
خراسان، خیلی دور، خیلی نزدیک

خراسان در کمتر از 170سال پیش سرزمینی پهناور بود،شامل همه ی استان خراسان(پیش از 4تکه شدن)،ترکمنستان،تاجیکستان،افغانستان،ازبکستان،و اندکی از قزقیزستان و قزاقستان و استان سمنان. در گذر 200سال اخیر و با روی کار آمدن قاجارها در ایران، و خلاء سرداران دلیری چون نادر شاه افشار و صد البته قدرت گرفتن روس و انگلیس، تقریبا همه ی خراسان از دست رفت،یعنی از 1299ه.ق که رود اترک به عنوان مرز ایران و میراث قاجاران شناخته شد و تنها 313 هزار کیلو متر از خراسان و فرارود در سرزمین اصلی خود یعنی ایران باقی ماند. از شهرهای کهن خراسان که روزگاری هریک ابر شهری در جهان بودند، تنها طوس(مشهد) و نیشابور در مرزهای ایران جای گرفتند. مرو و ابیورد و نسا و میهنه و ... به ترکمنستان، بخارا و سمرقند و خوارزم(خیوه) و ... به ازبکستان، هرات و بلخ و بادغیس و فاریاب و فراه و ... به افغانستان،فرغانه و بدخشان و خجند در تاجیکستان و جلال آباد در قرقیزستان جای گرفتند. با زبان فارسی دری که خاستگاهش خراسان بود، به شدت مبارزه شد.در ترکمنستان زبان ترکمن، در ازبکستان زبان ازبکی و در افغانستان زبان پشتو ، زبان رسمی اعلام شد. و تازه در تاجیکستان که زبان فارسی را با نیات سوء و استعماری تاجیکی نامیدند.اگر زبان فارسی زبان رسمی شد، اما خط رسمی این زیان خط سرلیک (روسی)اعلام شد. بدین سان در کمتر از 200سال حاصل دست کم 5هزار سال مدنیت از زمان ظهور زرتشت تا برآمدن جابربن حیان توسی، رودکی ،ابن سینا،بیرونی،فارابی،خواجه عبدالله انصاری،ابوسعید ابی الخیر، فردوسی،مولانا،عطار،خیامی،خوارزمی،کسایی،ناصرخسرو،خواجه نصیر،و ... بر باد رفت.   

کمربسته‌ی فرهنگ ایران و خراسان

 

 

جمعه 23/12/1387 - 21:29 - 0 تشکر 98350

به نام خدا

دوستان سلام

ممنون از مطلب زیباتون

منتظر ادامه ش و تكمیل شدن بحث هستیم.

كمكتون میكنیم.

اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے
 
 
شنبه 24/12/1387 - 17:4 - 0 تشکر 98647

خراسان در زبان پارسی دری یعنی (سرزمین شرقی)، و از دو واژه ی کهن اوستایی "خور"به معنی خورشید و "آسان" به معنی محل طلوع، جای برآمدن؛تشکیل شده است. که بر روی هم "جای برآمدن خورشید یا مشرق زمین" معنی می دهد.در زبان پهلوی این واژه به صورت  "خوربران"(محل برآمدن خورشید)به کار می رفت. در زبان تازی برای این معنی واژه ی شرق را به کار می برند.و در زبان های اروپایی برای این مفهوم واژه ی east  را به کار می برند.

ویل دورانت بر این باور است که در این بخش از جهان قدیمی ترین نمایشگاه مدنیت قرار داشته است. برخی از دانشمندان اروپایی خراسان را برترین خاستگاه تمدن بشری می دانند و بر این باورند که بازخواندن همه چیز به یونان و آتن در کمال بی انصافی است. اکنون برای اینکه این سخن که ممکن است حتی برای یک خراسانی و ایرانی هم تا اندازه ای پذیرشش سنگین آید. تنها به نام برخی از دانشمندان که از این سرزمین برخاسته اند،اشاره می کنم تا گواهی باشد برآن؛ابونصرفارابی ( معلّم ثانی)جابربن حیّان توسی ( پدر علم شیمی )، ابن سینا(پزشک و فیلسوف برجسته ی جهان)،ابوریحان بیرونی(یکی از بزرگترین دانشمندان جهان که شرح کارهای علمی او در این مختصر نمی گنجد)،محمدخوارزمی(ریاضی دان بزرگ)،خواجه نصیرالدین توسی(اخترشناس،فیلسوف،ریاضیدان و ....)،خواجه نظام الملک توسی (از برجسته ترین سیاستمداران جهان)،فرزندان موسی بن شاکر خراسانی(سه برادرکه در مکانیک،ریاضی و اخترشناسی بسیار سرآمد بودند.)،شیخ توسی(فقیه بزرگ و معروف به شیخ الطائفه)،امام محمد غزالی توسی و برادرش احمد غزالی . . .  و نام های دیگری که تنها فهرست وار می آید : رودکی سمرقندی، فردوسی توسی،سنایی غزنوی،مولانای بلخی،عطار نیشابوری،خیام نیشابوری،شیخ احمدجام،کسایی مروزی،ناصر خسروی قبادیانی، اسدی توسی،عبدالرحمان خازنی،خواجه عبدالله انصاری،دقیقی توسی و ...... و از معاصران،ملک الشعرای بهار،اخوان ثالث،دکترشریعتی،محمدتقی مدرس رضوی،مهدی محقق، شهیدمطهّری و .....

امیدوارم توانسته باشم به شما نشان دهم که از چه گذشته و کنونه ی پرافتخار وغنی ای برخوردارید. پور توس 

کمربسته‌ی فرهنگ ایران و خراسان

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی