انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 444)
جمعه 16/12/1387 - 11:20 -0 تشکر 95875
اولین سفر انتخاباتی سید محمد خاتمی و حضور پرشور مردم

با سلام....

ایگاه خبری یاری، شیراز: سرانجام ساعت 14 و 50 دقیقه پنجشنبه اولین سفر سید محمد خاتمی بعد از اعلام کاندیداتوری آغاز شد، سفری که مقصدش شیراز و پایانش بوشهر است.

مسافران پرواز 1356 هواپیمایی آسمان هنگامی که از پلکان هواپیمای فوکر 100 هوایپمایی آسمان به داخل هواپیما می آمدند لبخندی بر چهره آنها نقش می بست و شور و شوقی وصف ناپذیر در آنها دیده می شد، چرا که سید محمد خاتمی رئیس جمهور همیشه محبوب ایرانیان در ردیف اول نشسته بود و به مانند همیشه لبخندی بر چهره داشت.

پرواز قرار بود ساعت14 انجام شود اما علی رغم آنکه هواپیما زودتر از موعد هم از شیراز به سمت تهران حرکت کرده بود، سوختگیری هواپیما با دو ساعت تاخیر  انجام شد؛ دلیل تاخیر هم همین شد و خلبان نیز دو بار از این بابت از مسافران عذرخواهی کرد.

پرواز به مقصد شیراز آغاز شد، شهری که خاتمی ساعتی بعد از ورود، آن را شهر عشق خواند و گفت که اگر اختیار داشت که یک نقطه در جهان برای زندگی انتخاب کند آن شیراز خواهد بود.

حجج اسلام محمد مقدم، سید عبدالواحد موسوی لاری، سید محمد رضوی و حسن سینکی به همراه برخی از اعضای دفتر خاتمی و نیز خبرنگاران و تصویربرداران برخی رسانه ها  هم  او را همراهی می کردند.

در حین پرواز، خاتمی قرآنی از یکی از مسافرین را به رسم یابود امضا کرد و تنی چند از مسافران برای خاتمی نامه نوشتند و البته این همه حاشیه های سفر نبود.

حاشیه های اصلی زمانی بود که هواپیمای حامل خاتمی و همراهانش در فرودگاه شهید دستغیب ساعت  شانزده به زمین نشست، از همان هنگامی که از پلکان پائین می آمدی صدای صدها نفر از مردم را می شنیدی که فریاد می زدند «خاتمی پاینده رئیس جمهور آینده»، «سلام بر خاتمی درود بر خامنه ای»، «آزادی اندیشه بی خاتمی نمی شه» با ورود خاتمی به سالن استقبال، فریادها و شعارها جانی دیگر گرفت، نیروهای انتظامی حاضر در فرودگاه هر چه کردند که راهی باز کنند تا خاتمی به میان مردم مشتاق برود، جمعیت آنقدر به هم فشرده بود و آنقدر شور و شوق بر فضا حاکم بود که این امکان فراهم نشد.

خاتمی بالای میزی رفت و از همان جا چند دقیقه ای به ابراز احساسات مردمی که تنها یک دیوار شیشه ای حایل میان او و مردم شده بود پرداخت، برخی اصرار داشتند که خاتمی از در دیگری از فرودگاه خارج شود، اما رئیس دولت اصلاحات مصر بود که از همان راه به میان مردم برود و سرانجام نیز اینچنین کرد.

جمعیت نه جوان بود نه پیر، نه زن بود نه مرد، چرا که همه بودند از هر قشر و صنف و سنی به استقبال خاتمی آمده بودند، جمعیت نه دهها بود که صدها بود، صداها و شعارها نه لرزان بود که محکم و قاطع بود، نور امید نه کمرنگ بود که پرفروغ بود.

هر کسی تلاش داشت تا خود را به خاتمی برساند و به او سلامی بکند، دیداری با مردی که هشت سال سکان دولت را در اختیار داشت و سیمایش که سالهاست از سیما پخش نمی شود را ببیند.

باز هم این پایان ماجرا نبود، هنگامی که خاتمی و همراهانش به سمت ورزشگاه شهید دستغیب حرکت کردند دهها خودرو او را همراهی می کردند، دوستی گفت محبوبیت واقعی را الان می شود فهمید چرا که نه وعده شام و ناهاری در کار بود و نه صدا و سیما و دستگاههای دولتی برای استقبال بسیج شده بودند، نه صدا و سیما تبلیغ می کرد و نه مدارس برای او تعطیل.

چند بنری هم که اصلاح طلبان در شهر زده بودند تنها دو ساعت بعد از نصب توسط گروهی موتورسوار پاره شدند، بنرهایی که روی آن نوشته شده بود «خاتمی حتما می آید»، یکی از دوستان خبرنگار شیرازی، اس ام اسی را نشانم داد که از شب قبل به هزاران نفر از مردم شیراز ارسال شده بود با این مضمون که سخنرانی پنجشنبه خاتمی لغو شده  استو به شنبه ساعت 4 بعدازظهر موکول شده است!

بارها تیم حفاظت و همراهان رئیس دولت اصلاحات مسیر را تغییر دادند تا آرامش و نظم شهر به دلیل خیل جمعیت مشتاقی که با خودرو و موتور، خاتمی را تا ورزشگاه شهید دستغیب همراهی می کردند برهم نخورد.

سرانجام ساعت هفده و پانزده دقیقه بود که خاتمی وارد محل سخنرانی، واقع در یکی از محلات محروم شیراز شد، صدایی کر کننده از سالن به گوش می رسید.

خبرنگاران پشت در مانده بودند، به هر زحمتی بود با تاخیر وارد محوطه ورزشگاه شدند، سالن سرپوشیده ورزشگاه برای ایستادن جایی نداشت و خبرنگاران با مشقت فراوان توانستند وارد آن شوند.

شعارها تمام نمی شد و جمعیتی که بین 10 تا 13 هزار نفر در سالن تخمین زده بود می شد شعار می دادند« ابوالفضل علمدار  خاتمی را نگهدار»، «هم سیدی هم نوری  حتما رئیس جمهوری»، «خاتمی خاتمی  تو نور چشم مائی»، « خاتمی پاینده رئیس جمهور آینده»، «خاتمی خاتمی   حمایتت می کنیم»، پلاکاردها و شعارهای عشایر فارس هم کاملا به چشم می آمد، شعاری همچون «خوش گلدینگ، صفا گتردینگ آفا سید».

جمعیتی حدودا 15هزار نفر هم در بیرون از سالن و در خیابان های اطراف ورزشگاهها به استقبال خاتمی آمده بودند که به دلیل محدودیت های موجود نتوانستند به داخل ورزشگاه وارد شوند.

خاتمی در میان هیاهو و شعارها، سخن را آغاز کرد و هنوز یک دقیقه از آغاز سخن نگذشته بود که حجت الاسلام مصباحی، پیرمرد هشتاد و چند ساله امروز و مشهورترین واعظ شیراز در سالهای گذشته، مبارز زمان دکتر مصدق و سالهای 42 و 57 که به دلیل ازدحام جمعیت پشت درب مانده بود آمد و به گرمی به خاتمی سلام کرد و خاتمی نیز او را به گرمی در آغوش گرفت و با او روبوسی کرد.

مقمه سخن خاتمی با اشاره ای به شهادت حضرت امام حسن عسگری(ع) بود این مناسبت را  به حضرت مهدی(عج) تسلیت گفت و تاکید کرد که ظهور مهدی موعود موجب تشكیل جامعه‌‏ای می‌‏شود كه در آن آزادی و عدالت حكم‌‏ فرماست، میانه سخنان با توصیف شیراز بود و با تاکید بر جمهوریت به همراه اسلامیت و تلاش برای حفظ درخت تنومند انقلاب و پایانش تاکید بر حفظ اخلاق و هشدار نسبت به اضمحلال اخلاق در جمهوری اسلامی و حاکم شدن شعارزدگی بر جامعه.

سخنرانی 20 دقیقه ای خاتمی که به پایان رسید، علی رغم آنکه یکی از مسئولان اصرار شدیدی بر آن داشت که خاتمی به شاهچراغ نرود، رئیس جمهور سابق کشورمان عزم زیارت حرم کرد و به شاهچراغ رفت، از همان ابتدا هزاران نفر از مردم مشتاق او را دربر گرفتند و او نیز به راحتی و بدون ترسی و واهمه ای درحالی که خودرو در حال حرکت بود از خودرو روباز ایستاده به ابراز احساسات مردم پاسخ می داد؛ مسیر 10 دقیقه ای بیش از یکساعت پیمودنش به طول انجامید و جوانان بسیار با پای پیاده خودروی خاتمی را همراهی می کردند.

خاتمی به شاهچراغ که رسید، حرم حضرت شاهچراغ در شب شهادت امام حسن عسگری (ع)مملو از جمعیت بود و صدها نفر از جمعیت مشتاق خاتمی نیز او را همراهی می کردند، همزمان با ورود خاتمی به صحن زائران نیز به ابراز احساسات پرداختند و شعارهایی در حمایت از خاتمی سردادند، خاتمی اما ترجیح داد که از ابتدای صحن به زیارت حضرت احمد بن موسی(ع) بپردازد تا برای زائران مشقت و سختی به وجود نیاید.

بعد از آن، رئیس جمهور سابق کشورمان به هتل پارس رفت و  ساعتی بعد از ورود، رودرو با خبرنگاران استان فارس با این مقدمه که«از افتخارات دوران اصلاحات، توسعه مطبوعات محلی از حیث کمی و کیفی است» نشست و به سئوالات فراوان آنها پاسخ داد.

در این نشست مطبوعاتی صمیمی خاتمی نام هر رسانه و خبرنگارش را می نوشت و از آن خبرنگار با اسم تشکر می کرد و به سئوالش جواب می داد، جوابهایی که به قول خودش طولانی و پنج نمره ای بود و نه تستی.

هنگامی که از خاتمی در مورد تاثیر احزاب در نهادینه شدن مردمسالاری دینی  سئوال شد، سکوت خود را در قبال بی مهری برخی مسئولان و رسانه های دولتی نسبت به خود شکست و گفت«داشتن رسانه های آزاد و مستقل در این راه مهمتر از هر چیزی هستند و البته بنده به عنوان فردی که هشت سال رئیس جمهور کشور بودم حتی یک رسانه  در اختیار ندارم، به لطف تکنولوژی آی تی و آی سی تی  فضای مجازی اوضاعش متفاوت است، اما روزنامه و نشریه چیز دیگری است، رسانه ملی هم که از امکانات ملی استفاده می کند، متاسفانه بیشتر نگاه جناحی و باندی بر آن حاکم است تا فضایی ملی و شاید خوب باشد که در بازنگری قانون اساسی در این رابطه تدبیری اندیشیده شود که همگان به طور مساوی از رسانه صوتی و تصویری بهره مند شوند و یا تغییر و تحولی در این رسانه شکل بگیرد که واقعا ملی عمل کند.»

بنا بود مصاحبه راس ساعت بیست و یک و چهل و پنج دقیقه پایان یابد اما سئوالات مکرر خبرنگاران و تاکید خاتمی بر اینکه خبرنگاران شهرستان های دیگر هم سئوال بپرسند و خانمها نیز از حق سئول محروم نشوند مدت زمان مصاحبه مطبوعاتی را حدود نیم ساعت تمدید کرد.

بارها در طول این مصاحبه خاتمی به شوخی و خنده با خبرنگاران می پرداخت؛ با دقت همه سئوالها و اسامی خبرنگاران را یادداشت می کرد، در پایان جلسه خاتمی به شوخی گفت که این اسامی را برای آن می نویسد تا در شب اول قبر اینها را نشان بدهد و بگوید که به سئوالات این بندگان خوب خدا پاسخ داده است.

خبرنگاری از خاتمی خواست تا نظر او در این مورد که شیراز شهر اصلاحات است را تائید کند و خاتمی گفت به نظر من شیراز پایتخت فرهنگی ایران است و من این شهر را بسیار دوست دارم، اگر اختیار داشتم که جایی را برای زندگی در دنیا انتخاب کنم قطعا انتخاب اولم شیراز بود چرا که علاقه زیادی به این شهر، مردمش و تاریخش دارم.

خاتمی در میانه پرسش و پاسخ ها با ارائه آمار به نقد عملکرد اقتصادی دولت نهم پرداخت و البته تاکید کرد که از نظر او این دولت حسن نیت دارد و می خواهد برای مردم کار کند اما کم توجهی به نظرات کارشناسان و برنامه چهارم توسعه و سند چشم انداز بیست ساله، موجب شده که بسیاری از زیرساخت ها آسیب ببیند.

خبرنگاری به هشدار خاتمی در خصوص اضمحلال اخلاق اشاره کرد و از او توضیحات بیشتر خواست و راهکار مقابله با آن را جویا شد، خاتمی گفت که دروغ بد است اما دروغ حاکمان بسیار بد است، فریبکاری بد است و فریبکاری حاکمان بسیار بد است، نباید به مردم دروغ گفت و ریاکاری کرد، نباید گزافه گویی کرد و حتی اگر  موقعیت به گونه ای بود که مسئولی به خاطر مصالح کشور نمی شد راست بگوید، باز هم نباید به مردم دروغ  بگوید و متاسفم از اینکه بداخلاقی ها در جمهوری اسلامی در حال رواج است و حتی برخی بداخلاقی امروز به عنوان یک کار ارزشی به حساب می آید.

خبرنگاری از رئیس جمهور سابق کشورمان در مورد سلامت انتخابات پرسید و خاتمی با انتقاد از برخی رویه ها گفت که رهبری، مراجع و علما باید به لحاظ شرعی به دست اندرکاران انتخابات تاکید کنند که سلامت انتخابات رعایت شود.

یکی از خبرنگاران هم  ضمن ستایش از پافشاری دولت نهم برای به دست آوردن انرژی هسته ای در مورد مذاکره با آمریکا پرسید، رئیس موسسه بین المللی گفتگوی فرهنگها و تمدنها هم به ظرافت گفت که من در دوران مسئولیتم هنگامی که با جمعی از کارگزاران نظام خدمت مقام معظم رهبری رسیده بودیم، گفتم که تکنولوژی هسته ای حق مسلم ماست و انرژی هسته ای جزئی از تکنولوژی هسته ای است، ضمن آنکه بخش عمده ای از دستاوردهای تکنولوژی هسته ای که از ابتدای انقلاب شروع شد و در دولت آقای هاشمی هم برای آن زحمت کشیده شد، در دولت اصلاحات به صورت جدی به آن پرداخته شد و حداقل از لحاظ کیفی و هم کمی در دولت ما پایه گذاری شد و به ثمر نشست و در مورد مذاکره با آمریکا هم معتقدم  مذاکره با این کشور اشکال ندارد اما می شد صاحب تکنولوژی هسته ای بشویم و پرونده ایران به شورای امنیت نرود.

از خاتمی در خصوص برنامه اش برای اداره کشور سئوال شد و او به تلاش های فراوان صورت گرفته در کارگروه های اقتصادی، سیاست خارجی و فرهنگی اشاره کرد و گفت که برنامه هایش بعد از نیمه دوم فروردین ماه سال آینده اعلام می شود.

نکته پایانی سخنان خاتمی آن بود که «بررسی و مقایسه میزان نقدپذیری دولتم با دولت فعلی و نیز عملکرد آنها را به مردم و رسانه ها وا می گذارم.»

هنگامی که خاتمی می خواست سالن را ترک کند خبرنگاری به آزار و اذیت ها اشاره کرد و گفت که آقای خاتمی از این آزار و اذیت ها نمی ترسید، خاتمی خندید و گفت نه اتفاقا این آزار و اذیت ها رای آور است.

بعد از پایان اولین نشست خبری سید محمد خاتمی بعد از اعلام کاندیداتوری، خبرنگاران و حاضران معتقد بودند که سخنان امشب خاتمی متفاوت تر از حرفهای گذشته اش بود.

دوستان خوبم عكس های مطلب با اینترنت قابل مشاهده است

با تشكر

 

 

فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خـاک سپارند تـا اجزای بدنم خـاک ایـران را تشکیل دهد.

((کوروش بزرگ))


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی