انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 2168)
شنبه 9/9/1387 - 13:12 -0 تشکر 74060
راز عقب ماندگی مسلمانان چیست؟

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

عنوان بحث گویایه همه چیز بود!

راز عقب ماندگی مسلمانان چیست؟

خاصیت اسلام اینست كه ملتها را عقب می‏برد؟

آیا این عقب ماندگی ریشه در دین اسلام دارد؟ 

یه زمانی بزرگترین دانشمندان جهان از مسلمانان بودن، چرا الان کشور های مسلمان در عقب ماندگی به سر میبرن؟

مسلمین در چه زمینه ای عقب افتاده اند؟

از کی دچار رکود شدند؟

علت آن چه بود؟

به نظر شما چرا؟؟؟

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
شنبه 9/9/1387 - 14:58 - 0 تشکر 74094

در نگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی امام خمینی راز عقب ماندگی مسلمان حکومت های فاسد و سر سپرده ای بودند که کشورهاشون رو به بیگانگان فروختند.

شنبه 9/9/1387 - 17:58 - 0 تشکر 74164

به نام خدا

دوستان سلام

چرا باید یك كشوری كه دارای اكثریت قریب به اتفاق جمعیت مسلمان است، زیر سلطه چنین حكومت های فاسدی باشه تا باعث عقب ماندگی اون كشور بشه؟

اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے
 
 
شنبه 9/9/1387 - 23:12 - 0 تشکر 74250

سلام

یکی از بزرگ ترین دلایل عقب موندگی نه تنها مسلمونا بلکه تمام مذهبیون داشتن عقاید نژاد پرستانه مثل این جمله که فقط ماییم که به بهشت می ریم و فقط حرفی که دین ما می زنه درسته ( این حرفا رو بارها من از آدم عادیش گرفته تا روحانی شنیدم) و نداشتن ذره ای انعطافه.

با یک نگاه می تونیم بفهمیم که اروپا وقتی به پیشرفت رسید که دین رو از بقیه کارها جدا کرد. در حالی که ما اومدیم دین رو با همه ی کارهامون درآمیختیم. به نظر من دین یه چیز کاملن شخصیه.

این چه حرفیست که در عالم بالاست بهشت

هر کجا وقت خوش افتاد، همانجاست بهشت

دوزخ از تیرگی بخت درون تو بود

گر درون تیره نباشد همه دنیاست بهشت

يکشنبه 10/9/1387 - 17:7 - 0 تشکر 74388

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

ممنون از تمامی دوستانی که افتخار دادن و در بحث شرکت کردن، و نظرشون رو گفتن، حالا راه حل چیست؟

در رابطه با موضوع بحث، مطلب جالبی از شهید مطهری دیدم، که مینویسم، جالب بود شما هم بخونین:

در میان كشورهای دنیا به استثنای بعضی كشورها ، كشورهای اسلامی عقب‏ مانده‏ترین و منحطترین كشورها است . نه تنها در صنعت عقب هستند ، در علم عقب هستند ، در اخلاق عقب هستند ، در انسانیت و معنویت عقب هستند . چرا ؟ یا باید بگوئیم ، اسلام ، یعنی همان حقیقت اسلام در مغز و روح این‏ ملتها هست ، ولی خاصیت اسلام اینست كه ملتها را عقب می‏برد ( دشمنان‏ دین هم بزرگترین حربه تبلیغی آنها همین انحطاط فعلی مسلمین است ) و یا باید اعتراف كنیم كه حقیقت اسلام به صورت اصلی در مغز و روح ما موجود نیست بلكه این فكر اغلب در مغزهای ما به صورت مسخ شده موجود است ، توحید ما توحید مسخ شده است ، نبوت ما نبوت مسخ شده است ، ولایت و امامت ما مسخ شده است ، اعتقاد به قیامت ما كم و بیش همینطور . تمام‏ دستورهای اصولی اسلام در فكر ما همه تغییر شكل داده . در دین صبر هست ، زهد هست ، تقوا هست ، توكل هست . تمام اینها بدون استثناء به صورت‏ مسخ شده در ذهن ما موجود است . شاید همان اندازه كه تا به حال در این‏ جلسات بحث شده است . این مطلب را تا اندازه‏ای روشن كند . مثلا راجع به‏ تقوا بحث شده است . اگر مطالعه كرده باشید شاید بتواند آن جزوه‏ها به‏ شما ثابت بكند كه تا به حال تقوا به یك صورت مسخ شده‏ای در ذهن ما بود . هر موضوعی كه بحث شده همه اینگونه است ، كه می‏فهماند اسلام معكوس شده‏ است .
مثلی آورده‏اند كه یك عده دهاتی از ده خودشان رفتند توی شهر . به‏ عمرشان شهر را ندیده بودند . یكوقت از دور یك نوع درختهای مخصوصی‏ نظرشان را جلب كرد . آمدند دیدند درختهای عجیبی است ، نه شاخه دارد و نه برگ ولی درخت است . مناره‏های مسجد بود ، خیال كردند درخت است .
تعجب كردند كه این درختها چه نوع درختی است كه ما تا به حال ندیده‏ایم !
شهریها چه خوب انواع درختها را می‏شناسند . آمدند پرسیدند اسم این درختها چیست ؟ بعضی از شهریهای زیرك هم فهمیدند اینها دهاتی هستند ، آنها را دست انداختند گفتند اینها درختهائی است كه در دهات پیدا نمی‏شود .
پرسیدند كه اصل اینها كه به عمل می‏آورید چیست ؟ گفتند اینهاتخم مخصوص‏ دارد ما می‏كاریم در می‏آید . گفتند ممكن است از این تخمها بما بدهید ؟
گفتند بله . یك مقدار تخم هویج به این بیچاره‏ها دادند . اینها رفتند همه‏ كاشتند . تا آنوقت تخم هویج نكاشته بودند . بعد از مدتی دیدند در نیامد . هر چه منتظر شدند و آب دادند در نیامد . ولی بعد از مدتها گفتند چطور شده است ؟ چه جور تخمی بود ؟ وقتی كندند دیدند به شكل مناره است اما از آن طرفی ، به زمین فرو رفته است . گفتند معلوم می‏شود ما عوضی كاشتیم .
داستان و مسلمانی ما هم همان داستان مناره كاشتن آن روستائیان است .
در مسأله ولایت و امامت طرز فكر ما به صورت عجیب و معكوس در آمده‏ است . آیا این عجیب نیست كه ما مقتدایانی مثل اهل بیت پیغمبر داشته‏ باشیم ، علی بن ابی طالب داشته باشیم ، حسن بن علی داشته باشیم ، حسین‏ بن علی داشته باشیم ، زین العابدین داشته باشیم و همچنین سایر ائمه ( ع ) ، آنگاه بجای اینكه وجود این پیشوایان ، محرك ما و مشوق ما باشد به عمل‏ ، وسیله تخدیر ما و تنبلی ما و گریز ما از عمل شده است . تشیع و دوستی‏ اهل بیت پیغمبر را وسیله قرار دادیم برای اینكه از زیر بار اسلام‏ بیرون بیائیم . حالا ببینید این فكر چقدر مسخ شده است ! این حقیقت عالی‏ به شكل منكوس در فكر ما وارد شده ، در ما نتیجه معكوس داده ، وسیله‏ تنبلی شده ، وسیله هیچ كار نكردن با انتظار اینكه همه كارها را مولی كرده‏ ، در قیامت هم مولی می‏كند .
ده گفتار ص 144 تا ی146
التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
سه شنبه 12/9/1387 - 18:31 - 0 تشکر 74831

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

صحیفه امام خمینی (ره) جلد اول - صفحه382

نمی دانم كجاست و یك دسته كجاست ؛ و یك دسته دیگری هم الان دارند به اسرائیل می روند. الان در منزل من موجود است آن مجله دانشجویان ، سازمان دانشجویان ایران در اسرائیل . الان موجود است . آقا، این ذخایر ما این جوانها هستند. این جوانهای ما رادارند اغفال می كنند؛ دارند به آنها تزریق می كنند كه هر بدبختی شما دارید از اسلام است . شما كجای اسلام را دیدید كه می گویید بدبختی از اسلام است ؟ شما مسلمین رااینجا دیدید كه یك مردم فقیر گدای بیچاره ، هی هم داد می زنند كه الحمدلله یك نفرهم سر گرسنه ، دیگر به خواب نمی رود. الحمدلله امیدوارم این جور باشد لكن این كلام واقعیت را تغییر می دهد؟ این كلام ، حرفهایی كه در چند وقت پیش از این در اطلاعات نوشته بود - و اطلاعات هم كه سند رسمی شماست - راجع به بنادر جنوب نوشته بود، این واقعیت را تغییر می دهد؟ اینكه تغییر نمی دهد اینها را. این دانشجوهای بیچاره ما اینجا كه دیدند، دیدند كه مسلمین ، گرسنه و بیچاره و بدبخت ، مساجدشان خراب ، نمی دانم معابدشان چطور، كذا، وقتی كه وارد امریكا می شوند، یك كلیسا می روند می بینند كه تمام منظم ، مرتب ، همه چیز آن درست ؛ خیال می كنند كه احكام انجیل و تورات ، اینها رابه این حد رسانده و احكام اسلام اینها را عقب نشانده .

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
چهارشنبه 13/9/1387 - 14:36 - 0 تشکر 75038

بسم الله بخشنده و مهربان
**********
سلام علیکم خسته نباشید ممل 92 عزیز 
خب من یه سوال از  impertu_world عزیز دارم .
این جمله امضائتون رو برایم میشه تفسیر کنید .
موفق و موید
**************
اللهم ...

http://rahpoyvesal.blogfa.com
جمعه 15/9/1387 - 21:9 - 0 تشکر 75537

سلام

یونس صالحی

در مورد امضام که باید بگم کاملن واضح هست و احتیاج به تفسیر نداره. شما بهتره منظورتونو واضح بگید نه اینکه کنایه آمیز حرف بزنید.

منم منظورم این نبود که بیاید نظرات منو بپذیرید. منم فقط نظر خودمو نوشتم. هر کسی نظری داره و من بهش احترام می ذارم.

این چه حرفیست که در عالم بالاست بهشت

هر کجا وقت خوش افتاد، همانجاست بهشت

دوزخ از تیرگی بخت درون تو بود

گر درون تیره نباشد همه دنیاست بهشت

جمعه 15/9/1387 - 21:38 - 0 تشکر 75544

با سلام خدمت دوستان 

من به این بحث جواب نداده بودم چون فکر می کردم مساله واضحیه 

کسی که یه مقدار به احکام اسلام و به قران آشنا باشه این رو درک می کنه که مسلمانان به احکام و فرامین خیلی کمی از اسلام عمل می کنند و همان یه مقدار خوبی هم بخاطر رعایت احکام اسلام هست ولی اکثر احکام رو  ما در زندگی مون رعایت نمی کنیم . 

دین اسلام کاملا دین اجتماعی هست و به شدت با دین شخصی مخالف هست آیات امر به معروف و جهاد و حد و خیلی آیات دیگه قرآن رو بخونید حتما به این نتیجه خواهید رسید من نمی دونم چرا شما فکر می کنید دین اسلام شخصیه ولی همین نشون می ده که شما اطلاعات زیادی از دین ندارید پس لازمه بعنوان یه مسلمان از دینتون اطلاعات بیشتری کسب کنید البته این برای همه ما لازمه چون همه مشکلات ما بخاطر همینه که اسلام رو نمی شناسیم و به اون عمل نمی کنیم . 

و بخاطر اینکه به آنها رحمت کند آفریدشان 

شنبه 16/9/1387 - 16:11 - 0 تشکر 75681

سلام

اسلام به ذات خود نداردعیبی

                                  هر عیب كه هست از مسلمانی ماست

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

چهارشنبه 20/9/1387 - 16:35 - 0 تشکر 76530

بسم رب المهدی

با شناخت نسبی که از اقا رسول دارم دوست داشتم بحثمون ادامه داشته باشه پیرو این شکل عقاید و یا بهتر بگم این طور دیدگاهها . البته اگه زحمت بکشند و بیشتر شفاف سازی کنند .

شما میگین عقاید نژادپرستانه ! این که نژاد پرستانه است رو چجوری بهش پی بردین ؟
از اینکه میگن فقط مائیم که به بهشت میریم ؟ اگه این نژاد پرستانه باشه اونی که به خاطر سیاه پوست بودنش از دست و زبان اروپائیهای به اصطلاح پیشرفته مورد زخم زبان قرار میگیره اسمش چیه ؟

یا اصلا بیاییم نزدیک تر به خودمون و به زبان خودمونی تر !
انسانها یا دین دارند یا ندارند !
اونی که دین رو قبول نمیکنه دلیلش چیه ؟ ایا مگر غیر از اینه که کفران نعمتهای خدای خودش رو میکنه ؟ پس این عده رو یکم میذاریم کنار . میگیم چون خدای خودشون رو کافرند ! تبعا نباید از حسن اعتمادی که خالق به اونها کرده بهشت نصیبشون بشه ! درسته ؟ 

 اما دین داران ! ادیان مختلف در دنیا کاملا مشخص شده و معرفی شده هستند و کمتر کسی هست که شناخت نسبی از ادیان رو نداشته باشه ! یهودیت واقعی بود یا نه ؟ مسیحیت واقعی بود یا نه ؟ خب وقتی اونها واقعی باشند ! راست باشند و طبق حقیقت ؛ دین بعدی و تکمیل کننده ی اونها چیه ؟ مگر نه اینکه میشه اسلام ؟ به تصدیق همه اونها و بزرگانشون!

حالا اگه کسی بر همون یهود و مسیحیت باقی باشه به نظر عقلی خودمون عاقلانه است ؟ مثل اینه که کسی دوره دبستان رو پشت سر گذاشته باشه اما باز هم بگه من میخوام در همون سطح بمونم و از اون تحصیلات استفاده کنم ! این کاملا باطل و غلطه ! باید پیشرفت کنه باید بره سطح بالاتر !! اینها مراحل سیر تکاملی ادیان هست که الان به منظور مقدمه خیلی خیلی خلاصه گفتم !

حالا که تا حدودی مشخص به دین برتر به صورت خیلی ناچیز شد بیاییم سراغ شخصی و اجتماعی بودن دین ؛
اینکه اسلام برای من که فروشنده ام و برای شما که خریدار هستید قانون های حرام و حلال میذاره اشتباه و عقب موندگی هست ؟  اینکه اجازه دزدی ، ربا ، شراب خواری ، تهمت ، دروغ ، غیبت ، توهین ، و ... نمیده کجاش باعث عقب موندگی میشه ؟ دوست دارم نمونه هایی از اسباب عقب ماندگی که به وسیله اسلام ایجاد میشه رو برامون معرفی کنین !؟ به همین نسبت نمونه ای از پیشرفتهای اروپا رو هم برامون بگید .

ممنون از همگی . یا علی 

آقا جان اگر قرار باشد من هم مثل ژول ورن دور دنيا را درهشتاد روز بچرخم ،
ترجيح ميدهم دور تو بچرخم
چون تو هم دنياي مني هم عقبي مني
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی