انجمن ها > انجمن دانش آموزی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانش آموزی (بازدید: 1033)
شنبه 2/6/1392 - 22:15 -0 تشکر 637056
آی اردو اردو اردو

 

اردو

اردوهای دانش آموزی یكی از زیباترین خاطراتی است كه از دوران كودكی و نوجوانی در ذهن ما حك شده است.

امروزه نقش اردو در رشد و شخصیت دانش آموزان، اجتمایی شدن و نقش باورپذیری آن ها امری غیرقابل انكار به شمار می رود و از همین روست كه اغلب كارشناسان آموزشی بر لزوم برگزاری اردوهای علمی، معنوی و تفریحی برای دانش آموزان توافق نظر دارند.

به اعتقاد كارشناسان، اردو یك فعالیت مقطعی و فوق برنامه نیست بلكه یك فرآیند آموزشی، پرورشی است كه متناظر به اهداف و برنامه های مرتبط با سطح و مقطع تحصیلی دانش آموزان و از اصلی ترین پارامترهای اثرگذار در حوزه جامعه پذیری دانش آموزان می باشد.

بنابراین می توان نتیجه گرفت كه اردوهای دانش آموزی در میان دانش آموزان هر مدرسه جایگاه مهمی برای یادگیری و تمرین فعالیت های گروهی و آماده شدن برای مشاركت در جامعه گسترده امروز به شمار می رود.

یكی از مهمترین آثار این اردوها، دور كردن دانش‌آموز از فضای رسمی و خشك كلاس است كه می‌تواند با فراهم ساختن یك محیط باز و شاداب و تغییر مكان، ظرفیت مناسبی را برای بهره برداری آموزشی فراهم آورد.

شنبه 2/6/1392 - 22:16 - 0 تشکر 637057

.

در چنین تجمعاتی برخی از افراد كه خود دارای شخصیت اجتماعی هستند، داوطلبانه جمع را همراهی می‌كنند و در مقابل برخی دانش‌آموزان از جمع جدا می‌شوند كه در این صورت مربی وظیفه دارد این قبیل دانش‌آموزان را با تدبیری به جمع وارد كند تا آنها هم بتوانند نقش‌های اجتماعی را بپذیرند.


این اردوها نیز فرصت مناسبی است تا دانش‌آموزان فراتر از مناسباتی كه در كلاس درس و مدرسه با یكدیگر دارند، تجربه‌های تازه‌تری به دست آورند و در اصلاح شخصیتشان پخته شود.


در اردوها، دانش‌آموزان می‌توانند آنچه را كه در كتاب ‌ها به صورت تئوری می‌خوانند در میدان عمل بیازمایند، ضمن انكه باید به این نكته نیز اشاره داشت كه این مسئله محدود به دروس علمی مانند زیست شناسی و زمین شناسی نمی‌شود بلكه دروس معرفتی را نیز می‌توان در مواجهه با افراد جامعه بهتر درونی كرد..


ادستیابی به اهداف موردنظر و بهره‌برداری لازم از این اردوها نیازمند شرایطی است كه حتما باید آن ها را مدنظر داشت.

شنبه 2/6/1392 - 22:17 - 0 تشکر 637058

وقتی قرار است اردویی برای دانش‌آموزان برگزار شود باید اهداف این برنامه مشخص باشد به این مفهوم كه برای چه مقطع سنی و به چه منظوری این اردو برگزار می‌شود و قرار است دانش‌آموزان در چه زمینه‌هایی آموزش ببینند.


اردوهای دانش‌آموزی به دلیل خارج شدن از چارچوب كلاس فرصت خوبی برای آموزش در اختیار مربی قرار می‌دهد بنابراین لازم است تا مفاهیم آموزشی متناسب نیز در این اردوها ارایه شود و تنها برای گردش و تفریح برگزار نشود..


در اردوهای دانش‌آموزی باید مربیان دانش‌آموزان را همراهی كنند كه خود به طور كامل به موضوع اشراف داشته و بتوانند با دانش‌آموزان ارتباط مناسبی برقرار كنند، ضمن آنكه در اردوهای دانش آموزی نیاز به نوعی خاص از نظم و ترتیب و توجه به تمامی نكات است تا مبادا دانش‌آموزان یا مربیان به مشكلی بر بخورند.


اردوگاه نیز كه ظرف این فرآیند است زمینه ای برای برنامه ریزی، اجرا و ارزیابی فرآیندهای مكمل آموزشی و پرورشی است و می بایست از جایگاه و موقعیتی مشابه واحد های آموزشی با ظرفیت ها و ظرافت های خاص برخوردار باشد.

مجتمع آموزشی و پرورشی شهید فهمیده ایروان
http://fahmidehiravan.blogfa.com/post/241

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی