انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 974)
پنج شنبه 31/5/1392 - 0:52 -0 تشکر 636118
گشت و گذاری در شهر بهارنارنج ایران

http://axgig.com/images/59593714823438770471.jpg
بابل یکی از شهرهای قدیمی مازندران و ایران است و می توان آثار مختلفی را در آن مشاهده کرد. بابل در کنار زیبایی های تاریخی آب و هوای بسیار خوبی هم دارد و در ایران به آن شهر بهارنارنج نیز گفته می شود.
بابل شهر بهار نارنج با وسـعت 15781 كیلومتر مربع در 52 درجه و 41 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 33 دقیقه عرض شمالی قرار دارد. از شمال به شهرستان بابلسر، از شمال شرق به شهرستانهای جویبار و كیاكلا و قائم شهر، از جنوب شرقی و جنوب به سواد كوه و از غرب به شهرستان آمل محدود می شود. ارتفاع آن از سطح دریای آزاد 5 متر كمتر و 22 متر از دریای خزر بالاتر است و براساس آخرین تقسیمات كشوری دارای 6 شهر و 6 بخش و 13 دهستان است.

طبق آخرین سرشماری چهارصد و پنجاه و شش هزار و پانصد و هشتاد و یك نفر جمعیت دارد كه 6/42 درصد آن در مناطق شهری سكونت دارند. زبان مردم بابل گویش طبری مازندرانی است. آب و هوای آن باتوجه به نزدیكی دریا و وجود جنگل و كوه به دو نوع معتدل خزری مرطوب و كوهستانی تقسیم می شود.

نواحی جنگلی در شهر و حومه و بخش مركزی و ناحیه كوهستانی در جنوب آن قرار دارد، رطوبت هوا مخصوصاً در تابستان ها در مناطق جنگلی زیاد و شرجی می شود. از مهم ترین رودهای این شهرستان بابل رود و سجادرود است كه از ارتفاعات شمالی البرز سرچشمه می گیرند و قبل از رسیدن به پل محمد حسن خان به یكدیگر متصل شده و به بابلسر می ریزند.

بنا به مكتوبات مورخین و باتوجه به نفوذ دین زرتشت در دوران باستان بومیان این شهر (مه میترا) می نامیدند و از اواخر دوران سوم هجری از مامطیر به عنوان یكی از شهرهای طبرستان یاد می كردند. این شهر از اواخر قرن هشتم هجری قمری همزمان با فرمانروایی سادات مرعشی به بار فروشده و اواخر دوره صفوی به بار فروش تغییر یافت و در سال 1311 به مناسبت مجاورت بابل رود كه در غرب این شهر جریان دارد بابل كنونی نامیده می شود.

پنج شنبه 31/5/1392 - 0:54 - 0 تشکر 636119

مراكز دیدنی بابل


از جمله مراكز مذهبی و تاریخی بابل می توان به مسجد جامع بابل، امامزاده قاسم، بقعه متبركه سلطان محمد طاهر، بقعه درویش فخرالدین موزیرج، امامزاده محمد شهر آشوب، و برج سرست، سقا نفار كیجا تكیه، مسجد و مدرسه كاظم بیكی، پل معروف و تاریخی محمد حسن خان، حمام میرزا یوسف، تكیه مقر یكلا، سقا نفار و تكیه كبر یا كلا، سقا نفار روستای شیاده، موزه (گنجینه) بابل، كاخ سلطنتی، برج دیدبانی، و از جاذبه های توریستی علاوه بر مناظر و پدیده های جنگل و رودخانه ها و كشتزارها می توان از آب معدنی آرزو در دل روستای اری در بخش بند پی شرقی شهرستان بابل جاده گلوگاه، سجادرود- شیخ موسی به عنوان یكی از جاذبه های طبیعی خاص این منطقه نام برد.


آشنایی با پل محمد حسن خانپل محمدحسن خان در سه كیلومتری جنوب شهر بابل بر سر راه قدیم بابل- آمل و روی رودخانه بابل احداث شده است. در نیمه دوم قرن دوازدهم هجری (اوایل حكمرانی كریم خان) محمد حسن خان جدآقا محمدخان قاجار با صرف دوازده هزار تومان پل اجری عظیمی بنا كرد كه اكنون نیز به نام او هم چنان پا برجاست این پل دارای هشت چشمه است و بدنه آن با تاق نمای بلند و كشیده و یك ردیف تاق نمای كوچك آجری تزیین شده است. پل مذكور دوبار مرمت شده است.

پنج شنبه 31/5/1392 - 0:54 - 0 تشکر 636120موزه بابل

موزه بابل واقع در خیابان در سال 1307 هجری شمسی به عنوان بلدیه بنا شده است این بنا به احتساب زیرزمین سه طبقه است. ورودی اصلی رو به جنوب است كه اتاق هایی در دو طرف تالار ورودی قرار دارد. دسترسی به طبقه دوم از طریق پلكانی در وسط تالار امكانپذیر است. این بنا در اسفند 1374 با كاربری فرهنگی در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت و پس از مرمت و باز پیرایی در بهمن 1375 به صورت موزه برای عموم گشایش یافت.

پنج شنبه 31/5/1392 - 0:55 - 0 تشکر 636121


برج دیدبانیبا نگاهی به این برج از سوئی سقا نفارهای چوبی مازندران و كلاه فرهنگی كه در كوشك های دوران صفوی در این مرز و بوم ساخته شده است در نظر مجسم می شود و از سویی دیگر رد پای معماری دوره پهلوی اول با به كارگیری نوع معماری مذكور و بهره برداری از فناوریهای پیشرفته زمان خود ساخته شده است.

پنج شنبه 31/5/1392 - 0:58 - 0 تشکر 636122

آب معدنی ازرود

این مكان در روستای اری در بخش بند پی شرقی و در جنوب شرقی شهر بابل در میان یك دره زیبای جنگلی و در كنار رودخانه قرار دارد كه مجموعه طبیعی بی نظیری را با تركیبی جالب عرضه می كند. آب معدنی فیروزه ای رنگ در دل جنگلهای سبز منظره ای را خلق كرده است كه در دیگر نقاط كمتر دیده می شود آب باجوشش از دل زمین استخر كوچكی را پدید آورده كه به خاطر تركیبات گوگردی برای بیماری های (موضعی) ، روماتیسم و درد مفاصل بسیار مفید است.

پنج شنبه 31/5/1392 - 1:12 - 0 تشکر 636127

پارک نوشیروانی

پارک نوشیروانی بابل که در بین مسیر بابل به امیرکلا واقع شده است توسط مرحوم نوشیروانی از خیرین این شهر ساخته شده و یک شهربازی نیز در آن واقع شده است که می تواند برای کودکان فضای دلپذیری را فراهم آورد. این پارک دارای محیطی زیبا است که در آن علاوه بر شهربازی محیط آبی (استخری) قرار دارد که امکان سوار شدن پدالو هم قرار دارد. علاوه بر مسجد در کنار این پارک، سرویس های بهداشتی نیز تعبیه شده است.

پنج شنبه 31/5/1392 - 1:19 - 0 تشکر 636129

شیخ موسی


روستای شیخ موسی از توابع بابل در منطقه بند پی شرقی بابل با ارتفاع 2500 متر از سطح دریا و در 65 کیلومتری بابل جذابترین مناظر جنگلی، ییلاقی و کوهستانی را دارا می باشد. زیارتگاه شیخ موسی در نقطه بالای روستا با گنبدهای نقره ای دیده می شود. تپه های سبزپوشیده و حضور دام زیاد در این منطقه در منطقه کوهستانی شیخ موسی با خانه های چوبی و حصار سنگی بسیار دلرباست اهالی منطقه اطراف و به خصوص بابلی های عزیز از این منطقه به عنوان ییلاق تابستانی استفاده می کنند. آبشار سیخ موسی یا آبشار حاجی شیخ موسی یکی از زیبایی های این منطقه است در دل جنگل های زیبای آن.


از دیگر جذابیت های روستای شیخ موسی مراسم فولکوریک آن یعنی جشن مردگان است. 28 تیرماه در گاهشماری طبری مصادف است با «جشن بیس و شش عیدماه». طبق یک باور عامیانه، ماجرا برمی گردد به زمانی که شخصیتی به نام فریدون به خونخواهی پدرش با همراهی سپاهی از مردم مازندران به مصاف ضحاک پادشاه اهریمنی می رود و پس از جانفشانی و کشته شدن تعداد زیادی از افرادش، به بند کشیده و در قعر چاهی انداخته می شوند بعد از آن ماجرا، مردم همه ساله در چنین روزی جشنی می گرفتند و سر قبر مردگانشان شمع روشن می کردند.

پهلوانان هر منطقه هم به یاد این نبرد تن به تن باهم کشتی پهلوانی می گرفتند. هر چند با گذشت سال ها مراسم جشن کمرنگ شده و کیفیت برگزاری آن تغییر کرده ولی این طور که از شواهد پیداست، روشن کردن شمع بر سر مزار اموات و غبارروبی و تمیز کردن آرامگاه ها که به «آستانه تراشی» معروف است، همچنان مرسوم است.

پخش غذا و شیرینی برای شادی روح رفتگان و برگزاری مسابقات کشتی لوچو در چنین روزی، یاگاری است از همان زمان. البته این آخری یعنی « لوچو» آن قدر پررنگ شده که پا گرفته از قهرمانان کشتی مازندران روزگاری از لوچوکاران و پهلوانان این بازی بوده اند. شالیزارهای سرسبز به قدری دیدنی اند که به راحتی می توانند ما را از مقصدمان غافل کنند. لوچو در رابطه تنگاتنگی با فصل کاشت و برداشت محصول دارد. بطوری که روستاییان از اوقات فراغتی که پس از نشا و یا دروی برنج برایشان ایجاد می شود، برای برگزاری مسابقات لوچو استفاده می کنند.

پنج شنبه 31/5/1392 - 11:28 - 0 تشکر 636202

دوست عزیز میثم ومپایر
ممنونم به خاطر حضور قشنگتون
و سپاس ازاین مبحث زیبا و حواندنی
حضور بیشترتون موجب رونق انجمن شماله

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی