انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 414)
چهارشنبه 30/5/1392 - 20:38 -0 تشکر 636022
** راهكارهایی برای آماده كردن شكوفه كلاس اوّلی **

« به نام خداوند بخشنده و مهربان »

از نظر روانشناسی همواره اولی بودن و كسب تجربه در آغاز هر كاری همراه با كمی فشار روحی و روانی است .

اولین روز ورود به مدرسه نیز برای كودك كلاس اولی تجربه ای تازه و جدید است و كودكان به میزان متفاوتی سطح اضطراب را تجربه می كنند و در عین حال یكی از به یادماندنی ترین خاطرات كودك می باشد.

در ادامه به ارائه راهكارهایی می پردازیم كه به شما به عنوان والدین كمك می كند تا گذر از این دوره مهم را برای كودك كلاس اولی خود توأم با آرامش و خاطره ای خوش نماید.


چهارشنبه 30/5/1392 - 20:40 - 0 تشکر 636023

*قبل از شروع سال تحصیلی در تابستان فرزند خود را به مدرسه ببرید و با هماهنگی اولیای مدرسه تمام فضاهای داخلی مدرسه ،كلاسها،سرویس بهداشتی ، اتاق بهداشت، اتاق معاون ، اتاق مدیریت ، اتاق مشاور و.... را به كودك خود نشان دهید این كار به میزان زیادی سطح اضطراب كودك را كاهش می دهد.


   *در تابستان كتابهای داستانی برای كودك خود بخرید و بخوانید كه در آن شخصیت اصلی داستان به مدرسه می رود و با اتفاق های جالبی مواجه می گردد.سعی كنید كتاب دارای تصاویر رنگی و جذاب باشد . این كار به كلاس اولی شما كمك می كند خود را در غالب شخصیت داستان قرار دهد و با مدرسه و فضای آن از نظر ذهنی ارتباط برقرار كند .

چهارشنبه 30/5/1392 - 20:41 - 0 تشکر 636024

*از همین امروز اقدام به آموزشهایی به فرزند خود نمائید كه منجر به كاهش اضطراب در كودك شما شود . آموزشهایی كه در آن شیوه برخورد با اطرافیان ، چگونه آماده شدن سریع برای رفتن به مدرسه ، پوشیدن لباس كودك توسط خودش ، پوشیدن كفش ، بستن بند كفش ، دستشویی رفتن و غیره در نظر گرفته شود. آشنا كردن كودك با این نكات به ظاهر ساده اضطراب مدرسه را در ذهن كودك كاهش می دهد .


*یك ماه قبل از آغاز مدرسه برای خرید لوازم التحریر ، كیف و لباس با كودك خود به بازار بروید . این كار باعث می شود كودك كلاس اولی شما احساس آرامش بیشتری كند و به تأخیر انداختن كارها و خریدها برای روزهای پایانی شهریور كودك را دچار استرس می كند.

چهارشنبه 30/5/1392 - 20:42 - 0 تشکر 636025

*در شهریور ماه كم كم مقداری از اسباب بازیهای كودك را جمع كنید و كتابخانه ی كوچكی برای او تهیه كنید و در آن كتاب ، دفتر و .... بگذارید تا كودك در فضای مسئولیت مدرسه قرار گیرد و متوجه شود دیگر كار او بازی به تنهایی نیست .


*عادات تغذیه ای سالم را پایه ریزی كنید . كودك خود را عادت دهید كه صبحانه ای كامل و مقوّی میل كند زیرا كودكی كه صبحانه مناسب میل نمی كند اشتهای خوردن غذای سالم را از دست می دهد و در رشد آموزشی و تربیتی هم با مشكل مواجه می شود.

چهارشنبه 30/5/1392 - 20:43 - 0 تشکر 636026

*در ایام تابستان كم كم ساعت خواب كودك را نظم ببخشید.با این كار به صورت تدریجی كودك خود را با نظم پذیری عادت می دهید.


*مهارت گوش دادن را در كودك خود افزایش دهید نوآموز كلاس اولی اطلاعات و دانسته های خود را از طریق گوش دادن به دست می آورد . سعی كنید كتابهای مصور داستانی و قصه هایی را برای او بخوانید كه شامل چند فصل باشد تا او بتواند ماجرایی نسبتاً طولانی را دنبال كند . اینكار گنجینه لغات كودك شما را افزایش می دهد، گوش دادن را در او فعال می كند، او را تبدیل به شنونده خوب سر كلاس می نماید و با قوانین مربوط به مكالمات مثل رعایت نوبت ، جمله سازی و بیان صحیح ساختار عبارات آشنا می سازد.

چهارشنبه 30/5/1392 - 20:45 - 0 تشکر 636028

*مهارت دست ورزی را دركودك خود تقویت نمایید . كودك شما برای ورود به كلاس اول نیاز به تقویت ماهیچه های دست وانگشتان دارد . شما می توانید خمیر های بازی یا گل رس در اختیاراو قرار دهید تا با آنها شكل های متنوع بسازد هر چه خمیر سفت تر باشد به تقویت این مهارت كمك بیشتری می كند ، سازه های مختلفی در اختیار كودك قرار دهید تا با آنها ماشین ، هواپیما و.... بسازد ، همچنین از كتابهایی كه حروف واشكال نقطه چین دارند استفاده كنید تا كودك نقطه چین ها را به متصل كند .


*مهارت صحبت كردن را در كودك خود تقویت نمایید. كودك خود را تشویق كنیدتا با شما صحبت كند ، از احساسات خود بگوید و داستان هایی را كه برای او تعریف می كنید دوباره برای شما باز گو كند . به خاطر بسپارید نوآموز كلاس اولی نیاز دارد كه مهارت گوش دادن و مهارت صحبت كردن را به خوبی فرا بگیرد .

چهارشنبه 30/5/1392 - 20:46 - 0 تشکر 636029

*دادن مسئولیتهایی حتی كوچك به كودك او را آماده می سازد تا با توانی بیشتر با اولین مسئولیت جدی زندگی خود كه بحث مدرسه و درس می باشد مواجه گردد.


*خیلی از كودكان به دلیل ناآشنایی با راننده سرویس دچار اضطراب می گردند. سعی كنید نوآموز خود را قبل از فرستادن به مدرسه با راننده سرویس آشنا كنید .

چهارشنبه 30/5/1392 - 20:47 - 0 تشکر 636030

*اجازه بدهید كودك از احساسات و نگرانیهای خود از كلاس اول و مدرسه برای شما بگوید .


*با كودك خود همدلی كنید به او بگویید شما هم در روز اول مدرسه همان استرس ها را داشته اید اما بعد متوجه شده اید مدرسه بهتر از آنچه فكر می كرده اید بوده است .


*به كودك خود آموزش دهید مدرسه خانه دوم او است و آموزگارش خیلی مهربان است و او را حمایت خواهد كرد.

چهارشنبه 30/5/1392 - 20:49 - 0 تشکر 636032

*كلاس اولی شما شب قبل از مدرسه باید شامی سبك میل نماید . به موقع به رختخواب برود ، حتماً در روز اول مدرسه شیشه آبی را در اختیار او قرار دهید تا بتواند آب كافی بنوشد زیرا در این روز به دلیل اضطرابی كه كودك دارد زود تشنه می شود .


*برای بیدار كردن كودك از محرك بویایی استفاده كنید، یعنی قبل از صدا كردن او از خوشبوكننده در فضا استفاده كنید سپس با صدایی مهربان او را صدا كنید به این صورت كودك شما راحت تر بیدار می شود .

چهارشنبه 30/5/1392 - 20:50 - 0 تشکر 636033

*در روز اول مدرسه به موقع حاضر شوید . فراموش نكنید دیر رسیدن یا زود رسیدن و منتظر شدن باعث استرس كودك می گردد.

*لیوان ، دستمال، و وسایل شخصی را همراه كودك خود كنید.به كودك آموزش دهید اینها وسایل شخصی او هستند و دوستی و همكاری با بچه های دیگر به معنای استفاده از وسایل شخصی هم نمی باشد.


*اسم فرزند تان و شماره تلفن های ضروری را بر روی یك كاغذ بنویسید و در جیب كودكتان یا درون كیف  مدرسه اش جای دهید این كار به كودك كلاس اولی احساس امنیت و آرامش می دهد و اضطراب او را كاهش می دهد.


*به او اطمینان دهید اگر مشكلی پیش بیاید شما در اولین فرصت نزد او می آیید.

چهارشنبه 30/5/1392 - 20:52 - 0 تشکر 636035

*ساعت شروع و پایان كلاسهای درسی را به كودك خود آگاهی دهید تا او احساس نكند درشرایطی مبهم قرار دارد .


*با اولیای مدرسه در تعامل باشید ، به توصیه های آنها عمل كنید از درخواستهای غیر منطقی بپرهیزید . تعارضات میان خانه و مدرسه اثرات سوئی بر شخصیت كودك می گذارد . سعی كنید تا حد امكان از این تعارضات بكاهید.

منبع: http://badaneshamoozan.blogfa.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی