انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 1433)
چهارشنبه 30/5/1392 - 20:16 -0 تشکر 636010
** خرید لوازم التحریر **

« به نام خداوند بخشنده و مهربان »

از جمله لحظات شیرین برای والدین خرید لوازم التحریر برای کودکان به خصوص در سال اول تحصیل است.
امروزه، تنوع موجود در بازار، انتخاب این وسایل را از سویی آسان و البته از سویی دیگر دشوار ساخته است.
یکی از جنبه های گوناگونی که بر انتخاب این وسایل تاثیر می گذارد زیبایی و مورد پسند واقع بودن آن ها برای کودک است.
به خصوص آن که در سال های آغازین تحصیل، استفاده از لوازم التحریر مورد علاقه کودک می تواند تا حدودی به افزایش انگیزه او نسبت به یادگیری دروس منجر شود.
در حال حاضر، یکی از روش ها برای جذاب بودن لوازم التحریر، چاپ تصاویر شخصیت های کارتونی روی اغلب این وسایل است و در بسیاری از مواقع، اصرار کودک والدین را بر آن می دارد تا به تهیه این لوازم اقدام کنند.
  بسیاری از والدینی که به تاثیرات گوناگون این موضوع بر کودک خود آگاه هستند به دنبال آن هستند که بدانند آیا این گونه وسایل مضراتی نیز برای کودکان دارد یا خیر؟


 

چهارشنبه 30/5/1392 - 20:18 - 0 تشکر 636012

در پاسخ به این پرسش باید توضیح داد که نه تنها لوازم التحریر، بلکه وسایل گوناگون از جمله لباس، اسباب بازی و به طور کلی تمامی اشیایی که یک کودک با آن ها ارتباط دارد از منظر روان شناختی بر سلامت روان فرزندان تاثیر می گذارد.

این امر به خصوص در سنین پیش دبستانی اهمیت ویژه ای دارد، زیرا در این دوران کودک به آسانی جذب رنگ ها و اشکال گوناگون می شود همچنین وجود تصاویر این شخصیت ها روی لوازمش می تواند نقش مهمی را در جهت دهی شخصیت او ایفا کند.

چهارشنبه 30/5/1392 - 20:19 - 0 تشکر 636014

در واقع، کامل نبودن رشد تفکر کودک باعث می شود تا نتواند در مواجهه با رویدادهای روزمره به خصوص وقایعی که در آن زمینه آموزش ندیده است، تصمیمات آگاهانه و مستقلی بگیرد به همین دلیل گرایش دارد که برای تشخیص درست از نادرست به مراجع قابل قبول خود نگاه و بر آن اساس انتخاب کند که چه موضوعی مناسب و چه مسئله ای نامطلوب محسوب می شود.

در سنین پیش دبستانی و بالاتر معمولا کودک، والدین و رسانه ها را مراجعی می داند که تمامی کردار و گفتار آن ها درست است. همچنین کودکان گرایش دارند که به تقلید از آن ها بپردازند و آن ها را به عنوان الگوی خود برگزینند. به همین دلیل زمانی که والدین وسایلی را با تصاویر خاص تهیه می کنند به کودک می فهمانند که ویژگی های این شخصیت ها نیز مورد تایید آنان است و این موضوع باعث می شود کودک به تقلید تمامی خصوصیات شخصیت های کارتونی علاقه بیشتری بیابد. همچنین این علاقه از سوی دوستان و هم سالان که آن ها نیز از مراجع مورد توجه کودکان هستند تقویت می شود.

چهارشنبه 30/5/1392 - 20:21 - 0 تشکر 636015

امروزه در بازی های کودکان نیز اغلب از این شخصیت ها استفاده می شود و آن ها در فرصت هایی که یکدیگر را ملاقات می کنند درباره این موضوع صحبت می کنند و متاسفانه در خیلی از موارد مانند خرید وسایل مدرسه دست به رفتارهایی می زنند که ریشه در چشم و هم چشمی نیز دارد.
بنابراین تهیه این ابزار علاوه بر آن که تقلید از رفتار این شخصیت ها را تشویق می کند باعث می شود کودک وقت زیادی را برای به روز بودن در این زمینه صرف کند. در نتیجه گرایش بیشتری نیز پیدا می کند تا به این شخصیت ها متعهد شود!
به همین دلیل در محیط مدرسه نیز ممکن است وقت بیشتری را به صحبت در این باره اختصاص دهد و مقایسه با هم کلاسی هایی که ابزارهای بیشتری از یک شخصیت کارتونی دارند نیز بیشتر می شود.
سرانجام محیط کلاس به مکانی تبدیل می شود که هدف اولیه آن یعنی تحصیل به حاشیه رانده شده است و عوامل این چنینی اهمیت بیشتری می یابد. حال تصور کنید که کودک نتواند در این رقابت برتری مورد نظرش را کسب کند، آنگاه است که مشکلات دیگری از جمله کاهش اعتماد به نفس یا تلاش مفرط برای رقابت برایش پیش می آید.

چهارشنبه 30/5/1392 - 20:22 - 0 تشکر 636017

با این حال نمی توان یک روزه نگرش کودکی را که به دیدن کارتون خاصی علاقه مند است تغییر داد یا در حالی که تمامی هم کلاسی هایش از این نوع لوازم التحریر استفاده می کنند او را از خرید این لوازم منصرف کرد.

به این منظور باید در طول زمان با جایگزین کردن کارتون های مناسب، همچنین تلاش 
برای جلب توجه او نسبت به اموری که از اهمیت بیشتری برخوردار است و ارائه پاداش به این گونه رفتارها، گرایش او نسبت به شخصیت های نامطلوب یا گرایش بیش از حد او به شخصیت های کارتونی را کاهش داد. البته این امر به دقت نظر والدین در انتخاب کارتون ها و توجه خاص آن ها به تک تک رفتارهای کودک نیازمند است.

http://shahedifar.blogfa.com

سه شنبه 2/7/1392 - 14:26 - 0 تشکر 651768

‎ اولین مرحله، توجه به مقطع تحصیلی و سن فرزندتان است. لوازم التحریر مناسب برای دانش آموزان مقطع دبستان قطعا متفاوت است از لوازم التحریر مناسب برای دانش آموزان پنجم دبستان و آن هم متفاوت است از لوازم التحریر مناسب برای سن راهنمایی، بنابراین در هنگام خرید به این مسئله و جنسیت فرزندتان توجه کنید، چرا که رنگ و اشکال لوازم التحریر برای دو جنس مختلف، متفات است.

سه شنبه 2/7/1392 - 14:27 - 0 تشکر 651769

در خرید دفتر دقت کنید. برای سنین اولیه دبستان دفترچه های کم برگ تهیه کنید تا او هرروز مجبور به حمل دفترهای سنگین و بلااستفاده نباشد. حجم باقیمانده و دور ریز پایان سال نیز در این مسئله حائز اهمیت است. با این کار صرفه جویی را نیز به او آموزش می دهید.

سعی کنید دفترهای با رنگهای شاد و با اشکال ساده تهیه کنید. خودتان نیز میتوانید برای فرزند دبستانیتان، کاغذ رنگیهای شاد تهیه کنید و دفتر اورا با آنها جلد کنید. هم چنین میتوانید انتهای سمت راست یا چپ دفتر را با اشکال زیبا رنگ آمیزی کنید.(قبل از انجام این کار با معلم فرزندتان مشورت کنید)

دقت کنید که دفتر سیمی برای فرزند دبستانی شما مناسب نیست چرا که با هر بار پاک کردن، احتمال پاره شدن دارد.

سه شنبه 2/7/1392 - 14:27 - 0 تشکر 651770


‎جامدادیهای ساده و با رنگهای شاد و حتی الامکان پارچه ای تهیه کنید که امکان شسته شدن داشته باشد.
برای فرزندان بزرگترتان، جامدادیهای بزرگ تهیه کنید تا همه وسایل او در آن جا شده و از بی نظمی جلوگیری شود.در خرید مداد، خودکار و مداد رنگی این نکت را دقت کنید که نوک نرمی داشته باشد و اندازه آن طوری باشد که با استفاده مداوم، دست را اذیت نکند. رنگ خوب و جوهر پررنگ این وسائل نیز حائز اهمیت است.دانش آاموزان راهنمایی و دبیرستانی اغلب برای جزوه برداری به خودکارهایی با رنگهای متنوع احتیاج دارند، سعی کنید در حد معمول چند رنگ متنوع برای آنها تهیه کنید تا دفترهای مرتب تری داشته باشند.

سه شنبه 2/7/1392 - 14:28 - 0 تشکر 651772

در کنار خرید لوازم التحریر، خرید وسایل بهداشتی ساده از قبیل دستمال کاغذی جیبی، صابون جیبی و لیوان کوچک آبخوری را فراموش نکنید.


از خرید وسایل اضافی و فانتزی با اشکال شلوغ پرهیز کنید.

سه شنبه 2/7/1392 - 14:29 - 0 تشکر 651773

در مورد کیفیت لوازم فکر کنید. وقتی به دنبال لوازم مدرسه می گردید به کیفیت آنها توجه کنید. در پوشه یا کوله پشتی ای که انتخاب کرده اید پارگی وجود ندارد؟ دفتر سیمی ای که انتخاب کرده اید به خوبی باز و بسته می شود؟ اگر لوازمی خریداری کنید که در طول سال تحصیلی نتوانید از آنها استفاده کنید، اعصابتان به هم می ریزد .مطمئن شوید که لوازمی که در حال خرید آنها هستید هیچ گونه ساییدگی و پارگی نداشته باشند.

سه شنبه 2/7/1392 - 14:29 - 0 تشکر 651775

خودکار و مداد را عاقلانه انتخاب کنید. در صورت امکان آنها را قبل از خرید تست کنید. این کار می تواند از مشکلاتی که موقع نوشتن با آنها ممکن است برایتان به وجود آید، جلوگیری کند. یک نوع خودکار یا مدادی که با آن راحت هستید انتخاب کنید و چند عدد از آن بخرید که مجبور نباشید چند دفعه برای خرید آن بیرون بروید و همچنین اگر گم شد، جایگزین برایش داشته باشید.

برای نوشتن خودکار را در رنگهای آبی و مشکی بخرید. اکثر معلم ها با رنگهای دیگری مثل (قرمز، سبز، نارنجی و…) برگه های امتحان را تصحیح می کنند. بنابراین ترجیح می دهند دانش آموزان از رنگهای آبی و مشکی استفاده کنند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی