انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 202)
چهارشنبه 30/5/1392 - 7:23 -0 تشکر 635644
کودکان را بیش از چهار ساعت به مهدکودک نسپارید


 
محیط مهد کودک باید فضای امنی را برای کودک بوجود آورده و دارای روشنایی کافی بوده و اسباب بازی‌ها و تجهیزات به سادگی در اختیار کودک قرار گیرد.

یک دکترای روانشناسی تربیتی به خانواده‌ها توصیه کرد، در روز کودکان خود را بیشتر از سه تا چهار ساعت به مهد کودک نفرستند.
دکتر جواد تجر در گفت‌وگو با ایسنا خاطرنشان کرد: زمان مناسب برای نگهداری کودکان در مهدهای کودک، یک شیفت در روز و به میزان سه تا چهار ساعت است و به خانواده‌ها توصیه می‌شود کودکان خود را در دو شیفت به مهد کودک نسپارند.
وی، سپردن کودکان زیر دو سال به مهدهای کودک را مناسب ندانست و گفت: از آنجایی که در این سنین کودک با خانواده خود اخت شده و نسبت به آنها دلبستگی پیدا می‌کند، توصیه می‌شود خانواده‌ها تا حد امکان از سپردن کودکان زیر دو سال خود به مهدهای کودک خودداری کنند.
تجر عنوان کرد: در جامعه امروز، علت اصلی سپردن کودکان به مهدهای کودک شاغل بودن مادران آنها نیست، چرا که در دنیای امروز با کاهش تعداد فرزندان و گرایش خانواده‌ها به تک فرزندی کودکان برای تعامل با گروه همسالان خود با محدودیت‌هایی مواجه هستند که به نظر می‌رسد مهدهای کودک می‌توانند این خلاء را به نحوی منطقی پر کنند.
به گفته این دکترای روانشناسی تربیتی، تعامل با گروه همسالان برای کودکان یک نیاز اساسی است، چرا که کودک بسیاری از مهارت‌ها را در تعامل با گروه همسالان می‌آموزد. تجر، با تاکید بر این‌که فضای مهد کودک‌ها نقش مهمی در رشد و تربیت درست کودک دارد، حداقل فضای مورد نیاز برای هر کودک را در محیط مهدهای کودک بر اساس استانداردهای موجود، حداقل 10 متر مربع دانست.
وی افزود: محیط مهد کودک باید فضای امنی را برای کودک بوجود آورده و دارای روشنایی کافی بوده و اسباب بازی‌ها و تجهیزات به سادگی در اختیار کودک قرار گیرد. تجر با بیان این‌که فضای بازی برای رشد، فهم و اداره محیط اطراف توسط کودک از اهمیت زیادی برخوردار است، عنوان کرد: بازی شرایطی را فراهم می‌کند که کودک توان تمایز واقعیت و تخیل را پیدا کرده و خود را با شرایط تطبیق دهد.
همچنین محیط مهدهای کودک باید به گونه‌ای باشند که هیچ گونه خطر پذیری برای کودکان به همراه نداشته باشد. این دکترای رواشناسی تربیتی، نسبت تعداد مربی به کودک را یکی از فاکتورهای مهم در یک مهد کودک، ارزیابی و خاطرنشان کرد: از نظر روانشناسی برای گروه‌های هشت نفره کودکان با سنین بین دو تا سه سال باید دو مربی در نظر گرفته شود.
برای گروه‌های 16 نفره با سنین چهار و پنج ساله، حضور دو تا سه مربی در مهد کودک الزامی است. همچنین حضور یک مربی بهداشت در مهدهای کودک از ضروریات است.
وی بیان کرد: مهدکودک‌ها باید برنامه‌های آموزشی، تغذیه‌ای و پرورشی مناسب داشته و دارای فعالیت‌های جالب و انگیزه بخشی در رشد مهارت‌های اخلاقی و حرکتی کودک باشند. فضای مهدکودک باید به گونه‌ای باشد که کودکان را درگیر فعالیت‌های حرکتی و رشدی کند.
وی با بیان این‌که کودکان در سنین پیش دبستانی الگوبردار هستند، خاطرنشان کرد: مربیان این کودکان باید از نظر اخلاقی و رفتار اجتماعی از بین بهترین افراد انتخاب شوند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی