انجمن ها > انجمن عمومی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عمومی (بازدید: 318)
سه شنبه 29/5/1392 - 15:57 -0 تشکر 635327
با عجیب ترین مادران حیات وحش آشنا شوید + عکسبه گفته دانشمندان، دنیای حیوانات از مادرانی برخوردار است که سزاوار یادآوری هستند. اگرچه در بین این مادران، می توان فداکار مطلق و حتی گاهی گمراه محض را هم مشاهده کرد.

یک گزارش به معرفی برخی از غیرعادی ترین مادران جهان حیوانات که مورد بررسی دقیق دانشمندان قرار گرفته اند، پرداخته است:

سه شنبه 29/5/1392 - 15:57 - 0 تشکر 635328


1- کانگوروی مادرخواندهگاهی اوقات کودکی که در کیسه کانگوروی مادر به اطراف حرکت می کند، فرزند وی نیست. کانگوروهای ماده برخی مواقع بچه کانگوروهای دیگر را به شکل تصادفی به فرزندی می گیرند. چنین کاری اغلب بطور تصادفی رخ نداده اما در آن زمان، کانگوروی مادر از این کودک عوض شده برای چندین ماه در طول مرحله نوپایی آن نگهداری کرده و آنرا تغذیه می کند.
با عجیب ترین مادران حیات وحش آشنا شوید + عکس

در حالیکه نمونه های کمی از جانوران کیسه دار وجود دارد که در اسارت به پرورش کودکان دیگر بپردازند،  اما هنوز بعضی حیوانات مانند شیرهایی دریایی به این رفتار فرزندخوانده گرفتن شناخته شده اند.

سه شنبه 29/5/1392 - 15:58 - 0 تشکر 635329

2- فاخته ای عاشق فرزند چاق
با عجیب ترین مادران حیات وحش آشنا شوید + عکس

هنگامی که کار به پرورش کودکان می رسد، فاخته ماده، این وظیفه را به دیگران واگذار می کند. فاخته های مادر، تخمهای خود را در لانه پرندگان دیگر می گذارد تا ناخواسته آنها را پرورش دهند. اغلب این پرندگان دیگر از گونه های کوچک تر هستند و تخم فاخته اول شکسته، سریع تر رشد کرده و بقیه جوجه ها را از لانه بیرون می اندازد. جوجه های دیگر مرده و فاخته چاق همه توجه مادرخوانده اش را به خود جلب می کند.

سه شنبه 29/5/1392 - 15:58 - 0 تشکر 635330

3- مورچه هایی که خون نوزادش را می نوشد
با عجیب ترین مادران حیات وحش آشنا شوید + عکس

مورچه های ریز در حال انقراض Adetomyrma از خون نوزاد خود می نوشند. پس از این که مورچه ملکه لاروها را بدنیا می آورد، به همراه سایر مورچه های کارگر بدن لاروها را سوراخ کرده و مایع درون سیستم گردش خون موسوم آنها به همولنف را که معادل خون در انسان است، می مکند. خوشبختانه بچه مورچه ها از این به اصطلاح همنوع خواری غیرمخرب نجات می یابند. به گفته دانشمندان هنوز دلیل این رفتار مشخص نشده اما شاید این انتقال خون نوعی رفتار اجتماعی در مورچه ها باشد.

سه شنبه 29/5/1392 - 15:58 - 0 تشکر 635331

4- قاتلان بچه میمونهابرخی حیوانات از تجربه مادری پیش از آغاز آن شانه خالی می کنند تا از سختی بی مورد برای کودکانشان پس از تولد جلوگیری کنند. هنگامی که یک بابون گلادای نر بر گروهی از بابونهای ماده در حال تولیدمثل چیره می شود، معمولا تمام کودکان نر قبلی را می کشد. میمونهای ماده حامله برای جلوگیری از این خونریزی، اغلب خودبخود کودکشان را سقط می کنند.
با عجیب ترین مادران حیات وحش آشنا شوید + عکس

این پدیده ابتدا در سال 1959 توسط هیلدا بروس در موشها شناسایی شد و به عنوان تاثیر بروس شناخته شده است. این امر از آن پس در گونه های جونده دیگر نیز گزارش شده اما تا پیش از گلادها، دانشمندان مورد مشابهی را در خارج از آزمایشگاه مشاهده نکرده بودند.

سه شنبه 29/5/1392 - 15:59 - 0 تشکر 635332

5- عنکبوت فداکار با فرزندان بی مهر
با عجیب ترین مادران حیات وحش آشنا شوید + عکس

عنکبوت ماده Stegodyphus فداکارترین مادر است. او از پیله تخمهای خود تا زمان بدنیا آمدن فرزندانش مراقبت می کند و پس از آن تمام غذاهای خود را برای تغذیه آنها برمی گرداند. هنگامی که این بچه ها یک ماهه شدند، عنکبوت مادر آنها را بر پشت خود سوار می کند. درحالیکه کودکان سوار بر پشت عنکبوت مادر، سم و آنزیمهای گوارشی خود را در بدن مادرشان فرو کرده و او را می کشند و می خورند. پیش از ترک لانه، برخی از کودکان گرسنه، حتی یکدیگر را نیز می خورند.

سه شنبه 29/5/1392 - 15:59 - 0 تشکر 635333

6- شامپانزه هایی که به خواستگاری می روند
با عجیب ترین مادران حیات وحش آشنا شوید + عکس

شامپانزه کوتوله یا بونوبوی نر هنگامی که به دنبال یافتن جفت هستند،  مادر خود را همراه خود می برند. برای بونوبوهای رتبه های متوسط یا پائین زمانی که مادر آنها حضور دارد، فرصت بهتری برای جفت یابی است؛ چرا که این مادران، فرزندانشان را به ماده های حاضر در حلقه های اجتماعی خود معرفی کرده و رقبای نر دیگر را دور می کنند. به گفته محققان، این مادران با این کار به انتشار ژن خود به نسلهای بعدی کمک می کنند.

سه شنبه 29/5/1392 - 15:59 - 0 تشکر 635334


7- تاکسی سرویس قورباغه
با عجیب ترین مادران حیات وحش آشنا شوید + عکس


قورباغه سمی نیزه ای توت فرنگی تمام سدها را در زمان نگهداری از کودکانش پشت سر می گذارد. این موجود تا پنج تخم گذاشته و پس از به دنیا آمدن کودکانش آنها را یکی یکی بر روی پشت خود از سطح زمین تا بالای درختانی با ارتفاع 30 متر می برد. در این ارتفاع این قورباغه مادر مهدکودکهای امن و دارای استخر آبی را در هر برگ برای نوزادانش فراهم می کند و این نوزادان سپس از تخم های غیربارور شده مادر در شش تا هشت هفته بعدی تغذیه می کند تا به یک قورباغه کامل تبدیل شوند.


منبع: خبرگزاری ایسنا

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی