بهداشت و سلامت (بازدید: 143)
جمعه 25/5/1392 - 20:18 -0 تشکر 633802
خیرگی به نور از علائم آب مروارید

رییس انجمن بینایی سنجی توصیه كرد كه افراد در صورت بروز هر یک از علائم بروز آب مروارید مانند تارشدن یا محوشدن بینایی، حساس شدن به نور، کم رنگ شدن یا محو شدن رنگ‌ها و تغییر مداوم شماره عینک یا لنز تماسی حتما به چشم پزشک یا بینایی سنج مراجعه كنند. دکتر محمد آقازاده امیدی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و متخصص بینایی سنجی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران، خاطرنشان كرد: کاتاراکت یا آب مروارید یعنی کدورت درلنز طبیعی چشم که پشت عنبیه و مردمک قرار گرفته است.

لنز طبیعی چشم حدودا از 65 درصد آب و 35 درصد پروتئین ساخته شده که پروتئین‌ها نیز طوری قرار گرفته‌اند که لنز را شفاف نگه دارند و اجازه عبور نور از آنها داده شود اما با بالا رفتن سن، بعضی از این پروتئین‌ها ممکن است به هم فشرده شده و شروع به ایجاد مناطقی کور در لنز کنند که این امر به بروز آب مروارید منجر می‌شود.

رییس انجمن بینایی سنجی در ادامه گفت: کاتاراکت به سه نوع تقسیم بندی شده که کاتاراکت نئوکلاز بیشترین نوع آن بوده و در هسته لنز ایجاد می‌شود كه علت آن افزایش سن است، کاتاراکت کورتیکال نیز در بخش کورتکس لنز ایجاد شده و در افراد دیابتی شایع می‌باشد و کاتاراکت ساب کپسولای نیز در پشت لنز شروع شده و در افراد دیابتی و کسانی که دوز بالای استروئید مصرف می‌کنند‌، ایجاد می‌شود.

این متخصص در رابطه با علائم این بیماری نیز گفت: کدورت عدسی در ابتدا کوچک بوده و اثری روی بینایی ندارد و افراد متوجه تاری بینایشان می‌شوند مثل نگاه کردن از پشت یک قطعه شیشه کدر و یا فرد مبتلا نوری که از خورشید یا لامپ می‌آید را به صورت درخشنده تر می بیند و در طول شب خیرگی بیشتری نسبت به قبل نور خودروهای جلویی دارد و رنگ‌ها را به روشنایی سابق نمی‌بیند.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی