انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 2020)
جمعه 25/5/1392 - 19:37 -0 تشکر 633755
توصیف قیامت از دیدگاه قرآن کریم

توصیف قیامت از دیدگاه قرآن كریم :

 در قرآن كریم بیش از یكصد نام برای قیامت ذكر شده است؛ مانند:

یوم الحسرة (مریم، 39)

یوم الحساب (غافر، 27 )

یوم الآخرة (بقره، 177)

یوم الدین (حمد، 4)

یوم الفصل (نبأ، 17)

یوم الموعود (بروج، 2)

یوم العظیم (مریم، 37)

قرآن كریم قیامت را با نشانه معرفی می كند  از جمله در سوره ی تكویر ( آیه های 1 تا 9 )برای آغاز قیامت هشت نشانه ذكر شده است. نفخه ی صور ، یكی از این علامت هاست كه به وسیله ی فرشته ای به نام اسرافیل (ع) صورت می گیرد. با دمیدن جناب اسرافیل در صور، تمام مردم می میرند. بار دوم كه در آن دمیده می شود همگان برای حساب رسی روز قیامت زنده می شوند.

پس از پایان مرحله رستاخیز (ویرانی جهان) مرحله دوم آغاز می گردد تا برای رسیدگی به اعمال انسان ها ـ كه در پرونده ی هركس ضبط و ثبت است ـ دادگاه عدل خداوند تشكیل شود. قرآن در این باره می فرماید: « وَجَاءَ رَبُّكَ وَالْمَلَكُ صَفّاً صَفا » ؛ و فرمان پروردگارت و فرشته[ها] صف در صف آیند .

در قیامت ، بازپرسی ، همگانی و عمومی است و حتّی از پیامبران خدا نیز پرسش می شود. در صحرای محشر، گواهانی نیز علیه انسان ها، اقامه ی شكایت و شهادت می كنند. برخی از شاكیان عبارتند از : خداوند متعال (یونس، 61) ، پیامبران و اوصیای الهی (نساء، 41) ، اعضا و جوارح انسان مانند: دست، پا، پوست تن و ... (نور، 24 و فصلت، 21) ، فرشتگان (ق، 21) ، زمینی كه انسان روی آن زندگی كرده و اطاعت و گناه از او سر زده است (زلزال، 4) و زمانی كه اعمال، در آن انجام شده است.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی