انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 231)
جمعه 25/5/1392 - 18:33 -0 تشکر 633653
پاسخ‌های «ناسا» به شایعه پایان جهانهفته‌هاست که شایعات مربوط به پایان جهان در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲، دهان به دهان 
می‌چرخد و اسباب نگرانی باورمندان به عقاید خرافی را نیز فراهم کرده است. در این میان، هرچند مروجان این افکار در پی آنند تا بر ادعاهای خود رنگی از علم بزنند، ناسا طی یک رشته سوال و جواب‌ها، اقدام به رد این افکار کرده است. به گزارش «تابناک»، با افزایش حج شایعات مربوط به پایان جهان در سال ۲۰۱۲، مروجان این شایعات تنها به اینکه چنین چیزی در پیشگویی‌های «نوستر آداموس» و قوم «مایا» آمده، بسنده نکرده و در پی منتسب کردن آن به منابع علمی، به ویژه ناسا برآمدند. همین امر، این سازمان را بر آن داشته تا در پایگاه اینترنتی خود، مهمترین سوالات و ابهام‌ها درباره ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ و نیز پاسخ به آن‌ها را منتشر نمایند.

متن این سوال و جواب‌ها به شرح زیر است:

جمعه 25/5/1392 - 18:33 - 0 تشکر 633654

پرسش: منشأ این پیش بینی که جهان در سال ۲۰۱۲ به پایان می‌رسد، چیست؟


پاسخ: این داستان با این ادعا شروع شد که «نیبیرو»، سیاره ای که گفته می‌شود توسط سومری‌ها کشف شده، در حال حرکت به سوی زمین است. این واقعه ابتدا برای ماه مه ۲۰۰۳ پیش بینی شده بود؛ اما وقتی هیچ اتفاقی رخ نداد، تاریخ آن به دسامبر ۲۰۱۲ منتقل و به پایان یکی از سه چرخه تقویم باستانی مایاها در انقلاب زمستانی ۲۰۱۲ ارتباط داده شد. به این ترتیب، ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ به عنوان تاریخ آخرالزمان معرفی شد.

جمعه 25/5/1392 - 18:34 - 0 تشکر 633655

پرسش: آیا تقویم مایاها در دسامبر ۲۰۱۲ به پایان می‌رسد؟


پاسخ: همان طور که تقویم روی دیوار آشپزخانه شما، پس از ۳۱ دسامبر (پایان سال میلادی) پایان نمی‌یابد، تقویم مایاها نیز در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ به پایان نمی‌رسد. این تاریخ، مربوط به پایان دوره تاریخی طولانی مایاهاست و سپس – همانطور که تقویم شما از اول ژانویه بار دیگر آغاز می‌شود – دوره تاریخی طولانی دیگری در تقویم مایاها آغاز خواهد شد.

جمعه 25/5/1392 - 18:35 - 0 تشکر 633656

پرسش: آیا ناسا در فاصله ۲۳ تا ۲۵ دسامبر برای زمین «تاریکی مطلق» پیش بینی می‌کند؟


پاسخ: قطعاً خیر. نه ناسا و نه هیچ سازمان علمی‌دیگری چنین خاموشی را پیش بینی نمی‌کند. گزارش‌های غلط درباره این موضوع، ادعای می‌کنند که گونه ای «هم ترازی کیهانی» موجب چنین خاموشی می‌شود. اما چنین هم ترازی وجود ندارد. برخی نسخه‌های این شایعه، به یک پیام آماده سازی شرایط اضطراری از سوی «چارلز بولدن»، مدیر ناسا اشاره می‌کنند. این صرفاً پیامی‌برای تشویق مردم جهت آماده سازی برای شرایط اضطراری است که به عنوان بخشی از کمپین آماده سازی گسترده از سوی حکومت، ارسال شده است. این پیام هرگز به یک خاموشی اشاره ندارد.

جمعه 25/5/1392 - 18:35 - 0 تشکر 633657

پرسش: آیا سیارات می‌توانند به گونه ای هم تراز شوند که بر زمین اثر بگذارد؟


پاسخ: هیچ هم ترازی سیاره ای در چند دهه آتی رخ نخواهد داد و حتی اگر چنین هم ترازی‌هایی نیز رخ دهند، تأثیر آن‌ها بر کره زمین قابل چشم پوشی است. به عنوان مثال، یک هم ترازی بزرگ در سال ۱۹۶۲ رخ داد و دو هم ترازی دیگر نیز در ۱۹۸۲ و ۲۰۰۰ اتفاق افتادند. هر دسامبر، زمین و خورشید با مرکز تقریبی کهکشان راه شیری هم تراز می‌شوند؛ اما این واقعه ای سالیانه است که دارای هیچ گونه پیامدی نیست.

جمعه 25/5/1392 - 18:36 - 0 تشکر 633658

پرسش: آیا سیاره یا «کوته قهوه ای» به نام «نیبیرو» یا «سیاره ناشناخته» و یا «اریس» وجود دارد که با نزدیک شدن به زمین، در حال تهدید سیاره ما به نابودی گسترده باشد؟

پاسخ: نیبیرو و دیگر داستان‌ها درباره سیارات سرکش، یک فریب اینترنتی هستند. هیچ پایه و اساس حقیقی برای این ادعاها وجود ندارد. اگر نیبیرو یا یک سیاره ناشناخته واقعی در حال حرکت برای برخورد با زمین در سال ۲۰۱۲ بود، اخترشناسان می‌بایست دستکم از ده سال پیش آن را ردگیری می‌کردند و چنین سیاره ای هم اکنون با چشم غیرمسلح قابل تشخیص می‌بود. اریس واقعی است؛ اما این یک سیاره کوتوله شبیه پلوتون است که خارج از منظومه شمسی باقی خواهد ماند. نزدیک ترین فاصله ای که این سیاره می‌تواند با زمین پیدا کند، حدود چهار میلیارد مایل است.

جمعه 25/5/1392 - 18:36 - 0 تشکر 633659

پرسش: نظریه تغییر جهت قطب‌های زمین چیست؟ آیا این صحیح است که پوسته زمین ظرف چند روز یا جتی چند ساعت، چرخشی به سمت هسته خواهد داشت؟


پاسخ: واژگونی یا چرخش مدار زمین غیرممکن است. حرکت آرام قاره‌ها وجود دارد (مثلاً «آنتارکتیکا» چند صد میلیون سال قبل نزدیک خط استوا بود)، اما این ربطی به ادعاها درباره واژگونی قطب‌های گردشی ندارد. با این حال، برخی وبسایت‌ها، افراد ساده دل را گمراه می‌کنند. آن‌ها مدعی وجود یک رابطه میان چرخش و قطبیت مغناطیسی زمین هستند که به صورت غیرمنظم تغییر می‌یابد و واژگونی مغناطیسی به طور متوسط هر ۴۰۰ هزار سال یکبار رخ می‌دهد. تا آنجایی که ما می‌دانیم، این واژگونی مغناطیسی هیچ آسیبی به حیات در زمین وارد نمی‌کند. دانشمندان معتقدند وقوع یک واژگونی مغناطیسی تا چند هزار سال آینده غیرمحتمل است.

جمعه 25/5/1392 - 18:37 - 0 تشکر 633661

پرسش: آیا زمین در سال ۲۰۱۲ با خطر اثابت یک شهاب سنگ مواجه است؟پاسخ: زمین همواره در معرض تأثیرات ستاره‌های دنباله دار و شهاب‌های آسمانی بوده، اما یک اصابت بزرگ، واقعه ای بسیار نادر بوده است. آخرین مورد از این دست، ۶۵ میلیون سال پیش رخ داد که به انقراض دایناسورها منجر شد. امروزه، اخترشناسان ناسا در حال انجام پژوهشی با نام «پایش محافظت فضایی» هستند تا هر ستاره دنباله دار نزدیک زمین را، بسیار پیش از برخورد، مورد شناسایی قرار دهد. همه این کارها به طور آشکار و در پرتو کشفیاتی صورت می‌گیرد که به طور روزانه در وبسایت «دفتر برنامه اشیای نزدیک زمین ناسا» منتشر می‌شود. به این ترتیب، شما خود می‌توانید به روشنی ببینید که برخورد هیچ شیئی با زمین در سال ۲۰۱۲ پیش بینی نشده است.

جمعه 25/5/1392 - 18:37 - 0 تشکر 633662

پرسش: دانشمندان ناسا چه احساسی نسبت به ادعاهای پایان جهان در سال ۲۰۱۲ دارند؟


پاسخ: در همه ادعاهایی که درباره فاجعه و یا تغییر عظیم در ۲۰۱۲ مطرح می‌شود، جایگاه علم کجاست؟ چه شواهدی وجود دارد؟ در حقیقت هیچ شواهدی در این زمینه وجود ندارد و درباره همه این اظهارات افسانه ای، خواه در کتاب‌ها آمده باشد یا فیلم‌ها، مستندها و یا اینترنت، ما نمی‌توانیم این حقیقت ساده را تغییر دهیم. هیچ شواهد معتبری برای هیچ یک از اظهارات مطرح در حمایت از وقایع غیرمعمول در دسامبر ۲۰۱۲ وجود ندارد.

جمعه 25/5/1392 - 18:38 - 0 تشکر 633663

پرسش: آیا خطری از جانب یک طوفان عظیم خورشیدی در سال ۲۰۱۲ وجود دارد؟

پاسخ: فعالیت خورشیدی یک چرخه معمول دارد که نقطه اوج آن، هر ۱۱ سال یکبار است. در نزدیکی این نقاط اوج، اشعه‌های خورشیدی می‌تواند موجب برخی اختلالات در ارتباطات ماهواره ای شود؛ هرچند مهندسان آموخته اند چگونه دستگاه‌های الکترونیکی بسازند که در مقابل اشعه‌های خورشیدی مقاوم باشد. اما هیچ خطر خاصی در سال ۲۰۱۲ وجود ندارد. نقطه اوج بعدی خورشیدی در فاصله زمان ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ رخ خواهد داد که پیش بینی می‌شود یک چرخه خورشیدی متداول باشد که هیچ فرقی با چرخه‌های پیشین در طول تاریخ ندارد.
nojavanha.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی