انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 342)
جمعه 25/5/1392 - 18:25 -0 تشکر 633640
سال نوری چیست؟

یک سال نوری یعنی مسافت پیموده شده توسط نور در یک سال .
مسافت‌های کوتاه مانند طول و عرض یک کتاب را بر حسب سانتیمتر یا اینچ اندازه می‌گیرند ؛ مسافت‌های بلندتر را بر حسب متر یا فوت می‌سنجند ؛ و مسافت‌های باز هم بزرگ تر را با کیلومتر یا مایل اندازه می‌گیرند . اما مسافت‌های میلیارد یا تریلیون‌ها کیلومتر را نمی‌توان بر حسب این واحدها اندازه گرفت . برای اندازه گیری این مسافت‌ها ، ما به واحد کاملا متفاوتی نیاز داریم . سال نوری در واقع واحد طول مورد استفاده برای مسافت‌های زیاد بین کره زمین و ستارگان است .

عکس سال نوری(نجوم)

جمعه 25/5/1392 - 18:26 - 0 تشکر 633642

سرعت نور


نور با سرعت ۳۰۰ هزار کیلومتر در ثانیه حرکت می‌کند . در این سرعت‌ها نور مسافتی برابر با ۱۸ میلیون کیلومتر را در دقیقه طی می‌نماید . این مسافت را دقیقه نوری می‌نامند . وقتی که می‌گوییم یک جرم آسمانی به خصوص ، در فاصله یک دقیقه نوری ما قرار دارد ، این بدان معناست که آن جرم در فاصله ۱۸ میلیون کیلومتری زمین واقع شده است . مثلا فاصله خورشید از کره زمین ۸ دقیقه و ۳۰ ثانیه نوری میباشد . این عدد نشان می‌دهد که فاطله خورشید از زمین ۱۵۰ میلیون کیلومتر است .

مسافت طی شده توسط نور در یک سال ،  ۹۰۴۶۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ کیلومتر است . به طور خلاصه می‌توان گفت که این فاصله ۹/۴۶   میلیون میلیون  کیلومتر است . این مسافت را یک سال نوری می‌نامند . فاصله کره ماه از زمین ، بر حسب این واحد ، ۱/۲۵ ثانیه نوری است . نزدیک ترین ستاره به زمین ، پرکسیما سنتوری در فاصله ۴/۲۵ سال نوری قرار دارد . این بدان معناست که اگر با هواپیمایی که با سرعت ۳۰۰ هزار کیلومتر در ثانیه حرکت می‌کند پرواز کنیم ، ۴/۲۵ سال طول می‌کشد تا به این ستاره برسیم ( چنین سرعتی در عالم واقع امکان پذیر نیست ) . این ستاره فقط در نیم کره جنوبی قابل مشاهده است . نزدیک ترین ستاره قابل رویت در نیم کره شمالی ، سیروس است که فاصله آن از کره زمین ۸/۸ سال نوری است . 

جمعه 25/5/1392 - 18:26 - 0 تشکر 633643

سال نوری چگونه اندازه گیری شد ؟ !


نجوم


برای اندازه گیری سرعت نور واقعا باید از روش‌های ابتکاری استفاده کرد ، چرا که آزمایشگاهی که حتی بتوان در آن سرعت نور را در یک ثانیه به دست آورد ، باید  ۱۰۸×۳ کیلومتر طول داشته باشد . اولین بار یک ستاره شناس دانمارکی به نام اولاس  رومر این کار را انجام داد . او دریافت که خسوف یکی از اقمار سیاره مشتری همچنان که زمین در مدار خود از خورشید دور می‌شود ، ادامه می‌یابد . سپس وقتی که زمین به وضع اول خود بازگشت دو مرتبه خسوف رویت می‌شود . اختلاف زمانی که پدیده تقریبا ۱۷ دقیقه بود و از روی آن به سادگی می‌شد تخمین زد که نور برای عبور از قطر مدار زمین چه قدر وقت صرف کرده است  .نتیجه این آزمایش با توجه به این که او می‌دانست این فاصله تقریبا ۲۹۷ /۶ کیلومتر است این شد که سرعت نور به آسانی به دست آمد . البته برای محاسبه دقیق سرعت نور بعدها روش‌های بسیار دقیق تری به کار گرفته شد که در نتیجه سرعت نور به میزان بسیار دقیق تری به دست آمد .


                                                                                                                      دانشنامه رشد

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی