ورزش و تندرستی (بازدید: 175)
جمعه 25/5/1392 - 15:37 -0 تشکر 633447
بررسی گشایشهای شطرنج (گشایشهای پیاده شاه )

آموزش شطرنج برای نوجوانان

 

بر رسی گشایشها
گشایشهای پیاده شاه
گشایش روی لوپز برای سفید تبدیل به اسلحه خطرناکی شد و بازیکنا ن با مهره سفید پیروزیهای فراوانی کسب کردند.
مطالعات ومبارزات اساتید فن در پیدا کردن راهی برای مقابله با روی لوپز توجه آنان را به دو طرح دفاعی کاملا متفاوت یعنی دفاع پتروف ودفاع فیلیدور معطوف نمود.

جمعه 25/5/1392 - 15:38 - 0 تشکر 633448

دفاع پتروف


1-e4 e5 2.cf3 cf6


سیاه به جای دفاع از پیاده خودی به پیاده شاه حریف حمله می کند .این دفاع به نام استاد روسی پتروف که در قرن نوزدهم انرژی زیادی را صرف معرفی آن نمود نامیده شده است .بازی می تواند چنین ادامه یابد.


پوزیسیون شاخص دفاع پتروف .


سیاه گسترش سوارهایش را تکمیل نموده و تمامی سوارهایش آزادی عمل دارند .ودر ستون باز e احتمالا رخها تعویض خواهند شد.وضعیت قرینه استقرارپیاده هاسبب آرام شدن بازی می شود .توجه داشته باشید که سفیدامتیاز انجام حرکت اول را هنوز در اختیار داردو مشکل دفاع پتروف در این است که نتوانسته این امتیاز را از حریف بگیرد و اگر چه پوزیسیون سیاه ضعفی ندارد ولی برای این که او به برد برسد سفیدباید ضعیف بازی کند.

جمعه 25/5/1392 - 15:38 - 0 تشکر 633450

دفاع فیلیدور


سیاه برای اجتناب از روی لوپز پیاده شاهش رابه جای اسب با یک پیاده حمایت می کند .مشکلی که در این گشایش به چشم می خورد بسته شدن مسیر گسترش فیل شاه سیاه در d6 است .به این ترتیب فیل شاه نمی توانداز زنجیره پیاده های مرکزی خارج شود و به مرکز حمله کند.در بلند مدت این مشکل سبب درهم پیچیدن پوزیسیون سیاه می شود .گشایش فیلیدورمی تواند چنین ادامه یابد:3d4 Cf6 3. Cc3 Cb-d7   5F c4 Fe7 6.0-0 0-0 7. De2 c6 8. A4 Dc7 9.Fb3 a6 10.h3 e.d4 11.C.d4 Te8 12.Ff4


پوزیسیون سیاه محکم و قابل اتکا است .ولی ضعف حرکت دوم (d6)به وضوح در پوزیسیون قابل مشاهده است .سوارهای سیاه درهم فرورفته اندوراه بندان فیل e7خط آتش رخ شاه را مسدود نموده است .سفیدبا d4رابرای رخهایش باز کرده است وسوارهایش آزادی عمل مطلوبی کسب نموده اند.


ارمغان نسل جدیدطرحهایی بود که در آنها سیاه از اولین حرکت بازی در فکر تصاحب مرکز بود .

جمعه 25/5/1392 - 15:39 - 0 تشکر 633452

دفاع فرانسوی


این گشایش نام خود را ازیک مسابقه مکاتبه ای که در سال 1834بین لندن و پاریس انجام شد گرفته است .در اوایل قرن بیستم تئو ریسین نامدار آرن نیمزوویچ کوششهای زیادی برای شناساندن آن انجام دادو میخاییل باتوینیک قهرمان اسبق جهان از طرفداران پروپاقرص این گشایش به حساب می آمد .


هدف اصلی طرحهای سیاه دراین گشایش اشغال مرکز با پیاده وزیر است .


تعویض پیاده ها با 3.e.d5 e.d5 بازی را به پوزیسیون آرامی مانند آنچه در دفاع پتروف دیدیم می کشاند.


سفید خواهان چیزی برتر ازاین تعویض است بنا براین از تعویض اجتناب و دیر یا زود e5خواهدنمود.اسکلت پیاده ای پس از e5


شبیه نمودار شماره 129خواهد شد که مشخصه دفاع فرانسوی است .


با مسدود شدن مرکز به وسیله پیاده ها ،شاه سیاه ازحملات آنی حریف در امان می ماند.به علاوه زنجیر پیاده هاسپری دفاعی تشکیل می دهند تا سوارهای سیاه در حفاظ آن گسترش یابند.


اشکال فرم پیاده ای در دفاع فرانسوی این است که سفید فضای عملیاتی بیشتری رادر اختیار می گیرد و سوارهای سیاه اجبارادر هم فرو می روند(نشان بارز آن ،ازحرکت باز ماندن فیل وزیر سیاه در میان پیاده های خودی است .)برای رفع این معضل سیاه بایدسعی کندکه مرکز پیاده ای حریف را درهم بریزد .برای تهاجم به مرکز اومی تواند …c5ویا…f6نماید ،سفید احتمالا پیاده d4رابا c3دفاع می کند و e5راهم با سوارهایش پوشش می دهد.


گذشته از حرکت ساده e.d5سفید می تواند پس از 1.e4 e6 2.d4 d5یکی از سه طرح زیر را انتخاب نماید :


الف )3.e5شاخه پیشرفته دفاع فرانسوی


سفید تنش در مرکز رابلا فاصله با راندن پیاده حل می کند .بازی می تواند چنین ادامه یابد :


3….c54.c3 Cc6 5.Cf3 Db6


از این لحظه به بعد مرحله وسط بازی پیرامون خانه d4آغاز خواهد شد .ب)3.Cd2شاخه تاراش


با این حرکت سفید ضمن این که پیاده شاهش را بااسب حمایت می کندخانه c3رابرای پیاده ای که می خواهدبه پشتیبانی پیاده های مرکزی اعزام شود آزاد می گذارد.دراین شاخه سفید تا انجام حرکت …Cf6حریف منتظر می ماند سپس با حمله به این اسب پیاده شاهش راپیش می راند .سفید دغدغه ای بابت ….d.e5ندارد زیرا با پیاده ای که درd4مستقر کرده است وبه خاطر عقب افتاده بودن پیاده e6حریف ،او برتری فضای عملیاتی خواهد داشت .


ج)3.Cc3متداولترین ادامه ها


سفید اسب وزیر را از طبیعی ترین خانه اش گسترش می دهد و به سیاه حق دو انتخاب داده است :


1-…Cf6دفاع کلاسیک که شاخه ای قدیمی اما مستحکم است :


3….Cf6 4.Fg5 Fe7 5.e5 Cd7 6.F.e7 D.e7


2-…Fb4شاخه ویناور یک طرح تهاجمی که غالبا سیاه در آن بازی را با قربانی دادن یک پیاده در جناح شاه ادامه می دهد:


3….Fb4 4.e5 Cfd75.Fd3 c5 6. C3 Cc67.Ce2 Db68.Cf3 c.d4 9.c.d4 f6 10.e.f6 C.f6 11.0-0 Fd6 12.Cc3 0-0 13.Fe3 Fd7


پیاده پیشگام سفید از سر راه بر داشته شده است وپیاده پایه آن در d4زیر ضرب قرار گرفته است .مشکل فیل وزیر سیاه حل نشده است وپیاده عقب مانده e6در ستونی نیمه باز سد راه فیل وزیر است .نبردی سخت در محدوده مرکز در حال شکل گیری است .سیاه باید از تعویضهایی که به آخربازی فیل بد اودر برابراسب فعال حریف می انجامداجتناب نماید .

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی