انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 131)
پنج شنبه 24/5/1392 - 12:17 -0 تشکر 632968
معماری ارگانیك

 

معماری ارگانیك

لوئی كان یك ماه قبل از مرگش در تهران بود تا به همراه كنزو تانگه بر روی یك پروژه عظیم بیندیشند(توسعه شهرسازی محله عباس آباد تهران).او به ایران آمده بود كه محیط را حس كند و احتیاجات را قبل از آنكه دست به طرحی بزند،درك كند. 

لوئی كان در میان صحبتهایش گفته بود كه دلش می خواهد ادعا كند كه در رگهایش مقداری خون ایرانی جریان دارد، خونی كه از طرف نسل مادرش كه همجوار ایران در روسیه زندگی كرده است به او رسیده است. 

لوئی كان نه در قالب معماری ارگانیك رایت جای می گیرد و نه در قالب معماری مدرن لوكوربوزیه و میس، بلكه وی در پی آن بود كه معماری را، به راهی اساسی، برای خود دوباره تعریف كند.وی شخصیتی طوفانی و متكبر نداشت، یا به بیانی دیگر بتهوون عالم معماری نبود و با سادگی فروتنانه ای سخن می گفت و می زیست.

لوئی كان به سال 1901 در جزیره "ازل" در استونی كه در آن هنگام جزئی از امپراطوری روسیه بود تولد یافت.

پدر او "لئوپلد" كه كارش ساختن شیشه های رنگین بود و مادرش "برتا" كه هارپ می نواخت به سال 1905 به ایالات متحده مهاجرت كردند و در فیلادلفیا ساكن شدند.

پدرش مغازه شیرینی فروشی كوچكی باز كرد، اما زندگی برای خانواده "كان" مانند بسیاری از مهاجرین دیگر در آن زمان، در سرزمین تازه مشكل بود و این خانواده با گرسنگی بیگانه نبود. 

وی از همان اوان جوانی در رسم و نقاشی دارای استعداد فوق العاده ای بود و در چندین مسابقه از حریفان خود پیشی گرفت.

قبل از آنكه دبیرستان خود را به پایان برساند می دانست كه در آینده چه رشته ای را دنبال خواهد كرد و با ورود به دانشگاه پنسیلوانیا در رشته معماری آغاز به تحصیل كرد تا آنكه به سال 1924 از دانشكده هنرهای زیبای این دانشگاه فارغ التحصیل شد.

در مدرسه، وی بیشتر به شیوه "بوزآر" (مدرسه هنرهای زیبای پاریس) كه شیوه معمول آن زمان در دانشكده های هنر و معماری ایالات متحده بود، تعلیم یافت.

قرینه سازی، فضاهای بزرگ و حجم های هندسی متوازن عواملی بود كه در آن زمان وی را از پیوستن به نهضت های در حال توسعه مكاتب مدرن معماری باز داشت.

وی به شیوه "بوزآر" به عنوان مقدمه ای برای توصیف روح معماری ، میاندیشید.وی در رابطه با نقش معمار به عنوان یك هنرمند گفته است: " خلق هنر بر آوردن یك نیاز نیست، بلكه آفریدن یك نیاز است."
 منبع: سایت تبیان زنجان

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی