• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 123)
سه شنبه 22/5/1392 - 9:29 -0 تشکر 631963
تاثیر تغییرات آب و هوایی در زندگی شما

http://www.sootak.ir

در گزارشی كه گروه پژوهشی "تیم بین المللی ناظر بر تغییرات محیط زیست" در ماه فوریه منتشر كرده، آمده است: "با توجه به شواهد بدست آمده از افزایش دمای متوسط هوا و اقیانوس و همچنین آب شدن یخ و برف و بالا رفتن سطح آب دریاها، دیگر در مورد گرم شدن محیط زیست تردیدی وجود ندارد."

در مناطقی از بسیاری از كشورهای جهان تهدید سیل رو به افزایش است.
اگر چه مردم عادی، ممكن است به دلیل ابعاد گسترده این تغییرات متوجه آن نشوند اما در ابعاد كوچكتر می توانند تغییرات آب و هوایی غیر عادی را كه در اطراف محل زندگیشان پدیدار شده احساس كنند.
سایت انگلیسی بی بی سی در طی یك نظر سنجی كه از ماه دسامبر تا ماه مارس ادامه داشت، از مخاطبان خود در اقصی نقاط جهان خواسته بود تا مشاهدات خود را از تغییرات آب و هوایی در محل زندگیشان بازگو كنند.
انستیتو استراتژی های جهانی محیط زیست به درخواست بی بی سی، پیامهای ارسالی مخاطبان را با در نظر گرفتن داده ها و تحقیقات علمی مربوط به تغییرات آب و هوایی مورد بررسی قرار داد.
اگر چه بسیاری از مخاطبان نظرهای علمی و سیاسی خود را در مورد تغییرات آب و هوایی و نقش انسان در این مسئله ابراز كرده بودند، اما هدف اصلی از تحلیل نظرات این بود كه مشخص شود علایم مشهود تغییر آب و هوا در زندگی روزمره مردم چه بوده است، فارغ از اینكه عامل این تغییرات انسان یا پدیده های طبیعی بوده است.

سه شنبه 22/5/1392 - 9:30 - 0 تشکر 631965

ارتباط گرم شدن زمین و تغییرات آب و هوایی محلی

نظرات مخاطبان نشان می دهد كه بسیاری از مردم در گوشه و كنار جهان تغییرات مشهود آب و هوایی در محیط زیست و محل زندگی خود را مربوط به پدیده گرم شدن كره زمین می دانند.

در برخی از موارد اطلاعات و تحقیقات علمی چنین ارتباطی را تایید می كند اما در موارد دیگر شواهد كافی وجود ندارد كه بتوان گرم شدن زمین را عامل مستقیم این تغییرات دانست.

اكثریت نظرات ارسالی از آمریكای شمالی و اروپا - خصوصا از بریتانیا، از زمستانهای گرمتر، كاهش بارش برف، آب شدن یخچالها و تغییراتی در حیاط وحش و پوشش گیاهی حكایت دارد. تغییراتی كه اغلب دانشمندان آنرا مربوط به گرم شدن زمین می دانند.

از جمله موضوعات دیگری كه در پیامهای مخاطبان مطرح شده، اما به نسبتی كمتر، می توان از تغییر زمانبندی فصول، سرد و گرم شدن شدید هوا و بارش غیر عادی برف و باران نام برد. هرچند مطالعات علمی نشان می دهد كه تاثیر گرم شدن زمین روی این پدیده ها چندان قطعی نیست.

سه شنبه 22/5/1392 - 9:31 - 0 تشکر 631966

تغییرات مشهود در باغچه های خانگی

یكی از موضوعاتی كه مورد توجه خاص مخاطبان ساكن آمریكای شمالی و اروپا قرار گرفته بود، گرمای بی سابقه زمستان گذشته بود. بسیاری از آنها در پیامهایشان از مشاهده گل و میوه و حشراتی چون زنبور و پروانه در اواسط فصل زمستان صحبت می كنند.

اغلب دانشمندان برای ارزیابی گرم شدن زمین و پیامدهای آن، به جای مطالعه دوره ای كوتاه مدت، دوره ای به مدت چندین سال و یا چند دهه را مورد نظر قرار می دهند. اما با این حال اداره هواشناسی بریتانیا می گوید زمستان گذشته در این كشور بطور كم سابقه ای سرد بوده بطوری كه با توجه به اطلاعات ثبت شده موجود، تنها یك زمستان سردتر از آن وجود داشته است. این موضوعی است كه با پیشبینی های مربوط به گرم شدن زمین و تغییرات آب و هوایی همخوانی دارد.

اداره ملی هواشناسی آمریكا نیز روند گرم شدن كره زمین را یكی از عوامل مسبب گرمای بی سابقه تابستان سال 2006 در این كشور دانسته است. تابستان سال گذشته در آمریكا گرمترین تابستانی بود كه در تاریخ این كشور ثبت شده است.

پروژه اینترنتی "اسپرینگ واچ" كه هدف از آن گرداوری مشاهدات مردمی از نخستین علایم فرارسیدن بهار است، نیز مشاهده زودرس برخی گونه های حیوانی و گیاهی از جمله انواعی از زنبور عسل و پروانه را تایید می كند.

"اسپرینگ واچ" كه توسط بی بی سی و دو سازمان دیگر بریتانیایی اداره می شود، می گوید كه ظهور برخی از انواع زنبور عسل آنقدر زودرس است كه آنها فرصت می یابند دو نسل از خود بر جای بگذارند. به علاوه محیط زیست آنها نیز طی30 سال گذشته به مناطق شمالی تر بریتانیا گسترش یافته است.

همچنین تحقیقات متعدد نشان می دهد كه با گرم شدن آب و هوا محدوده جغرافیایی مناسب برای حیات پشه گسترش یافته است. مسئله ای كه می تواند باعث گسترش بیماری هایی همچون مالاریا شود.

یك تحقیق زیست شناسان دانشگاه اورگون آمریكا كه در سال 2001 منتشر شد، نشان می دهد كه پشه ها به دلیل گرم شدن آب و هوا دچار تغییرات ژنتیكی شده اند كه باعث طولانی تر شدن بقای آنها در طول زمستان شده است.

سه شنبه 22/5/1392 - 9:32 - 0 تشکر 631967

ناپدید شدن یخ و برف

آمریكایی ها و كانادایی ها از زمستانهای گرمتر و كاهش بارش برف خبر می دهند.

در حالی كه این موضوع شامل حال خیلی از مناطق آمریكا می شود، اما بارش برف در سال گذشته در برخی از مناطق غربی این كشور و همچنین غرب نیویورك كم سابقه بوده است.

برخی از ساكنان كشورهای اروپایی و آمریكای شمالی در پیامهای خود گفته اند كه دوره یخزدگی سطح دریاچه ها و رودخانه های اطراف محل زندگیشان نسبت به گذشته كوتاهتر شده است. در تایید این مشاهدات می توان به تحقیقات یك گروه بین المللی از دانشمندان كه در سال 2000 منتشر شده اشاره كرد. تحقیقات این دانشمندان نشان داد كه نسبت به سالهای 1850 یخ سطح رودخانه ها و دریاچه های نیم كره شمالی دیرتر شكل می گیرد و زودتر هم آب می شود.

گرم شدن آبهای روی زمینی با مشاهدات یك كشاورز اهل پنسیلوانیا نیز همخوانی دارد كه كاهش ماهی سردسیری غزل آلا و افزایش ماهی سردسیری كپور را گزارش داده بود.

در همین حال، كوهنوردان می گویند طولانی تر شدن دوره گرمی هوا باعث ناپدید شدن یخ در مناطقی مانند كوههای آلپ فرانسه شده است. تحقیقات متعددی وجود دارد كه ارتباط میان آب شدن یخچالها و گرم شدن آب و هوا را تایید می كند. دانشمندان در دانشگاه زوریخ در سوییس پیشبینی كرده اند كه تا سال 2100 به دلیل گرم شدن زمین 80 تا 100 در صد یخ رشته كوههای آلپ ممكن است آب شود.

سه شنبه 22/5/1392 - 9:32 - 0 تشکر 631968

خشكسالی و سیلاب

مخاطبان ساكن برخی مناطق انگلستان، غرب آمریكا، آفریقا و استرالیا روایتهایی را از كاهش باران و افزایش خشكسالی نقل می كنند. این موضوع بخصوص در مورد استرالیا صدق می كند كه در آنجا خشكسالی باعث محدودیت و قطع آب در برخی مناطق شده است.

تحقیقات مركز مطالعات صنعتی و علمی استرالیا نشان می دهد كه خشكسالی در این كشور عمدتا به دلیل تغییر و تحولات طبیعی در آب و هواست اما شدت آن ممكن است به دلیل گرم شدن زمین افزایش یافته باشد.

این تحقیقات با مطالعات مشابه دیگری كه در سایر مناطق جهان در مورد ارتباط گرم شدن زمین و خشكسالی انجام گرفته سازگاری دارد.

بر عكس، نظر دهندگان ساكن زلاندنو و بخشهایی از آسیا به جای خشكسالی، از باران شدید و سیلاب حرف می زنند.

تحقیقات مختلف نشان می دهد گرمتر شدن آب اقیانوسها در اثر گرم شدن زمین ممكن است هم اكنون باعث تشدید بارش باران در برخی مناطق شده باشد. هر چند در مورد برخی وقایع خاص، مانند سیلاب های بی سابقه ای كه نمونه آن در ماه دسامبر و ژانویه در مالزی رخ داد، استفاده از چنین توجیهی دشوار است.

سه شنبه 22/5/1392 - 9:33 - 0 تشکر 631969

آب و هوای طوفانی و عجیب و غریب

چیزی كه توجه ساكنان سواحل غربی آمریكا و كانادا را به خود جلب كرده آب و هوای طوفانی و عجیب و غریبی است كه در محل زندگی خود شاهد آن بوده اند. مانند سرمای ناگهانی كالیفرنیا در زمستان گذشته كه با بارش كم سابقه برف در بخشهایی از لس آنجلس همراه بود. نمونه دیگر آن طوفانی است كه در ایالت بریتیش كلمبیای كانادا، بیش از 3000 درخت را از جا كند.

با این حال اغلب دانشمندان هم عقیده اند كه یك موج گرما یا سرمای بخصوص یا یك طوفان بخصوص را نمی توان مستقیما به گرم شدن زمین ارتباط داد.

در واقع، یك تحقیق جدید آلودگی ناشی از كارخانه های آسیایی را مسبب اصلی طوفانهای شدید در ناحیه اقیانوس آرام دانسته است.

اگر چه مربوط دانستن آب و هوای عجیب و غریب و گرم شدن كره زمین چندان هم بی جا نیست. همانطور كه تحقیقات مركز ملی هواشناسی آمریكا و دانشگاه واشنگتن پیشبینی می كند كه گرم شدن كره زمین احتمالا باعث ایجاد شرایط آب و هوایی غیر عادی بیشتری خواهد شد

سه شنبه 22/5/1392 - 11:47 - 0 تشکر 632029

با سلام، ما انسانها نیز در تغییرات آب و هوایی تاثیر داریم بعنوان مثال قطع درختان که هر روزه در نقاط مختلف به شکل بی رویه صورت میگیرد یکی از عوامل بهم زدن آب و هوای جو می باشد و ................

چهارشنبه 23/5/1392 - 10:51 - 0 تشکر 632515

sabaandraha92 گفته است :
[quote=sabaandraha92;897590;632029]با سلام، ما انسانها نیز در تغییرات آب و هوایی تاثیر داریم بعنوان مثال قطع درختان که هر روزه در نقاط مختلف به شکل بی رویه صورت میگیرد یکی از عوامل بهم زدن آب و هوای جو می باشد و ................


درود بر شما و سپاس از حضورتون

جمعه 25/5/1392 - 21:10 - 0 تشکر 633810

با سلام خدمت استاد گرانقدر
از شما به خاطر ثبت این مطلب بسیار كاربردی و حساس كمال تشكر را دارم
بله گرم شدن زمین معضل بزرگی است كه تمامی طبیعت و موجودات ساكن بر ان را تحت تاثیر قرار می دهد
و عامل اصلی ان هم موجودی است به نام انسان
كه انسان با رفتار های خود خواهانه نه تنها به طبیعت بلكه در ابتدا ضربه به خود می زنند
و با افزایش گازهای گلخانه ای و قطع بی رویه درختان كه در واقع نقش ریه های زمین را اجرا می كنند باعث گرم شدن زمین می شوند
یا حق

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی