انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 104)
سه شنبه 22/5/1392 - 9:28 -0 تشکر 631962
نیکی به همسایگان مرگ را به تاخیر می‌اندازد

 

88-202.jpg

یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: اسلام همسایه را از روابط نسبی و فامیلی هم بالاتر برده و وظایف و احکامی را در قبال همسایه برای ما ذکر کرده است.

 

راضیه محمدزاده  با بیان این‌که «اسلام به همسایه‌داری هم از بعد معنوی و هم از بعد ارزشی اهمیت زیادی می‌دهد» عنوان کرد: اسلام در اهمیت به همسایه پا را فراتر از محدوده‌ مکانی می‌نهد و رابطه با همسایه را بالاتر از رابطه با فامیل می‌داند.

 

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد:‌ ما در اصطلاح‌های عامیانه یک خوش همسایگی و یک بد همسایه بودن داریم. خوش همسایگی به این معنی است که اگر حتی از همسایه‌مان رفتار خوبی ندیدیم با او به خوبی رفتار کنیم و حرمتش را نگه داریم که اگر با همسایه خوب رفتار نکنیم جزء مسلمانان نیستیم.

 

وی در ادامه با اشاره به آثار خوش همسایه بودن گفت: اگر همسایه‌ خوبی باشیم جامعه ما به آرامش می‌رسد، خانه‌ها آباد می‌شود، مرگ‌ها به تاخیر می‌افتد، روزی‌مان زیاد می‌شود و کینه و بدی از بین می‌رود.

 

محمدزاده خاطرنشان کرد: حد همسایگی در اسلام از 40 خانه اطراف منزل است. با این حدودی که اسلام مشخص کرده پس مبحث همسایه داری وسیع شده و تمام افراد جامعه با همدیگر همسایه هستند و باید حرمت همدیگر را حفظ کنند.

 

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه با اشاره به کارهایی که باید در قبال همسایه انجام دهیم، گفت: اسلام در قبال همسایه وظایفی را برای ما ذکر کرده از جمله آن وظایف احوالپرسی و احترام گذاشتن به همسایه است. ما در قبال همسایه وظیفه داریم که اگر مشکل مادی دارد درصدد رفع آن برآییم.

 

محمدزاده افزود: ما نباید به همسایه خود حسد بورزیم. در حضورش باید احترامش را حفظ کرده و در غیابش نگهبان اموالش باشیم. کمک حالش بوده و هر کاری که از دستمان بر می‌آید برایش انجام دهیم و درصدد یافتن اسرار او نباشیم. اگر از او بدی دیدیم آن بدی را به طور کامل بپوشانیم. رسیدگی به همسایه از اصول جوانمردی و مروت است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی