• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 204)
سه شنبه 22/5/1392 - 9:10 -0 تشکر 631942
آب بندان ها، منشأ زندگی و سرسبزی شمال

http://harif.ir/template1/News.aspx?NID=5971

آب بندان های شمال علاوه بر تأمین آب کشاورزی و صید ماهی، نقش مهمی در طراوت طبیعت دارد. آب بندان ها همچنین زیستگاه میلیون ها پرنده مهاجر در فصول مختلف است.


سه شنبه 22/5/1392 - 9:12 - 0 تشکر 631943

اهمیت حیاتی آب بندان ها در توسعه استان‌های شمالی

 آب بندان ها یکی از منابع مهم تأمین آب برای اراضی شالیزاری است که به ازای هر هکتار آب بندان 5 تا 6 هکتار زمین شالیزاری آبیاری می شود. در این آب بندان ها پرورش ماهی شغل سودآوری است که بخشی از ساکنان شمال کشور به آن مبادرت می کنند.با توجه به این اطلاعات به نظر می رسد آب بندان ها در ایجاد اشتغال و درآمد برای روستاییان نقش مهمی ایفا می کند.

 پراکنش نامنظم باران در استان های شمالی کشور موجب می شود تا در فصل تابستان که اغلب زمین های کشاورزی زیرکشت انواع محصولات است با کمبود رطوبت موجود در خاک مواجه شوند، شدت بالای تبخیر، تعرق و کمبود بارندگی سبب به هم خوردن تعادل رطوبتی خاک و گیاه می شود. آب رودخانه ها و هرز آب ناشی از بارندگی در فصل های غیرکاشت از طریق کانال ها و پمپاژ به آب بندان ها هدایت شده و در فصل بهار و تابستان برای آبیاری مورد استفاده قرار می گیرد. با حداکثر بازدهی به ازای هر هکتار تا 5 هکتار از اراضی شالیکاری مشروب می شود. مساحت کل آب بندان های استان های گلستان، مازندران و گیلان 32 هزار و 973 هکتار است که آب آبیاری 81 هزار هکتار اراضی شالیزاری را تأمین می کند.

سه شنبه 22/5/1392 - 9:14 - 0 تشکر 631944

براساس اطلاعات به دست آمده مورخان ساخت آب بندان ها را به 3 هزار سال پیش نسبت می دهند. اما بررسی ها نشان می دهد که تلاش برای ساخت آب بندان ها و ذخیره آب برای کشاورزی از حدود 200 سال پیش بسیار جدی تر شده و حتی نام برخی از مناطق روستاها اکنون با کلمه آب بندان ترکیب شده است. هم اکنون آب بندان های شمال کشور یکی از منابع تأمین کننده مواد پروتئینی بوده و سالانه علاوه بر تولید قابل ملاحظه آبزیان، تعداد کثیری از ساکنان شمال کشور به پرورش ماهی مشغول هستند. به گفته مسئولان سازمان جهادکشاورزی در برخی سال ها میزان صید ماهیان گرمابی در آب بندان ها بیشتر از صید ماهیان در دریای خزر بوده است.

برای مثال تنها در استان مازندران سهم تولید ماهیان پرورشی در آب بندان ها نسبت به ماهیان گرمابی استان 82 درصد و نسبت به ماهیان گرمابی کل کشور حدود 25 درصد است. تولید ماهی در آب بندان های استان مازندران در سال 1386 بالغ بر 24 هزار تن اعلام شده است. از سوی دیگر پوشش های گیاهی، مأمن مناسبی برای ایجاد پناهگاه و امنیت پرندگان و شرایط خوبی برای آشیانه سازی و زادآوری انواع پرندگان، پستانداران و گونه ای موجودات بی مهرگان آبزی است.مهندس ساعدی، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نیز بر اهمیت آب بندان ها برای تأمین آب کشاورزان و ایجاد اشتغال برای جوانان تأکید دارد.

 وی می گوید: آب بندان ها یکی از اصلی ترین دلایل جلوگیری از مهاجرت جوانان روستایی به شهرها هستند. وقتی اشتغال پایدار در روستاها ایجاد شود دیگر آنان نیازی به ترک محل زندگیشان نمی بینند.وی از ضرورت اختصاص بودجه مستقل به آب بندان ها در برنامه آینده دولت خبر داد و گفت: تمام تلاشمان را انجام می دهیم تا از سال 89 در برنامه پنجم توسعه ردیف مستقل بودجه ای برای این مکان ها درنظر بگیریم.

به گفته این نماینده مجلس، هم اکنون 665 قطعه آب بندان در شمال کشور وجود دارد که 160 هزار هکتار از مساحت 3 استان مازندران، گیلان و گلستان را دربرمی گیرد و سالانه 361 میلیون لیتر آب ذخیره می کند.مهندس زنده رود، قائم مقام معاونت صنایع و امور زیربنایی نیز معتقد است: بیش از 50 درصد از تولیدات کشاورزی مازندران به آب بندان ها ارتباط دارد. وی ضمن تأکید بر ساماندهی این مناطق برای استفاده بهینه، تحقق و پژوهش را در این زمینه لازم می داند. مهندس زارع، مدیرکل تأمین آب و بهینه سازی مصرف استان نیز با اشاره به این که 60 درصد از آب بندان های شمال کشور در استان مازندران واقع شده اند، می گوید، 2‎/5 درصد از خاک این استان را آب بندان تشکیل می دهد.

سه شنبه 22/5/1392 - 9:14 - 0 تشکر 631945

استاندار مازندران نیز در جلسه هم اندیشی، توسعه و بهسازی آب بندان ها خطر کم آبی در استان را جدی می داند.وی عقیده دارد: اگر ما مدیریت خوبی بر آب استان داشته باشیم، می توانیم علاوه بر تأمین محصولات کشاورزی موردنیاز کشور، قطب صادرات نیز باشیم.در یک جلسه نقش حیاتی آب برای کشاورزی ایجاب می کند تا منابع آب سطحی و زیرزمینی تا منطقه ای که به دلیل قابلیت های فراوان طبیعی عهده دار تولید قابل توجهی از محصولات کشاورزی است، از نظر کمی و کیفی کنترل شده و در بهره برداری بهینه از این منابع کوشش کافی به عمل آید. چرا که بیش از 90 درصد آب های استان از دسترس خارج شده و اراضی در فصول زراعی با کمبود آب و کاهش راندمان بهره برداری در فصول غیرزراعی با معضل آبگرفتگی مواجه می شوند.

سه شنبه 22/5/1392 - 12:6 - 0 تشکر 632034

مشکل بزرگتر اینه که در حال حاضر داریم از منابع آبهای زیرزمینی استفاده میکنیم.

سه شنبه 22/5/1392 - 16:45 - 0 تشکر 632097

sabaandraha92 گفته است :
[quote=sabaandraha92;897590;632034]مشکل بزرگتر اینه که در حال حاضر داریم از منابع آبهای زیرزمینی استفاده میکنیم.


انشالله با این همه پیشرفت علوم برای آن هم چاره اندیشیده میشه
خدا بزرگه دختر

جمعه 25/5/1392 - 21:11 - 0 تشکر 633811

با سلام خدمت استاد عزیز
مبحث زیبایی بود
اطلاعات زیبایی بدست اوردم
ممنون
یا حق

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی