انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 315)
دوشنبه 21/5/1392 - 19:24 -0 تشکر 631804
آیا روی خورشید آتش وجود دارد؟

آیا روی خورشید آتش وجود دارد؟

از  یک نظر میان ماده داغ خورشید و آتش‌های آشنای زمینی شباهت وجود دارد (حتی شعله شمعی که به عنوان شمعی که به عنوان یک توفیق اجباری موقت قطع برق، شرکت برق به شما تقدیم می‌کند) هر دوتای آنها محیط‌های داغ و مملو از یون(ذرات باردار)هستند که ویژگی‌هایی در آنها می‌بینیم که برای گازها و کلا سیالات معمول نیست. دانشمندان به این مواد می‌گویند پلاسما. حالا ما نشمردیم ببینیم ماده چند حالت دارد ولی این حالت‌ها قطعا محدود به سه حالت سنتی جامد و مایع و گاز نیست.پ لاسما گاهی به عنوان چهارمین حالت ماده شناخته می‌شود. گرچه اگر بخواهیم انصاف دهیم، شاید رتبه نخست فراوانی ماده قابل دیدن در جهان متعلق به حالت پلاسما باشد. در سطح خورشید میدان‌های مغناطیسی موضعی(ولی بسیار غول آسایی) پیدا می‌شود که به پلاسمای سطح خورشید شکل شعله‌های عظیم نعل اسبی( قطر بعضی از این نعل اسب‌ها پلاسمایی- مغناطیسی چندین مرحله برابر قطر زمین است) همان طورکه میدان مغناطیسی آهن ربا می‌تواند براده‌های آهن را در خطوط  میدان مرتب و منظم کند.این مواد داغ ربطی به سوختن و فرایندهای اکسایشی ندارند(پس با آتش‌های معمول ما تفاوت دارند) اما فارغ از اینکه از چه اتم‌هایی تشکیل شده اند و چرا داغ هستند(امیدواریم که خودتان منشأ حرارت خورشید را بدانید) به عنوان پلاسمای کم دما و فروزنده، شبیه آتش‌های معمول هستند.شاید تعجب آور باشد؛ اما شعله آتشی که از اکسایش سریع مواد سوختنی به وجود می‌آید، یک پلاسمای کم دما است. برای اینکه پلاسما بودن شعله آتش را آزمایش کنیم می‌توانیم از میدان‌های الکتریکی پرقدرت استفاده کنیم. خوشبختانه امکان این آزمایش برای دانشمندان خانگی جوان وجود ندارد، بنابراین خودتان را خسته نکنید و دم پر آتش و الکتریسیته هم نپرید.انشاءالله اگر روزی قرار شد گوشه ای از علم را که به پلاسما مرتبط است جابجا کنید، ابزارش را به دستتان می‌دهند. nojavanha.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی