انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 271)
يکشنبه 20/5/1392 - 19:36 -0 تشکر 631205
در آینده نزدیک مردم آمریکا با صدای اذان بیدار می‌شوند

 

علی‌رغم تصویرهای منفی و مخدوشی كه در سال‌های اخیر از مسلمانان در آمریكا ارائه شده است و شبکه‌های پیچیده‌ای که تلاش می‌کنند با تقویت موج اسلام هراسی بخصوص پس از حادثه مشکوک 11 سپتامبر چهره‌ای خشن و افراطی از اسلام به افکار عمومی نشان دهند، آمار رشد مساجد و جمعیت مسلمانان در آمریکا نشان می‌دهد این اقدامات نتیجه عکس داشته و دین اسلام از نفوذ و بالندگی حیرت آوری در آمریکا برخودار است. به گزارش خبرنگار سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران؛علی‌رغم گسترش نژادپرستی و اقدامات ضد اسلامی دولت‌های غربی، آمارها و شواهد موجود نشان دهنده گسترش دین اسلام در بسیاری از کشورهای جهان و بویژه در دنیای غرب است، به‌طوری که تعداد مسلمان‌ها و افرادی که به دین اسلام گرویده‌اند در سال‌های اخیر به دو برابر رسیده است.

گرایش به اسلام در میان مردم آمریکا به چالشی جدی برای سیاست‌مداران این کشور تبدیل شده است. همزمان با کاهش تعداد پیروان بیشتر ادیان، روز به روز بر تعداد مسلمانان ‏آمریکایی افزوده می‏‌شود. 

یكی از واقعیات معاصر، حضور اسلام در همه نقاط جهان است، چیزی كه خود مسلمانان روز به روز بیشتر به آن آگاهی پیدا می‌كنند.

روند شتابدار گرایش مردم نقاط مختلف جهان به اسلام دلایل مختلفی دارد اما ریشه این بعثت جدید اسلامی کامل بودن دین اسلام در همه زمینه‌ها و شکست اندیشه‌های اومانیستی و ایدئولوژی‌های غربی در تحقق جامعه ایده‌آل انسانی است. در این گزارش قصد داریم با بررسی روند رشد دین اسلام در آمریکا به جایگاه پر نفوذ آن در جامعه‌ای که  تفکرات سکولار و مسیحیت بر آن حاکم است بپردازیم.

يکشنبه 20/5/1392 - 19:37 - 0 تشکر 631206

فعالیت‌های اولیه مسلمانان در آمریکا


سیاستمداران مغرض و علمای متعصب غربی همواره تلاش کرده‌اند مانع از نفوذ اسلام در جوامع تحت سیطره خود شوند. مسلمانان اولیه آمریکا در اجرای مناسک دینی آزاد نبوده‌اند و مجبور به تبعیت از مسحیت شده‌اند.


حسن جمعه کشاورزی سوریه‌ای در اواخر قرن 18 به آمریکا مهاجرت کرد. او در در شهر Ross در ایالت مونتوریال ساکن شد و پس از افزایش تعداد مهاجران سوری در آن شهر" اولین مسجد مسلمانان" در آمریکا به همت وی در سال 1929 بنا شد. این مسجد بعدها در سال 1970 تخریب شد تا در سال 2005 مسجد جدیدی در محل مسجد قدیمی احداث شود.


در نزدیکی آن مسجد، چند قبر مسلمان وجود دارد که اجساد مهاجران اولیه در آنجا دفن شده است.

يکشنبه 20/5/1392 - 19:39 - 0 تشکر 631208

اسلام‌هراسی در آمریکا


روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به پروژه اسلام هراسی در آمریکا  پرداخته و می‌نویسد: "هفت موسسه سالانه حدود 34 میلیون دلار برای اقدامات ضد اسلامی در آمریکا هزینه می‌کنند. این اقدمات در راستای عدم توجه قضات به قوانین اسلامی، مخالفت با فعالیت‌های  مراکز  اسلامی و ایجاد محدودیت و ترغیب اقدامات ضد اسلامی در سیاست صورت می‌گیرد".


بنابر این گزارش، در حالی‌که 40 درصد از مسلمانان آمریکا در این کشور به دنیا می‌آیند و مسلمانان بومی آمریکا هستند، ولی باز هم به چشم "بیگانه" به آنها نگریسته می‌شود.


"مرکز توسعه آمریکا" بعد از انجام تحقیقات شش ماهه در  گزارشی 130 صفحه‌ای خبر از کمک 42 میلیون دلاری نهادهای مختلف در دهه  گذشته به پروژه اسلام هراسی داده است. درسال‌های گذشته شبکه اسلام‌هراسی متشکل از نهادهای مالی حمایت کننده، اندیشمندان، رسانه‌های تبلیغاتی و مقامات سیاسی بارها تلاش کرده‌اند حمایت باراک اوباما از دین اسلام را نشان دهند و مدعی شده‌اند مساجد به مکانی برای تبلیغ اسلام افراطی در آمریکا تبدیل شده و در تمام ابعاد زندگی مردم آمریکا نفوذ کرده است.


يکشنبه 20/5/1392 - 19:40 - 0 تشکر 631209

هراس مقامات آمریکایی از نفوذ اسلام


سخنگوی کنگره آمریکا در مصاحبه‌ای دین اسلام را خطری برای آزادی‌های مدنی در آمریکا توصیف کرده و گفته است "احکام و شریعت اسلام تهدیدی جدی برای آزادی‌های موجود در آمریکا و جهان است، اسلام قوانین و مجازاتی دارد که با هنجارهای جامعه ما سازگار نیست".


در آمریکا عده‌ای با انگیزه‌های سیاسی و مالی تلاش می‌کنند با ارئه اطلاعات و اخبار غلط درباره دین اسلام مانع از نفوذ هر چه بیشتر آن در جامعه آمریکا شوند.


نهادهای مختلف مالی با پشتیبانی مالی از برخی افراد تلاش می‌کنند. اطلاعات غلط درباره اسلام و مسلمانان آمریکا ارئه دهند.


اتاق فکر پروژه اسلام هراسی و بازوی اجرایی این برنامه‌ها افراد و گروه‌های مختلفی را شامل می‌شود؛ از نمایندگان کنگره گرفته تا رسانه‌های تبلیغاتی همچون فاکس نیوز و روزنامه واشنگتن تایمز و برخی نهادهای ضد اسلامی.

اعضای اتاق فکر شبکه اسلام‌هراسی آمریکا معتقدند اسلام با حضور فعال مسلمانان آمریکایی در عرصه اجتماعی و سیاسی  زندگی، در جامعه آمریکایی در حال نفوذ است. یکی از اعضای اتاق فکر این شبکه گفته است "مساجد مسلمانان، محل عبادت و انجام فرائض دینی نیست، بلکه "اسب‌های تراوایی" هستند که درحال انتشار و تبلیغ  تفکرات و اندیشه‌های اسلامی در آمریکا هستند".


آلن‌وست یکی از نمایندگان  کنگره آمریکا درباره شریعت اسلامی اعتقاد دارد: "فکر می‌کنم یکی از موضوعاتی که ما درباره آن باید اتفاق نظر داشته باشیم این است که احکام و اندیشه‌های اسلامی در تمام امور اجرایی کشور ما و تمدن غربی نفوذ کرده است. بنابراین همه باهم باید از وجود و نفوذ این دشمن آگاه باشیم".

يکشنبه 20/5/1392 - 19:42 - 0 تشکر 631211

برج پارک 51 خاری در چشم دشمنان اسلام


افراطی‌ها و اسلام ستیزان از برج زیبای پارک 51 بعنوان "تعفن پیروزی اسلام" و "گسترش اندیشه‌های اسلامی" یاد می‌کنند.

برج زیبای پارک 51، برجی 13 طبقه است که به جامعه مسلمانان و شیعیان تعلق دارد. این ساختمان در منطقه "منهتن" نیویورک واقع است و دو بلوک با محل برج‏‌های سابق مرکز تجارت جهانی فاصله دارد .در دهه اول محرم هر سال، مجلس عزای حسینی در این محل برگزار می‏‌شود و تعداد زیادی از مسلمانان، صرف نظر از مذهب و ملیتشان می‏‌توانند در آن شرکت کنند.


CSP مرکز سیاستگذازری امنیتی با حمایت مالی توانست تحقیقاتی را توسط دیوید گوباتز David Gaubatz از کارکنان سابق وزارت خارجه آمریکا انجام دهد و به خورد افکار عمومی دهد. او مقاله‌ای را با عنوان "رهبر مسلمان ما" خطاب به اوباما در انتقاد از نفوذ اسلام در آمریکا منتشر کرد.


در 23 ایالت آمریکا قوانینی برای ممنوعیت استفاده از شریعت اسلامی در دادگاه‌های این کشور به تصویب رسیده است. طبق این قوانین استفاده از قوانین خارجی در گشور به هر دلیلی ممنوع است. قوانیین خارجی به هر گونه ماده و قانون فقهی خارج از محدوده ایالت و کشور  گفته می‌شود.
يکشنبه 20/5/1392 - 19:43 - 0 تشکر 631212

توهین به مقدسات اسلامی  بخشی از پروژه اسلام هراسی است


اهانت به مقدسات مسلمانان، به آتش كشاندن برخی از مساجد، تبعیض علیه مسلمانان در محیط‌های اقتصادی و اجتماعی از جمله مهمترین اقدامات برای اذیت و آزار مسلمانان به شمار می‌رود. پدیده اسلام هراسی به جایی رسیده است که یک کشیش آمریکایی اقدام به آتش زدن کلام الله مجید نیز کرده است.


تری جونز، کشیش مقیم فلوریدا، در سالگرد حوادث11 سپتامبر در سال 2012، نسخه‌هایی از قرآن کریم را سوزاند؛ اقدامی که منجر به خشم گسترده مردم در کشورهای اسلامی شد.


فعالان ضد اسلام با همکاری تعدادی از قبطیان مصری مهاجر در این کشور و با همکاری همین کشیش دیوانه آمریکایی اقدام به ساخت و پخش فیلمی شرم آور در توهین به پیامبر اکرم(ص) و دین اسلام کردند. علاوه بر توهین به ساحت مقدس پیامبر اسلام و معرفی چهره خشن از دین اسلام در این فیلم موهن سعی شده بودتا نزول وحی بر پیامبر(ص) دروغ معرفی شود. این تهمت، تکرار شبهات بی پایه‌ای است که تاکنون به قرآن وارد شده ولی همواره در مقابل تحدی قرآن ـ که اگر راست می‌گویید چند آیه مانند آن بیاورید ـ شکست خورده است.


علی‌رغم محدودیت‌ها، اهانت‌ها و پروژه‌های چندین میلیاردی ضد اسلامی و اسلام‌هراسی در آمریکا، جامعه آمریکایی رشد افزونی مبنی بر اسلام‌خواهی و گسترش دین اسلام در میان طبقات مختلف خود شاهد است، به‌طوری که پس از حوادث 11 سپتامبر تعداد مساجد مسلمانان در آمریکا بیش از 74 درصد رشد داشته است.

يکشنبه 20/5/1392 - 19:44 - 0 تشکر 631213


رشد 74 درصدی مساجد احداث شده پس از 11 سپتامبر


در طول دهه گذشته و پس از حوادث مشکوک 11 سپتامبر سال 2001، نهادهای اطلاعاتی آمریکا، نظارت‌های خود بر فعالیت‌های مسلمان و مساجد را گسترش داده‌اند.


تصویب قوانین ضد اسلامی در ایالت‌های مختلف تا سخت‌گیری‌های شدیدی که از طرف کنگره آمریکا برای پروژه‌های ساخت مساجد اعمال می‌شد از آن جمله بود.


علی‌رغم این مشکلات و کارشکنی‌ها، مطالعات جامع شورای روابط مسلمانان آمریکا نشان می‌دهد از سال 2001 تا 2011 در طول این 10 سال 900 مسجد جدید در آمریکا احداث شده است. محققان در این تحقیق از وجود 2016 مسجد در سراسر آمریکا خبر داده‌اند که در این میان تنها 503 مسجد در نیویورک و کالیفرنیا وجود دارد.


بسیاری از مساجد توسط مهاجرین آسیای شرقی ساخته شده‌اند و مهاجرین جدیدی که از سومالی، آفریقای غربی و بوسنی آمده‌اند ساخت مساجد جدید را آغاز کرده‌اند.


پرفسور ایحسانبگبی hsan bagby  استاد مطالعات اسلامی دانشگاه کنتاکی که از پیشگامان این مطالعه است می‌گوید: "رشد فزاینده جامعه مسلمان حیرت‌آور است".


این استاد مسلمان دانشگاهی، مطالعه مشابهی را بین سالهای 1994 تا 2000 انجام داد. او درباره افزایش تعداد مساجد ساخته شده در آمریکا چنین اظهار می‌دارد: "مساجد در این 10 سال رشد چشمگیری داشته است در واقع اقدامات ضد اسلامی دولت نتیجه عکس داشته است".


باگبی که با محققانی از موسسه تحقیقات مذهبی هارتفورد همکاری دارد، مساجد شیعه و سنی دو مذهب بزرگ اسلامی را شمارش کرده است. با این همه بسیاری از انجمن‌ها و کانون‌های مسلمانان که مکان ثابتی برای گرد هم آیی ندارند در این مطالعه گنجانده نشده‌اند.


دراین تحقیق 98 درصد از رهبران مساجد؛ ائمه جماعات و هیئت امنا خواستار حضور فعال مسلمانان در عرصه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی در آمریکا شدند.


بر اساس آمار منتشر شده در این تحقیق، شمار مسلمانانی که عضو مساجد هستند و در مراسم عید فطر در مسجد حاضر می‌شوند به 2.6 میلیون نفر می‌رسد که با این حساب جمعیت کل مسلمان بیش از 7 میلیون نفر است.


بنا بر گزارش موسسه هارتفورد، 76 درصد مساجد در آمریکا بعد از  سال 1980 ساخته شده و 44 درصد از مساجد شیعیان در دهه 1990  احداث شده است و بطور متوسط در سال 2011  هر مسجد 1248 عضو داشته است.


دییوید روزن عضو تیم تحقیقاتی موسسه هارتفرد در تحلیل نفوذ اسلام درآمریکا و افزایش مسلمانان می‌گوید: "نفوذ گسترده اسلام در آمریکا نشانه فرسایش سر زندگی مسیحیت است ولی ما نباید نگران افزایش تعداد مساجد باشیم".

يکشنبه 20/5/1392 - 19:44 - 0 تشکر 631214

مساجد و نقش آن در زندگی مسمانان آمریکا


مسجد که محل اجتماع مسلمانان برای انجام فرائض دینی است نقش مهمی در گسترش و تبلیغ ارزش‌های مدنی و احکام اسلامی در جامعه دارد. نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد حضور مسلمان در مساجد باعث می‌شود آنان نقش فعال‌تری در مسائل مختلف جامعه آمریکا ایفا کنند و از بروز اختلافات بین مسلمانان و غیر مسلمانان جلوگیری کنند.

يکشنبه 20/5/1392 - 19:45 - 0 تشکر 631215

جمعیت و پراگندگی مسلمانان 


کمی بیشتر از یک سوم مسلمانان در آمریکا (35 درصد) متولد این کشور هستند. بیش از نیمی از مسلمانانی که در آمریکا به دنیا آمده‌اند، آمریکایی-آفریقایی تبار هستند. آمریکایی‌های آفریقایی تبار 20 درصد کل جمعیت مسلمان ایالات متحده را تشکیل می‌دهند که بسیاری از آنها از مسیحیت به اسلام گرویده‌اند.


طبق بسیاری از تحقیقات انجام شده در بین ادیان جهان دین اسلام سریعترین رشد را تجربه می‌کند. طبق تحقیقات موسسه پیو جمعیت مسلمانان جهان در 20 سال گذشته 35 درصد افزایش یافته است. جمعیت مسلمانان جهان نسبت به غیر مسلمانان از رشد دو برابری برخوردار است و تا سال 2030 بیش از 26 درصد جمعیت جهان را مسلمانان تشکیل خواهند.حدود دو سوم از مسلمانان در ایالات متحده (٪ 64.5) از  مهاجران نسل اول (خارجی تبار) هستند و این در حالی است که کمی بیش از یک سوم (35.5٪) مسلمانان بومی هستند. بر همین اساس تا سال 2030 از هر ده نفر مسلمان در آمریکا چهار نفر و یا به عبارتی  (44.9٪)  مسلمان بومی این کشور خواهند بود. 

بر خلاف بعضی از مذاهب دیگر که دارای اجتماعات محلی محدود هستند مسلمانان در بیشتر مناطق آمریکا پراکنده‌اند، هر چند تمرکزشان در برخی از شهرهای عمده نظیر نیویورک، شیکاگو و لس‌آنجلس بیشتر به چشم می‌خورد.

تعداد مساجد آمریکایی نیز در شهرهای بزرگ بیش از جاهای دیگر است. حدود پنجاه درصد از مساجد در شش ایالت آمریکا قرار دارند. برای مثال 257 مسجد در نیویورک، 264 مسجد در کالیفرنیا و 118 مسجد در فلوریدا قرار دارد.

يکشنبه 20/5/1392 - 19:47 - 0 تشکر 631216

روند گرایش به دین اسلام در آمریکا


هرچند آمار دقیقی از تعداد افرادی که به دین اسلام ایمان می‌آورند وجود ندارد ولی تحلیلگران معتقدند که سالانه 100000 نفر در آمریکا به اسلام ایمان می‌آورند. در بین گروه‌های قومی سیاهپوستان آفریقایی تبار بیشترین تعداد مسلمانان تازه به اسلام گرویده را تشکیل می‌دهند.


پاتریک دی باون Patick D Bowen  کارشناس ارشد مطالعات مذهبی از دانشگاه دنور در تحقیقی جامع به  دلایل استقبال مردم آمریکا از دین اسلام پرداخته است. او در این تحققیق با 13 نفر تازه مسلمان شده که 9 نفر از آنها بعد از ماجرای 11 سپتامبر به اسلام ایمان آورده‌اند مصاحبه کرده و به نتایج ارزشمندی رسیده است.


بر اساس نظرات افراد مصاحبه شده انگیزه افراد در گرایش به دین اسلام  بیشتر عقلی و فلسفی بوده است. صلح، دوستی، برابری، عدالت و نظم در احکام اسلامی از علل تاثیرگذار در گرایش غیر مسلمانان به اسلام معرفی شده است.

يکشنبه 20/5/1392 - 19:47 - 0 تشکر 631217

 بلاغت کلام خدا


یکی از دلایلی که اکثر افراد تازه مسلمان شده به آن استناد می‌کنند بلاغت و فصاحت زبان قرآن است. شواهد و قرائن علمی مستدل، مباحثی که استدلال‌های عقلی دارند و حکمت الهی که در پس مسائل مختلف اجتماعی وجود دارد و در کلام خدا به آنها اشاره شده، از ویژگی‌های این کتاب آسمانی است.


 زیبایی و بلاغت قرآن در طول قرن‌ها باعث شگفتی اندیشمندان و زبانشناسان مسلمان و غیر مسلمان شده است. علاوه بر این قرآن تنها کتاب مذهبی است که انسان را به تفکر وا می‌دارد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی