زن ریحانه آفرینش (بازدید: 751)
جمعه 18/5/1392 - 22:43 -0 تشکر 630680
کاربرد لیزر و از بین بردن موهای زاید

سلام


دوستانی که تجربه دارند لطف کنند بگن درمانشون تا چند درصد موفقیت آمیز بوده؟


لیزر موهای زائد یا ناخواسته جزو کم عارضه ترین لیزرهای درمانی  پوست برای پزشک وبیمار محسوب می شود. هر جلسه لیزرموهای صورت حداکثر ده تا پانزده  دقیقه زمان به خود اختصاص میدهد. رنگدانه‌های ملانین موجود  در پوست و مو بهترین هدف برای اشعه لیزر در درمان موهای ناخواسته می‌باشند. لیزر طیف خاصی از نور است که تقویت شده و بصورت موازی و هم‌فاز با عمق نفوذ ۲ تا ۳میلی‌متر به زیر پوست تابانده می‌شود  و صرفاً ملانین موجود در ریشه مو را هدف گرفته و متعاقب آن ریشه مو تخریب شده  معمولاً به بافت‌های مجاور آسیبی وارد نمی شود .باید از لیزرها انتظار واقعی داشت. تبلیغات نادرست و اغراق‌آمیز همه را سردرگم می‌نماید. واقعیت آن است که جلسات متعدد برای کاهش موها توسط لیزر لازم است و پاسخ در افراد مختلف نیز متفاوت لذا   درج عبارت ” تضمینی ” نشانگر ناصحیح بودن تبلیغ در حوزه پزشکی می‌باشد.

جمعه 18/5/1392 - 22:44 - 0 تشکر 630681

آیا لیزر موهای زائد دردناک می باشد و یا عوارضی در بر دارد؟


لیزر جزو اعمالی است که عملا فاقد درد محسوب می شود بعضی از مراجعین خصوصا ذر افراد با  تراکم موی زیاد  و موهای تیره وضخیم ممکن است احساس درد و سوزش ( هنگام کار با لیزر ) وجود داشته باشد. در این موارد مراجعه کننده باید کرم بی حسی لیدوکایین ۵ درصد  را نیم ساعت قبل از لیزر بصورت یک لایه ضخیم  استعمال نماید. یا این کار دیگر مراجعه کننده درد و سوزش هنگام لیزر نخواهد داشت .بعد از لیزر هیچ  گونه زخمی روی پوست بیمار ایجاد نمیشود فقط در تعدادی از بیماران قرمزی متوسطیایجاد می شود که  طی ۲ تا ۳ هفته بهبود پیدا می کند. گاهی لکه های حلقوی درمحل لیزر ایجاد می شود.  این خونمردگیها معمولاً پس از مدت کوتاهی برطرف می شود وجای نگرانی وجود ندارد . قرمزی پس از لیزر نیز با خنک نمودن پوست وهمچنین استفاده از کرمهای حاوی استرویید کاهش یافته ومعمولاً بیش از یک روز باقی نمی مانند .

جمعه 18/5/1392 - 22:44 - 0 تشکر 630682

آیا حذف موی زائد در لیز بر روی تمامی موها و  بصورت کاملا دائمی است؟


طبق تعریف سازمان های معتبر جهانی لیزر جز درمانهایی است که بطوردائمی موهای زاند را از بین می برد ولی از لحاظ علمی از بین بردان دائمی موهای زائد تعریف خاص خود را دارد بطوریکه بعد از کامل کردن جلسات لیزر اگر تا ۶ ماه موهای منطقه لیزر شده درنیاید ان درمان دائمی محسوب میشود  چرا که  هر فردی میتواند  بدلیل اختلالات هورمونی و یا هر گونه بیماری که در اینده با آن مواجه  خواهد شد  دچار رشد موهای زائد در مناطقی از بدن گردد این بدین معناست که  اگر شخصی بعد بعدازاین مدت مجددا دچار عود موهای زائد شود به علل دیگر بوده است و  ربطی به عدم کارایی لیزر ندارد. به عنوان مثال  در  شخص مبتلا به کیست تخمدان  در صورت عدم درمان  رشد موهای زائد  در همان منطقه تحت لیزر می تواند عود نماید لذا منظور از دائمی  عدم رشد مو طی ۶ ماه پس از اخرین جلسه  با احتمال ۱۰۰-۸۵% می باشد.البته نکته فوق به این معنی نیست که تمام بیمان دچار عود موهای زائد بعد از لیزر میشوند چرا که درعمل و تجربه مشخص گردیده بسیاری از بیماران  سال ها دچار عود موهها در منطقه لیزر شده نگردیدند .هر چه موها تیره تر و کلفت تر باشد تاثیر لیزر بیشتر است لذا اکثر لیزرها روی موهای بور و کم رنگ تاثیر کمتری دارند و حدودا میتوانند ۳۰ تا ۴۰درصد این موهها را از بین ببرند. باید توجه داشت هیچ لیزری روی موهای سفید که فاقد رنگدانه ملانین میباشد  اثر ندارد  اما لیزر هایی وجود دارند که روی موهای کم رنگ و نازک می توانند حداکثر تا  ۷۰  درصد تاثیر گذار  باشند. ذکر این نکته لازمست که محل موهای زائد در اثر لیزر و تعداد جلسات ان کاملا موثر  میباشد به عنوان مثال در  صورت معمولا موهای ناحیه چانه نسبت به سایر نقاط صورت به درمان با لیزر مقاوم تر بوده و به تعدادجلسات بیشتری برای درمان نیاز دارد . گاهی موهای زائد دراثرلیزر کرکی ونرم شده ودراین مرحله می توان به جلسات لیزر خاتمه داد واز روشهای موقتی کاهش موهای زائد استفاده نمود ؛ زیرا این نوع موها به لیزر کمتر پاسخگو می باشند .

جمعه 18/5/1392 - 22:44 - 0 تشکر 630683

بهترین زمان لیزر تراپی چه موقع است؟


فصل پائیز بهترین زمان برای شروع انجام لیزر موی زائد است. در پاییز با توجه به شروع سرما و کاهش تابش خورشید بهترین نتیجه و کمترین عوارض را از انجام لیزر خواهیم دید. از آنجایی که در فصل پاییز برنامه‌های زندگی به روال طبیعی خود بر می‌گردد، احتمال بروز نامنظمی در جلسات لیزر کمتر خواهد بود. از طرف دیگر با شروع فصل سرما بر ضخامت پوشاک روزانه افزوده می‌شود که خود پوشش مناسبی برای کاهش تاثیر آفتاب است و احتمال بروز لک بعد از لیزر را کم می‌کند.

جمعه 18/5/1392 - 22:45 - 0 تشکر 630684

فواصل لیزر درمانی  در افراد چقدر است؟فواصل مراجعه و تعداد جلسات متخصصان برای اپیلاسیون لیزری در منطقة صورت فواصل چهار تا شش‌ هفته‌ای (یک ماه و کمی بیشتر) و برای مناطق تنه و اندام، فواصل هشت‌هفته‌ای (دو ماه و کمی بیشتر) درنظر گرفته‌اند. برای رسیدن به حداقل نتایج مطلوب در اپیلاسیون لیزری، سه جلسه لیزردرمانی با فواصل ذکرشده ضروری است. به‌طور متوسط انجام هشت جلسه توصیه می‌شود. بعد از انجام دادن هر جلسه لیزر، بخشی از موها ممکن است برای همیشه از بین بروند و بخشی هم روشن، کوتاه، ظریف و نازک شوند و رشدشان کند شود. گروهی هم ممکن است به همان شکل اولیه باقی بمانند. تخمین زده شده است که یک جلسه لیزردرمانی ۱۰ تا ۴۰ درصد موها را کاهش می‌دهد و سه جلسه درمان ۳۰ تا ۷۰ درصد. پس از گذشت یک سال ازانجام کامل اپیلاسیون لیزری، معمولا ً هر شش‌ ماه یک‌بار (سالی دومرتبه) به تکرار لیزردرمانی در مناطق قبلی نیاز است.

جمعه 18/5/1392 - 22:45 - 0 تشکر 630685

قبل از لیزر درمانی  باید به  چه نکاتی توجه نماییم؟
 1. هر گونه بیماری پوستی یا غیرپوستی و حساسیت‌های احتمالی گذشته و یا حال را به  اطلاع پزشک برسانید. 2. ‌ در صورت  سابقه تبخال یا عفونت‌های مکرر پوستی در محل تحت درمان با لیزر آن را به پزشک اطلاع دهید. 3. پزشک را در جریان مصرف  مرتب دارویی خود به طور کامل قرار دهید. 4. همه آزمایش های هورمونی و غیر هورمونی‌تان را برای ارائه به پزشک همراه داشته باشید .اختلالات هورمونی همراه پیش از درمان با لیزر باید ، تحت بررسی و درمان قرارگیرد.‌ 5. ‌کندن موها با موم و موچین و استفاده از موبرو اپیلاسیون و الکترولیز تا ۶ هفته قبل از لیزر و نیز در فواصل جلسات لیزر اکیدا ممنوع است اما تراشیدن موها با تیغ مانعی ندارد. البته از یک هفته پیش از لیزر، تراشیدن موها و استفاده از موم هم ممنوع می‌شود.‌ ‌ 6. تاکید می گردد استفاده از کرم موبر اگر چه مانعی ندارد ولی به دلیل احتمال بروز واکنش های حساسیتی، بهتر است از استفاده‌ از آن  پرهیز گردد. 7. یک ماه پیش از شروع  درمان با لیزر همچنین در فواصل جلسات لیزر باید اکیدا از آفتاب پرهیز نمود و کرم ضد آفتاب مورد استفاده قرار بگیرد.. استفاده از فراورده‌های اتوبرنزه، قبل از شروع لیزر و در فواصل جلسات لیزر ممنوع است. 8. در صورت وجود آفتاب سوختگی در محل تحت درمان با لیزر، احتمال بروز عوارض جانبی نظیر زخم و تاول پوستی بیشتر احتمال اثربخشی لیزر کمتر می‌شود لذا در  صورتیکه منطقه مورد نظر دچار آفتاب سوختگی باشد، به هیچ عنوان لیزر انجام نمی‌گیرد. 9. اگر پوست شما خیلی تیره است، می‌توانید با نظر پزشک معالجتان پیش از انجام لیزر، از ترکیبات بیرنگ کننده و لایه بردار پوست مثل هیدروکینون و تره‌تینوئین استفاده کنید. ‌ 10. ‌ روز انجام لیزر، استفاده از لوازم ارایش و هر گونه  کرم  ممنوع است و منطقه مورد درمان باید کاملا شسته و عاری از هر گونه الودگی  باشد .


جمعه 18/5/1392 - 22:45 - 0 تشکر 630686

آیا انجام لیزر موقع حاملگی اشکالی دارد؟


تحقیقات انجام شده نشان داده که انجام لیزر موقع حاملگی هیچ عارضه ای برای مادر و جنین ندارد حتی اگر لیزر روی شکم خانم باردار انجام شود.

جمعه 18/5/1392 - 22:46 - 0 تشکر 630687

چرا  انجام لیزر نیاز به دفعات متناوب دارد؟


بطور کلاسیک، رفع موهای زاید برای یک دوره طولانی نیاز به درمان های متعددی دارد. در هنگام استفاده از لیزر باید توجه داشت که:

مو دارای ۳ فاز رشد میباشد که بیشترین حساسیت موها به پرتوی لیزر در فاز اولیه آناژن است . ذکر این نکته لازم است که فازهای سه گانه رشد مو   در هر یک از نقاط بدن متفاوت است لذا  تعداد دفعات لیزر برای  حذف  موی زائد در بدن  در مناطق مختلف متفاوت می باشد. این موضوع در اشکال ذیل منعکس گردیده است.

در هر جلسه درمانی تنها بخشی از موها در هر منطقه در  فاز آناژن  قرار دارند بدین ترتیب میتوان بصورت نظری این گونه برداشت کرد که افزایش تعداد جلسات درمانی می تواند باعث کاهش بیشتری از  موها گردد -در نهایت اینگونه  یتوان گفت که نتایج مطالعات  نشان داده که بیمارانی که تحت جلسات بیشتری از لیزر درمانی در رفع موهای زاید قرار می گیرند، میزان درصد کاهش مو بیشتر بوده و از طرفی دیگر بروزاثرات جانبی در آنها بیشتر است. بهمین دلیل باید سودمندی استفاده ازلیزر در رفع موهای زاید با توجه اثرات جانبی احتمالی آن مورد سنجش قرار گیرد.

جمعه 18/5/1392 - 22:46 - 0 تشکر 630688

ایا تعداد جلسات لازم برای لیزر  با هدف کاهش موهای زائد  برای نقاط مختلف بدن یکسان میباشد؟


خیر! تعداد جلسات  برای این موضوع بسته به منطقه مورد نظر متفاوت میباشد که در جدول ذیل مشخص گردیده است:


ناحیه پوستی مورد نظر تعداد جلسات
صورت چهار تا هشت
چانه شش تا هشت
اندامها(دست وپا و کشاله ران و زیر بغل) چهار تا پنج
تنه (شکم- سینه و پشت) چهار تا پنج

جمعه 18/5/1392 - 22:46 - 0 تشکر 630689

ایا اثر لیزر در حذف موهای زائد بلافاصله قابل رویت میباشد؟


خیر! اولین آثار  زودتر از دو هفته قابل رویت نمی باشد. پس از طی  دو هفته موهای  مناطق مورد نظر لیزر سست و نازک  میشود و رشد انها کاهش می یابد  با تکرار جلسات  از تراکم موها  نیز کاسته میشود هم کمتر میشود تا اینکه بالاخره در صورت تکمیل  جلسات  اکثر موهای زائد بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد از بین می روند .


جمعه 18/5/1392 - 22:46 - 0 تشکر 630690

ایا در فواصل بین لیزر می توان از سایر روشهای حذف مو استفاده نمود؟


در فواصل لیزر درمانی که معمولا ۴ تا ۶ هفته یک بار صورت می گیرد  به بیمار توصیه میشود که موها را  کاملا سطحی با تیغ یا ریش تراش شیو نماید .توصیه اکید  می گردد که درفواصل لیزر خصوصا در ۴ ماه اول شروع لیزر از کندن موها از ریشه  به هر شکلی نظیر بند انداختن و یا  استفاده از مومک و… پرهیز گردد چرا که کندن مو از ریشه با بند یا موچین یا کرم های موبرمنجر به کاهش تاثیر لیزر درمانی خواهد شد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی