انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 351)
پنج شنبه 17/5/1392 - 18:29 -0 تشکر 630422
تعمیرات فرش 1

 ممكن است تعیمرهای جزئی فرش از قبیل شیرازه دوزی،‌ ریشه بافی و عملیات مربوط به صاف كردن كناره های فرش را در صورت داشتن سلیقه و تجربه و حوصله در منزل انجام داد ولی رفوگری و رفع چروكیدگی فرش به هر كیفیت و مقدار، كاری است كه تنها از عهده رفوگرهای متخصص بر می آید. این است كه توصیه می شود به هنگامی كه فرش های شما نیاز به تعمیرا ت كلی و رفو دارند آن ها را به مؤسسات و افراد با تجربه در این كار بساپرید به خصوص اگر آن ها، فرش های ابریشمی و عتیقه باشند.

وسایل و ابزار رفوگری و تعمیر كم و بیش همان هائی هستند كه در بافت فرش به كار می روند مانند چاقوی بافت، قیچی و شانه آهنی به اضافه نخ و سوزن، انگشتانه، قاب كوچك چوبی، موم، انبر دست، كلاف های پشم و پنبه و ابریشم (بر حسب جنس فرش).

ریشه بافی

به طور معمول دربالا و پائین تمام قالی ها و قالیچه ها ریشه های فرش به چشم می خورند كه در حقیقت همان قسمت های ابتدائی و انتهائی تارهای فرش هستند. طول این ریشه ها بسته به مراكز گوناگون فرش بافی از یكی دو سانتی متر تا پانزده متر تغییر می كند. ولی بهترین اندازه برای ریشه های فرش رقمی در حدود چهار سانتی متر می باشد ریشه های بلندتر از این مقدار گر چه ممكن است دكوراتیو و زیبا باشند ولی اغلب به یكدیگر گره خورده و گاه ممكن است پاشنه كفش ها درآن گیر نموده و یا اینكه بازیچه گربه های خانگی شوند.

در صورتی كه ریشه های فرش از بین بروند می توان با الیاف مشابه با تارهای فرش ریشه های جدید ایجاد كرد و این كاری است كه رفوگران به خوبی از عهده آن برمی آیند.
 
منبع: تبیان زنجان

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی